Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Panowie mam taki problem z moim claasem otóż nie chce jechać. Jadąc pod górę trójką po ściernosku zaczął znacznie zwalniać więc włączyłem dwójkę na której ledwo co wyjechałem. Również nie mogę ruszyć z trójki bez przyśpieszacza. Pas jezdny jest dość luźny i tak się zastanawiam czy to właśnie to jest przyczyną czy może coś ze sprzęgłem jest nie tak.

 

Pas jezdny. Forumowi znaffcy powiedzą Ci, że się uciągnął (obornik prawda). Zużyte słoneczko. A dokładniej podkładka pod nim - stal najwyższej klasy (rozwiercałem kiedyś otwór na tokarni diamentowym nożem bo widia się poddawała).

 

Najprościej mówiąc, sprężyna nie ma siły naciągnąć pasa. Nie polecam takich podróży bo nowy (nawet zamiennik) to kilka stówek.

 

 

No chyba, że faktycznie pas jest jak guma z majtek.

 

 

 

Odbiegając od tematu.

Czytam właśnie porady znaffcóf odnośnie zostawania zboża w hederze.

Moi drodzy. W każdym kombajnie zostaje. Zwłaszcza jeśli kończymy i docinamy jakiś wąski pasek. Słomy jest wtedy mało i nie ma czym przegarnąć tego zboża do młocarni.

 

Edytowane przez wojtoon
Opublikowano

Panowie mam taki problem z moim claasem otóż nie chce jechać. Jadąc pod górę trójką po ściernosku zaczął znacznie zwalniać więc włączyłem dwójkę na której ledwo co wyjechałem. Również nie mogę ruszyć z trójki bez przyśpieszacza. Pas jezdny jest dość luźny i tak się zastanawiam czy to właśnie to jest przyczyną czy może coś ze sprzęgłem jest nie tak.

 

Zależy jaki model claas-a i czy jest na słoneczku tak zwanym wariator, czy na sprężynie, jeśli bez przyspieszacza nie jedzie to zużyty pas jezdny ,a jesli slizga również na przyspieszaczu to zapewne zużyta tarcz sprzęgłowa bo jeżeli jazda jest w deszczu gdzie jest pas i wariatory mokre to nawet przy dobrym pasie mogą występować poślizgi bez przyśpieszacza

Opublikowano

Jeśli chcesz dobrze sprawdzić i ustawić szczelinę, to na wlocie trzeba by odpiąć podajnik z chederem, bo na wylocie to wystarczy wejść do środka kombajnu i dojdziesz do klepiska od tyłu i tak sprawdzisz szczelinę.

Opublikowano

Na żadnym z biegów nie ruszy bez przyspieszacza dopiero jak rusza dźwignia na przyspieszacz to startuje. Koło po którym chodzi pas (to koło skrzyni) robi się strasznie gorące że ręką nie można go dotknąć. To jest Claas mercator 60

Opublikowano

Czyli masz na tgz słoneczku i masz zużyty pas jezdny, jeszcze sprawdż ruszając z 2 i 3 biegu na pełnym przyśpieszaczu czy normalnie rusza i jedzie płynnie nie ślizga aby sprawdzić w ten sposób sprzęgło czy też nie ślizga

Opublikowano

Na niskich obrotach młocarni (około 750), wystają mi te trzy śruby i ocierają o płaskowniki mocujące obrotomierz. Tego ocierania wcześniej nie zauważyłem. Na wyższych obrotach, śruby się chowają  i niby wszystko w porządku. Pasy kupione jednakowe a jakby nierówno napięte. Czy to ma ze sobą jakiś związek. Te ocierające śruby mnie niepokoją. Co może być przyczyną.

Opublikowano

Hej koledzy jak sprawdzic szczelinę na mlocarni claas protector. i co zrobić gdy np zawracam na uwrociach to sloma i syf wpadają do zbiornika

 

Bez problemu biorąc suwmiarkę i kładąc brzuch na przenośniku pochyłym

 

 

Na żadnym z biegów nie ruszy bez przyspieszacza dopiero jak rusza dźwignia na przyspieszacz to startuje. Koło po którym chodzi pas (to koło skrzyni) robi się strasznie gorące że ręką nie można go dotknąć. To jest Claas mercator 60

 

Ja nadal stawiam na słoneczko. Gorące koło to standard w starszych claasach w których nikt nie pamięta o wymianie ciernego wycisku sprzęgła i hamulca wałak sprzęgłowego.

Tarcza sprzęgłowa w kombajnie się praktycznie nie zużywa - oprócz wieloklina, ale wtedy nigdzie nie pojedziesz

 

Na niskich obrotach młocarni (około 750), wystają mi te trzy śruby i ocierają o płaskowniki mocujące obrotomierz. Tego ocierania wcześniej nie zauważyłem. Na wyższych obrotach, śruby się chowają  i niby wszystko w porządku. Pasy kupione jednakowe a jakby nierówno napięte. Czy to ma ze sobą jakiś związek. Te ocierające śruby mnie niepokoją. Co może być przyczyną.

 

Rozkręcone.

Opublikowano
wojtoon 

napisał "rozkręcone" - patrzę i nie widzę żadnych śladów rozkręcenia. Nakrętki na tych 3-ch śrubach nie popuszczone a innych elementów skręcanych chyba tam nie ma.

Nie wiem czy konstrukcja tego mechanizmu pozwala na dowolne zbliżanie stałych połówek kół do siebie. Również nie widzę śladów przesunięcia połówki koła zewnętrznego na wale.  Wygląda jakby te trzy śruby były za długie tj. wyrobione gniazda w tylnym kole albo wyrobione łby śrub. Co na takie myślenie mówią (piszą) ci co przeżyli taki problem.

Opublikowano

Jak się koło te bliżej bębna na klinie przesunie to wtedy na wolnych obrotach młocarni jest zazwyczaj problem z wystającymi śrubami. Prawdopodobnie to stał się u ciebie, lub miałeś tak od początku ustawione tylko pasy w lepszym stanie były i nie było tak widocznego efektu wtedy.

Opublikowano (edytowane)

@mateuszpaluch21 najprawdopodobniej masz pas jezdny do wymiany

 

@wojton co do wymiany wycisku sprzęgła czy hamulca wałka to już tu nie jeden to wymieniał więc pamiętają, to nie jest przyczyną grzania się koła pasowego( no chyba że ktoś jeździ cały czas z nogą opartą o pedał sprzęgła ale od tego koło nie będzie "strasznie gorące")

 

@fza najwyraźniej trafiły się Tobie dłuższe pasy napędu młocarni, trochę ich u mnie leży i są różnej długości

Optibelt plus wymiary 3275 / 32 / 3200  brak numeru katalogowego

Gates  wymiary 3270 L=L nr -617309

inne Gates są jako zamienniki i mają   numer wytłoczony 1403254 wymiarów brak

 Miałem też stare z Sanoka ale ich nie mogę odszukać i nie podam numeracji ani deklarowanych wymiarów.

 

Edit- pasy nierówno napięte wyreguluj tak jak napisał @wiesław czyli przesuwając parę kół na osi blokując klinem. Zakładam, że tuleje ślizgowe we wszystkich kołach są dobre, zużycie jednej już rzutuje na luz co przekłada się na nierówne napięcie pasa

Edytowane przez Pigmei
Opublikowano

wojtoon 

napisał "rozkręcone" - patrzę i nie widzę żadnych śladów rozkręcenia. Nakrętki na tych 3-ch śrubach nie popuszczone a innych elementów skręcanych chyba tam nie ma.

Nie wiem czy konstrukcja tego mechanizmu pozwala na dowolne zbliżanie stałych połówek kół do siebie. Również nie widzę śladów przesunięcia połówki koła zewnętrznego na wale.  Wygląda jakby te trzy śruby były za długie tj. wyrobione gniazda w tylnym kole albo wyrobione łby śrub. Co na takie myślenie mówią (piszą) ci co przeżyli taki problem.

 

 

Są 3 śruby skręcające na stałe (patrząc od frontu) 1 i 3 część kół (na głównym wale 2 i 4). Pomiędzy tymi częściami są wspomniane śruby które skręcają dystanse (kawałki rurek). Jeśli pozwolisz na delikatne rozkręcenie się śrub to dystanse zaczną się skracać (te rurki są dosyć miękkie). W ekstremalnych przypadkach wytłukują się otwory w ażurach i szajby do wyrzucenia.

 

@mateuszpaluch21 najprawdopodobniej masz pas jezdny do wymiany

 

@wojton co do wymiany wycisku sprzęgła czy hamulca wałka to już tu nie jeden to wymieniał więc pamiętają, to nie jest przyczyną grzania się koła pasowego( no chyba że ktoś jeździ cały czas z nogą opartą o pedał sprzęgła ale od tego koło nie będzie "strasznie gorące")

 

@fza najwyraźniej trafiły się Tobie dłuższe pasy napędu młocarni, trochę ich u mnie leży i są różnej długości

Optibelt plus wymiary 3275 / 32 / 3200  brak numeru katalogowego

Gates  wymiary 3270 L=L nr -617309

inne Gates są jako zamienniki i mają   numer wytłoczony 1403254 wymiarów brak

 Miałem też stare z Sanoka ale ich nie mogę odszukać i nie podam numeracji ani deklarowanych wymiarów.

 

Edit- pasy nierówno napięte wyreguluj tak jak napisał @wiesław czyli przesuwając parę kół na osi blokując klinem. Zakładam, że tuleje ślizgowe we wszystkich kołach są dobre, zużycie jednej już rzutuje na luz co przekłada się na nierówne napięcie pasa

 

Wycisk praktycznie zawsze trze. Zwłaszcza jeśli zacznie się kończyć i ktoś rozmyślnie zacznie coraz to bardziej naciągać cięgno sprzęgła. Widziałem przypadek gdzie starł się do uchwytów i ukręcił (nie wiem jak sprzęgło miało działać). Koło nagrzewa się najbardziej od a) bardzo naciągniętego pasa (non stop przynajmniej połowa przyspieszaczy, albo też nowiutkie słoneczko) b) tarczy sprzęgłowej c) wspomnianego wycisku (jeśli się kończy) d) hamulca wałka sprzęgłowego (również jeśli wytarł wykładzinę).

Zależy co nazywamy strasznie gorącym? Instrukcja przewiduje temperaturę roboczą w granicach 80 stopni - może parzyć w palce

 

Co do regulacji pasów to totalna bzdura. To nie pasy się różnie uciągają, tylko jest rożny nacisk na nie. Z powodu wyżej wymienionych skracających się dystansów. Jeśli chcesz wyregulować pasy to trzeba rozkręcić te 3 śruby, cofnąć je i za pierwszym kołem pomiędzy dystanse a ażur włożyć podkładkę (razem 3 sztuki). żadne koło nie ma prawa niespodziewanie przesunąć się na klinie zabezpieczonym podwójnymi kołkami. No chyba że zetnie kołki, ale zgubiony ażur łatwo poznać ^^

 

 

 

Odbiegając od tematu

Jak 20 lat bawię się z claasami tak każdemu mówię - nie warto bawić się pasami firmy krzak. Ja zakładam każdemu oryginały i to jest jedna robota - zakładasz pas który wytrzyma kolejne 40 lat. No chyba że ktoś obliczył sobie, że guma od majtek marki stomil-chińczyk wymieniona w tym czasie 10 razy jest ekonomiczniejsza.

Opublikowano (edytowane)
Co do regulacji pasów to totalna bzdura. To nie pasy się różnie uciągają, tylko jest rożny nacisk na nie. Z powodu wyżej wymienionych skracających się dystansów. Jeśli chcesz wyregulować pasy to trzeba rozkręcić te 3 śruby, cofnąć je i za pierwszym kołem pomiędzy dystanse a ażur włożyć podkładkę (razem 3 sztuki). żadne koło nie ma prawa niespodziewanie przesunąć się na klinie zabezpieczonym podwójnymi kołkami. No chyba że zetnie kołki, ale zgubiony ażur łatwo poznać happy.png

 

Napisałeś to tak że nie wiadomo o jakie pasy chodzi, i w jakim typie claasa odniosłem się do regulacji pasów młocarni  w młodszych wersjach a tam to z pewnością kołków nie ma w ażurach na osi młocarni. Dobrze było by jakbyś zaznaczał  jakim typie piszesz.

 

Nawet oryginalne pasy nie są odporne na zdzieranie   po zablokowaniu młocarni a kosząc hektary rzepaku, czy jęczmienia przerośniętego koniczyną ( z wsiewką)  to się zdarza

Edytowane przez Pigmei
Opublikowano

Pas jezdny. Forumowi znaffcy powiedzą Ci, że się uciągnął (obornik prawda). Zużyte słoneczko. A dokładniej podkładka pod nim - stal najwyższej klasy (rozwiercałem kiedyś otwór na tokarni diamentowym nożem bo widia się poddawała).

 

Najprościej mówiąc, sprężyna nie ma siły naciągnąć pasa. Nie polecam takich podróży bo nowy (nawet zamiennik) to kilka stówek.

Jak mi nie chciał jechać nawet na jedynce bez przyspieszacza danego do połowy, to też pas wymieniłem. Nie na jakieś Stomile, lecz na gates-a. Dałem 500zł i mam spokój 2 skończony sezon. Nagle przyspieszacz chodzi w zakresie 0-1,750 obrotów, a nie jak przedtem max. 1100. Żadnych słoneczek nie rozbierałem i podkładek nie wymieniałem.

W piątek trochę kombajn zmoknął, bo była duża ulewa i - tak jak jeden z kolegów pisał, że jak pas i słoneczka mokre, to będzie ślizgać i też tak było do momentu kiedy załapało na 2-jce i z przyspieszaczem.  

Opublikowano

Jak myślisz o pomocy serwisu, to daj sobie spokój z claasem, bo nie zarobisz nawet jeżdżąc po samych usługach. To nie jest kombajn wielce skomplikowany. Wsiadasz i jedziesz. Po prawej stronie jednej rączce masz podnoszenie hederu, przyspieszacz, podnoszenie motowideł i po przejściu przez taki próg obroty motowideł (proste jak budowa cepa), druga rączka z prawej strony - gaz, którym również gasi się kombajn. Po prawej stronie jeszcze jest pokrętło szybkości motowideł, ale zazwyczaj jest zastygnięte w ustawieniu takim, jak się pracuje, a chcąc obrócić urywasz rączkę (zazwyczaj nie znaczy zawsze!).

Po lewej stronie masz 3 drążki, które kolejno od wejścia służą do: wysypu zboża, uruchomienie zespołu żniwnego i uruchomienie hederu.

Przed tobą kierownica. Po lewej stronie kierownicy przy samej kolumnie pedał, którym po wciśnięciu ustawiasz kolumnę kierownicy, oraz pedały sprzęgła i hamulca, a pod siedzeniem drążek ustawienia szczeliny młocarni (dociągania młocarni).

Widoczność podczas koszenia taka, że śmiało możesz kosić na siedząco nie musząc stać.

Schematy punktów smarowania oraz ustawienia młócenia poszczególnych zbóż masz tu na forum razem z propozycjami usuwania jakichś awarii. Oczywiście dobrze mieć serwis gdzieś w pobliżu, bo tam mają części a i podczas zakupu chętnie udzielają informacji jak coś zdemontować i bez problemu zamontować. Dlatego lepiej nastaw się na usuwanie drobnych awarii we własnym zakresie, a jak coś, to pytaj.

Opublikowano (edytowane)

Wiesz, boję się że jak kupie to będzie awaria za awarią bo ten 1 kombajn u nas co jest to często siada a z WYGLĄDU jest w b dobrym stanie. Paski, łańcuchy, itp to spoko. Gorzej jak walnie coś większego, skrzynia itp, albo nie będę mógł zdiagnozować problemu. A tekst na forum to nie zawsze lek na każdą usterkę zwłaszcza jeśli tak jak ja się dopiero zaczyna. Dlatego pytam o serwis. A porady co do ustawienia zapewne znajde tutaj. Dzięki za wyjaśnienie gdzie co jest. Na pewno się przyda.

Edytowane przez dawidursus323
Opublikowano

Dlatego jak się kupuje, to nie patrzy się na wygląd, bo wylejesz na niego 3 puszki farby i będzie jak nowy. Patrzy się na pracę. Na dzień dobry jak będziesz kupować, to włączyć zespół żniwny i na pełne obroty, czy nie ma wibracji. Wejdź z tyłu i sprawdź luzy na wytrząsaczach podnosząc je do góry i próbując je obrócić na bok. Luzy mogą świadczyć o wyrąbanych panewkach (usuwa się za pomocą wyciągnięcia dystansowych blaszek znajdujących się między panewkami lub wymieniając je - koszt groszowy. Jak się będą przechylać na boki, to może być już wał wyrobiony. Kolejnym punktem strategicznym to paski na młocarni - by były równo uciągnięte i pas jezdny, by nie wisiał. Luzu na łożyskach młocarni niestety nie da się tak sprawdzić, a jak walnie ośka, to wtedy na pewno serwis musi przyjechać, bo sam nie dasz rady. Koszt ośki to prawie 1000zł i usługa wymiany i poskładania - drugie tyle.

Opublikowano

Po przejściu przez próg masz regulacje obrotów młocarni tak dla wyjaśnienia bo kolega z rozpędu się pomylił. Korbka od obrotów nagarniacza lepiej żeby działała, choć się nie spotkałem z takim przypadkiem żeby nie chodziła a już trochę kombajnów oglądałem i w moim powiem że dwadzieścia lat chodzi bez problemów pewnie oglądam maszyny w lepszym stanie niż kolega. Kombajn prosty najważniejsze żeby blachy były w dobrym stanie, silnik i skrzynia.

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Podobna zawartość

    • Przez FantasticMrF
      Witam

      Mam problem z zablokowaną skrzynią w Zetorze 8045
      Lewarki zmiany biegów normalnie działają. Biegi wszystkie normalnie wchodzą, jednak nawet na luzie po puszczeniu sprzęgła silnik dostaję sporę obciążenie tak jakby zablokowały się biegi.
      Po zdjęciu pokrywy wszystko jest w porządku.
      Co może być przyczyną?
    • Przez gospodarz1997
      Witam. Mam Ursusa 4011 skrzynia i silnik 355. W silniku lub skrzyni tak na środku łączenia skrzyni z silnikiem słychać szum dość głośny... Jak by śrutownik haha. Po wciśnięciu sprzęgła nic się nie zmienia. Biegi chodzą elegancko nawet nie zgrzytaja. Po włączeniu pompy hydraulicznej tak samo szumi nawet bardziej. Po wyłączeniu silnika wał odbija w druga stronę tak jak powinien ale silnik staje wraz. Tak jak by się ocieral o coś i go to zahamowało. Co to może być. W silniku jest do roboty pompa i wtryski. Był dzisiaj mechanik za 3tyg go weznie na warsztat. Chciałbym wiedzieć mniej więcej na co się przygotować  czy ktoś tak miał? Mam tez Ursus 360 i s porównaniu na siedzeniu słychać silnik a w tym praktycznie tylko ten szum... 
    • Przez Hari123
      Witam temat moze i prosty dla co niektorych ale mam problem z sprzeglem w t25 otoz po wcisnieciu sprzegla do konca majac ciagnik na biegu wszystko jest ok, ale po dodaniu gazu ciągnik sam jedzie tak jakby sprzeglo nie było do końca wcisniete. W tym roku podczas remontu wymieniłem na nowe osobiście koło zamachowe, tarcze sprzegłową, docisk, łabki, łożysko w skrócie wszystko co z sprzeglem związane, przejechane mam teraz ok 30mth i dopiero teraz cos jest nie tak, dodam że sprzeglo dzisiaj regulowalem od nowa bez większych efektów, proszę o radę  
    • Przez gadget
      Witam
      Zdecydowałem się na założenie nowego tematu bo  problem jest raczej niestandardowy a biorąc pod wzgląd że mamy w Pl sporo ciągników w wersji angielskiej to być może ktoś zetknął się już z tym problemem
      Otóż jest problem ze sprzęgłem w mf 235, jest to wersja angielska.
      Kupiłem nowe tarcze produkcji Ursusa i problem jest taki że po złożeniu i ,,zjechaniu'' silnika nie ma sprzęgła ( dźwignia sprzęgła wpada w podłogę) tak jak by tarcze były za grube?? podczas skręcania obudowy sprzęgła z kołem zamachowym widać jak pieski w pewnym momencie się cofają pod wpływem działającej na nie siły, w przezierniku pod obudową  sprzęgła widać że łożysko oporowe ma sporą drogę do pokonania żeby mieć kontakt z pieskami a prawidłowo odległość powinna być nieznaczna
      Po włożeniu starej tarczy jest nieźle ale nie tak jak trzeba, od kiedy go mam sprzęgło nie było rewelacyjne( jest zdecydowanie cieńsza  czyt. wyeksploatowana). Jest możliwe że tarcze w wersji angielskiej były węższe albo inne było koło zamachowe lub docisk i ktoś wymieniał jeden z powyższych elementów i teraz to się po prostu nie zgrywa?? zupełnie zaskoczyła mnie ta sytuacja i nie wiem co z tym zrobić, dodam tylko że jeśli skręcę  sprzęgło z kołem zamachowym tak że zostaje jakieś 2 mm luzu ( nie skręcam na maxa) to dźwignia sprzęgła jest twarda i wszystko ładnie się wysprzęgla. Wygląda na to że jeśli obie tarcze były by cieńsze lub pomiędzy obudową sprzęgła a kołem zamachowym były by jakieś podkładki ok 2-3 mm to wszystko by hulało tylko że raczej na pewno ich tam nie było
    • Przez koda92
      Witam
      W moim case Mxm 140 2004 r brakuje wtyczki do sprzęgła wiskotycznego. Jak go kupiliśmy już nie było. Wiszą tylko kable. I mam pytanie czy można kupić gdzieś taki kabel, wtyczkę ? Bo szukam na int i jest tylko sprzęgło, a nie ma nic o kablu. Może ktoś coś wie o dostępności takiej wtyczki, kabla. Bo wentylator chodzi na full cały czas. Zimno, gorąco, cały czas te same obroty. 
      Pozdrawiam 
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v