Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Alexander
skywalker89    851

Oj no niech sieją, przyjdzie podobny czas zbioru do zeszłorocznego i im zostanie.. na polu 😃 ja przy swoich areałach ok 5-6ha bym się mocno zniesmaczył a co mówić xx ha.. 

Po czym to wnioskować że było mniej ? Może Łukaszek Cie "zareklamowal" w okolicy i dlatego mniej namlociles ? 🤪🫣

Na prawdę chciałbym żeby była po 5-6 zł ale to tak samo jak chciałbym żeby zboze było po 1000-1200 i raps po 2,5k, jeżeli te drugie by były na takich pułapach to i fasola by pewnie taki trzymala.. trzeba żyć chwilą 🙂

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1169

Nie  wszystkie plagi egipski są przeze mnie, za  niektóre odpowiada Tfusk albo Kaczafi.😀

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    851

Prawda. 

Ravoj, zejdź z tą normą wysiewu do jakich 150kg, 350 roślin to za duzo, jak teraz posiejesz to ona bedzie miała po 7-10 pędów..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3511

Z obszarowcami jest tak że z jednej strony maja na plus bo pola nie sa "wyfasolowane" ,dobry płodozmian z drugiej strony sieją proporcjonalnie dużo do mniejszych gospodarstw a niestety wycięcie jednak trwa bo nikt nie kosi 5 m hederem . Samo przewrócenie czy zgrabienie fasoli to też trwa , mastery co prawda poprawiły prędkość zbioru ale znów pojawia się problem z pogodą bo mały wyszykuje te swoje 3-5 hektarów na dobrą pogodę a nawet jak nie -to dosuszy na plandece, przyczepie czy jakimś wiatrem . A co ma zrobić ten co zasieje z 50  hektarów ??? Nawet nie ma takich suszarni , bo zwykłe się nie nadadzą , adoptują obecne suszarnie z dyni ale to nie jest skala . 

Tak więc szału z fasolą nie ma , roboty dużo a cena 4,5 za kg jest wręcz śmiesznie niska i jeśli trzeba zapłacić za każdą usłuę ( siew, wycięcie , zgrabienie , wymłócenie , czyszczenie , wysuszenie ,przebranie ) plus podstawowe koszty jak kosztowne opryski, nawożenie itp. to przy tej cenie  nawet przy 2 tonach opłacalności nie ma a roboty jak w ulu , plus stres przy zbiorach :) to fasolę duże gospodarstwa będą siały do chwili skończenia planów pięcioletnich . Każdy kto ma możliwość zasiania buraka na pewno zrezygnuje z fasoli .Tak jak z trzy lata temu dyskutowaliśmy że burak po 12 zł się nie opłaca i warto siać fasolę o tyle teraz każdy zrezygnuje z fasoli . Też wtedy cukrownie cwaniakowały że się przywiezie z podkarpacia po niskiej cenie , to jednak w końcu musieli zapłacić normalną cenę .to samo czeka rynek fasoli , nikt po 5 zł fasoli siać nie będzie , część pewnie skupników będzie musiała zwinąć interes ale ile mogą tyle oskubią .W sumie ta cena była właśnie zbita po przez mokrą fasolę którą zaczęto handlować i każdy wyzbywał się towaru aby z domu  i tak po 50 groszy na tydzień w dół .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3511

Bo i cena szła w górę to sie rozwijały , po tej cenie jak ludzie nie będą siać fasoli to komu te usługi będą świadczyć ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3202
43 minuty temu, Zbyszek3939 napisał:

Tak zwijają interes że co roku jest ich  więcej i coraz więcej usług świadczą.

i bardzo dobrze, większa konkurencja. Kto by siał towarowe plantacje bez możliwości hurtowego zbytu. co do cen zawsze będzie sprzeczność interesów i tu już decyduje zarządzanie nadprodukcją. Fasola jeszcze niedawno była towarem na barierze podażowej i ceny kształtowały się na pułapach najwyższych jakie klient akceptował.
Poprawa technologii przesunęła już i fasolę do grupy o łatwej nadproduktywności i teraz ceny będą najniższe jakie producent i hurtownik zaakc... "wytrzymają". zdarzy się rok nieurodzaju to wiadomo ale teraz jedynie na plonowaniu i jakości można coś uzyskać na tej plantacji, nno może jeszcze trochę na zbalansowaniu kosztów ale to już tak jak w pozostałych uprawach tzw - "masowych" (czy jak jeszcze tam inaczej zwanych)
bez sieci skupu hurtowego fasola była tylko uprawą amatorską bo owa "sprzedaż bezpośrednia" to synonim zacofanych krajów jak te sławetne bazary w krajach islamskiej czy latynoamerykańskiej biedoty  zwłaszcza w regionach oddalonych od metropolitalnych skupisk ludzkich gdzie nie ma mowy o sensownej sprzedaży detalicznej.
Tracą znaczenie też giełdy owocowo warzywne i nikt poważny tam nie liczy na sensownego odbiorcę bo bardziej już tam handel przypomina taki większy detal niż hurt.
Niestety ale tylko pośrednik hurtowy warunkuje sens zwiększania skali produkcji, inwestowania w mechanizację sensowną tylko przy większych skalach; co za tym idzie - obniżenie ceny dla konsumenta a zatem większy odsetek populacji stać na dany produkt co napędza masowość aż o wysycenia rynku co przy żywności jest wręcz strategiczne no i - to już zjawisko negatywne - standaryzację parametrów i odmian co zawęża różnorodność oferty no ale coś za coś

przez to ostatnie ja na przyszły rok posieję półtyczkę tylko aby mieć dla siebie bo - zdaje się - wypada z masowej produkcji i obrotu powracając do sfery upraw amatorskich

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    164
5 godzin temu, skywalker89 napisał:

Prawda. 

Ravoj, zejdź z tą normą wysiewu do jakich 150kg, 350 roślin to za duzo, jak teraz posiejesz to ona bedzie miała po 7-10 pędów..

Popieram. Rok temu dalem 140kg ale 20 wrzesnia i cieply pazdziernik byl to taka sie łąka zrobila... Az zjasniala. W tym roku jest grubsza (jeszcze mtz nie badalem) i zasieje gdzies poczatek pazdziernika wiec tez pojdzie max 150kg

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zbyszek3939    978
5 godzin temu, marks50 napisał:

Bo i cena szła w górę to sie rozwijały , po tej cenie jak ludzie nie będą siać fasoli to komu te usługi będą świadczyć ???

Będą siać jeszcze więcej w przyszłym roku , bo co nasieją kukurydzy , pszenicy  jak to jeszcze bardziej po niczemu,  chciał bym żebyś choć raz coś napisał bez  narzekania 😀  o może czy już pobrałeś te dopłaty do pszenicy i nawozów co ich w ogóle miało nie być, i czy już nie brakuje ropy w cpn. a i na kogo myślisz głosować 

Edytowano przez Zbyszek3939

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3202

gdyby buraki nie były limitowane kontraktacją to może by fasola z regionu wypadła ale sam znam dwa przypadki że będzie fasola bo cukrownia nie dała kontraktacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1169

Kontraktację ciężko dostać a jak komuś się uda to podobno przez pierwszy rok w cenie pozalimitowych będzie oddawać . Taką informację od kolegi który od 30 lat buraki uprawia usłyszałem.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1320
16 godzin temu, kamil800 napisał:

Popieram. Rok temu dalem 140kg ale 20 wrzesnia i cieply pazdziernik byl to taka sie łąka zrobila... Az zjasniala. W tym roku jest grubsza (jeszcze mtz nie badalem) i zasieje gdzies poczatek pazdziernika wiec tez pojdzie max 150kg

W ubiegłym roku 300 roślin mnie nie cieszyło, rzadka była, za rzadka. Nie sieje na kilogramy tylko rośliny, niestety mtz 52 to musi być 192kg/ha

Inna ma mtz 43 więc będzie 150kg. 

Może do końca września zasieje, to nie będzie tak wcześnie. Tamtą co była rzadka siałem 17 września i wcale się nie krzewiła jakoś ochoczo, ale fakt że trochę spadły mi zasobności gleby, może dlatego. 


Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3202

co się łamiesz? ja w tym roku nie posiałem żadnej.

a tu taki ładny wrzesień na zbiory nawet półtyczek które zwykle... bodaj pół ha siewałem

jeszcze mi "somsiady" czerwoną Wawelską zatracili co doskonale nadawała się na opóźnione siewy na ew przesiewki bo wczesna i krótki okres wegetacji

już nikt darmo ode mnie nasion żadnych nie dostanie nawet jeśli bym miał w c o spalić

Edytowano przez dysydent
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1169

I wygrałeś na tym że nie posiałeś jak ja na tym że sobie w tamtym roku rzepak odpuściłem pierwszy raz od 20 lat od kiedy sieje. Natomiast planowałem się na fasoli dorobić i podwoilem zasiewy ale nie spodziewałem się że cena aż tak pierdolnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6465
14 minut temu, dysydent napisał:

już nikt darmo ode mnie nasion żadnych nie dostanie nawet jeśli bym miał w c o spalić

A to samolub jeden.:lol:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    851
14 minut temu, Łukaszek napisał:

I wygrałeś na tym że nie posiałeś jak ja na tym że sobie w tamtym roku rzepak odpuściłem pierwszy raz od 20 lat od kiedy sieje. Natomiast planowałem się na fasoli dorobić i podwoilem zasiewy ale nie spodziewałem się że cena aż tak pierdolnie.

Nigdy tak nie podchodź z niczym bo nigdy nie trafisz, wiem jak to jest.. 

No ale weźcie 3 lata sialem tylko drobną to kurnia była tańsza od Jasia, teraz nie posialem cyk 2zl różnicy a plonowo pewnie byloby lepiej i już dobry miesiac po zbiorze.. czyżby nie zaimportowali z Egiptu i Argentyny? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1169

Wiem wiem od zawsze sialem 3-4 uprawy a a tamtym roku po fasoli już nie chciałem rzepaku siać we wrześniu i wygrałem na tym ale stracę na fasoli i na jedno wyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maniekc360    122
45 minut temu, Łukaszek napisał:

I wygrałeś na tym że nie posiałeś jak ja na tym że sobie w tamtym roku rzepak odpuściłem pierwszy raz od 20 lat od kiedy sieje. Natomiast planowałem się na fasoli dorobić i podwoilem zasiewy ale nie spodziewałem się że cena aż tak pierdolnie.

Rzepak akurat w tym roku łądnie sypał 4-5t z ha, i cena 1600-1800, więc były jakiś zysk w porównaniu do innych upraw.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj