Skocz do zawartości

maniekc360

Members
  • Postów

    1836
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez maniekc360

  1. U mnie 2 lata temu sami sobie rwali i łuskali nasiona soi na polu.
  2. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    Stosował ktoś przedwschodowo chlomazon w kukurydz? Np Tonale, Iseran? Jakieś opinie? Mam parę pól zapieprzonych chwastami i się zastanawiam czy nie opryskać w przysłym roku zaraz po siewie jakąś doglebówką a potem nie zrobić poprawki. Myślałem zastosować Terbutylazynę i chlomazon a potem w zależności co wyjdzie to nikosulfuron i mezotrion. Ktoś coś?
  3. Jak sie nie mylę pszenica też jest zasiedlana przez tego grzyba...
  4. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    Też mam taki dylemat.
  5. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    Starym lumaxem można było w dużej kukurydzy opryskać. Jakoś 2l się go dawało. Może się jeszcze ktoś wypowie na ten temat...
  6. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    Słyszał ktoś żeby kukurydza chorowała po rzepaku? Jakie opryski mogą szkodzić kukurydzy? I nie chodzi tu o likwidowaną plantacje rzepaku... U mnie w okolicy niby u paru gości tak się porobiło, że po rzepaku kukurydza ma czerwone liści. Juz się zbiera do życia.
  7. O widzisz. Dzięki za informacje.
  8. Masz opryskiwacz z Agromechaniki? Jaki model, jakie wysposażenie? Jak się spisuje? Właśnie myślę kupić taki 1200l 15m i się zastanawiam czy to dobry wbór?
  9. Tu mniejsze różnice występują ale generalnie im większy rozstaw tym strąki wyżej. Badanie też stare bo z 2015-2017 roku.
  10. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    Dla porówania robiłeś jakąś orkę?
  11. A od rozstawu może nie? Nie chcę się kłócić, kto ma rację, tylko szukam wskazówek jak zebrać większy plon. W tym roku zamierzam na działkach na któych nie brakuje wody zamierzam podać 1-2 małe dawki azotu. Może w najbliższym tygodniu rzucę pierwszą.
  12. Znalazłem też badanie w któym wyszło odwrotnie😗
  13. Im szersze rzędy tym większa konkurencja w rzędach i tym wyższe osadzenie strąką.
  14. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    U mnie trzy rodzje uprawy: 1 Orka zimowa, Orka wiosenna, Głębosz i talerzówka na wiosna. Po zimowej orce dobrze idzie. Po wiosennej orce ziemia za sucha i kukrydza tragiczna(na glinie, bo na piaskach też idzie ładnie) Głebosz i talerzówka, nawet fajnie wyszło, zdecydowanie lepiej niż wiosenna orka na glinie. Problemem są resztki kukurydzy z poprzedniego roku i przez to gleba jest zimniejsza przez to wschody były powolne i początkowy wzrost też. Jakby te technologie połączyć to jakby na zimę zrobić pasy striptillem i rozgarnąć słomę z kukurydzy to by było lux. to jeszcze mało widziałeś
  15. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    W tamty roku jeden obszarowiec co ma pola w 3 województwach opryskał kukrydzę w mojej wiosce i też za niedługo spadł deszcz to chwasty nie siadły. Przyżólkły, ale tylko pasami uschły, a chwastnica urosła po pas.
  16. Litr bormaxu 14 zł wychodzi. Dawniej ludzie saletrzak z borem stosowali co roku, a teraz wszyscy saletra, mocznik i RSM, a o borze zapomnieli. (O Bogu też)
  17. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    Parę lat temu też było sucho i Tamizan nie chciał mi działać, trzeba było robić poprawki albo walić większe dawki. Rośliny bronią się przed suszą i mają grubą warstwę wosku...
  18. Podobno kukurydza programuje wielkość kolby w fazie 5-6 liści i wtedy należy ją stymulować. Nawet mam pomysł dorobić sobie dzysze co 75 cm i jakieś wąskostrumieniowe końcówki(ale to dużo roboty) i wtedy bym zamiast 4ha 8 ha zrobił na jedym opryskiwaczu. Szoda że farbryczne opryskiwacze nie mają dyszy co 37,5 cm to by było bez roboty... Jeśli chodzi o odżywki to bor i cynk to podstawa. Tanie a na pewno się kukurydzy przyda.
  19. Ja bym zrobił zabieg. W tamtym roku tak odpuściełem i żałuję. Zobaczysz za tydzień jak dużo urośnie chwastnica.
  20. Trochu za mocno, chyba, że komosa przegania soję i jest to ostateczna potyczka to można by tyle dać.
  21. Wg moich dwóch prognoz ma dziś spaść 1mm.
  22. Sucho jak nigdy, a długoterminowe prognozy nie napawają optymizmem.
  23. Po metrybuzynie i flufenacecie pole było czyste. W tamtym roku na 32 ha tylko 1 ha zrobiłem poprawki. Po 2l Nero +1lProman, pomimo idelanych warunków tzn po deszczu pod wieczór jak mgła siadała a a chwasty i tak powychodziły, a n jedym poluzatrzęsienie.
  24. Jak to jakaś normalna ziemia to nawet z 200 kg saletrzaku by przyjęło.
  25. maniekc360

    Ochrona kukurydzy

    Zależy na jakiej glebie. Gleby lekkie i średnie szybciej się nagrzewają i na takowych można wcześniej siać. Natomiast na glinie, która u mnie jest koloru czarnego ziemia jest zimniejsza i kukurydza wybrakowana nierówna, a czasem fioletowa. To samo nawożenia, odmiana, i termin siewu. Na 5 klasie najszybciej wyszła i jest największa, a na 3 klasie bieda.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...
v