marks50

Members
 • Ilość treści

  1959
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

3514 Excellent

2 obserwujących

O marks50

 • Ranga
  Zaawansowany

Informacje

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

Blok z ostatnio odwiedzającymi jest wyłączony i nie jest wyświetlany innym użytkownikom.

 1. To było wiadomo od kiedy prezesem został kowalczyk , bratanek Henryka ukraińskiego . Nie dało sie sprzedać oficjalnie to doprowadzą do bankructwa i sprzedadzą za symboliczna zotówkę .
 2. Nie zaniżaj mi stażu że od pół roku bo narzekam od lat więc dużo musisz sie nauczyć jeszcze . Raczj nie dopłacą w ogóle .
 3. Rzeczywiście giełda ponad 4% w górę , na złocisze to już będzie 1100 zł netto - takiej ceny nikt nie złapie nawet z tymi niby dopłatami .
 4. marks50

  fasola

  Boś na tacę mało dał . nie bój w czwartek powtórka a i dziś jeszcze pod wieczór cos kapnie .
 5. marks50

  fasola

  Czyli inwestycja powoli sie zwraca , warto było dać papierkowe na tacę , troche z tego gradu tez będziecie mieli ale to drobniutki i nie szkodliwy . Taki zasiew chmur to ja rozumiem .
 6. marks50

  fasola

  u mnie tez dzis chmury zasieli odrzutowcem to szansa na deszcz jest byle by nie wyszedł grad jak w Opolu lubelskim .
 7. marks50

  fasola

  Może i forum nie profesjonalne i wychodzą różnice zdań ale zawsze jakaś wiedza jest . Np. w ostatniej rozmowie nie doprecyzowaliśmy o jaki izazamoks chodzi bo jeśli ktoś daje Corum 502,5 w ilości litr to realnie daje tego izazamoksu 22,5 g na hektar oraz 480 g bentazonu , ale jak ktoś tak nas poczyta i zechce wypylić 1 litr Pulsaru 40 to na hektar wyładował by 40 g substancji czynnej czyli tak jak by wlał 1,9 litra Coruma na hektar - niektórzy nie przeliczają substancji czynnej . moj kolega na przerośniete chwasty też chciał dać litrę Pulsaru bo wyczytał na forum że niektórzy daja litr Coruma i jest dobrze a w jego mniemaniu Pulsar i Corum to to samo bo ma izazamoks . Wręcz musiałem mu przynieść opryski i pokazać że jest różnica w ilości czynnika - tacy też sie zdarzają . Skończyło sie na tym że dał pół litra Pulsaru +1l bentazonu , chwasty spalił ale i plon wyszedł 1,5 tony z hektara gdy u mnie 2,4 tony przy tej samej odmianie tylko u mnie izazamoksu poszło mniej - stąd moje przekonanie ze nie ma co przesadzać z opryskiem nie mniej czasem warto zebrać 1,5 tony bez chwastu niż mieć tylko chwast na polu i z talerzować . Tak więc w uprawie fasoli każdy ma swoją wiedzę i doświadczenie . nawet w jednym gospodarstwie są rózne pola wymagające innych nawożeń czy ilości stosowania środka .
 8. marks50

  fasola

  Zazwyczaj izazamoks mięsza się z bentazonem ( corum robiony domowym sposobem ) . Izazamoks nie wypala fasoli jako takiej że widac objawy jak przypalenia czy skręcenia ale odbija sie potem w plonie i nie bardzo ktoś podczas zbioru kojarzy to z faktem wydjności . Po prostu ostrożnie w miksie z bentazonem , raczej zwiekszać ilość bentazonu niż izamoksosu , tak jest u mnie ale może maja na to wpływ inne składowe jak kwasowość ziemi, terminy siewu czy odmiana fasoli . Jak kolega wyżej sam przyznaje ze stosuje w drobnych fasolach (czerwone, szparagowe) ja uprawiam wyłącznie jaśki więc może z tego rozbierzność zdań .Sam używam Izamaksosu (Pulsaru ) ale w miksie z bentazonem , być może w czerwonej lepiej wychodzi sam Izazamoks -tego nie wiem ale porównywanie nawet drobnej fasoli do soi nadal jest nieporozumieniem .
 9. marks50

  fasola

  Nie szerz herezji , soja to nie fasola i nie porównuj . W soi nawet 1 litr pulsaru nie robi wrażenia , fasola przy pół litra Pulasaru praktycznie plonu nie ma . Ciekawostka jest np. to że fasola wytrzyma mix bentazonu + MCPA a soja natomiast po dodatku MCPA poskręca i plonu też nie bedzie . To tak samo jak niektórzy porównuja groch czy łubiny do uprawy fasoli co jest błędem . Niby że jedne i drugie są strączkowe ale to jest inny genotyp . W soi mozna dać np. senkoru 0,55 litra a w fasoli pół litra wypali całkowicie . tak więc nie porównuj jakiś niemieckich rewelacji z soi do fasoli bo nie tędy droga . Fasolę presdzej porównuj do pomidora czy ziemniaka a nie soi .
 10. marks50

  fasola

  Na psianke to raczej izamaksos , 0,2 chwastoksu ekstra jest dobre na wypalenie dużych komos i szarłatów ale z psianką to raczej ten miks jest słaby na psianke a duży by fasolę "wywrócić ".Jeżeli chodzi tylko o psianke to odpóść chwastox a idz w kierunku Corum czy Pulsar . Z Chwastoxem to teraz każdy każdy próbuje dopalić tą komosę która przepóściły poprzednie miksy (susza jednak robi swoje ) tak wiec zalecenia by te szarłaty dobijać opryskiem z rana niz wieczorome i raczej wskazany jakiś dodatek wspomagacza . Następna sprawa co do MCPA (Chwastox) to trzeba uważać bo te 0,2 MCPA to dużo dla fasoli( nie mylić z MCPB ) a do tego jeszcze po deszczu gdy rośliny sa (umyte) to raczej maksymanie 150 ml a nawet 100 wystarczy przy dawcce 1,2 bentazonu . Co do samej psianki to zazwyczaj wyłazi dość puźno w fasoli gdy pole niby jest wyczyszczone ale dobre upały powodują jej wschody przed zakryciem miedzy rzędzi i tak sobie rośnie niezuważona aż do zbiorów wyda piekny owoc . Wtedy zalecane młócenie zwykłymi kombajnami które tak bardzo nie rozciera tego syfu po całej fasoli a najwyżej przykleji sie do jednego ziarka .
 11. Chyba złodziej by sie obraził bo stary złodziej miał zasady bo nie kradł we własnej wsi i i nie okradał biednych -skupnik nie ma skrupułów jak się da oskubać na wadze , jakości czy cenie to skorzysta z "okazji" bez skrupułów a znam przypadki że skupnik wręcz "oszukał" rodzinę nie tak daleką - która do niego woziła na wstawienie towar a potem nawet się chwalił że ile to na nich dodatkowo zarobił . Dlatego wielu roników nie zakłada skupów i nie para sie tym procederem bo jak w przysłowiu " Jeśli wejdzie między wrony -musisz krakać jak i ony " . Niektórzy skupniki weszły w kooperacje z dziwnymi podmiotami zagranicznymi i są nie jednokrotnie powiązani jak dobrze zadłużeni rolnicy , nie mają manewru by zrezygnować czy uprawiać swoją politykę cenową więc w wpisują się w szereg ogólnej manipulacji rynkowej i czasem dochodzi do takich sytuacji że skupnik trzyma niską cenę bo tak mu dyktują jego odbiorcy - i nie chodzi by kupić po tej niskiej cenie ( bo do takich mało kto wiezie ) tylko by zaniżyć ogólna cenę rynkową i te przypadłości głównie królują w Polsce . Dlatego mamy taki rozrzut ceny że jeden chce kupić poniżej 700 zł gdy na giełdzie/porcie 1100 zł -różnica w cenie to aż 40 % - ustwa lichwiarska powinna się tym zająć .
 12. I już odrobiła 255 € , jak to na giełdzie obecnie jest na złotówki 1087 zł tona netto na giełdzie to jak zaczniesz tyle płacić to sie odezwij
 13. Majowe niskie kontrakty się pokończyły a następne po 250 euro najmniej na złotówki będzie 1050 zł za pszenice netto brutto ponad 1100 zł i to po spadkach . To sezon kończy się ciekawie choć to dopiero połowa maja i do normalnych żniw to co najmniej 2 miesiące . Obecnie powróciły wzrosty , na godzine 13.45 /2,1% wzrost .
 14. marks50

  fasola

  Tak się zapytam czy daje cos polewanie wodą z opryskiwacza podczas przymrozków ??? Pewnie na minus 2 stopnie to nie pomoze ale tak poniżej zera ???? sam to praktykowałem gdy termometr pokazywał -1,7 stopnia , popylałem i niby nie wymarzło , niby ta mgiełka odparowuje i niby oddaje ciepło podczass zamarazania ale mi sie wydaje że bardziej taki przejazd ciągnikiem wymiesza powietrze górne z dolnym i być może to powoduje taki efekt ??? Raz to sie sprawdziło że niepryskana woda pół kawałka poczarniało ale potem jakoś odbiła jak to fasola . Tak więc warto pryskać tak od 3 rano czy to raczej tylko zabieg psychologiczny ze zrobiło sie co było mozna ???
×
×
 • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj