wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Zawisza    256

Wyślę pw, dodam tylko tyle, że wapno chłopaki zazwyczaj wożą powrotnym transportem, bo w tamtą strone wozą obornik sadownikom

 

@@edittt

@Tomek90

Wyczyść skrzynkę.

Edytowano przez Zawisza

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889

Tak się zastanawiam czy któryś z przeciwników granulatu go stosował i zrobił badania przed i po ? 

Ja na jesień kupiłem tlenek. Oxyfertilu 90.  Zobaczymy jak dziala.Do tej pory używałem kredę. Muszę sprawdzić wyniki badań te sprzed 3 lat i te z jesieni 17.  Ale z pamięci wiem że niektóre działki poszły o 1 do góry. Dawka to zalecane  :) 500 kg na hektar 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@Taurus83 co to za różnica robić badanie po granulowanej kredzie, a po kredzie zwykłej sypkiej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kojocik    0

Zna ktoś namiary w WLKP dokładnie Piła gdzie można kupić kredę luzem? mam wyniki ph i słabo wyszły.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Miałem siać wapno na to pole na wiosne, ale tak wyszło z czasem że się nie wyrobilem. Chcę teraz siać owies na tym polu. Stosować jakieś nawozy przedsiewnie? Co polecacie po żniwach na to pole? Czy kreda wapniak koszelowski granulowany będzie dobrym rozwiązaniem? Dodam że granulat tylko wchodzi w grę 😉

IMG_20171120_135450.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    175

Czemu koniecznie granulat? Mała działka czy jakieś astronomiczne kwoty za wysiew pylistego tam macie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Brak rcw w okolicy,dlatego tylko granulat

 

Edytowano przez kamil255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Taurus83    889
2 godziny temu, damianzbr napisał:

@Taurus83 co to za różnica robić badanie po granulowanej kredzie, a po kredzie zwykłej sypkiej?

taka że gro osób pisze że 500 kg to za mało na podniesienie ph iże "przepłaciłeś"... niektórzy piszą że nie mają rcw dlatego sypią kredę.  jak ktoś zamówki kredy w proszku zamiast w granulacie na dały areał to mu jeszczce starczy na rcw 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8986

Kamil a może ma ktoś u was rozsiewacz motyl czy coś podobnego trochę było by dłużej siać ale byś rozsiał pyliste bez problemu.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Najgorzej u ciebie z fosorem. Ale to nie dziwne przy tak niskim ph. Powinieneś zastosować przedsiewnie jakiś typowy nawóz NPK. Po zniwach z racji wysokiej zawartości magnezu, kreda to najlepszy wybór. Tylko przy takiej biedzie z ph musisz sypać po 3 tony rocznie ze trzy lata. Policz sam jakie poniesiesz koszty przy granulacie. 

Z drugiej strony nie wiem jaka powierzchnia tej działki i jeśli chodzi tylko o tą działkę to brać cały skład wapna mija się z celem dla małej powierzchni. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305
Powierzchnia tej działki to 1,2ha.Byl to 20 letni ugór zarośnięty drzewami,wszystko wykarczowane, glifosat orka zimowa. Teraz chce siać owies. Czy przy takim niskim pH jeśli zastosuje NPK zostaną te nawozy pobrane, ile wysiać na ten areał np Polifoski 6? Na reszcie działek pH mam uregulowane, także więcej wapna niepotrzebuje. Doradzano mi wlasnie z ta kreda z Koszelówki,żeby zastosować ok 1t i pH powinno wzrosnąć o 1 pkt w dość szybkim czasie w porównaniu do zastosowania węglanu. Później znowu sypnąć tej kredy w miarę potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

Możliwe że od tony wzrośnie Ci o punkt to ph. Mi z trzech ton dolomitu z magnezem wzrosło o około punkt. Kreda to co innego

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8986

To jak masz taki areał to ja bym dał tą kredę granulowana i nie czaił się.

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305
Jak z tym nawożeniem przedsiewnym,zostanie ten nawóz pobrany przez owies?Ile wysiać tej Polifoski?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PITER88    33
2 godziny temu, kamil255 napisał:

Jak z tym nawożeniem przedsiewnym,zostanie ten nawóz pobrany przez owies?Ile wysiać tej Polifoski?

Na zakwaszone pole zastosuj amofoskę która będzie wykorzystana o wiele lepiej niż polifoska w takich warunkach.

Polifoski to nawozy na gleby o uregulowanym pH. Tam są bardzo dobrze przyswajalne i wykorzystywane.

Jak najwcześniej się da zastosuj to wapno i z 300 - 350kg amofoski np 4-12-20 czy innej i przemieszaj z glebą niech sie rozpuszcza.

Zaraz po żniwach najlepiej na ściętą słomę ponownie wapnowanie w porządnej dawce i powoli wyprowadzisz to pole.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
Dnia 13.03.2018 o 13:08, Taurus83 napisał:

taka że gro osób pisze że 500 kg to za mało na podniesienie ph iże "przepłaciłeś"... niektórzy piszą że nie mają rcw dlatego sypią kredę.  jak ktoś zamówki kredy w proszku zamiast w granulacie na dały areał to mu jeszczce starczy na rcw 

Ale nie odpowiedziales na pytanie kolegi. Jaka jest różnica miedzy wysypaniem pół tony granulatu a pół tony sypkiej kredy? Przeciwnicy granulatu to osoby które używają rozumu i mają świadomość że w granulacie płaci się za proces granulacji dlatego płacisz za tone 400 zł a nie 100 zł tak jak ma to miejsce gdy bierzemy z kopalni. Zwolennicy granulatu to osoby które wierzą w cuda a nie w nauke i myśla że dając 200 kg granulatu podniosą ph gleby.

Dnia 13.03.2018 o 22:03, PITER88 napisał:

Na zakwaszone pole zastosuj amofoskę która będzie wykorzystana o wiele lepiej niż polifoska w takich warunkach.

Polifoski to nawozy na gleby o uregulowanym pH. Tam są bardzo dobrze przyswajalne i wykorzystywane.

Jak najwcześniej się da zastosuj to wapno i z 300 - 350kg amofoski np 4-12-20 czy innej i przemieszaj z glebą niech sie rozpuszcza.

Zaraz po żniwach najlepiej na ściętą słomę ponownie wapnowanie w porządnej dawce i powoli wyprowadzisz to pole.

Uzasadnij swoją wypowiedź odnośnie amofoski i polifoski. Dlaczego niby amofoski są na zapuszczone gleby a polifoski na o uregulowanym ph? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305
Panowie to jak wkoncu z tymi nawozami, bo już mam mętlik w głowie. Stosować czy nie? 😂 Na studiach mnie uczyli, że jak pH jest za niskie to nawozy nie będą pobrane. @knoro93 Ja mam pełną swiadomsc, że przepłace za granulat czyli za taką postać w jakiej jest to wapno, ale tak jak pisałem wcześniej potrzebuje tylko tą jedną działkę odkwasić i całego składu wapna nie zamówię a druga sprawa to brak sprzętu do jego rozsiania. Jak kupie granulat to zostanie zastosowany w dużej dawce kilkukrotnie. Dobrze piszesz, że niektórzy myślą że granulatu wystarczy np te 200kg tak jak nawozu i to zdziała cuda 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215
10 minut temu, kamil255 napisał:

Panowie to jak wkoncu z tymi nawozami, bo już mam mętlik w głowie. Stosować czy nie? 😂 Na studiach mnie uczyli, że jak pH jest za niskie to nawozy nie będą pobrane. @knoro93 Ja mam pełną swiadomsc, że przepłace za granulat czyli za taką postać w jakiej jest to wapno, ale tak jak pisałem wcześniej potrzebuje tylko tą jedną działkę odkwasić i całego składu wapna nie zamówię a druga sprawa to brak sprzętu do jego rozsiania. Jak kupie granulat to zostanie zastosowany w dużej dawce kilkukrotnie. Dobrze piszesz, że niektórzy myślą że granulatu wystarczy np te 200kg tak jak nawozu i to zdziała cuda 😀

Sianie regularnie wapna granulowanego w dawce 1 tony co roku np kredy jakiejs granulowanej napewno by przyniosły efekty tylko jakim kosztem. Jeśli nie masz innej możliwości to siej ale te wapno mało Ci pomoże ponieważ wapno granulowane potrzebuje ok 2-3 miesiace żeby sie rozpuścić i zaczac działać także w wiekszosci na rośline nastepcza bedzie działać. Jeśli chodzi o polifoske to potas siarka magnez beda działać na wiosne natomiast forsfor również dopiero zacznie działać pod rośline nastepcza. Jako że to ugór nie pchałbym się w nitrofoski w których efekt podobno jest szybki jesli chodzi o działanie fosforu. Zastosuj jakąś odżywke fosforową ale polifoske jak najbardziej daj ok 250 kg dla samego podniesienia zawartości składników pokarmowych w glebie. Najlepiej to badanie gleby żebyś zrobił. Wapno jak bedziesz siał to pamietaj o odstepie w sianiu amonowej formy azotu ponieważ dochodzi do ulatniania się amoniaku a wiec straty azotu.

Edytowano przez knoro93

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Dzięki za radę, po tym owsie w jesieni chciałbym na tym polu zasiać pszenicę. Po zebraniu owsa planuje dać minimum tone kredy. Później przed siewem NPK i wczesną wiosną przed podaniem azotu znowu tone kredy i myślę że powinno być ok

Edytowano przez kamil255

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Na wiosne nie podawaj tej kredy. Jeśli już chcesz to syp to jesienią pod agregat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gurul    0

Witam. Mam takie pytanie odnośnie nawożenia wiosennego wapnem i azotem w pszenicy. Czy mogę rozsiać WAPNIAK JURAJSKI G i od razu saletrę amonową czy muszę odczekać? Na internecie znalazłem sprzeczne informację, niby na ulotce informacyjnej pisze, żeby nie łączyć tylko z obornikiem i  fosforem, ale wole się Was zapytać :) 

 

Edytowano przez Gurul

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rolnik1973    15395

No a jak jest saletra wapniowa to już w worku razem. Ja tam sypię kredę salmag i potafoskę razem przed sianiem i nie słychać by które kwiczało. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj