wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
Gość tyran3   
Gość tyran3

sąsiedzi chwalą na jare sztuczne wapno granulowane mówią ze dają góra 250 kg i jest efekt , producent tez zaleca pod zboza 200- 300 kg. ja na ugór chce dać 500 kg . jakbym miał dawać 4 tony granulatu to co mi  za interes???? tona tego kosztuje 460zł to za tyle miałbym  4, 5 tony wapna z morawicy w sezonie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Sztuczne , czyli z czego zrobione ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tyran3   
Gość tyran3

poczytaj sobie polcalc sasiedzi sieją jakiś yarak czy to skuteczne nie wiem sieje pierwszy raz na próbe na totalnym ugorze zobacze czy to cos warte, kupiłem 2 tony wiec nawet jak nie  zadziała za bardzo nie  zbiednieje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Poczytałem . Żadne sztuczne , a naturalne i ekologiczne . Najbardziej spodobał mi się tekst " Nie da się przenawozić " - Daje do myślenia :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrp88    172

Tak właściwie to co Ty chcesz osiągnąć 500kg wapna przy ph 4,1? To nie jest żaden koncentrat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tyran3   
Gość tyran3

nic nie  chce to swojisty eksperyment a sieje owies dla dopłat  i  siano :D dla byków. bo załorze sie z każdym ze perz urośnie napewno:D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2345
to siej kuku w niej perz zwalczysz bez problemu. maisrer u mnie lake perzu wyczyscil

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tyran3   
Gość tyran3

ale  nie znam pola nie mam juz obornika  zeby nagnoić a kuku zbyt droga rzecz zeby zaryzykować.  tym bardziej ze nie  sadze aby co kolwiek poza randupem  wytempić wieloletni perz,  ja mam rzadsze łąki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tyran3   
Gość tyran3

nie  wiem jak u Ciebie ale ja mam piaski i jak stosowałem wapno magnezowe z kieleckich kopalń ( laskowa) lata temu oczywiście to efekt był nędzny  takie wapno sie rozkłada u mnie 5-6 lat wiec pewnie u Ciebie bedzie to samo. od 3 lat wysiewam wapno bez magnezu z morawicy i efekt jest widoczny niemal natychmiast a magnez uzupełniam opryskiem siarczanem magnezu.

Jak na moje wyrzucisz pieniądze tylko bo wapno magnezowe dobrze brzmi ale ma słabą rozpuszczalność. ale zrobisz jak uwazasz

Edytowano przez tyran3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    718

Taa wszystko się zgadza, tylko że nie nadrobisz magnezu w oprysku. Jak już to doglebowo. A jak doglebowo to chyba wiadomo w czym ten pierwiastek jest najtańszy. 

Ja stosowałem wapno magnezowe z Kielc i ph podniosło mi o punkt, niewiele ale potrzeby nawożenia magnezem z koniecznych zmieniły się na zbędne. Także jak to niektórzy mówią "piach" skoro podniósł magnez to oznacza że się jednak dolomit rozkłada. 

Także przy brakach magnezu polecam pojechać raz 4 tony dolomitem, a potem podnosić samo ph kredą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tyran3   
Gość tyran3

masz racje tylko zalerzy o co koledze co pyta bardziej chodzi o magnez czy odkwaszenie, jak o magnez to ok ale jak ma zakwaszone pole to   magnez mu zbedny jak rosliny wygina od kwasu. Jak gleba pa ph poniżej 5 to lepiej samo wapno bez magnezu jak powyzej mozna czekać te pare lat na podniesienie  ph. Ja pare lat temu miałem zdegradowane pole ph 4, 3 wapnowałem wapnem magnezowym z laskowej  3 lata pod rzad po 4 tony zbadalem glebe ph 4,4 wiec gowno warte te kieleckie wapno  jak dalem z morawicy odrazu po  ph 5,3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    792

Od razu to znaczy kiedy? Może to ph ci tak podskoczyło bo już "zadziałał" akurat ten dolomit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość tyran3   
Gość tyran3

w tym samym sezonie zadziałało wysiałem w sierpniu w grudniu zyto było duzo lepiej zakrzewione niz normalnie na tym polu a na wiosne widać było róznice a badania zrobiłem   w maju. Cudów niema po miesiacu czy dwóch to niczym nie odkwasisz przecież. Ale w poróznaniu do wapna magnezowego tego co chce kolega kupić to dzień do nocy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7

Koledzy, można po rozsianiu wapna granulowanego zabronować czy lepiej tak zostawić na wierzchu ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Każdy nawóz , czy też wapno najlepiej wymieszać z ziemią .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blabla    7
6 godzin temu, zetorki12 napisał:

Każdy nawóz , czy też wapno najlepiej wymieszać z ziemią .

Oki, podwójne bronowanie chyba nie zaszkodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
moje odczucia po polcalcu potwierdzone badaniem gleby ziemia nawa ph 3.9 500 kg jesienią 300 kg na wiosnę pogłownie na zyto badane po żniwach gleby ph 4.6 gleba mozaika 4 a do 5 zyto dało 3 i pół zbiornika bizona 56 teraz 200 kg bardzo wczesna wiosna poszło ale dlatego że jest tam posiany łubin żółty na jesień dam 500 kg jeszcze wiosna badanie gleby się zrobi i gnojowice od krow i kukurydza pojdzie i będzie cacy:-))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a polecacie wapno to jest kreda z firmy OMYA agrocarb czyli te luzowe bo bym 1 samochjod kupil bo ph mam na 3 4 klasie 5,2 - 5,5 to bym po 2 tony dal tego tylko pytanie czy to bede mogl na dworzu przechowywac i czy taka krede rozsieje normalnym piastem rcw na tasme czy to mocno pyliste jest niech sie ktos wypowie jak stosuje kredy ?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2
Dnia 16.04.2018 o 15:25, Szczerbatek902 napisał:

czym wapnowac na 4,5 klasie ziemie lekka,średnia ph w granicach 4.7-4.8 .Lepsze wapno weglanowe czy kreda?

Na glebę lekką kreda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, a1fe26c2 napisał:

Na glebę lekką kreda.

gdzie taką krede najlepiej dostać żeby była jak najlepiej zmielona ? i ile dawać 2-3 tony ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

albo droga alternatywa i granulowane polcalc lub koszelowski wapniak itp lub tira z kopalni zamowic luzowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Uziu92    7957

panowie, będę się niedługo za wapnem rozglądał w ilości jednej wanienki tirowej, jako że teraz przed żniwami okres"martwy" może uda się kupić od ręki bez czekania nie wiadomo ile i moze nawet ciut taniej, polecacie jakiegoś człowieka który takim wapnem handluje w okolicy Siedlec, mazowieckie, mogą być też oscienne miasta ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj