Skocz do zawartości

Agronom_kujawy

Members
 • Zawartość

  594
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

40 Excellent

O Agronom_kujawy

 • Ranga
  Zaawansowany
 • Urodziny 26.04.1980

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Brześć Kujawski
 • Zainteresowania
  Specjalizuje się w Wapnie Nawozowym, chętnie pomogę, udzielę fachowej pomocy. Pozdrawiam
 1. Wapnowanie pola

  potwierdzam . polecam ci wapno z zakładu kredowego minerał w Trębaczowie .Mają promocję i w cenie 105 zł kupisz tonę w jakości nordkalk fast .  
 2. Pszenica Ozima i jara

  Co tu dużo mówić - odmiana , odmianą ale tam gdzie kwaśna gleba i mało humusu to wszystko zdechło . 
 3. Pszenica Ozima i jara

  oki dzięki za odpowiedź. trzeba poszerzyć badania i zrobić więcej prób .  
 4. Pszenica Ozima i jara

  w tym roku robiłem badania na polach gdzie wymarzły oziminy i okazuje się że ma na to duży wpływ pH gleby - tam gdzie gleba była kwaśna dominuje kolor rudy a tam gdzie pH było w normie zielony .  Czy ktoś potwierdza moje obserwacje ? 
 5. Wapno granulowane

  W zasadzie to podobne wapno ale polcalc ma lepszą instrukcję stosowania - jest prawidłowo opisany proces odkwaszania a to bardzo dobrze , Dzisiaj na przykład byłem w regionie gdzie sporo ozimin wymarzło ale sporo też wyglądało bardzo ładnie - po badaniach ph wyszło że na odkwaszonych polach jest zielono a na zakwaszonych rudo . Efekt działania dobrego wapna widoczny gołym okiem . Tam gdzie ziemia dobrze odkwaszona tam mikroorganizmy pracują i grzeją humus co w efekcie chroni rośliny przed wymarzaniem .  Polecam ci wapno kredowe z zakładu Minerał w Trębaczewie  , teraz maja promocję w big-bagach  po 105 zł tona  a jest to odpowiednik wapna Nordkalk Fast czyli w sumie wychodzi o połowa taniej przy najlepszych możliwych parametrach . 
 6. Wapnowanie pola

  Acha :))))))) Czyli mówisz że kupiłeś wapno granulowane za 80 zł tona i nie widzisz po nim efektu ???? hmmm niezły z ciebie kombinator- długo nad tym myślałeś ? ??? podawajcie producenta !!!!
 7. Wapnowanie pola

  Witam Kolego. Cieszą mnie takie badania :)  Sam ich sporo wykonałem i mam różne doświadczenia w tym temacie . Dla ścisłości podaj jescze jakiego granulatu użyłeś? poza tym na zdjęciu widać rozkład granulek i ich gęstość która nie wygląda na 2.5 tony na hektar - poza tym granulat dopiero zaczyna się rozkładać więc nic dziwnego że głębiej pH nie wzrosło .             
 8. Wapnowanie pola

  500KG na ha - spokojnie wystarczy . Kompost przyorać na jesieni odczekasz trochę i późną jesienią lub zimą możesz siać wapno .  pozdro :) 
 9. Wapnowanie pola

  Granulatów nie daje się tyle samo co zwykłego wapna . Wystarczy że granulat rozsypie się równomiernie po powierzchni pola i tona zastąpi 20 ton wapna z kopalni .  Jak ktoś pisze że kreda jest to to samo co kamyczki ( 90 % powyżej 125 mikronów ) to znaczy że nie ma na ten temat żadnej wiedzy .  Kreda działa szybko i skutecznie - węglany jak są dobrze rozdrobnione to też - ale jak są kruszone a nie mielone to frakcje powyżej 125 mikronów których może być w nawozie nawet 95 % nigdy się nie rozłożą .       
 10. Wapnowanie pola

  //sys.43  
 11. Wapnowanie pola

  jak najbardziej kolego :) 
 12. Wapnowanie pola

  Zależy jakie wapno granulowane . Nie chce cie wprowadzić w błąd - bo może zakupiłeś jakąś podróbę albo pseudogranulat i oczekujesz działania . Jak wapno jest dobre i mocnorewaktywne i kredowe to działa w około 2 miesiące z wierzchu ( w zależności od wilgotności ) Jeżeli wysiane po orce i przybronowane to dłużej i mniej efektywnie ale też zależy od wilgotności . Pod orkę to efektywnośc granulatu jest bardzo słaba działania może nie być widać wcale w pierwszym roku . Zasadniczo kreda z mielnika to ten sam materiał co kreda koszelowska albo wapniak kornicki - czyli dobre i efektywne granulaty , ale jak jest niezgranulowana tylko zbrylona to ma kilkukrotnie gorsze parametry wysiewu i równomierności procesu stąd efektywność będzie dużo słabsza przy identycznej dawce .Kreda z mielnika najlepiej nadaje się pod orkę w ilości minimum 4-5 ton na ha i działa dobrze w drugim i trzecim roku .  Saletry amonowej nie miesza sie z wapnem węglanowym bo dochodzi do reakcji uwsteczniającej - czyli blokującej trwale oba potrzebne składniki. Mocznik można wysiewać swobodnie - do takiej reakcji nie dochodzi .         
 13. Wapno granulowane

  bez problemu kolego :)  Z tego co wiem to był to przyzwoity produkt oparty o prawdziwą kredę - więc będzie to coś analogicznie działającego jak wapniak kornicki lub koszelowski .  Moja uwaga tylko żeby nie stosować tak jak podają na opakowaniu w ilości 10 ton na gleby ciężkie bo to jakiś bezsens - granulowane wapna kredowe stosuje się systematycznie i w małych dawkach oraz nie miesza się z glebą ( na wierzch) . 
 14. Wapnowanie pola

  A czy opłaca się siać azot co jest jeszcze droższy ?  Aj waj ! 
 15. Wapno granulowane

  Powinno być - to dobre wapno, często je polecam  :)  A kiedy dawałeś te 2 tony i na wierzch czy pod orkę? no na pewno lepiej dać niż nie dać - a wszystko zależy od gleby - jak mocno masz zakwaszoną to trzeba dać co najmniej dwa razy po 500kg na wierzch . Raz dajesz przedsiewnie lub pogłównie500  a następnym razem dajesz po odwróceniu humusu znowu 500 na wierzch lub pogłównie . 
×