wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

34 minuty temu, mraukot napisał:

Skąd ta kreda ?

Bodzentyn. Warto to brać czy szukać co innego?

58 minut temu, bizonlukaszZ056 napisał:

Bodzentyn? Gdzie dostawa? Cena transportu to jakieś 4ziko/km tylko być może policzony w obie strony.

 

Jaka cena kredy z kornicy teraz zamawiał ktoś?

 

Bodzentyn tak jest. 124km na Podkarpacie w jedną stronę mają do mnie. Warto? Szukać co innego?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, bizonlukaszZ056 napisał:

Chyba ze znajdziesz swój transport to może cię wynieść taniej.

Ale ogólnie jakościowo kreda od nich jest ok? Zastanawiam się ile sypnąć na hektar. Jeszcze bede szukał ale jak nic nie znajdę to zamowie. Tam jest ph 3.9 i w kredzie cao 53.9%. O ile może wzrosnąć potencjalnie ph po takim zabiegu? Plus minus oczywiście 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358

po roku jak dobrze wymieszasz to do 5 powinno skoczyć ale to jest wiele zmiennych opady stopien wymieszania itp


z podnoszeniem ph jest jak laniem wody w stożek od dołu mało wlejesz a duzo wzrosnie a im wyższe ph tym wiecej trzeba by je podniesc

  • Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, robi57362 napisał:

po roku jak dobrze wymieszasz to do 5 powinno skoczyć ale to jest wiele zmiennych opady stopien wymieszania itp

 

z podnoszeniem ph jest jak laniem wody w stożek od dołu mało wlejesz a duzo wzrosnie a im wyższe ph tym wiecej trzeba by je podniesc

 

Talerzówka, orka czy podorywka? Czym najlepiej to wymieszać?  Potem jeszcze głębosz pójdzie bo ziemia zbita. Zostaje mi kwestia jedynie zamówienia dobrej kredy. W tym Bodzentynie myślę że  jest ok. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2358

zależy od sprzętu z tego co wymieniłeś to najlepsze talerzowka i pod zasiew nie oraj gleboko bo walniesz wszystko na spód chyba że zaorzesz i na wieszk rzucisz jeszcze z 1.5 t . ja bralem z kornicy i ta moge polecic


jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362 napisał:

zależy od sprzętu z tego co wymieniłeś to najlepsze talerzowka i pod zasiew nie oraj gleboko bo walniesz wszystko na spód chyba że zaorzesz i na wieszk rzucisz jeszcze z 1.5 t . ja bralem z kornicy i ta moge polecic

Jaka cena z kornicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12380

Mi do faktury i WZ ki.  Dołączyli taki atest.  Potrzebne to do wniosku o zwrot do wapna? 

IMG_20200802_212432.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19710
1 minutę temu, 6465 napisał:

Mi do faktury i WZ ki.  Dołączyli taki atest.  Potrzebne to do wniosku o zwrot do wapna? 

IMG_20200802_212432.jpg

Nie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12380

Właśnie siadłem zapłacić za to i tak patrzę co to za papiery. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Orientuje się ktoś czy na Agrocarb omya z Kornicy można dostać dofinansowanie? Bo to typ 5b a wapna 5b chyba nie ma w wykazie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Tak mozna dostać dofinansowanie

Rozmawiałem wczoraj z gościem co woził mi w ubiegłym roku z kornicy to cena bez zmian. 

Samsung rób tak aby kreda na zimę została jak najwyżej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, zetorr6441 napisał:

Tak mozna dostać dofinansowanie

Rozmawiałem wczoraj z gościem co woził mi w ubiegłym roku z kornicy to cena bez zmian. 

Samsung rób tak aby kreda na zimę została jak najwyżej 

Aktualnie na tej działce zrobiłem takie coś ze wysiałem 1.5 tony tego czegoś co na fotce ( kolega mi sprzedał bardzo tanio). Myślę że nie zaszkodzi no i zerwałem bardzo cienko ściernisko. Pole jest wyrównane i czeka aż samosiewy wzejdą. Postaram się tego nie rozprowadzać głeboko. Planuje tam zrobić siew zeby pole pracowało już. Tylko tak. Tam była pszenica. No i chyba dam pszenice po pszenicy bo mogę też jeczmien jary ale nie wiem czy to ma sens. Zobaczymy co ta kreda pokaze.  Około 25 ją rozwalę. Dam 12 ton na hektar czyli lekko ponad 6 w czystym składniku. 

20200729_102705.jpg

Edytowano przez Samsung123321

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
10 minut temu, Samsung123321 napisał:

Aktualnie na tej działce zrobiłem takie coś ze wysiałem 1.5 tony tego czegoś co na fotce ( kolega mi sprzedał bardzo tanio). Myślę że nie zaszkodzi no i zerwałem bardzo cienko ściernisko. Pole jest wyrównane i czeka aż samosiewy wzejdą. Postaram się tego nie rozprowadzać głeboko. Planuje tam zrobić siew zeby pole pracowało już. Tylko tak. Tam była pszenica. No i chyba dam pszenice po pszenicy bo mogę też jeczmien jary ale nie wiem czy to ma sens. Zobaczymy co ta kreda pokaze.  Około 25 ją rozwalę. Dam 12 ton na hektar czyli lekko ponad 6 w czystym składniku. 

20200729_102705.jpg

To na zdjęciu to wapno magnezowe czyli dolomitowe.

Skład jest podany niezbyt legalnie bo w węglanach CO3.  Intencja producenta jasna, w węglanie są wyższe liczby, lepiej to wygląda marketingowo.

Zgodnie z polskim prawem skład powinien być podany w przeliczeniu na czysty składnik czyli tlenki CaO i MgO.

Można to sobie łatwo przeliczyć samemu. 

60% CaCO3 to 33,6% CaO.

30% MgCO3 to 14,4% MgO.

33 + 14 to normalny, dostępny w każdej kopalni dolomit.

Teraz pytanie, co zgranulowano. Frakcję 0-2 mm co byłoby oszustwem i nabijaniem ludzi w butelkę czy wysokiej jakości mączkę dolomitową taką jak np. Radkowit Premium. Chodzi o to, że jeśli zgranulowano zwykłe wapno z kamykami 2 mm to zalecane dawki wynoszą np 12 ton na glebie ciężkiej bardzo kwaśnej lub 3 - 4 tony na glebach lżejszych.  Dawka rzędu 300 - 400 kg to tylko marnowanie ropy w ciągniku, nie da efektu.

Dawka rzędu kilkuset kg może mieć sens jeśli zgranulowano super efektywną mączkę.

Jak to rozpoznać? Wrzucić garść do szklanki z wodą. Pomieszać, rozpuścić granulki. Zobaczyć co jest na dnie. "Błoto" z drobniutkiego pyłu czy 2milimetrowe kamyki.

 

 

Dnia 1.08.2020 o 17:55, zetorr6441 napisał:

Moim zdaniem wapna typu jazwica kujawit itp skaly to są dobre ale tylko na podtrzymanie. Weglany np morawica czy nordcalc standard juz coś zdzialaja choć wolno. 

Jeżeli ktoś ma w miarę blisko do kornicy to tylko kreda jest w stanie szybko podnieść ph! 

O Dolomitach premium się nie wypowiadam bo nie sprawdzalem. 

Jeżeli ma ktoś draminskiego bądź podobny rzetelny phmetr to wystarczy do próbki wrzucić szczyptę dolimitu a do drugiej tyle samo kredy i po kilku minutach zbadać. 

Pierwszy z 3.6 zrobil 3.7 a kreda 6.1

Kujawit, Morawica czy Nordkalk Standard to wszystko węglany czyli kruszone skały wapienne.

Kujawit czy Nordkalk Standard działają podobnie do kredy.

Ale te same wapna węglanowe w wersjach mielonych do postaci mączki jak np Kujawit Premium czy Nordkalk Fastcalc będą działać znacznie szybciej niż kreda.

Jaźwica to dolomit.

 

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mariuszzz napisał:

To na zdjęciu to wapno magnezowe czyli dolomitowe.

Skład jest podany niezbyt legalnie bo w węglanach CO3.  Intencja producenta jasna, w węglanie są wyższe liczby, lepiej to wygląda marketingowo.

Zgodnie z polskim prawem skład powinien być podany w przeliczeniu na czysty składnik czyli tlenki CaO i MgO.

Można to sobie łatwo przeliczyć samemu. 

60% CaCO3 to 33,6% CaO.

30% MgCO3 to 14,4% MgO.

33 + 14 to normalny, dostępny w każdej kopalni dolomit.

Teraz pytanie, co zgranulowano. Frakcję 0-2 mm co byłoby oszustwem i nabijaniem ludzi w butelkę czy wysokiej jakości mączkę dolomitową taką jak np. Radkowit Premium. Chodzi o to, że jeśli zgranulowano zwykłe wapno z kamykami 2 mm to zalecane dawki wynoszą np 12 ton na glebie ciężkiej bardzo kwaśnej lub 3 - 4 tony na glebach lżejszych.  Dawka rzędu 300 - 400 kg to tylko marnowanie ropy w ciągniku, nie da efektu.

Dawka rzędu kilkuset kg może mieć sens jeśli zgranulowano super efektywną mączkę.

Jak to rozpoznać? Wrzucić garść do szklanki z wodą. Pomieszać, rozpuścić granulki. Zobaczyć co jest na dnie. "Błoto" z drobniutkiego pyłu czy 2milimetrowe kamyki.

 

 

Dlatego zamawiam sypkką krede. Nie bawię się już w granule. Nie opłaca mi się. To tanio kupiłem więc nie stracę za bardzo co nie zmienia faktu że słyszałem odmienne opinie o tym czymś niż to co w tym wpisie przedstawione i przyznaje dałem sie wykukać z deka.  Tak jak pisałem zamawiam krede najprawdopodobniej z Bodzentynia. Chodz jeszcze bede tutaj o tym pisał tak żeby pieniędzy nie utopić w błoto 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
3 godziny temu, mariuszzz napisał:

 

 

 

Kujawit, Morawica czy Nordkalk Standard to wszystko węglany czyli kruszone skały wapienne.

Kujawit czy Nordkalk Standard działają podobnie do kredy.

Ale te same wapna węglanowe w wersjach mielonych do postaci mączki jak np Kujawit Premium czy Nordkalk Fastcalc będą działać znacznie szybciej niż kreda.

Jaźwica to dolomit.

 

Kreda pochodzi z innego okresu i jest zupełnie innym wapnem, nie wprowadzaj ludzi w błąd! Kamień zmielony nadal pozostanie kamieniem. 

Morawica czyli odmiana 04, jest to nawóz z przerobu skał wapiennych– twardych, mielonych, nieporowatych!!

kreda  06a, 07a (omya agrocarb ma oznaczenie g.1.5b.) Określona w ustawie jako „wapno kredowe” – amorficzna, porowata, miękka i najłatwiej rozpuszczalna struktura (kopalina pochodzenia naturalnego! 

 

Samsung123321 według doradcy z omya 3t jest już max jednorazowa dawka. Jego zdaniem większe są ekonomicznie bezzasadne. 

Edytowano przez zetorr6441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Zgadzam się z tym co Pan pisze o kredzie bo to oczywiście prawda.

Młoda geologicznie kopalina itd.

Doskonała jako wapno nawozowe ale jeśli chodzi o szybkość zmiany pH badania tego nie potwierdzają.

Proszę. Poniżej wyniki badań różnych rodzajów wapna w IUNG właśnie pod kątem szybkości zmiany pH.

To były badania laboratoryjne, wazonowe a więc bardzo dokładne.

Próba kontrolna, nr 10 to wapno tlenkowe 60% CalKal.

Wapniak Kornicki czyli znana i popularna kreda z Kornicy to nr 8 jest 3 od końca. Niewiele lepsza od Kujawitu czyli zwykłego wapna węglanowego. O wiele szybciej podnosi pH kreda luzem z Bełchatowa.

Zmiana pH po 1 miesiącu jest najwyższa w przypadku mączki wapiennej czyli twardej skały ale zmielonej na proszek.

Nawet dobrze zmielony dolomit czyli Radkowit Premium podnosi pH znacznie szybciej niż kreda z Kornicy.

I nie ma tu żadnej niespodzianki,

O szybkości działania wapna węglanowego ( a kreda też takim jest) decyduje w pierwszym rzędzie rozdrobnienie. Mniejsze znaczenie ma czy to dolomit czy kreda.

Granulaty z definicji działają najwolniej bo zawsze dochodzi czas na rozpuszczenie granul. Wapno luzem zawsze ma tu przewagę nad granulatem.

 

1. Dolokorn
2. Radkowit Premium
3. Kujawit
4. Kopalnia Drugnia Rządowa
5. Bełchatów
6. Cukrownia Kruszwica
7. Pyżyce
8. Wapniak Kornicki
9. Mączka wapienna Labtar

image.png

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rider    4

A macie jakiś sprawdzonych dostawców, czy kupujecie bezpośrednio z kopalni? potrzebuję jedno auto 24-26t najlepiej kredy,  łódzkie okolice kutna

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, mariuszzz napisał:

Zgadzam się z tym co Pan pisze o kredzie bo to oczywiście prawda.

Młoda geologicznie kopalina itd.

Doskonała jako wapno nawozowe ale jeśli chodzi o szybkość zmiany pH badania tego nie potwierdzają.

Proszę. Poniżej wyniki badań różnych rodzajów wapna w IUNG właśnie pod kątem szybkości zmiany pH.

To były badania laboratoryjne, wazonowe a więc bardzo dokładne.

Próba kontrolna, nr 10 to wapno tlenkowe 60% CalKal.

Wapniak Kornicki czyli znana i popularna kreda z Kornicy to nr 8 jest 3 od końca. Niewiele lepsza od Kujawitu czyli zwykłego wapna węglanowego. O wiele szybciej podnosi pH kreda luzem z Bełchatowa.

Zmiana pH po 1 miesiącu jest najwyższa w przypadku mączki wapiennej czyli twardej skały ale zmielonej na proszek.

Nawet dobrze zmielony dolomit czyli Radkowit Premium podnosi pH znacznie szybciej niż kreda z Kornicy.

I nie ma tu żadnej niespodzianki,

O szybkości działania wapna węglanowego ( a kreda też takim jest) decyduje w pierwszym rzędzie rozdrobnienie. Mniejsze znaczenie ma czy to dolomit czy kreda.

Granulaty z definicji działają najwolniej bo zawsze dochodzi czas na rozpuszczenie granul. Wapno luzem zawsze ma tu przewagę nad granulatem.

 

 

1. Dolokorn
2. Radkowit Premium
3. Kujawit
4. Kopalnia Drugnia Rządowa
5. Bełchatów
6. Cukrownia Kruszwica
7. Pyżyce
8. Wapniak Kornicki
9. Mączka wapienna Labtar

image.png

To w takim razie jaką mam kupić krede, z jakiego ogłoszenia bo już nie wiem... nie chce wtopić kasy. Chce efektów a wiadomo ze na roli każdy grosz sie liczy i mozna wiele stracić jak się nie wie... 

 

5 godzin temu, zetorr6441 napisał:

Kreda pochodzi z innego okresu i jest zupełnie innym wapnem, nie wprowadzaj ludzi w błąd! Kamień zmielony nadal pozostanie kamieniem. 

Morawica czyli odmiana 04, jest to nawóz z przerobu skał wapiennych– twardych, mielonych, nieporowatych!!

kreda  06a, 07a (omya agrocarb ma oznaczenie g.1.5b.) Określona w ustawie jako „wapno kredowe” – amorficzna, porowata, miękka i najłatwiej rozpuszczalna struktura (kopalina pochodzenia naturalnego! 

 

Samsung123321 według doradcy z omya 3t jest już max jednorazowa dawka. Jego zdaniem większe są ekonomicznie bezzasadne. 

 

3 tony w czystym skladniku czyli nawozu 6 ton przy 50% wapnia? Gospodarze 3 lata, zawsze jechałem na granuli ale teraz działka że trzeba sypkie i trzeba zrobić efekt i nie wiem ile, nie wiem które dobre. Pisząc 6 ton  sugeruje się tabelą dla gleb ciężkich i jak wiadomo odczynem poniżej 4. Tylko ze tu jest kreda. Mimo wszystko wysiałbym więcej bo jak widzę miejsca że jest ok a miejsca że zamiast pszenicy 5 kłosów na metr kwadratowy plus zachwaszczenie wtórne ze więcej trawy to mi się ciśnienie podnosi. ( swoją drogą chwast rośnie ładnie z takim ph) Nie lubie dziadostwa. Jeśli Pan albo ktoś tutaj możecie polecić jakąś fajną krede sypką w ok cenie to ja chętnie kupię i podziekuje za porade. Tutaj chodzi o to aby nie kupić syfu. Ja wysieje a to się okaże że badziew... i kasa w błoto. Chce żeby to było przemyślane

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284
2 godziny temu, mariuszzz napisał:

Zgadzam się z tym co Pan pisze o kredzie bo to oczywiście prawda.

Młoda geologicznie kopalina itd.

Doskonała jako wapno nawozowe ale jeśli chodzi o szybkość zmiany pH badania tego nie potwierdzają.

Proszę. Poniżej wyniki badań różnych rodzajów wapna w IUNG właśnie pod kątem szybkości zmiany pH.

To były badania laboratoryjne, wazonowe a więc bardzo dokładne.

Próba kontrolna, nr 10 to wapno tlenkowe 60% CalKal.

Wapniak Kornicki czyli znana i popularna kreda z Kornicy to nr 8 jest 3 od końca. Niewiele lepsza od Kujawitu czyli zwykłego wapna węglanowego. O wiele szybciej podnosi pH kreda luzem z Bełchatowa.

Zmiana pH po 1 miesiącu jest najwyższa w przypadku mączki wapiennej czyli twardej skały ale zmielonej na proszek.

Nawet dobrze zmielony dolomit czyli Radkowit Premium podnosi pH znacznie szybciej niż kreda z Kornicy.

I nie ma tu żadnej niespodzianki,

O szybkości działania wapna węglanowego ( a kreda też takim jest) decyduje w pierwszym rzędzie rozdrobnienie. Mniejsze znaczenie ma czy to dolomit czy kreda.

Granulaty z definicji działają najwolniej bo zawsze dochodzi czas na rozpuszczenie granul. Wapno luzem zawsze ma tu przewagę nad granulatem.

 

 

1. Dolokorn
2. Radkowit Premium
3. Kujawit
4. Kopalnia Drugnia Rządowa
5. Bełchatów
6. Cukrownia Kruszwica
7. Pyżyce
8. Wapniak Kornicki
9. Mączka wapienna Labtar

image.png

Podasz link do całego pdf. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
czarnys    42

kopalnia JÓZEFKA wapno 33 wapna i 17 magnezu  frakcja 0-2 mm ktoś  powie coś na temat jakości ,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
1 godzinę temu, Samsung123321 napisał:

To w takim razie jaką mam kupić krede, z jakiego ogłoszenia bo już nie wiem... nie chce wtopić kasy. Chce efektów a wiadomo ze na roli każdy grosz sie liczy i mozna wiele stracić jak się nie wie... 

 

3 tony w czystym skladniku czyli nawozu 6 ton przy 50% wapnia? Gospodarze 3 lata, zawsze jechałem na granuli ale teraz działka że trzeba sypkie i trzeba zrobić efekt i nie wiem ile, nie wiem które dobre. Pisząc 6 ton  sugeruje się tabelą dla gleb ciężkich i jak wiadomo odczynem poniżej 4. Tylko ze tu jest kreda. Mimo wszystko wysiałbym więcej bo jak widzę miejsca że jest ok a miejsca że zamiast pszenicy 5 kłosów na metr kwadratowy plus zachwaszczenie wtórne ze więcej trawy to mi się ciśnienie podnosi. ( swoją drogą chwast rośnie ładnie z takim ph) Nie lubie dziadostwa. Jeśli Pan albo ktoś tutaj możecie polecić jakąś fajną krede sypką w ok cenie to ja chętnie kupię i podziekuje za porade. Tutaj chodzi o to aby nie kupić syfu. Ja wysieje a to się okaże że badziew... i kasa w błoto. Chce żeby to było przemyślane

Proszę Pana, jak Pan widzi trwają tu akademickie spory o wyższości kredy nad węglanem czy dolomitem ale tak samo można dyskutować o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.

Prawda jest taka, że w glebie różnica między działaniem tych rodzajów wapna o podobnym rozdrobnieniu będzie bardzo niewielka.

Jest jedna prosta zasada. Wapno należy kupować najtaniej czyli w praktyce u najbliższego producenta.

Jeśli mieszka Pan pod Białą Podlaską to kreda z okolic Mielnika będzie dobrym wyborem.

Jeśli jest Pan z północnej Polski to najlepszym wyborem będzie Kujawit, na południowym wschodzie należy kupować wapna z pod Kielc lub Sandomierza. 

Natomiast na południowym zachodzie lepiej wybierać Siewierz czy wapna z pod Opola.

Kupowanie wapna z drugiego końca Polski to wyrzucanie pieniądzy.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, mariuszzz napisał:

Proszę Pana, jak Pan widzi trwają tu akademickie spory o wyższości kredy nad węglanem czy dolomitem ale tak samo można dyskutować o wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.

Prawda jest taka, że w glebie różnica między działaniem tych rodzajów wapna o podobnym rozdrobnieniu będzie bardzo niewielka.

Jest jedna prosta zasada. Wapno należy kupować najtaniej czyli w praktyce u najbliższego producenta.

Jeśli mieszka Pan pod Białą Podlaską to kreda z okolic Mielnika będzie dobrym wyborem.

Jeśli jest Pan z północnej Polski to najlepszym wyborem będzie Kujawit, na południowym wschodzie należy kupować wapna z pod Kielc lub Sandomierza. 

Natomiast na południowym zachodzie lepiej wybierać Siewierz czy wapna z pod Opola.

Kupowanie wapna z drugiego końca Polski to wyrzucanie pieniądzy.

 

 

Rozumiem. To co chce zamowić jest 120 km odemnie. Te badania z 2018 roku wyglądają tak: 

Cena 50zl netto plus transport. 2650 do mnie na pole z transportem. 

Screenshot_20200803-183213_OLXpl.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj