wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Tam wcześniej pisałem że zamawiam krede sypką i zamawiam, ale oprócz tego mam kilka nowych ,,kitek" po 40 arów oddalonych od pól i tam mi pasuje granule dać bo mi się nie kalkuluje tyle jechać z sypkim. Macie jakiś typ granuli też? Znalazłem coś takiego... to badziew? Stosował ktoś to? Czy lepiej polcalc kupić? Osobiście Polcalc stosowałem na obszarze 3 arów pod warzywa domowe i walnąłem kosmiczną dawke 150 kg ( wcześniej ledwo co rosło a teraz cebula urosła jak moja głowa) 

Ps. Sypkie zamówiłem w Drugi Rzadowej 

Screenshot_20200808-101827_OLXpl.jpg

Screenshot_20200808-102446_OLXpl.jpg

Screenshot_20200808-102503_OLXpl.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
drobny    214

Panowie kredę sypką kiedy najlepiej zastosować pod pług czy na zaorane pole i wymieszać agregatem przed siewem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
Samsung123321 napisał:

Tam wcześniej pisałem że zamawiam krede sypką i zamawiam, ale oprócz tego mam kilka nowych ,,kitek" po 40 arów oddalonych od pól i tam mi pasuje granule dać bo mi się nie kalkuluje tyle jechać z sypkim. Macie jakiś typ granuli też? Znalazłem coś takiego... to badziew? Stosował ktoś to? Czy lepiej polcalc kupić? Osobiście Polcalc stosowałem na obszarze 3 arów pod warzywa domowe i walnąłem kosmiczną dawke 150 kg ( wcześniej ledwo co rosło a teraz cebula urosła jak moja głowa) 

Ps. Sypkie zamówiłem w Drugi Rzadowej 

Screenshot_20200808-101827_OLXpl.jpg

Screenshot_20200808-102446_OLXpl.jpg

Screenshot_20200808-102503_OLXpl.jpg

po ile zamówiłeś i jaka odległość do kopalni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
49 minut temu, drobny napisał:

Panowie kredę sypką kiedy najlepiej zastosować pod pług czy na zaorane pole i wymieszać agregatem przed siewem?

Pod pług szybko i wygodnie ale efekt mizerny, blisko 0

Płytkie mieszanie i orka nawet po miesiącu też u mnie przyniosło słabe efekty z racji małej ilości wody w ubiegłym roku.

Tam gdzie sypałem kredę po orce przed siewem ozimin bądź traw ph wzrosło najwyżej. Jak dostanę resztę badań ti dokładnie opiszę. 

W każdym bądź razie z tych części ci już mam to wzrost nawet >1

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemo188    23

ja dałem 1,5 t kredy na ściernie talerzówka i od poniedziałku orka pod rzepak  a na jesieni jeszcze pojadę ok 1t na ha pogłównie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, damian12345 napisał:

po ile zamówiłeś i jaka odległość do kopalni?

55 zł brutto 24 tony ponad 100km lekko 2500 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

Katorga czy nie liczy się efekt lepiej niż to zaorać i nic nie zadziała w pierwszym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
Samsung123321 napisał:

3 godziny temu, damian12345 napisał:

po ile zamówiłeś i jaka odległość do kopalni?

55 zł brutto 24 tony ponad 100km lekko 2500 

mi dziś dowieźli i wyszło 2700 za 26 ton odległość 220 km. Na spodzie naczepy kierowca miał wyścielone słomą, żeby sie nie przykleiło.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Liczy i dlatego od poniedziałku zaczynam sypac kredę pod nowy lucerniak i trawy właśnie po orce

Moją ma przyjechać po 100zl brutto z dostawą z omya, odległość 99km. Z tym, że oni sprzedają chyba po 68zl na miejscu 

Edytowano przez zetorr6441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

@Fugeo stosowałem tą kredę z Dwikóz i widać efekty w porównaniu do poprzedniego roku i uprawy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Jak chcesz regulować pH to sypiesz wapno pyliste lub mielone lub kredę. :)

Wszytsko inne jest za drogie.


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Temat który wraca jak boomerang.. ,ścięta słoma, wapno luzem, npk, siew rzepaku, rsm, korn kali, wapno granulowane. - taka kolejność, jak to pogodzić jeśli chodzi o sam początek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sumek666    5084

Orka? Bezorka? Strip till?

Jakkolwiek pierwsze idzie wapno ma ściernisko. Zawsze. Do tego dorzucił bym Korn Kali i niech się rozpuszcza. 

RSM tuż przed siewem. NPK najlepiej w podsiewacz. 

Wapno granulowane to spokojnie po wschodach możesz dać. 

U mnie pod rzepak robię tak w tym roku:

Głębosz

Wapno

Gruber

Korn Kali

Siew pasowy i w podsiewacz polidap 120 kg oraz NPK lub Saletrzak 120 kg

Później w na wierzch pójdzie Kizeryt i może wapno granulowane 


 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Ja z wapna i głębosza napewno bym zrezygnował. No chyba że pH naprawdę leży. NPK i korn-kali pod pług a RSM rozlał bym po wschodach tak na 5 liść

Ale w sumie jak pH leży to nie pole na rzepak


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Miałem rzepak na kawałku z ph 5.7 6.3 i sypał 3.5t z ha więc u nas w okolicy jak na ten rok to zaje... kawłek pod rzepak obecnie ma 5.1 i 5.6 zależy od miejsca, rzepaku nigdy na nim nie było. 5 liść ok, ale ja chcę dać część z herbicydem doglebowym, a część osobno (ścięta słoma). Więc licząc mineralizacje słomy i to że rzepak na jesieni ma dostać 50kgN to musiałbym mu dać 90-100kgN (npk,rsm) korn kali pójdzie pogłównie ze ślimaczkiem (taki plan) a wapno  granulowane późno.

Do tego myślałem (bo dla mnie to nie problem) żeby coś npk dać pod pług, a coś na orke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887

lubisz jeździć w pole. ja daję 100l rsm na słomę, 300kg polifoski na sciern i lecę talerzowka. to leży, później pług i od razu siew

  • Like 1

Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mecha    110

Tak, lubię tym bardziej że mam koło domu. A z wiadomych względów chcę dać rsm z herbicydem doglebowym. Poprostu chce jak najlepiej i tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek933    5394

Ale jaki jest sens dzielić nawóz przed orką i po? Raz pod pług i tyle


Kupie obciążniki przednie do zetora forterry 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887
Mecha napisał:

Tak, lubię tym bardziej że mam koło domu. A z wiadomych względów chcę dać rsm z herbicydem doglebowym. Poprostu chce jak najlepiej i tyle.

jakie to wiadome względy? to po co dzielić rsm na slome i do herbicydu? tak samo npk? po co dzielić?


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Wyzej ktoś pisał że wapno Agrocarb omya nie nadaje się na pocięta słomę przed talerzówka. Planuję posiać wapno a później rzepak. Myślicie że talerzówka nie wymiesza tego wapna? Chciałbym żeby jednak z tej kredy trochę rzepak skorzystał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
yacenty    3887

rok temu sialem wapno pod talerzowke na całym areale, wszędzie pH ładnie poszło


Pozdrawiam YacentY
Drogi użytkowniku - zapamiętaj sobie, nie ponoszę odpowiedzialności za posty innych użytkowników serwisu - odpowiadam tylko za siebie!!!

Ceny Nawozów,
Najprostsza karta pola: www.AgroDzienniczek.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Nadaje się jak każde inne. Kwestia tylko jak głęboko jesteś wstanie je wymieszać z gleba, jak długo bedzie leżało do orki i ile w tym okresie dostanie wody. No i w jakim celu chcesz je podac? 

W twoim przypadku jeżeli dla szybszej mineralizacji słomy to ok, dostarczenie ca jako pokarmu też ok. Szybkiego podniesienia ph przy mieszaniu na kilka cm efekt będzie bardzo słaby do tego b.duże straty CaO ponieważ za chwilę zaorzesz to na powiedzmy 25cm kiedyś przyjdzie woda wapno się rozpuści i pójdzie w dół tam robiąc robotę... Jak masz jeszcze wilgoc w glebie i dasz radę głęboko je przemieszać będzie 👌 

Edytowano przez zetorr6441

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj