wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Kos_pl    107

Robi się ten naleśnik, o którym napisałeś, nawet stary pług z Grudziądza i bez żadnych przedpłużków sobie dobrze z tym radzi... ale ja rozumiem, każdy chce to osobiście i empirycznie sprawdzić. :D Ja miałem idealne warunki do tego. Zachodni się sprawdzi w tym tylko lepiej. A jak jeszcze będą przedpłużki, to już będzie perfekcyjnie.

W pierwszych kilku cm będzie go (wapna) niewiele, jak wykonasz orkę głębiej niż poziom talerzowania lub gruberowania. Inaczej to tak jak napisałem.

A jak odkwaszona gleba będzie się znajdowała zbyt głęboko, to wrażliwa roślina szybciej obumrze niż jej korzenie się tam dostaną.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Wymieszać z ziemią . Metoda obojętna . Aż dziw bierze że niektórzy szpadlem nie przewraczją pola , żeby im składniki za daleko nie uciekły B) .

Edytowano przez zetorki12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomasz78    1029

wapno powinno byc wysiane na sciernisko i z talerzowane ,później terminowa orka ,to najlepsze rozwiązanie , teraz najlepiej wymieszać i dopiero zaorac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Tak czy siak wymiesza , a efekt będzie ten sam .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michalk13    26

Witam mialem bardzo zakwaszona ziemie i rok temu syplem wapnem weglowo magnezowym w ilosci 3-3.5t na h badalem badalem dzis poziom ph i mam 4.2 do4.5 na kilku polach dodam ze ziemie mam letkie. Czytalem ze to wapno dziala z czasem i nie wiem czy zastosowac teraz samo magnezowe w tej samej dawce czy wogule sie wstrzymac?

 

zależy jak rozdrobnione było to wapno, na gleby lekkie najlepiej stosować małe dawki a często, np 2 tony co 2 lata,

ale wapno musi być dobrze zmielone, np kujawit premium czy nordkalk, a nie takie cos jak w linku poniżej

 

https://www.olx.pl/oferta/odsiewka-dolomitowa-0-11-2mm-podsypka-pod-kostke-dolomit-CID628-IDmtwbs.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50

Zbadalem swoje wapno z morawicy i wyszlo ze ma ph 8,3 co otym sadzicie ile tego trzeba sypac na ha rzeby podniesc ph z 5,5 na 6 w ciogu 2 lat bede mieszal je przed podorywka przed orka i na wiosne zeby bylo w calej warstwie ornej

Nic nie sądzimy.

Jakie to ma znaczenie? 

Równie dobrze mógłbym zapytać: Zbadałem temperaturę wapna, ma 15 st C. Co o tym sądzicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
berdus255    0

mam problem mam zamiar siac kukurydze na ziarno w przyszłym roku na wiosne, ale pasuje mi wapnowanie pola i kiedy by to zrobic jesienią na zaorane pole w pazdzieniku czy wczesną wiosną na początku marca ,wapno granulowane mam siać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25618

Jak granulat to na orankę jesienią. Do wiosny rozpuści się i spenetruje profil glebowy. Oczywiście nie na zamarzniętą ziemię, czy też tuż przed mrozem, bo może spłynąć z ewentualnymi opadami czy też roztopami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

wapno : kreda luzem 3t/ha

pól dawki na sciernisko - orka

2 pół na orane przed zima.

Cała warstwa zwapnowana przed siewem qq na wiosnę. Jakieś inne pomysły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Slawetny    0

Czy jest jakaś kopalnia w zachodniopomorskim gdzie można kupić wapno żeby nie płacić za dużo za transport? Lub co jest najbliżej? Czy jest to kujawit z wapienna w woj kuj-pom?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827

Raczej zostaje Ci kujawit,ewentualnie wapno z cukrowni jeżeli masz taką w pobliżu no i pozostaje temat pod rozwagę wapna z Niemiec?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ziomal_one    44

Ja stosowałem - 300 kg/ha, ale następnym razem wybiorę powszechny siarczan amonu. Nie badałem gleby na zawartość siarki, a na moje oko żadnej różnicy, nawet tam gdzie zdublowałem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chemik112    1

tylko że siarczan amonu zakwasza i nie jest zalecany pod warzywa kapustne A pod to najbardziej mi chodzi. chciałbym dostarczyć jakoś siarki w miarę tani sposób.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
willi    46

Siarczan wapnia, de facto odpad przemysłowy, za cenę przeciętnego węglanu wapnia z kopalnii, to czyste ździerstwo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

koledzy pytanie  na lekko kwasne gleby srednie i lekkie lepiej dac wapno kredowe ? i powiedzcie mi ja centrum polski ze scandagry polecal mi doradca wapno kredowe ze scandagry cena 150 zł netto za patelnie cala bral to ktos jak to działa i czy mozna na dworzu składować ? czy jakie inne wapno polecicie kredowe czy z nordkalu i kto sie tego dystrybucja zajmuje w mazowieckim ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

Rozsiewał ktoś wapno rozrzutnikiem obornika? Chodzi mi o wysiew podsuszonej kredy z kopalni. Jak ustawić rozrzutnik 3.5T do takiej roboty?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

skad krede kupowales i po ile ? i na dwoprzu ja przechowujesz normalnie ?

kolega probowal rozsiewac rozrzutnikiem wapno posodowe te biale ale lipa strasznie mu to szlo i odpuscil i najał piasta

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

A u mnie kolega rozsiewa pyliste wapno rozrzutnikiem tylko na dno daje cienką warstwę siana i idzie. Ale mi się to nie widzi, osobiście zbieram na normalny rozsiewacz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość a1fe26c2   
Gość a1fe26c2

To kreda z kopalni w Kornicy. Nie bardzo się nadaje do RCW. Teraz leży na polu, na którym będzie rozsiewane.

Edytowano przez a1fe26c2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj