odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
melon10641    1219
25 minut temu, miwigos napisał:

Środków masz nie stosować , to oświadczenie nie jest obowiązkowe , tylko na żadanie jak będzie kontrol , według mnie

Dokładnie oświadczenie jest wymagane tylko jeżeli agencja wylosowała do kontroli tego oświadczenia. 

W tym screenie co wrzucaliście z FB to firma ma jeszcze na kilku gminach pozbierać bo większość już zebrali. I co najśmieszniejsze w necie to każdy cwany i piszą ludzie komentarze żeby tego nie wypełniać bo chcą wyłudzić dane tylko nikt nie pomyśli jakie dane są w oświadczeniu. A tam jest imie i nazwisko, adres i numer gospodarstwa a wykonawca już takie dane przecież ma i jeszcze numer telefonu no bo dzwoni. Kozaki w necie a ja nie miałem ani jednego przypadku żeby ktoś odmówił mi wysłania takiego oświadczenia.

Z drugiej strony rolnik może nie podpisać/ nie wysłać tego oświadczenia a my to uwzględniamy w raporcie. Tylko co agencja z tym dalej zrobi to nie wiem. Na pewno za brak rejestrów agrotechnicznych będą potrącenia na ekoschematach. 

Ktoś pytał o koszty kontroli: 17,6mln zł za kontrolę nie całych 70tyś gospodarstw. 

 https://geoforum.pl/news/34203/arimr-oszczedzi-na-kontroli-na-miejscu-2023

  • Like 2
  • Confused 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ceres2    47

Ja daleko nie mam do bp i sama wszystko dostarczę  beż takich kombinacji.

Kolejne wyrzucone pieniądze w błoto.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1219

Ale spokojnie te 17mln to nie tylko za zbieranie oświadczeń od rolników, to byłoby zbyt piękne :P Tyle rolników jest do kontroli wniosków obszarowych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2464
2 godziny temu, miwigos napisał:

Środków masz nie stosować , to oświadczenie nie jest obowiązkowe , tylko na żadanie jak będzie kontrol , według mnie

A tak z czystej ciekawości , to jest ktoś kto stosuje śor  na poplony ? dla mnie to jest trochę dziwne i niepojęte żeby np, poplony odchwaszczać chemicznie , 

  • Like 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelol111    1342

Odchwaszczałem groch po jeczmieniu ozimym- jeczmien zagłusza strasznie nie wspominając o chorobach. Dzialka szła pod pszenice.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276

w mojej okolicy jesienią widziałem sporo pól z wyglądu jakby obsianych poplonem ( owies z czymś- z wyglądu) , a następnie zrandapowanych ,bo do zimy było żółto na tych polach. Nie wiem czy to na ekoschematy, ale takie działanie jest zastanawiające. Jeśli posiane jare to mróz sam by je skasował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    669
2 godziny temu, szymekrolnik89 napisał:

masz jakiś wzór tego jak to wypełnić?

Mi kazal w kazda rubryke wpisac "TAK" podpisac i wyslac. 

I tak jak kolega melon wspomnial tam jest tylko imie nazwisko i nr gospodarstwa nic z wrazliwych danych. Wiec taka typowa dupokryjka w razie gdyby agencja miala kontrole z gory.  Kto ma ochote moze im nie przesylac i zalatwiac dalej temat z ARIMR osobiscie. Bez tego  ekoschematu nie uznaja. 

Aa i przypomnialo mi sie bo byla o tym rozmowa x stron temu- rejestru do miedzyplonow nie trzeba prowadzic ( nawet kontroler o tym nie wspominal)

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6435
35 minut temu, pawelol111 napisał:

Odchwaszczałem groch po jeczmieniu ozimym- jeczmien zagłusza strasznie nie wspominając o chorobach. Dzialka szła pod pszenice.

Paru gości już dowiedziało się jak rośnie np brokuł po jęczmieniu ozimym, albo fasola szparagowa. A tam gdzie słoma została pocięta, to już ogólnie armagedon. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25746
22 minuty temu, rocknrollnik1 napisał:

w mojej okolicy jesienią widziałem sporo pól z wyglądu jakby obsianych poplonem ( owies z czymś- z wyglądu) , a następnie zrandapowanych ,bo do zimy było żółto na tych polach. Nie wiem czy to na ekoschematy, ale takie działanie jest zastanawiające. Jeśli posiane jare to mróz sam by je skasował.

Równie dobrze rdza mogła tak zaatakować że pomyślałeś o glifo.  Bywa tak czasami

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3537
Napisano (edytowany)

Takiej rdzy to widziałem , chyba że na bardzo starej maszynie

Pełen rejestr trzeba prowadzić tylo w uprawie bezorkowej

15 godzin temu, Celownik07 napisał:

Screenshot_2024-01-13-19-39-31-691_com.facebook.katana.jpg

Juz  by sobie czlowiek zaczal planowac ten rok -zasiewy,opryski  bo chyba najwyzszy czas a tak to jedna wielka niewiadoma i trzeba czekac . 

A co tu planować , na całym polu  przyoranie słomy , albo uorawa bezorkowa , niezależnie od dopłat, w tym roku dojdzie plan nawozowy

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9008
Napisano (edytowany)

37% rolników ubiega się o ekoschematy, i oni kasy nie mają dla nich 🤦‍♂️

Ciekawe co za rok zrobią jak ludzie się rzucą na to, a chyba tak będzie bo wielu już płacze że dopłaty gazie małe. 

 Odpowiadają że do czerwca mają czas na wypłatę 😎 dobra zmiana rządzi...wróciło ,,...tak jak było "

https://strefaagro.pl/stawki-za-ekoschematy-2023-nadal-wyczekiwane-arimr-podaje-termin-pierwszych-wyplat-pieniedzy-na-konta/ar/c8-18010393

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Równie dobrze rdza mogła tak zaatakować że pomyślałeś o glifo.  Bywa tak czasami

nie, to oprysk na 100 %, bo gdzie był mijak to widać było od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    112

rejestr zabiegów wpisuje czynności/zabiegi tylko do 31 grudnia dobrze rozumiem? czyli jeśli np teraz sobie coś zaoram to już nie wlicza się do obowiązku wpisania w rejestr?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3537

To co teraz ,  to będzie w nowym wniosku wpisane , o ile bedzie taka potrzeba , więc warto sobie notwać co kiiedy , u mnie młody robi zdjęcia idzie potem odtworzyć

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    669

Mi tam to do niczego niepotrzebne to daty wpisuje na pałe- oczywiscie trzymajac sie zasad i wytycznych. 

2 godziny temu, GRZES1545 napisał:

37% rolników ubiega się o ekoschematy, i oni kasy nie mają dla nich 🤦‍♂️

Ciekawe co za rok zrobią jak ludzie się rzucą na to, a chyba tak będzie bo wielu już płacze że dopłaty gazie małe. 

 Odpowiadają że do czerwca mają czas na wypłatę 😎 dobra zmiana rządzi...wróciło ,,...tak jak było "

https://strefaagro.pl/stawki-za-ekoschematy-2023-nadal-wyczekiwane-arimr-podaje-termin-pierwszych-wyplat-pieniedzy-na-konta/ar/c8-18010393

Z tego co pamietam i mam zapisane to dobrostan zwierzat utrzymywanych na ściółce trzeba oswiadczenie wyslac 15-22marca. Wiec i tu sie poczeka dluzej z platnoscia. Wczesniej nie wyplaca. Wszystkie znaki mowia ze reszta kasy to pozna wiosna beda na koncie. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829
4 godziny temu, Ceres2 napisał:

Ja daleko nie mam do bp i sama wszystko dostarczę  beż takich kombinacji.

Tyle że BP te papiery nie są potrzebne skoro kotroluje firma zewnętrzna dopiero ta firma wszystkie papiery im przekazuje ;)

26 minut temu, Celownik07 napisał:

Mi tam to do niczego niepotrzebne to daty wpisuje na pałe- oczywiscie trzymajac sie zasad i wytycznych

czyli dostałeś na pocztę to oświadczenie gdzie masz wpisać TAK i odesłać tak jak ktoś już wcześniej wspominał

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    669

Najpierw zadzwonili poprosili o adres email . Dostalem to oswiadczenie ( juz bylo z moimi danymi i dzialkami z miedzyplonem) wypelnilem zeskanowalem i zrobilem zwrotke na ich adres. 3 minuty roboty. 

1 godzinę temu, Roki212 napisał:

Tyle że BP te papiery nie są potrzebne skoro kotroluje firma zewnętrzna dopiero ta firma wszystkie papiery im przekazuje

Tak jak wspomnial kolega melon. Nie dostana od cb tych papierow to wpisuja kod niezgodnosci  na danej dzialce i tak wysylaja do arimr. Pozniej to arimr buja sie z wyjasnieniem tego. Wiec nie widze sensu "niewspolpracowac " z nimi  . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ceres2    47
1 godzinę temu, Roki212 napisał:

Tyle że BP te papiery nie są potrzebne skoro kotroluje firma zewnętrzna dopiero ta firma wszystkie papiery im przekazuje ;)

Ok tylko wiesz że to my rolnicy zapłacimy za te kontrole firm zewnętrznych??

1658341504_ca97ox_600.jpg

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1829

No a kto inny tyle że czy dostarczysz czy nie i tak zapłacimy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9266
17 minut temu, Ceres2 napisał:

Ok tylko wiesz że to my rolnicy zapłacimy za te kontrole firm zewnętrznych??

1658341504_ca97ox_600.jpg

teraz jest ***** **

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacor73    1151
31 minut temu, Ceres2 napisał:

Ok tylko wiesz że to my rolnicy zapłacimy za te kontrole firm zewnętrznych??

1658341504_ca97ox_600.jpg

Przecież firmy zewnętrzne,od dawna wykonują kontrole na zlecenie ARiMR, tylko w tym roku mają dodatkowe zadania. Kontrole są wymogiem uni, a że agencja nie jest w stanie wszystkiego sama wykonać, to wynajmuje firmy do kontroli.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1219
1 godzinę temu, jacor73 napisał:

Przecież firmy zewnętrzne,od dawna wykonują kontrole na zlecenie ARiMR, tylko w tym roku mają dodatkowe zadania. Kontrole są wymogiem uni, a że agencja nie jest w stanie wszystkiego sama wykonać, to wynajmuje firmy do kontroli.

O to to. Teraz doszły tylko nowe rzeczy a kontrole są chyba od samego początku naszego wejścia do unii. Ja w tym siedzę od 2014r. 
A kto zapłaci? A kto płaci na dopłaty dla rolników? Pan zapłaci ja zapłacę, pani zapłaci.. społeczeństwo zapłaci :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj