Dominator88

Łubin - agrotechnika

Polecane posty

Jurek321    129
8 godzin temu, Agrest napisał:

Nie mam hodowli, zależy mi na dobrym stanowisku po motylkowych no i żeby coś na plusie po sezonie było. Gorzki to chyba tylko dla dopłatowców pod talerzówkę, bo na paszę nikt nie kupi.

Gorzki też skupują tylko o 50 zł. taniej na tonie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80
Dnia 9.11.2017 o 20:24, CARYX napisał:

witam też mam pytanie odnośnie oprysku łubinu od chwastów po siewie, jakie mieszaniny stosujecie ,tak żeby chwastów nie było i dobrze by było żeby łubin został, znalazłem taką mieszaninę  Boxer 800 EC 3 l/ha + Stomp SC 2,0 l/ha niby mieszanka zarejestrowana w Niemczech https://www.osadkowski-cebulski.pl/Obrazki/2015/WIOSNA/5_straczkowe.pdf ostatnia strona,

jak po waszemu stosował ktoś ,nie za duże dawki 

Jedyny słuszny wybór, żeby chwasty nie zawaliły Ci tego badziewia. Wszystko stosowałem i tylko to, zapewniło że plantacja wyglądała zadowalająco(później i tak chwasty wyskakują, ale w miarę mało było).

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443
Dnia 15.11.2017 o 19:49, d4rek napisał:

Mam pole pod lasem zawsze jest z 3-5 saren, polecam brać odmiany niesamokonczace w tym roku wziąłem Tango o dziwo mało go skubały a jest słodki. Miałem regent zeus i tango.

Nie polecam tego łubinu Tango  .Pierwszy raz go zasiałem i ostatni .Wyrósł mi wnet na 150 cm ,aż się położył .Między czasie zachorował na antraknozę .Trzeba było użyć chemii .Zbiór bardzo późny mimo ,że palony .Zdolność kiełkowania bardzo kiepska .Wszystko posiałem na poplon ,bo się grzał .A tak przynajmniej problem z głowy .Plon z hektara 3 tony na 4a,b kl.Inne lata miałem Sonet to było wiele lepiej ,Teraz tylko samo kończące odmiany będę siał ,lub gorzkie typowo na poplony .

Edytowano przez RafaKdziela
Uzupełnienie danych

I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

zaobserwowałeś więdniecie roślin ? to oprzedzik u mnie po oprysku na dziada spokój a deszczu w tym roku od groma i nie zaobserwowałem antraktozy, a odmiana co ma do kiełkowania ? - bo nie rozumiem . Wysokość jak najbardziej na plus u nas ludzie mieli w tym roku łubiny po 13cm wysokości - weź to skoś. Oczywiście każdy dobiera odmiany według własnych widzimisię i jest ok ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

Były plamy na liściach łodygach i nawet strączki już zawiązane potrafiły odpadać ,tak więc typowa antraknoza.Łubin nie chciał doskoczyć nawet spalenie nie pomogło .Nie wiem dlaczego ,ale siła kiełkowania wyszła tragiczna .Skiełkowało max 40 %roślin .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25867

A nie desykowałeś glifosatem i to na zielone rośliny i miękkie ziarno?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poszukuje łubinu gorzkiego 3,5t do siewu Najlepiej odmiana Karo ewentualnie może być inna . Okolice Słupska Do 100 km mogę dojechać. Proszę odp . na prywatne wiadomości 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RafaKdziela    443

łubin się grzał ,bo był mokry i to chyba jemu zaszkodziło .

Mam Karo i ten łubin jest oki .Akurat tyle ile Andrzeju potrzebujesz .Będę siał go na poplon po żniwach .


I love salsa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25867
Dnia 16.11.2017 o 19:11, Jurek321 napisał:

Gorzki też skupują tylko o 50 zł. taniej na tonie.

Tak podpytam Was jeszcze.  Czy to jest łatwo sprzedać ? Czy np paszarnie pytają jaki łubin czy  byle był łubin?

Jakie ogólnie ceny za gorzki po żniwach w hurcie są w Waszych rejonach?

Czy Karo wymaga desykacji?

Miałem ochotę wsiać 6-7 ha  słodkiego, ale z sarnami będzie problem.   Siew na dzierżawie bez dopłat dla mnie. I teraz nie wiem czy ryzykować siać gorzki - tu pewnie jedynym zyskiem okaże się stanowisko po łubinie bo wątpię w 3 t,  czy lepiej zasiać owies. Po owsie chyba też nie najgorsze stanowisko na pszenicę.

Bonitacja od IIIa do V. Średnio  wyszła by przewaga IVa - więc nie najgorzej. Przedplon jęczmień jary i pszenica ozima.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
8Seba8    8

Ja mialem w tym roku 3ha Karo no i niestety tylko 1t sprzedalem jak do tej pory a z 6t lezy dalej w stodole i nie mam pojecia czy sie go pozbede. Dzwonilem do goscia z Terespola to placa 700za gorzki, 750 slodki płatne przy odbiorze ale niestety mam za malo a w okolicy tez nie ma zeby zebrac wieksza ilosc .Mozna tez dostarczyc im na miejsce ale cena ta sama i nie mam czym . Wiec z wlasnego doswiadczenia nastepnym razem napewno posieje slodki znacznie latwiej sprzedac a sarny wszystkiego nie zjedza podobnie jak dziki z kukurydza. Nie powiem mam tam teraz pszenice ktora zapowiada sie calkiem niezle ale bedzie widac na wiosne dokladnie. Lubelskie powiat Kraśnik.

Edytowano przez 8Seba8

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

Czy np paszarnie pytają jaki łubin czy  byle był łubin?

Oczywiście że pytają. I robią badania czy ktoś im nie chce wykręcić wałka.

Gorzki czy słodki - zależy na jakiego klienta trafimy, nieraz jest jakiś mały bum na gorzki a wtedy cena lepsza niż słodkiego. Słodki może wziąć jeszcze jakaś paszarnia, więc tu słodki ma pewien plus.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Pawel2678    56

znajomy ma łubin wąskolistny słodki o niebieskich kwiatach i wcale się mu się  nie osypuje  i nieźle sypie ale nie zna odmiany a ma już po wymianie parę lat ktoś może pomoże co to za odmiana

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
HANK    15

ja mam kadryl, ziarno szare łaciate, ale są inne odmiany z takim wyglądem np. kalif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BENNY82    242

Waskolistny na niebiesko kwitnie ja mam I jest to odmiana regent ale moze byc kazda inna bo jest kilka odmian a jeden protoplasta tzw wzorzec I od jego hoduje Sie  inne odmiany. Trzymac lubin do wiosny Sam Sie sprzeda.juz idzie ferment ze bedzie brakowalo materialu siewnego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macio9554    19

Witam. Mam takie pytanko, myślicie że wywóz obornika pod łubin do dobry pomysł? W internecie czytałem że niby nie zaleca się wywozu obornika pod łubin bo to wydłuża okres wegetacji a jak to wygląda w praktyce?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Jak masz siac ozime po lubinie to daruj sobie dlugo zielony pomimo roundupowania :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

to jak z tym obornikiem mam zamiar posiać mistera i zbywa mi obornika czy warto dać na wiosnę pod pług?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25867

Nie mam doświadczenia, ale na logikę mister jest łubinem  żółtym dedykowanym na najsłabsze gleby. Więc już na tym etapie wątpliwe jest podanie obornika pod tą odmianę. Dodatkowo jest to odmiana wrażliwa na antraknozę i chyba mocno rozgałęziająca się. Więc obornik spowoduje bujny wzrost silne rozgałęzienie i może dojść do szybszego ataku antraknozy na skutek zagęszczenia i utrzymującej się wilgoci w łanie. Dodatkowo przedłuży się okres dojrzewania i pewnie będzie ono bardzo nie równe na bocznych pedach.

Według mnie może mieć sens ten obornik, ale koniecznie zmiana odmiany. Zdecydowanie coś wąskolistnego, może samokończącego? Wybrałbym niższe odmiany.

Przejrzyj tabele w linku który wkleiłem - coś wybierzesz.

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

mister już zakupiony, a z obornikiem nie ma co robić pójdzie na łąki i tyle, a co jeszcze polecacie do mistera jakieś nawożenie oprysk z siarczanu magnezu dolistnie?  od chwasta mam afalon dyspersyjny doglebowo, a jako optymalny termin siewu na wschodniej polsce polecacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Matey    897

łubiny są tak  "opłacalnymi" uprawami, że dziwie się ludziom którym chce się bawić w jakieś siarczany magnezu i tak dalej. Ja podczas 5 letniej przygody z łubinem nawoz wysiałem tylko raz i to na części pola dla porównania - nie zobaczyłem żadnego efektu. W jednym roku miałem mistera i zeusa, mistera chyba zasiałem 120 kg/ha, piekny łubin był, 30-35 straków na roślinie a i tak dał 600-700 kg/ha (susza czerwcowa spowodowała odrzucenie straków). W tych samych warunkach zeus dał mi ponad 1,5t. Ponadto zeus jest wąskolistny, samokończący, sieje go ok 200kg/ha, zaprawiam tylko nitraginą, chwasty, robak i ew desykacja i to wszystko. Mister w drugim roku wypadł mi przez antraknoze.

Generalnie siałbym ten łubin bez ceregieli, on nawet jak za rzadko będzie posiany to się rozwinie, obornik bym odpuścił, ale jak musisz to daj, poza tym nic więcej nie potrzeba. Po drugie sam afalon to słabe rozwiazanie, sencoru jeszcze z 0,25 na przytulię


KS Falubaz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wojtek026    76

nie bawiłem się jeszcze nigdy w łubiny a wziołem z centrali mistera żebym miał czym obsiać większą powierzchnię, a jaki optymalny termin siewu polecacie na wschodzie polski?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25867

W końcu zdecydowałem się na wybór łubinu. Po wielu analizach zakupiłem dziś Herosa.  Odmiana o najdrobniejszych ziarniakach więc i najtańszy zasiew.  Mtz 125g.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Znajomy siał Elite to nasiona herosu miały niecałe MTN 120g. Ja narazie dałem sobie spokój z łubinami i narazie sieje soję. Tanio płacą za łubin 650-700 zł za tone. Dobrze że wszystko rozkupili ludzie po 1000-1100 za tone bo tak to było by mizernie. Za soje to jednak te 1400-1500 dostane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez AGRObombula
      witam was Drodzy koledzy mam parę pytań odnośnie soji. Czy uprawa w Polsce możliwa a może ktoś już uprawiał jeśli tak to jakią odmianę. jak plonuje jakie zabiegi stosujemy czy jest opłacalna jednym słowem piszcie co wiecie na temat ale wolałbym aby się wypowiedzieli Ci co się na sprawie znają
    • Przez szark93
      Witam. Chciałbym się dowiedzieć wszystkiego o tej roślinie. Na jakich klasach ziemi najlepiej sie rodzi ? Jaki nawozy i w jakiej ilości stosować ? Czym pryskać ? Ile kg wysiać na 1 ha ? I czy jest dobra na paszę dla bydła ? Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi .
    • Przez Przemek B
      Czy ktos z was produkuje tyto bo ja tak
      czy w tym roku duzo wam tytoniu zjadly robaki np drutowce?
    • Przez polac
      Witam! No więc na wiosnę najprawdopodobniej będziemy siali Facelie i mam kilka pytań związanych z uprawą tej rośliny a konkretnie jak uprawić pole pod ta roślinę,jakie nawozy stosować i jakie są choroby i szkodniki tej rośliny.???
      Pozdrawiam.
    • Przez Pawel330
      Planuje zasiać seradele na areale 1 ha. Kiedyś to dziadek siał ale już nie pamięta ile się to dawało na 1ha/kg. Może ktoś z was wie ile tego się sieje i w jakim przedziale cenowym.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj