danielhaker

Luźne rozmowy producentów mleka

Polecane posty

Rolnik7343    5859
1 godzinę temu, asus921 napisał:

Zgodze sie, tylko chcialem dorzucic swoje zdanie, ze trzeba tez brac pod uwage cene jaka ktos dostaje za mleko. Przy 1zl trzeba zywic tanio.

Ktos kto ma 1.60 i wiecej moze isc w super wydajnosc, bo np. koszt uzyskania dodatkowych litrow powiedzmy powyzej 8tys zamyka mu sie w 1.2zl/litr i jemu to sie po prostu oplaca wydoic 2-3k wiecej od krowy. Ktos kto ma 1zl trzyma jak najtaniej, bo co mu po dodatkowych litrach jak koszt uzyskania tych litrow przekracza jego cene za mleko lub w najlepszym wypadku wyjdzie na zero.

W tym momencie mam 1.40 i juz jest troche inne myslenie. Jest zywieniowiec i ocena. Niski mocznik, bilansowanie dawki, dolozony glownie rzepak i powoli jakos ta wydajnosc idzie do gory, ale przy 1zl juz te dodatkowe litry srednio sie oplacaly, lub wychodzilo by na zero.

nie zapominaj że ze wzrostem litrów wzrasta też cena

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

Co polecacie na Coli Mastitis? Wczoraj temp 39.6 osowiała brak apetytu długie białe skrzepy w mleku był wet stwierdził że żołądek nie pracuje i to od tego  w mleku skrzepy i od temp ale wieczorny udój już mleko z 34l na 3 l i w tej ćwiartce dziwne coś (na pewno nie mleko) dostała wlew do pyska plus antybiotyk domięśniowo ogólnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

Nie zartujcie sobie... 

Cena wzrasta o ile? 2-4grosze na przedzial ? Jak ktos jest w mleczarni co placi 1zl to nadal z tego 1.60 nie zrobi.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290
7 minut temu, Xawier napisał:

Co polecacie na Coli Mastitis? Wczoraj temp 39.6 osowiała brak apetytu długie białe skrzepy w mleku był wet stwierdził że żołądek nie pracuje i to od tego  w mleku skrzepy i od temp ale wieczorny udój już mleko z 34l na 3 l i w tej ćwiartce dziwne coś (na pewno nie mleko) dostała wlew do pyska plus antybiotyk domięśniowo ogólnie

A co dostała, przy coli liczy się czas i im szybciej tym lepiej podać leki i zdajać ten syf, bo to nie bakterie załatwiają krowę tylko ich toksyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
martin0000    104

W Mlekpolu powyżej 30 000 jak  dobrze pamiętam cena wzrasta o 600zl jest motywacja do rozwoju jak ch.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8061
11 godzin temu, matik123 napisał:

@PRIMO Nie odpowiedziałeś ile tych sztuk doisz. 

A po co ci to wiedzieć?

Jeszcze kwestia nawozów i gnojowicy. 

Jak se policzyłem to sypiesz jakieś 200 kg/ha to niewiele nawet na minimum. 

Gnojowica dobra no chyba że masz tego pod dostatkiem ale od 50 sztuk to może starczy na połowę twojego areału i też minimum. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
12 minut temu, Xawier napisał:

Co polecacie na Coli Mastitis? Wczoraj temp 39.6 osowiała brak apetytu długie białe skrzepy w mleku był wet stwierdził że żołądek nie pracuje i to od tego  w mleku skrzepy i od temp ale wieczorny udój już mleko z 34l na 3 l i w tej ćwiartce dziwne coś (na pewno nie mleko) dostała wlew do pyska plus antybiotyk domięśniowo ogólnie

Dowymieniowo mozesz podawac, ale najlwazniejsze sa leki ogólne plus przeciwzapalne (przeciwgoraczkowe), do tego wlewy dozylne zeby nie doszło do toksemii. Przy szybkiek reakcji zaraz z tego wyjdzie. Co do cwiartki raczej nie do uratowania jeśli to Coli z duzym obrzękiem. 

1 godzinę temu, martin0000 napisał:

19l/50szt słabo ale u mnie druga grupa mocno zaniża, choć  z miesiąca na miesiąc powinno być co raz wiecej szczególnie w okresie letnim gdzie koszty mam bardzo niskie, dobić tak do 25l przy moich kosztach dla mnie bedzie bajka. Moze i z czasem się przejdzie na produkcje intensywną ale to też się wiąze z większymi  kosztami i moze się sprowadzić do tego że człowiek będzie obracał tylko wiekszą ilością pieniądza.

prawda jest taka, ze im więcej masz tym wiecej i więcej chcesz :) moim zdaniem tak jak piszesz znajdziesz sie w koncu po drugiej stronie barykady, bo jestes ambitny chlopak :) Ci ludzie tu z wiekszymi wydajnosciami też pewnie kiedyś byli tacy jak Ty :) ambicja i chęć zysku pcha coraz dalej, a powodow jest mnostwo, zalozenie rodziny, chęć polepszenia warunkow dla siebie i bliskich itd. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290

Prawda też jest taka, ze prawdziwy HF chyba, że ma się krzyżówki, nawet jak nie dostanie dobrze to i tak da z siebie i się wyżyłuje. Tak jest zaprogramowana nowoczesna genetyka, jak nie dasz to wszystko siada zdrowie, rozród no chyba, że padnie na układ pokarmowy i przestanie jeść to spadnie z mleka, ale w innym przypadku mleko jest. Ja osobiście nie wyobrażam doić krowy z małą ilością mleka, u mnie już odjeżdżają takie z 16-17 litrów na dzień.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mistrz18    295

Krowiarka jestes zadowolona z nowej obory? Czy np 10lat temu było lżej mniej roboty i pieniądze też były?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

zależy ile Provident sobie też zażyczy :D wole 8-9 tys i spokojnie żyć. A tak naprawdę dużo zależy jak się  wiodło odchów cieląt. Z niektórych wyciągnąć 22 l to wyczyn, inne 38 l. Niektórzy twierdzą że "za mało śruty" on daje i nie leją .

Edytowano przez marcinffff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

No właśnie , problem polskich to , przeinwestowanie . Tych wydajnych i mniej wydajnych . Rozmawia się z wet , to najwięcej , jałówek kupują , Ci którzy , żywią , może nie ekstensywnie , a co oszczędnie. Problemem jest dobór rasy do żywienia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krowiarka    290
9 minut temu, Mistrz18 napisał:

Krowiarka jestes zadowolona z nowej obory? Czy np 10lat temu było lżej mniej roboty i pieniądze też były?

Jestem chociaż problemy się też zdarzają, 10 lat temu było zdecydowanie gorzej. Teraz mimo wysokiej wydajności 10550 zwierzaki są zdrowsze. Owszem to kosztuje, ale wolę im dać tego co trzeba nie patrząc na koszty, żeby były zdrowe. Powiem, wam, że proporcjonalnie do wzrostu hodowli rosną zyski dlatego tak ludzie ciągle stawiają nowe obory. Ja uważam, że to bez sensu. Mi moje około 100 krówek wystarcza, wystarczyłoby i z 70, ale 30 to bankowe. :P Rosną zyski, ale do momentu, gdy się to ogarnia, słyszałam o stadach, gdzie cieliły się nie zasuszone krowy, bo właściciel nie pamiętał kiedy krył.

Edytowano przez Krowiarka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
23 minuty temu, GrzesiekAgro napisał:

No właśnie , problem polskich to , przeinwestowanie . Tych wydajnych i mniej wydajnych . Rozmawia się z wet , to najwięcej , jałówek kupują , Ci którzy , żywią , może nie ekstensywnie , a co oszczędnie. Problemem jest dobór rasy do żywienia.

I tutaj sie zgodze. Jak ktos ma super genetyke to duzo latwiej mu isc w super wydajnosc. Po prostu nie szkoda w te krowy $ ladowac.

Ale z drugiej strony jak ktos tutaj pisal o zysku 10-20 groszy na litrze przy wydajnosciach 10tys+ to tez jest troche przeinwestowane. 10k x 0.10-0.2 = 1000-2000 od krowy.

Ktos doi 6tys i ma zysk chociazby 40groszy = 2400 od krowy

Kiedys tu pisalem o rasie zachowawczej Polskiej czarno bialej. Nie znam szczegolow programu, ale do zywienia po taniosci wyglada na super sprawe. 1600 za rase zachowawcza + 380 platnosci dla krow = 2000 zysku na dzien dobry, do tego jakby sie udalo polaczyc ten dobrostan + wypas wyjdzie 2700-2800 zysku na sztuce nie zaleznie od wydajnosci czy ceny mleka.

Zywienie po taniosci i taka Polska czarno biala tez potrafi 5-6k rocznie wydoic przy malych kosztach, wiec z mleka tez swoje zarobi.

Podsumowujac, nie wydajnosc, a zysk sie liczy. Ale dziala to w dwie strony. Moze tez byc odwrotnie, ten co doi 6k tez moze miec za duze koszty (zle zbilansowana dawka itd), a ten co doi 10k moze miec dobre objetosciowki i genetyke i ciac koszty, a wydajnosc miec konkretna + za litr nie zostaje mu 10-20 groszy tylko dwa razy tyle.

Przy mleku jeszcze jakas oplacalnosc jest, ale np. przy Opasach na granicy oplacalnosci. Jeden moze zywic byka glownie objetosciowka + jakas rzepakowa i osiagnac wage 100-150kg mniejsza niz drugi, ktory wali soji i wszelkiego typu dodatki i ma lepszy przyrost. Tylko ciekawe, ktory po sprzedazy wiecej zyskal na sztuce.

 

Edytowano przez asus921
dodatek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GrzesiekAgro    288

Żeby mądrzy ludzie , rządzili to te rasy zachowawcze też dawałby mleko . Metoda selekcji , a tak krzyżuje się bydłem z zagranicy. 

Dwa , to jak nie ma , ziemi i warunków wypasu , to czy wydajna czy nie wydajna , pasze objętościowe krowa  , musi mieć i tu nie , ma dużych oszednosci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    316

Już chyba trochę uspokoiła się wojna wydajnościowa. 😁 Każdy jest kowalem swojego losu i prowadzi gospodarstwo po swojemu. Jeśli kogoś zadawala wydajność 6tys i zysk z takiej produkcji to dobrze, jeśli ktoś ma większe ambicje to niech zwiększa wydajność i wartość hodowlana swojego gospodarstwa. Dla jednych najważniejszy jest zysk, a dla niektórych liczy się pasja a zysk to tylko nagroda za trud włożony za swoja ciężka pracę. 

Jeśli ktoś potrafi osiągnąć wysoka wydajność i zdrowotność krów, to tylko podziwiac i gratulować takich osiągnięć bo to naprawdę kosztuje wiele zaangażowania i wysiłku 🙂

Ja należę do grona tych co są za wydajnością, bo nie każdy potrafi tego osiągnąć 👍

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

pfffff się nie chwal 🤣🤣🤣 Tak naprawdę masz same straty tylko o tym nie wiesz 😁😁😁😁 (żarcik). 

A na poważnie to popieram, niech kazdy robi jak chce zeby tylko w portfelu się zgadzało i zdrowie było 😁👍

A wracając do tematu innego niż wydajnośc to kto odpaja cielęta do 70dni??? nie dłużej. ??

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michalcium    1368

Ja też podobny okres 70-80 dni na preparacie suchy tmr i woda od małego ekonomilk deheus 200g na litr wody i cieleta są w bardzo dobrej kondycji świecąca sierść także chyba jest ok☺ wyjątek miałem w tym roku 120 dni na preparacie Ale urodził się nie dość że mały to skóra i kości Ale się wyrównał choć się nie zapowiadało z tym czasem na preparacie to dużo zależy w jakiej kondycji rodzą się cieleta czy nie chorują itd itd temat rzeka 🙄

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez POLKOP
      Jak widzicie przyszłość swoją w dzisiejszym swiecie pełnym wymogów i innych przeszkod jako hodowcy bydła mlecznego. Czy dacie rade sprostac wyzwanią.
    • Przez edi25
      Lozysko osadzone na tuleji jest zbyt luzne i nie obraca sie prawidlowo, tylko tuleja obraca sie wewnatrz lozyska. lozysko jest ok, tylko tuleja na ktora jest zalozona jest juz wytarta.Jak osadzic to lozysko na tuleji mocno zeby sie nie obracalo?
    • Przez ttuch
      Wczoraj rano wycieliła się jałówka. Już podczas porodu kapało jej mleko więc sądziliśmy, że z tym nie będzie problemu. A tu tymczasem niespodzianka bo praktycznie nie ma mleka. Na noc została w oborze z cielakiem więc sądziliśmy, że po prostu cielak ją wydoił, na dzień została wypuszczona na pastwisko ale po powrocie z niego wymię miała dosłownie puste. Pierwszy raz taka sytuacja ma u nas miejsce, może ktoś miał u siebie w gospodarstwie podobny problem?
    • Przez Adrian3210
      Witam. Mam problem z chłodnią do mleka. Problem wygląda następująco. Agregat nie załącza się za pierwszym razem. Słychać pykanie, aż za 4 czy za 5 pyknięciem załączy się. Chłodnia to Alima Bis 400l
    • Przez DzikiSimental25
      Witam wszystkich !! Mam takie cedzidło oraz takie filtry
      Moim problem jest to, że mleko nie chce przechodzić szybko przez to cedzidło, zatrzymuje się.  Jakich używacie filtrów ? Z góry dziękuję i Pozdrawiam. Mam nadzieję, że ktoś ma ciekawy sposób jak ten problem rozwiązać
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj