Polecane posty

Nie  mam jeszcze pod oceną z mleczarni białko 3,40 tłuszcz 4,18%. Ale mało mleka po ocieleniu :/ Jedna doi po 4 dniach 18l ;/ Powoli się rozdaja. Dziś druga wycielona i też jakoś bogato na 1 raz nie dała.

 

Edytowano przez AndrzejMikulewicz

Andree94444

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

Kiedys zywieniowiec mowil ze to lepiej jak krowa od razu daje mniej mleka i sie powoli rozdaja , niz za duzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

Tez mialem teb problem ze slabym zbieraniem wymienia. Ale jak zaczelem dawac krowom na 3 tyg przed wycieleniem pelnoporcjowke 18% 2kg dziennnie. krowy zaczely ladnie zbierac i z wyzszego pulapu startuja laktacje.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Bo w krowie karmimy jej bakterie i nawet 3 tyg trwa zanim się pojawią w żwaczu w wyniku podawania nowej paszy. Giną w kilka dni, więc odstawienie/zmiana na kilka dni paszy, nawet w trakcie zapalenia, jest błędem. Warto podawać nawet symboliczną ilość, aby niezbędne bakterie namnożyć lub nie stracić.

Dnia 20.02.2018 o 08:45, Xawier napisał:

 Średni tłuszcz z próbnego wynosi 5.45 białko 3.37. Czy to możliwe że te pod koniec laktacji mogą mieć aż taki tłuszcz? 

Mogą i to ewidentnie dowód na zatuczanie. Mają za dużo energii i będzie problem ze startem po wycieleniu, bo tłuszcz też będzie wysoki i będą się stłuszczać. Wg specjalistów tłuszcz średni powinien być niewiele powyżej 4. Mleczarnie też nie dopłacają powyżej 4,5 czy 4,6. Właśnie po tłuszczu można ocenić wydajność stada.

U mnie wygląda mniej więcej tak. Idealnie jest, gdy tłuszcz mocno się nie zmienia, ale to idzie odwrotnie do ilości mleka.

Screenshot_2018-02-22-09-51-18.png

Screenshot_2018-02-22-09-50-53.png

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Mam problem parametry w mleku i ile wcześniej nie były wysokie tłuszcz 4 białko 3.2 to teraz 3.7 i 2.85  jest kiepsko zmieniłem pasze z biovilac 18 super na biovilac z20 i tak spadły produkcją się utrzymała teraz stosuje mlekoma ale jak wrócić na parametry ? Zywienie25kg kukurydzy 4-8kg paszy witaminy 150 g drożdże  50g sianokiszonki do woli wszystko ładnie pobierają co dac by chociaż białko wróciło? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90mateusz    7

Ja kiedys mialem podobny problem osobiscie daje swoja srute oraz rzepak i soje i bialko mam na poziomie 3.6

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
17 godzin temu, zkordalski napisał:

Mam problem parametry w mleku i ile wcześniej nie były wysokie tłuszcz 4 białko 3.2 to teraz 3.7 i 2.85  jest kiepsko zmieniłem pasze z biovilac 18 super na biovilac z20 i tak spadły produkcją się utrzymała teraz stosuje mlekoma ale jak wrócić na parametry ? Zywienie25kg kukurydzy 4-8kg paszy witaminy 150 g drożdże  50g sianokiszonki do woli wszystko ładnie pobierają co dac by chociaż białko wróciło? 

stosuj śrutę rzepakową 1 kg -2kg + zboze wymieszaną z kukurydzą !!! lub paszę pełnoporcjową 25% Piast, cena 1300zł brutto, + młóto suszone pełnoporcjowa 18 czy 20 to szkoda nerwów, w zimę brakuuje białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michał123    0

Dzień dobry chciałbym dowiedzieć się co dodać do paszy treściwej aby wyszła tona i jakiego koncentratu użyć? Czy proporcje zbóż są dobre, czy zamienić jakieś zboże?

Owies:20% - 200kg

Pszenżyto:20% - 200kg

Jęczmień:20% - 200kg

Śruta rzepakowa:20% - 200kg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705

Jakby jeszcze ktoś wiedział czy objętościowa pasza to bardziej energia czy białko to byłoby łatwiej powiedzieć. Choć bez ogólnego bilansu i czego tym krowom brakuje to takie doradzanie czego dać do treściwej to o kant d*py potłuc. 

Edytowano przez damianzetor9540

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

A jakie stosujecie witaminy by poprawić płodność ruje itp ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
Dnia 23.02.2018 o 13:03, Michał123 napisał:

Dzień dobry chciałbym dowiedzieć się co dodać do paszy treściwej aby wyszła tona i jakiego koncentratu użyć? Czy proporcje zbóż są dobre, czy zamienić jakieś zboże?

Owies:20% - 200kg

Pszenżyto:20% - 200kg

Jęczmień:20% - 200kg

Śruta rzepakowa:20% - 200kg

wygląda przyzwocie chociał nie wiem czy nie za

mało rzepaku, kwestia, czy kiszonka z trawy czy lucerny, kukurydza jaka energia itp

Znam osobiście gdzie krówki pobierają 60kg objętościówki z lucerny podsuszanej 1 dzien zebraną sieczkarnią w pryzmę, kukurydza o podwyższonej wysokosci cięcia i żywieniowiec ustalił treściwą dla najlepszych krów 40 litrów dziennie na 3kg ;O  , czasem żadna treściwa nie nadrobi kiepskiej kiszonki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ale nie każde gospodarstwo ma taką bazę pasz. Ja np nie posiadam polnych łąk a tam każdy wie jaka jest trawa posiadam same torfy i chodź wszystkie orane i przesiewane to jednak będzie i tak gorsza pasza objętościowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

Witam,

Nie jestem pod oceną, ale co jakiś czas daję do federacji kilka próbek mleka do zbadania. Oto dzisiejsze wyniki:

Czy taki poziom tłuszczu jest w ogóle możliwy, czy im się coś pomieszało przy badaniu?

mleko_tluszcz.JPG

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
Co sądzicie o takim składzie tresciwej na dzień na krowę : 3 kg pelnoporcjowa 18% 1kg ddgs granulowany kukurydziany 750g soja 500g rzepak 500g kukurydza mielona sucha plus witaminy i bufor

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
norbert098    70
robiłem ostatnio analizę kiszonka z kukurydzy 8% białka sianokiszonka 15.2%. daje po około 25 kg tego i tego na sztuke
chciałbym ułożyć jakąś dawkę może jest tu jakiś zywieniowiec

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Białko to nie wszystko. W kuku ile masz skrobii, sucha masa, włókno + parametry mleka tłuszcz, białko, mocznik. Wtedy można zacząć coś liczyć

A tak na marginesie to ma ktoś program do liczenia aminokwasów?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
16 godzin temu, Xeon napisał:

Witam,

Nie jestem pod oceną, ale co jakiś czas daję do federacji kilka próbek mleka do zbadania. Oto dzisiejsze wyniki:

Czy taki poziom tłuszczu jest w ogóle możliwy, czy im się coś pomieszało przy badaniu?

mleko_tluszcz.JPG

Gdzie oddajesz lub wysyłasz próbki? Jaki koszt? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xeon    4

@damianzetor9540

Już wszystko jasne - próbki były źle pobrane. Ten, kto je pobierał, przed samym dojem ręcznie z każdej ćwiartki trochę zdoił do pojemniczka. Próbkę powinien pobrać po zakończeniu doju z całego udojonego mleka danej krowy. Stąd takie dziwne wyniki.

Badanie robione w PFHBiPM

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj