Polecane posty

Xawier    223

Jakie są objawy przebiałkowania? Chodzi mi o praktykę a nie teorię? Krowy u mnie kaszlą i trochę rzadszą kupę robić i czuć nieprzyjemny zapach (amoniak)? I tak się zastanawiam co to jest. Miałem pod koniec 2016r takie coś że kaszel i biegunki ostre i to jakiś wirus był. Dodam jeszcze że wtedy mleko poleciało strasznie. Teraz na odbiór spadło 40l na 21szt a przez ostatnie parę dni spadło już70l. Dodam że krowom robią się też cysty na jajnikach co do tej pory się nie zdarzało. Macie jakieś pomysły?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

średnia poniżej 100 żywieniowiec kazał dorzucić białka i po tym jak dorzuciłem po 0.6kg sztuka to zaczęło się tak dziwnie dziać. Z dnia na dzień to zaczęło się kaszlenie i teraz po 2 tyg już sporo kaszle krów i te odchody dziwnie pachną... Może jakaś kwasica? ale kaszel dziwny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65

Kwasica to prędzej od nadmiaru energii nie białka. Skoro miales mocznik 100 i dorzuciles 0.6 to nie powinno byc az takich negatywnych reakcji. A nie zmieniles czasem sianokiszonki? Kaszel to pewnie od jakiegos wirusa pare lat temu mialem cos podobnego i wielu godpodarzy w mojej wsi

Edytowano przez tedek2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

To na pewno jakiś wirus. Obserwuj krowy.Te które mają najgorszą lakse polecam taki preparat na bazie kory dębu. Aha i patrz jak kaszlą te krowy bo jak któraś starci apetyt to może być  zapalenia płuc. Miałem to rok temu tylko nie było aż takiej biegunki. Krowy cały czas kaszlały i jedna nagle straciła apetyt szybko zadzwoniłem do wet i antybiotyk dostała bo robiło się coś w płucach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

Teraz to nie mają biegunki. Poprzednio tak miałem że aż lało się jak z węża strażackiego! Teraz to kaszel i trochę mniejszy apetyt bo więcej niedojadów zostaje. Kał rzadszy ale nie lejący. Kilka krów przy przeżuwaniu  ślini się i to chyba też może być oznaka kwasicy chociaż dostają drożdze i bufor z dolfosu. i rano siano ale tak odrobinę. Sianokiszonka sięnie zmieniła bo z pryzmy idzie cały czas to samo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Średnio ile masz tłuszczu w mleku.Może być kwasica,ale pytanie ile dajesz treściwych dziennie ? i ile na jeden raz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65
1 godzinę temu, Xawier napisał:

Teraz to nie mają biegunki. Poprzednio tak miałem że aż lało się jak z węża strażackiego! Teraz to kaszel i trochę mniejszy apetyt bo więcej niedojadów zostaje. Kał rzadszy ale nie lejący. Kilka krów przy przeżuwaniu  ślini się i to chyba też może być oznaka kwasicy chociaż dostają drożdze i bufor z dolfosu. i rano siano ale tak odrobinę. Sianokiszonka sięnie zmieniła bo z pryzmy idzie cały czas to samo.

Jak sie mocno slinia to może być ze za dużo białka, a jakie dokladnie dałeś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
1 godzinę temu, Xawier napisał:

Teraz to nie mają biegunki. Poprzednio tak miałem że aż lało się jak z węża strażackiego! Teraz to kaszel i trochę mniejszy apetyt bo więcej niedojadów zostaje. Kał rzadszy ale nie lejący. Kilka krów przy przeżuwaniu  ślini się i to chyba też może być oznaka kwasicy chociaż dostają drożdze i bufor z dolfosu. i rano siano ale tak odrobinę. Sianokiszonka sięnie zmieniła bo z pryzmy idzie cały czas to samo.

A jak tam mikroklimat w oborze?? Nie cieknie po ścianach?? Stąd może być ten kaszel i reszta. A te 0,6 kg białka to co??? Tak nawiasem przy niskich wydajnosciach to ja bym w żadne drożdze i bufory kasy nie ładował.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223
1 godzinę temu, leszek1000 napisał:

Średnio ile masz tłuszczu w mleku.Może być kwasica,ale pytanie ile dajesz treściwych dziennie ? i ile na jeden raz 

Średni tłuszcz z federacji 5.45 białko 3.35. Sporo do zasuszenia i większość takich powyżej 200dni laktacji. Treściwych średnio 4kg a na raz niecały kilogram. Najwydajniejsze 2

42 minuty temu, tedek2 napisał:

Jak sie mocno slinia to może być ze za dużo białka, a jakie dokladnie dałeś?

Niemocno ale wcześniej tego nie obserwowałem. Rzepaku dołożyłem i w sumie tylko rzepak dostają i ddgs pszenica jęczmień wit droższe i bufor.

 

 

Co do mikroklimatu to staram się i drzwi i okna mieć otwarte. Chyba że wieje to z jednej strony zamykam. Przy mrozach było fajnie teraz jak temp na zewnątrz wzrosła to za ciepło trochę  w oborze ale wieje za bardzo żeby drzwi otworzyć. Jakiś wentylator by się przydał bo wyciągi trochę słabo działają

Edytowano przez Xawier

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
loik92    37

Miałem podobnie jak była ta pierwsza fala mrozów. Zamknąłem okna i jedna stronę świetlika, zrobiła się parowka, zaczęło się skraplac i zaczęły się problemy 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
1 godzinę temu, Xawier napisał:

Średni tłuszcz z federacji 5.45 białko 3.35. Sporo do zasuszenia i większość takich powyżej 200dni laktacji. Treściwych średnio 4kg a na raz niecały kilogram. Najwydajniejsze 2

Niemocno ale wcześniej tego nie obserwowałem. Rzepaku dołożyłem i w sumie tylko rzepak dostają i ddgs pszenica jęczmień wit droższe i bufor.

 

 

Co do mikroklimatu to staram się i drzwi i okna mieć otwarte. Chyba że wieje to z jednej strony zamykam. Przy mrozach było fajnie teraz jak temp na zewnątrz wzrosła to za ciepło trochę  w oborze ale wieje za bardzo żeby drzwi otworzyć. Jakiś wentylator by się przydał bo wyciągi trochę słabo działają

Żeby nie zwariować i wiele nie zmieniać, daj im kukurydzy mniej wiecej te 25 kg, sianokiszonka do woli, i treściwe max 7 kg najwydajniejszym (50 kg zbóż, 35 rzepaku i 15 ddgsu). To jest na jakieś 35 litrów. Wychodzi z tego dość silna tresciwa, ponad 21% bo i energetycznie też super bo zboża są mocne. 

Edytowano przez kr9292

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

U mnie aktualnie najwydajniejsza daję 45 kg mleka. Dostają tylko drożdże które są w premiksie i 2 kg kwaśnego na tonę. Krowa dostaję 8 kg treściwej ale 2,5 kg są wrzucane do paszowozu. I nie mam problemu z kwasicą. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Primula94    373

Ja juz dlugi czas nie daje wgl buforu, sody. Daje tylko drozdze z reki 50 g i okolo 0,5 kg slomy do wozu.  I kwasicy nie mam.  A dosyc duzo dostaja bialka i jedza powyzej 50 kg dziennie. Najwydajniejsza 2 laktacja 47 dzienie, jest kilka tez aktualnie , po 46,45 itd. Teraz czekam tez na wycielenie niemki  w 2 laktacje. W pierwszej dawala powyzej 40l dzienie.

Edytowano przez Primula94

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

U moich też apetyt trochę osłabł przez ostatnie 2 dni. To pewnie przez zmianę pogody. Teraz jest cieplej i potrzebują mniej paszy na ogrzanie organizmu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8061

Ciekawe co piszesz bo u mnie jak były mrozy to apetyt miały taki sobie a teraz jak się ociepliło to wyżerają do czysta a paszy dostają więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
wojtazz    11

U mnie jest tak ze przed mrozami maja wilczy apetyt. A w mrozy zalezy od wentylacji jak sie troche marznie w czasie dojenia to maja apetyt a jak jest mi cieplo w czasie dojenia to znaczy ze za cieplo na oborze i slabo jedza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

Czy drożdze w większej ilości może zaszkodzić krowie? Mam taką przed ocieleniem jakieś 10 dni spadł jej apetyt i prawie przestała jeść. Robiłem jej wlewy z drożdzy i ruchamaxu i moje pytanie jak długo można jej to wlewać? dostaje ok 100g sanoskich teraz widzę że jej się już trochę poprawiło ale jeszcze brakuje do normu trochę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Od nadmiaru drożdży czy ruchamaxu itp wspomagających ruchy żwacza i jelit może dostać biegunki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj