Skocz do zawartości
eMWu

Mandam TAL / Bury KBT / Akpil Tiger - prośba o doradzenie

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
eMWu    484

Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego. Maszyna będzie zrywać ściernisko, mieszać słomę kukurydzianą i poplon z glebą na 90ha (czyli do roboty będzie mieć cos ok. 120ha/rok), gleby od lekkich, przez średnie i ciężkie mocno zakamienione (foto), po gliny. Będzie współpracować z Zetorem 10540 (105KM), który nie wiem, czy poradzi sobie z 3m maszyną (jest obciążnik na przedni TUZ więc nie będzie kłopotów z podrywaniem przedniej osi, gorzej z mocą uciągu). Zastanawiam się także nad wyborem wału, tak aby nie zapychał się na lekkiej ziemi i dawał radę na kamieniach.

Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:

- Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).

- Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.

- Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.

Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...

Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi! :)

Buszido007    43

zeMWu,Mój wójek również miał zamiar kupić agregat ścierniskowy 3m 7łap tylko że do ursusa 1014.

I doszedł do wniosku, że bardziej opłaca się go zrobić samemu niż kupować.

Po obliczeniu wszystkich kosztów wyszło mu nieco ponad 5 tyś, a wykonanie napewno będzie lepsze niż u firm zajmujących się produkcją tych maszyn (oczywiście nie wszystkich firm)

izydor6280    485

jakbys nie zauwazyl kolego autor chce kupic sgregat talerzowy

jedyne co moge powiedziec, to ze zetor powinien poradzic sobie z 3m, oczywiscie jesli nie masz jakis ogromnych gor

Wiadomość z agroFakt.pl

Michalmeer    366

Poradzi sobie napewno ja ma 3 m z wałem packer talerze 560 i ciągnie go 95 konny ciagnik

firmy sa porownywalne ceny pewnie tez wybor jakosci do ceny tez jest zblizony wiec trudno ocenic .

co do walu na kazdą ziemie jest inny wał ..ja na Twoim miejscu wzioł bym wał spiralny albo gumowy

rolnikursus    21

Pociągnąć powinien dać radę bez problemu. Mam talerzówke Akpilowską V2 2,7 bez wału talerze 560mm ładnie mieli ściernię po zbożu i QQ, złego słowa nie powiem więc mogę polecić

hubertuss    492

Nie wiem co ma talerzówka do agregatu talerzowego to całkiem inne historie. Co do zrobienia za 5 tys to nie wiem z czego to bedzie. Na allegro sam uchwyt talerza kosztuje kilkaset zł.

Pandanus    1

ja mogę polecic mandama

mam model GAL C to samo co TAL tylko na gumie z wałem daszkowym waga 1680 kg przy 3 m TAL bedzie trochę cięższy

kolega ma staltecha i 4m z wałem rurowym wazy tylko 1400 kg

ja swojego ciagałem MF 5435 92 km dawał radę nawet 12 km/h

przy wiekszych prędkościach w rzepaczysku nie mówiąc o kukurydzy zapycha sie miedzy pierwszym a drugim rzędem talerzy

winna jest belka którą tam montują w standardzie ( nic nie daje tytlko przeszkadza) lepsze byłyby łańcuchy

u mnie jak i u wiekszości posiadaczy mandama belka zdemontowana

przed zakupem swojej brony dzwoniłem do innych użytkowników ( nr tel dostałem od swojego delera ) w tym również modelu TAL wszyscy byli zadowoleni ale wszyscy tez wywalili ta belkę :)

eMWu    484

Dzięki za radę, ale już zamówiłem burego. :) Bury ma duuuużo krótszą budowę i co najważniejsze, możliwe jest zaadaptowanie mojego starego konnego siewnika na siewnik poplonów (możliwość montażu na ramie). Rama mandama to uniemożliwia, wystarczy zobaczyć na zdjęcie brony, a kupno siewnika APV to duży i niepotrzebny wydatek. Bury 3m na talerzach 560mm podobno waży 1450kg, co jest wartością wystarczająca dla większość moich potrzeb, z siewnikiem będzie ważyć 1650-1800kg.

Myślałem nad akpilem, ale jest zbyt drogi, a skok sprężyny mnie nie zadowala (jest zbyt mały). Miałem okazję kupić powystawowego lemkena rubina 3 metrowego na talerzach bodajże 610mm, to była naprawdę fajna oferta, ale 60 tysięcy złotych netto to PONAD dwa razy tyle, co ja płacę za burego brutto.

boku27    222

Ja też się wahałem co wybrać ale wybrałem Lemkena wlaśnie i uważam że są to na rynku jedne z najlepszych jak również najdroższych bron tego typu ale robotę robią super. Moja przyjedzie prosto w żniwa :-)

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez davy
      Witam po wielu przeczytanych postach na agrofoto czytam ze masło jest maślane a krowy to sie tak żywi a cielaki to tak. Wiele osób chyba nie zdaje sobie sprawy jak bardzo krzywdzi swoje bydło. Nie jestem z wykształcenia żadnym żywieniowcem(a i jak życie pokazuje czasami inżynierowie żywienia wiedza mniej niż ja ) a z rolnictwem mam jedynie odczynienia w domu czyli pomoc dla ojca w prowadzeniu gospodarstwa.

Kreci mnie żywienie bydła i uzyskanie jak najlepszych wyników. Dlatego chce sie podzielić swoja wiedza jaka uzyskałem podczas żywienia zwierząt.

1. Krowy mleczne: stosujemy u siebie kiszonke z traw oraz kukurydzy(moim zdaniem kiszonka z kuku nadaje sie do ...) dlatego tez przeanalizowalem wiele badań i wychodzi na to ze Nutri Honey MIESZANIEC SORGO Z TRAWĄ SUDAŃSKĄ maja taka sama zawartość energii jak kuku a większa zawartość białka(w fazie wegetywnej) młóto browarniane 10kg(wzrost mleka ok 2l dziennie)pasze z dossche Krowa 15 ok 4kg(4x0,5kg dzinnie), lecz od jutra zmiana na wysoko energetyczną Lactomax(zbyt duża ilość białka wychodząca z mocznika u krów) tez dossche(moim zdaniem najtańsze pasze) wysłodki buraczane melasowane suche z glinojecka ok 2Kg witaminy z Josery lacto plus keragen czy jakos tak .

Nigdy wiecej krowom nie podam OTRĘBÓW, ZIEMNIAKÓW, a dlaczego? moim zdaniem strata pieniędzy ;/

Mam nadzieje ze na przyszly rok zawita system TMR

2. Cielaczki: siara w ciągu 2 godzin od wycielenia i od początku Włókno surowe VITACEL(rozwój żwacza ogólny) do pojła do końca odpajania, pierwsze 2tyg mleko matki okres zmiany mleka u mnie trwa tydzień od 3 tyg daje rożnie Josere, Shills, Polmass oraz dostęp do świeżej wody oraz siana i od 2 tyg dostają śrutę z ziarnem kukurydzy oraz płatkami owsianymi(rozwój żwacza "miesniwki") do 3misiaca potem nie trawią ziarna, po 2 miesiącach przestaje odpajać mlekiem ponieważ to jest po pierwsze nie ekonomiczne a po drugie żwacz im sie nie rozwija tak jak trzeba jak jada tylko na mleku. Potem do 11 miesiąca dostają śrutę kiszonek z kuku młóto i kiszonek z trawy oraz siano od czasy do czasu. Odchów cieląt jest najważniejszy i bardzo drogi ok 2,5tys zł i czasami doprowadzaja rolnika do szału hehe ale myślę ze sie opłaca

Wszystkie krowy zapładniane sa sztucznie te co zostawiamy dla siebie cieliczki sa kryte HF a krowy słabsze są kryte mięsnymi w celu szybszej sprzedaży. Nie opisałęm jesazcze jak przebywa okres zasuszenia ale to może sie rozwinie temat to wspomnimy o tym.

Moim zdaniem"Produkcja mleka to czysta działalność gospodarcza a krowy są to pracownice o które trzeba dbać żeby były produktywne" uważam to za czyste odzwierciedlanie pracy człowieka tylko tu pracują zwierzęta.
    • Przez aniaponczek
      Witam.Właśnie przymierzam sie do zakupu agregatu pościerniskowego.I zdecydowany jestem na Mandama kus 2.6 na sprezynach.Powiedzcie czy ta firma to solidna inwestycja czy jednak nie?bo dealer chwali ale on to sobie moze chwalić.
    • Przez Drobnik
      Witam posiada moze ktos cennik opryskiwaczy bury? bo w internecie za bardzo nie ma zadnego cenniku, a napewno nie tylko mi on sie moze przydac;) interesuje mnie taki 2000-3000l, hydraulicznie rozkladany itp.
    • Przez hodowcamlody
      Chcę założyć szerokie koła do mfa zamiast 16.9-34 to 18.4-30 (bez problemu pasuje wysokość) jednak oryginalnie ciężko znaleźć takie felgi do ciągnika na tył, znalazłem dużo aukcji z kołami od bizona 18.4-30, tyle że najbliższe to 120km, musiałbym jechać po nie jakimś dostawczym, rozumiecie koszty itd. Mógłby ktoś zmierzyć ile od krawędzi opony znajduje się tarcza koła od jednej i drugiej strony. i co ile rozstaw szpilek i jaki otwór.