Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3294 odpowiedzi na ten temat

#161 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 18 grudzień 2009 - 23:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) U nas też 2 lata temu z 5 zakupionych jałówek poroniły 2. Po poronieniu zaczęliśmy je doić nie było za wiele mleka ale z czasem przybyło i potem nie było już najgorzej z ilością, zacznij ją doić powoli przybędzie mleka :unsure:

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 22:11
  •  

#162 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 19 grudzień 2009 - 17:25

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zdój mleko aby opróżnić wymię, bo może wdać się zapalenie.
Potem regularnie zdajaj to co będzie, w pierwszą ruję nie zapładniaj, dopiero na drugą (chociaż z tym zacieleniem to bym się wstrzymał, aż poznam przyczynę poronienia. Niektóre sztuki same porzucają i najlepiej z takimi delikwentkami po poprawieniu kondycji - na spęd).
Porzutki mają to do siebie, że samicy nie odejdzie łożysko. Potrzebna więc będzie pomoc weterynarza. Nie czekać z usunięciem łożyska.
Ostrożnie z paszami treściwymi przez okres kilku dni.
(A co było przyczyną porzucenia?)

#163 Share rafffffff

rafffffff

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 309 postów

Napisany 19 grudzień 2009 - 17:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) hmm tak właśnie zrobiłem zdoiłem ją, weterynarz powiedział ze poprostu niektóre sztuki porzucają cielaki na podłożu genetycznym( nie zrozumiałem go ale cóż :unsure: )co do oczyszczenia to poczekam 3 dni może sama się oczyści, a jeśli nie to wezwę doktora. Na spęd to chyba się nie zdecyduje i potrzymam ja i znów zacielę, poniewaz w tamtym roku tez miałem poronienie ale krowy, zapłodniłem ponownie ja w 2 rui(nie poroniła ponownie) i teraz daje bardzo ładnie mleka. Przypadek jałówki która poroniła przytrafił mi się pierwszy raz, ale cóż będę ja doił.

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
  •  

#164 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 19 grudzień 2009 - 18:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wiesz, zza klawiatury ciężko mi cokolwiek poradzić, ale przyczyną poronienia mogło być:
- wada rozwojowa płodu,
- problemy zdrowotne narządów rodnych,
- deficyt mikroelementów,
- nawet uderzenie rogiem lub pyskiem zwierzęcia, które stoi obok tej jałowicy, w okolice brzucha bądź w nos,
- nieodpowiednia pasza (zapleśniała)

#165 Share klejnus

klejnus

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 496 postów

Napisany 19 grudzień 2009 - 18:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) Torez dobrze rozumiem że jak krowa/jałówka dostanie np z reki w nos podczas ciąży to może poronić??
Nie jestem rolnikiem i nigdy nie byłem dopiero sie uczę przepraszam za błędy:)

#166 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 19 grudzień 2009 - 18:42

Problem z bydlem (krowy mleczne) Dokładnie tak.
Krowa/jałówka narażona na duży stres (często bita) to także ryzyko poronienia.

#167 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów
  • Zainteresowania:Będzie dobrze...........kiedyś

Napisany 21 grudzień 2009 - 21:15

Problem z bydlem (krowy mleczne) Koledzy, za poronienia najbardziej odpowiadają mykotoksyny zawarte w paszach. Badania wykazują szybki wzrost ilości i zjadliwości grzybów oraz pochodzących od nich toksyn. Nawet trawy pastwiskowe są co raz bardziej niebezpieczne nie mówiąc już o lucernie skarmianej jako zielonka. Pewnie niedługo mleczarnie będą zmuszone badać mleko na zawartość aflatoksyny i będzie problem.
Wyrywkowe badania wykazują czasami obecność mykotoksyn w mleku, a to świadczy o karmieniu niby zdrowymi paszami,kiszonkami sianem. Czasem mamy problemy z rozrodem i warto wtedy zerknąć na jakość pasz i zastosować środki oferowane przez firmy paszowe w celu zneutralizowania zgubnego wpływu toksyn
kto sieje ten zbiera....

#168 Share zetor10045

zetor10045

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 749 postów

Napisany 21 grudzień 2009 - 22:23

Torez dobrze rozumiem że jak krowa/jałówka dostanie np z reki w nos podczas ciąży to może poronić??

Może nawet poronić z powodu stresu związanego z podróżą z gospodarstwa do innego gospodarstwa, to prawdopodobnie było przyczyno poronienia u naszych sztuk jechały kilkadziesiąt km.

#169 Share piciaj

piciaj

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 300 postów
  • Zainteresowania:mechanika zootechnika treningi krav maga

Napisany 20 styczeń 2010 - 16:51

Problem z bydlem (krowy mleczne) Mam pytanie koledzy, mam problem z jałówką, po ocieleniu jak i przed wymię wyglądało normalnie, miała tylko lekki płóz , po podłączeniu po ocieleniu z 3 ćwiartek normalna siara a z tylnej lewej może z 20 ml takiej wody przypominającej osocze, podaliśmy jej bezkarencyjna tubkę na zapalenie w ten strzyk raz dziennie i tak przez około tydzień, teraz to z tego strzyka lecą takie skrzepy jak kawałeczki białego sera tak z grubsza mówiąc, niewiem co z tym zrobić takie przypadek jeszcze nie miałem :lol: niewiem czy próbować wstrzykiwać po zdojeniu tego świństwa np płukać tą ćwiartkę woda destylowana i zdając i w końcu puści? Jestem bezradny
znalazłem to czego szukałem ..:)))

#170 Share Wacek21

Wacek21

Farmer ze śląska

• Members
  • PipPipPip
  • 1845 postów
  • Zainteresowania:Rolnictwo, Disco Polo :D

Napisany 21 styczeń 2010 - 19:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) Mam problem, krowa (polska czerwona) 4 miesiące przed ocieleniem ma po pół litra mleka do tego jeszcze ma strasznie dużo strzępów :lol: Co to możne być?
Fendt 400tyś,John Deere 200tyś,Zetor 150 tyś,jazda 60tką, bezcenna!!!

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#171 Share andrzej2110

andrzej2110

Zaawansowany

• V.I.P.
  • rank
  • 9407 postów

Napisany 21 styczeń 2010 - 20:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Zapalenie wymienia??

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym.
ani każdym innym następującym po tym terminie.Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny :D

bullet_black.png

#172 Share Bogusia

Bogusia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 07 luty 2010 - 10:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) Witam :unsure:

Też miałam przypadek taki że krowa cztery miesiące przed ocieleniem dawała po 8 l mleka dziennie! Kilka dni temu się ocieliła i co się okazało? Urodziła dwa zdrowe byczki ;) :P Widać robiła zapasy dla dzieci :P :P

A teraz z innej beczki, Krowa ma termin wycielenie na początek czerwca a dziś od rana wisi jej z tyłka flak a"la pęcherz z malutkim wypełnieniem płynem(krew?) na dole. Może ktoś wie co ro może być? Czy ona poroni? Nic jej nie dolega, apetyt w pełni.

#173 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 07 luty 2010 - 21:04

Problem z bydlem (krowy mleczne) @Bogusia, ta krowa właśnie poroniła...
kto sieje ten zbiera....

#174 Share Bogusia

Bogusia

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 42 postów

Napisany 07 luty 2010 - 22:21

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tak......teraz już to wiemy...:unsure:

Ale jak na wiek ciąży to "to" co z niej wypadło miało bardzo mały rozmiar-było wielkości buta. Po pełnych pięciu miesiącach to raczej cielę byłoby większe prawda? Na wszelki wypadek jutro weterynarz przyjedzie ją sprawdzić bo ponoć jest możliwość ze ciąża była bliźniacza i jeden zarodek się nie rozwijał. Mieliście takie przypadki?

#175 Share Adrianos

Adrianos

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 603 postów

Napisany 07 luty 2010 - 22:54

Problem z bydlem (krowy mleczne) U nas tak było, podczas porodu krowa normalnie się wycieliła ale nie odkleiło się łożysko więc wezwaliśmy lekarza który oczyszczenie wyciągnął a wraz z nim takie "coś" zwanego płodem było to wielkości telefonu może pilota do telewizora
Sprzedam:
- zbiornik na mleko 2500 litrów
- beczkowóz 4000litrów Meprozet

#176 Share TOREZ

TOREZ

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 610 postów

Napisany 08 luty 2010 - 20:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) Bogusia: Niech weterynarz zastosuje domaciczne wlewki antybiotyków i w miarę możliwości stosuj zapobiegawczo szczepionki (wibrioza). Krówka do zacielenie będzie gotowa po okresie 90 dni. Czy w stadzie są problemy z zacielaniem krów (nieregularne ruje i jałowość), zapładnianie sztucznie czy buhajem (ze swojego stada)?

#177 Share Michu7

Michu7

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 225 postów

Napisany 08 luty 2010 - 21:28

Tak......teraz już to wiemy...;[

Ale jak na wiek ciąży to "to" co z niej wypadło miało bardzo mały rozmiar-było wielkości buta. Po pełnych pięciu miesiącach to raczej cielę byłoby większe prawda? Na wszelki wypadek jutro weterynarz przyjedzie ją sprawdzić bo ponoć jest możliwość ze ciąża była bliźniacza i jeden zarodek się nie rozwijał. Mieliście takie przypadki?

Płód na masie przybiera najwięcej w ostatnich dwóch miesiącach ciąży, właściwie to do bodajże siódmego miesiąca jest zarodkiem a nie płodem. Więc w piątym miesiącu ciąży nie byłby raczej większy niż but.

#178 Share oradek

oradek

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 27 postów

Napisany 08 luty 2010 - 22:47

Problem z bydlem (krowy mleczne) Tydzień temu wycieliła się krowa dwa tygodnie po terminie. Jest to już starsza krowa (10 lat) z różnymi deformacjami budowy (krzywe nogi, kręgosłup). Przed wycieleniem ok. 1,5 tygodnia słabo jadła i w tym czasie dostawała propiosan, gliceryne w mniejszych ilościach (zalecenia weterynarza) i raz miała kroplówkę. Wycielenie miała ciężkie - cielak był bardzo duży ponad 50 kg. ale zaraz po wycieleniu wstała wypiła drink i udoiliśmy siarę cielakowi. Jednak na drugi dzień była tak osłabiona że konieczna była kroplówka wzmacniająca na 4 dzień powtórka. Teraz po tyg krowa ma duże problemy ze wstawaniem i ciągle słabo je. Poradźcie co może jej dać - dawałem ostatnio jej fosfor jako wlewki i wyprowadziłem do stodoły żeby miała więcej luzu i w razie czego można ją byłoby podnieść jakby nie dała rady wstać

#179 Share SIEWCA

SIEWCA

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 427 postów

Napisany 09 luty 2010 - 20:50

Problem z bydlem (krowy mleczne) Może zbadać czy jej trawieniec jest we właściwym miejscu? Wg mnie oznaki wskazują na jego przemieszczenie, a wtedy właśnie żadne wlewki są nieskuteczne.
kto sieje ten zbiera....

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#180 Share Madzia91

Madzia91

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 17 postów

Napisany 14 luty 2010 - 21:31

Problem z bydlem (krowy mleczne) Wg mnie to krowa jest już wyeksploatowana(wiek), dobra rada--> nie zacielajcie już jej. U nas stare krowy niektóre nawet w wieku 8-9 lat idą na sprzedaż, zdarzało się często tak jak Ty opisujesz, a nawet czasem z gorszym efektem-->krowa już w ogóle sama nie mogła wstać.
Oczywiście to nie zależy tylko od wieku ale także od kondycji krowy>.
ALL RIGHTS RESERVED