Skocz do zawartości

Zdjęcie

Problem z bydlem (krowy mleczne)

3298 odpowiedzi na ten temat

#1161 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów
  • Zainteresowania:Hodowla bydła i koni, weterynaria, rolnictwo.

Napisany 15 styczeń 2013 - 20:13

Problem z bydlem (krowy mleczne) generalnie to nie wiem o co chodzi mojemu przedmówcy, bo po pierwsze jeszcze nie spotkałam się z takim zjawiskiem jak "spuchnięcie motoru lub ciągnika" :huh: jakaś abstrakcja normalnie
po drugie mowa tu o wymieniu jałówki, a nie o tym że "krowa spuchnie",
po trzecie jak się już wypowiadasz to poczytaj co kto wcześniej napisał może troche,

z reguły to jest tak że niepowinno się doić sztuki przed ocieleniem, wiadomo, ale jeśli już się to zrobi, to trzeba już to czynić rregularnie,
nie powinno się nawet sciągać po trochu z każdej ćwiartki w celu sprawdzenia "czy to już", bo stymulując wymię mućka wytwarza oksytocynę poprzez którą przepuszcza mleko, a nie zdojone moze być przyczyną stanu zapalnego. Generalnie jak się "po razie sciągnie" to nie powinno być nic złego, chyba że naprawdę miękka w zdrojach, ale.. to "ale" zawsze musi być.

Bercik 82 napisał że sprawdził, a czy wydoił tego nie wiadomo. wiec trochę nie rozumiem czemu się rzucasz jak pstrąg w potoku...

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
Problem z bydlem (krowy mleczne) Dzisiaj, 11:00
  •  

#1162 Share Bercik92

Bercik92

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 20:32

Problem z bydlem (krowy mleczne) dzisiaj popołudniu jałówka wkońcu się ocieliła wiec skonczyło sie tylko na niewielkim strachu :)

#1163 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 20:40

Problem z bydlem (krowy mleczne) gratulacje, młoda krówka w stadzie B)

Wiadomość z agroFakt.pl agrofakt

• agroFakt.pl
  • agroFakt.pl
Tylko na agroFakt.pl:

Oceniamy kondycję krów! zobacz »

•  

#1164 Share Thomas2135

Thomas2135

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 3180 postów

Napisany 15 styczeń 2013 - 23:01

Problem z bydlem (krowy mleczne) O tym zdajaniu wcześniej miałem na myśli tylko ekstermalne przypadki, w których jałówka ma mocno obrzęknięte i czerwone wymię a każdy ucisk przy smarowaniu sprawia ból.Przez ostatnie kilka lat miałem tylko ze 3 takie przypadki i zdarzało się tylko u najwydajniejszych krów. Także @Bercik 92 jak wspomniała @7891Firefox nie powinieneś tak zdajać i zostawiać. Możesz to robić tylko wtedy kiedy wiesz, że jest już siara, bo np kapie lub boisz się o stan wymienia.

#1165 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 07:59

Problem z bydlem (krowy mleczne) witam, mam od trzech tygodni problem z apetytem u wycielonej jałówki, bardzo mało się pożywiała jeszcze przed wycieleniem wiec zaczełem dawać jej wlewki glikolu, gliceryny i ketomixu, wlewałem je prawie przez trzy tygodnie dzień w dzien na przemian ale specjalnej różnicy nie zauważyłem, wczoraj zaciekawił mnie jej kał-był twardy, strasznie sliski no i twardy-czy moze być już to ketoza mimo że przez tyle czasu pakowałem w nią energię?

#1166 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 11:00

Problem z bydlem (krowy mleczne) kolego moim zdaniem zakwasiles ja dzwon po weta niech ja sprawdzi co jej jest jak jest zakwaszona to daj siarczan sodu na ruszenie zalegajacej tresci

i jakies drozdze mozesz jej podac albo rucha max bo moze ja zatkac
jakie dawki tych srodkow dawales??

Edytowany przez kyllee, 16 styczeń 2013 - 11:03.

#1167 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:38

Problem z bydlem (krowy mleczne) no z mojej wiedzy jaka posiadam to twardy zbity kał ze sluzem (bo pisze ze sliski )to jak byk jest Ketoza ale tyle wlewow i nadal slabo je a moze ma cos z trawiencem?badal ją wet?Bo kwasica to raczej biegunki

#1168 Share stolarz88

stolarz88

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 299 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 12:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) Po 3 tygodniach piszesz o niej na forum a do weta nie dzwonisz, już 2 tyg temu powinieneś zadzwonić jak po glikolu nie było poprawy...

#1169 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 13:57

Problem z bydlem (krowy mleczne) tak się składa że wet był u niej już dwa razy raz przed wycieleniem drugi po, za kazdym razem z powodu braku apetytu, będac przez te dwa razy nic dziwnego w niej nie stwierdził, trawieniec ok, kazał dawac te wlewki więc dawałem, dał jej jeszcze takie wlewki jak od rumibel i jecuplex ale ..... , tak sie też składa,że weglan wapnia i drożdze z josery także cały czas jej daje, rzepakówki też nie żałuję ale ona no wręcz wogóle nie chce jesć ani siana ani sianokiszonki jedynie co kukurydzą sie pożywia, mleka na oko też ma ok. 25 l/dzień, po jutrze będzie zootechnik i pobierze mleko, może z niego coś więcej się dowiem, no ale jeszcze raz do tej pory takiego kału u niej nie zauważyłem-z komentarzy wynika że to ketoza, z drugiej strony tyle litrów co ona tego wszystkiego wychlała to można powiedzieć jakim cudem ketoza, ktoś pytał ile tego wlewałem, czasami 0,3 l czasami 0,5 l dziennie, już sam nie wiem co mam robić

#1170 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 14:30

Problem z bydlem (krowy mleczne) jak masz mozliwosc to wezwij jakiegos innego wet zawsze lepiej sprobowac niz patrzec jak krowa znika w oczach

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1171 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 16:58

Problem z bydlem (krowy mleczne) subiektywny, z mleka napewno się dowiesz co się z nią dzieje.
Możesz zrobić ketotest z moczu, bedziesz miał pewność czy to ketoza.
Dla mnie to wygląda na zespół nadmiernej mobilizacji tłuszczu, czyli zespół stłuszczonej wątroby. świadczy o tym ciągły brak apetytu pomimo intensywnego leczenia. Występuje zarówno przed porodem, powodując zatrucie ciążowe jak i po porodzie w 1-2 tygodniu laktacji. Zespół ten jest ściśle powiązany z ketozą, powstaje wskutek nadmiernej mobilizacji tłuszczu (nadmiar wolnych kw. tł we krwi) którego nadmiar nie jest w stanie przerobić wątroba, powstają wówczas ciała ketonowe, a to co nie przerobi wątroba osadza się wśród jej komórek miąższowych, co skolei powoduje jej niewydolność i uszkodzenie. Dodatkowo spadek apetytu i przebieranie w paszy może doprowadzić do następnego schorzenia którym jest kwasica.

Problemem jest jednak fakt, że leczenie tego jest długotrwałe i ciężkie. Pomimo iż w moczu może już nie być ciał ket, to wątroba pozostaje nadal do dalszego leczenia.

Objawami są tak jak opisałeś, brak apetytu, dodatkowo mogą to też być osowiałość, zaburzenia koordynacji jak i brak aktywności ruchowej, leżenie, patrzenie w jeden punkt
zwiększone pole opukania wątroby, spadek wydajności i masy ciała.

nie wiem czy trafiłam dobrze, bo mało napisałeś o jej żywieniu, ale chciałam pomóc.

Edytowany przez 7891Firefox, 16 styczeń 2013 - 20:07.

#1172 Share Szymek1288

Szymek1288

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 110 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 18:51

Problem z bydlem (krowy mleczne) mam problem z zacieleniem jednej krowy. Dzisiaj wieczorem znowu zauważyłem że ma ruje a problem tkwi w tym że jest nie regularna. po pierwszym zabiegu powtórzyła po jakichs 3 miesiącach a teraz powtarza co 28-30 dni.Dodam ze w poprzednich laktacjach nie było problemu. Śluz przezroczysty ciągnący się. Więc nie wiem czy jutro ją kryć znowu ??? może receplat pomógłby albo płukanta jutro wieczorem .?

#1173 Share kyllee

kyllee

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 607 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 20:59

Problem z bydlem (krowy mleczne) zaciel ja z reinseminacja moze pomoze

#1174 Share komodo

komodo

Hala Madrid :-)

• Members
  • PipPipPip
  • 1264 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 21:07

Problem z bydlem (krowy mleczne) a nie ma u ciebie wet USG zeby ja zbadał ?albo do byka zaprowadz obcego jakiegos

#1175 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 21:34

Problem z bydlem (krowy mleczne) u mnie był podobny problem jakiś czas temu, pomogła zmiana żywienia i płukanka.

#1176 Share rafik256

rafik256

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 705 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 22:41

subiektywny, z mleka napewno się dowiesz co się z nią dzieje.
Dla mnie to wygląda na zespół nadmiernej mobilizacji tłuszczu, czyli zespół stłuszczonej wątroby. świadczy o tym ciągły brak apetytu pomimo intensywnego leczenia. Występuje zarówno przed porodem, powodując zatrucie ciążowe jak i po porodzie w 1-2 tygodniu laktacji. Zespół ten jest ściśle powiązany z ketozą, powstaje wskutek nadmiernej mobilizacji tłuszczu (nadmiar wolnych kw. tł we krwi) którego nadmiar nie jest w stanie przerobić wątroba, powstają wówczas ciała ketonowe, a to co nie przerobi wątroba osadza się wśród jej komórek miąższowych, co skolei powoduje jej niewydolność i uszkodzenie. Dodatkowo spadek apetytu i przebieranie w paszy może doprowadzić do następnego schorzenia którym jest kwasica.

Problemem jest jednak fakt, że leczenie tego jest długotrwałe i ciężkie. Pomimo iż w moczu może już nie być ciał ket, to wątroba pozostaje nadal do dalszego leczenia.

Objawami są tak jak opisałeś, brak apetytu, dodatkowo mogą to też być osowiałość, zaburzenia koordynacji jak i brak aktywności ruchowej, leżenie, patrzenie w jeden punkt

nie wiem czy trafiłam dobrze, bo mało napisałeś o jej żywieniu, ale chciałam pomóc.

Myślę że kolega może mieć rację. Ale żeby mieć pewność pobierz od tej sztuki krew i wyślij do jakiegoś laboratorium. Niech sprawdza jak wygląda poziom ASPAT, ALT, GLDH i BHB. Zapłacisz z 10 zł a będziesz miał pewność co dolega Twojej krowie. No i wtedy będzie można podjąć decyzje co dalej robić...

#1177 Share sokolontko

sokolontko

Nowicjusz

• Members
  • Pip
  • 2 postów

Napisany 16 styczeń 2013 - 23:50

kolego moim zdaniem zakwasiles ja dzwon po weta niech ja sprawdzi co jej jest jak jest zakwaszona to daj siarczan sodu na ruszenie zalegajacej tresci

i jakies drozdze mozesz jej podac albo rucha max bo moze ja zatkac
jakie dawki tych srodkow dawales??

Witam;-)
jestem nowy tutaj wiec prosze o troche wyrozumiałosci;-p
wedlug mnie to ktowa ma ketoze jezeli kal jest takijak opisales wiec warto by bylo za pomoca tastu paskowego sprawdzic czy sa ketony w moczu a przy okazji sprawdzisz czy jest zakwaszona, takie paski powinien miec lekarz wet albo mozesz sam sobie zakupic az glikolem glieryna i tetomiksem to dobrze by bylo uwazac czy przypadkiem nie podniosłes jej za bardzo glukozy we krwi bo i tym zrobisz jej kuku;-p

co do tej rui to u mnie miala cyste na jajniku i przez nia mialanieregularna

#1178 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 08:26

subiektywny, z mleka napewno się dowiesz co się z nią dzieje.

wyjełaś mi to z ust, wczoraj wieczorem trochę poczytałem i przeanalizowałem wszystko i wychodzi na 90% że to niestety jest wina wątroby, wszystkie objawy się zgadzają, jałówka jest osowiała, bardzo często leży no i to patrzenie w jeden punkt, mało tego ona miała to już przed porodem, muszę wezwać wet i z nim ustalić jakieś leczenie, tylko z tego co czytałem i tak jak ty napisałaś leczenie jest ściśle powiązane z ketozą więc czym to leczyć skoro te wlewki nic nie działają, najgorsze jest to, że mam teraz pod koniec stycznia wycielenie 3 jałówek gdzie 2 też mało jedzą, chyba popełniam jakieś błedy zywieniowe

#1179 Share 7891Firefox

7891Firefox

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 507 postów

Napisany 17 styczeń 2013 - 16:33

Problem z bydlem (krowy mleczne) subiektywny, w swoich notatkach znalazłam trochę o leczeniu tego . Przede wszystkim należy dalej stosować preparaty glukoplastyczne, czyli tzw. prekursory glukozy, które spowodują wzrost glukozy we krwi - glicerol, glikol propylenowy, pronionian sodu(neopropiowet), a które zmniejszą odkładanie tłuszczu w wątrobie. Ja swoim jak trzeba to robię "tigery" z neopropiowetu, drożdzy, węglanu i gliceryny - każdy ma swój przepis.
Dobrze jest zachęcać krowę smaczną paszą, dobrym sianem czy sianokiszonką, treściwej nie odstawiać lecz troszkę zmniejszyć by nie spowodować kwasicy, jednocześnie obniżając produkcję mleka, co zmniejszy jej zapotrzebowanie na energię.
To tyle jeśli chodzi o nas zootechników, a przydałoby się zrobić kilka rzeczy więcej, przede wszystkim zmierzyć cukier glukometrem i stwierdzić hipoglikemię,
Jeśli tak to jakieś glikokortykoidy które zwiększają poziom glukozy i glikogenu w wątrobie, dalej możnaby podać insulinę która działa silnie antyketogennie i pomaga glukozie dotrzeć do kom. organizmu jednocześnie z podaniem glukozy dożylnie, należałoby też pobudzić czynnosci wydzielnicsze wątroby, jakieś żółciopędne preparaty, usprawnić usuwanie TG do krwi z wątroby(triglicerydów, czyli zego zaległego tłuszczu). Czyli nic innego tylko wzywaj koniecznie weta i coś ustalajcie.

a błedy żywienowe polegają na tym że karmimy sztuki w okresie zasuszenia zbyt energetycznie - "żeby ładnie wyglądały", a ta nadwyżka odkłada się pod skórą, w wątrobie, na narządach wewnętrznych, lub całkiem niedoborowo na 3 tyg przed ocieleniem, kiedy zapotrzebowanie wzrasta.

czas porodu i produkcja siary i mleka to czas w którym wzrasta drastycznie zapotrzebowanie na energię, do tego dochodzi stres który sprzyja mobilizacji WKT poprzez wytwarzaną adrenalinę i inne hormony, a bardzo często pasza podawana właśnie nie pokrywa tych potrzeb, więc krowa aby uzupełnic niedobór energii mobilizuje rezerwy tłuszczu wcześniej nagromadzone i powstaje tzw. ketoza spontaniczna - czyli ta fizjologiczna, która może mieć charakter kliniczny (objawy widoczne gołym okiem) bądz subkliniczny -krowa nam chudnie ale normalnie pobiera paszę, zmniejsza ilość mleka zamiast zwiększać, nie chce się zacielić albo wogóle nie wykazuje rui, do tego mogą dojść jakieś inne objawy - mastitis, kwasica, które mogą całkowicie zatuszować ketozę subkliniczną.

Mało tego, możemy sami wspomagać ketozę karmiąc paszami źle przygotowanymi, zawierającymi sporą ilość prekursora ciał ketonowych - kwas masłowy, lub paszami zbyt energetycznymi których udział spycha fermentację w żwaczu do nadmiernego powstawania LKT właśnie takich jak kwas masłowy.

Chodzi mi tu szzególnie o kiszonkę z liści buraków, wysłotek lub same buraki.

Reklama AgroFoto Ads

• watermark
  • Reklama
  •  

#1180 Share subiektywny

subiektywny

Zaawansowany

• Members
  • PipPipPip
  • 261 postów

Napisany 18 styczeń 2013 - 09:13

subiektywny, w swoich notatkach znalazłam trochę o leczeniu tego . Przede wszystkim należy dalej stosować preparaty glukoplastyczne, czyli tzw. prekursory glukozy, które spowodują wzrost glukozy we krwi - glicerol, glikol propylenowy, pronionian sodu(neopropiowet), a które zmniejszą odkładanie tłuszczu w wątrobie. Ja swoim jak trzeba to robię "tigery" z neopropiowetu, drożdzy, węglanu i gliceryny - każdy ma swój przepis.
Dobrze jest zachęcać krowę smaczną paszą, dobrym sianem czy sianokiszonką, treściwej nie odstawiać lecz troszkę zmniejszyć by nie spowodować kwasicy, jednocześnie obniżając produkcję mleka, co zmniejszy jej zapotrzebowanie na energię.
To tyle jeśli chodzi o nas zootechników, a przydałoby się zrobić kilka rzeczy więcej, przede wszystkim zmierzyć cukier glukometrem i stwierdzić hipoglikemię,
Jeśli tak to jakieś glikokortykoidy które zwiększają poziom glukozy i glikogenu w wątrobie, dalej możnaby podać insulinę która działa silnie antyketogennie i pomaga glukozie dotrzeć do kom. organizmu jednocześnie z podaniem glukozy dożylnie, należałoby też pobudzić czynnosci wydzielnicsze wątroby, jakieś żółciopędne preparaty, usprawnić usuwanie TG do krwi z wątroby(triglicerydów, czyli zego zaległego tłuszczu). Czyli nic innego tylko wzywaj koniecznie weta i coś ustalajcie.

a błedy żywienowe polegają na tym że karmimy sztuki w okresie zasuszenia zbyt energetycznie - "żeby ładnie wyglądały", a ta nadwyżka odkłada się pod skórą, w wątrobie, na narządach wewnętrznych, lub całkiem niedoborowo na 3 tyg przed ocieleniem, kiedy zapotrzebowanie wzrasta.

czas porodu i produkcja siary i mleka to czas w którym wzrasta drastycznie zapotrzebowanie na energię, do tego dochodzi stres który sprzyja mobilizacji WKT poprzez wytwarzaną adrenalinę i inne hormony, a bardzo często pasza podawana właśnie nie pokrywa tych potrzeb, więc krowa aby uzupełnic niedobór energii mobilizuje rezerwy tłuszczu wcześniej nagromadzone i powstaje tzw. ketoza spontaniczna - czyli ta fizjologiczna, która może mieć charakter kliniczny (objawy widoczne gołym okiem) bądz subkliniczny -krowa nam chudnie ale normalnie pobiera paszę, zmniejsza ilość mleka zamiast zwiększać, nie chce się zacielić albo wogóle nie wykazuje rui, do tego mogą dojść jakieś inne objawy - mastitis, kwasica, które mogą całkowicie zatuszować ketozę subkliniczną.

Mało tego, możemy sami wspomagać ketozę karmiąc paszami źle przygotowanymi, zawierającymi sporą ilość prekursora ciał ketonowych - kwas masłowy, lub paszami zbyt energetycznymi których udział spycha fermentację w żwaczu do nadmiernego powstawania LKT właśnie takich jak kwas masłowy.

Chodzi mi tu szzególnie o kiszonkę z liści buraków, wysłotek lub same buraki.

nie pozostaje mi nic innego tylko wydrukować to co mi poradziałas i zasięgnąć opinii wet, na pocieszenie napiszę, że dzis rano zootechnik pobrał mleko do badania no i okazało sie że ta sztuka na raz dała 20 l mleka - jestem niesamowicie zaskoczony, jezeli chodzi o wyniki mleka to będą dopiero we wtorek, dzięki