Pavel

Pszenżyto ozime i jare

Polecane posty

Agrest    25642

Gdzie wy ten śnieg widzicie? U mnie co trochę prognoza się zmienia i mowa góra o 1-2mm opadu i to raczej marznącego deszczu we wtorek.

U mnie pszenżyto Gringo siane wcześnie bo 9 września niesamowicie gęste pomimo siewu około 290szt/m2

EDIT - nawet i tych 2 mm nie będzie 

https://www.yr.no/sted/Polen/Masovia/Lipsko/langtidsvarsel.html

Edytowano przez Agrest

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
soltys48    19727

Oj Rolnik pigzo niemiłosiernie dobrze,ze niedziela to i za dużo nie trzeba  wychodzić

Edytowano przez soltys48

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25642

Nie no dziś to nie jest źle, wczoraj bardziej wiało, bo czasem  i ziemię z pól ściągało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

U nas dziś nie ma słońca i wczoraj nie było. Jeszcze nie jest źle, ale smali zboża i już sinieć zaczynają pomału 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734

U mnie na nic z tych rzeczy się nie zapowiada. Na ciepłe piwo nawet nie liczę ;)

Edytowano przez ZYLA

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

W robocie byłem dziś, ale całe szczęście malo łażenia. Wiatr dawał ostro. U mnie pszenżyto słabo wygląda, bardzo słabo powschodzilo, tzn rzadkie i bardzo niskie, pomimo wczesnego dość siewu. Zobaczymy co wiosna z tego będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Co do rotondo to kolega miał posiane, wyglądało super lepiej od mojego gringo ale strasznie poroslo i plon okazał się mizerny. Było widać, że słabo odwożą od kombajnu, a ciągle kosil. Fajną odmianą na piachy jest odmiana avokado. Polecam. Co do pszenżyta jarego sopot- miałem zasiane 1.75 ha na miejsce ziemniaków z których zrezygnowałem. Orka wiosenna pod pług 40-50 ton obornika przerobionego od świń z głębokiej sciolki, poglownie 350 saletry  w dwóch dawkach plus raz fungicyd, plus odżywki i 0.3 modussa plon może 4-4.5 tony. Ziarno drobne. Trochę olałem tą uprawę bo mi pod opryskiwacz nie pasowało bo trzeba było jechać "ekstra" na to pole. Mogłem  zrobić T2 i obsada trochę za duża. Jednak wolę sprawdzoną odmianę  Dublet. Klasa ziemi 4,5,6 mozaika - pH na tej działce która ma17ha-6. 

Edytowano przez Dawid727

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WojtekSidor    0

Witam mam pytanie, jaką odmianę jarego  pszenżyta polecili byście na III klasę ziemi ? Nigdy nie siałem więc nie jestem dobrze rozeznany w odmianach tego zboża.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Michal673    6

Panowie jak tam planujecie siać jare pszenżyto w tym roku? Zastanawiam się co lepiej siać owies czy pszenżyto. Obawiam się, że owsa może być sporo w tym roku. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

U mnie pszenżyto jare nie wypaliło w tamtym roku. Materiał był w miarę czysty, a co się działo na polu to masakra- w jednym miejscu perz zdusił go, a w drugim złocień. Praktycznie 3.5ha psu w d. Siany 1kwietnia, zabiegi na czas - herbicyd, skracanie, dokarmianie itd. Z początku wyglądał ładnie, ale jak zielsko ruszyło to pozamiatane. Na kawałku, gdzie złocień wyszedł miałem pół na pół - 1ha owsa i 1ha pszenzyta obok siebie. Owies nic nie puścił zielska, a pszenżyto na zmarnowanie. Gdzie popełniłem błąd? Nie wiem, ale pszenżyto jare sobie odpuszczam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2363
a mi w tamtym roku nawet dobrze wyszlo z 0.5 ha bylo ze 2 tony jak na jare i na piachu to bylo dobrze. sieje zawsze jakis maly kawalek zeby w razie czego bylo czym przesiac ozime jak szlak trafi

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
90210grzesiu    167
58 minut temu, daron64 napisał:

U mnie pszenżyto jare nie wypaliło w tamtym roku. Materiał był w miarę czysty, a co się działo na polu to masakra- w jednym miejscu perz zdusił go, a w drugim złocień. Praktycznie 3.5ha psu w d. Siany 1kwietnia, zabiegi na czas - herbicyd, skracanie, dokarmianie itd. Z początku wyglądał ładnie, ale jak zielsko ruszyło to pozamiatane. Na kawałku, gdzie złocień wyszedł miałem pół na pół - 1ha owsa i 1ha pszenzyta obok siebie. Owies nic nie puścił zielska, a pszenżyto na zmarnowanie. Gdzie popełniłem błąd? Nie wiem, ale pszenżyto jare sobie odpuszczam.

Termin siewu miał znaczenie, trzeba było miesiąc wcześniej siać i zrobić ewentualna poprawkę na chwasty jak pierwszy zabieg nie zadziałał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

U nas miesiąc wcześniej można bylo sobie pomarzyć o wjechaniu w pole. Nawozy sialem koło 15m pierwsze to jeszcze koleiny robilem. Wczesniej nie szło nic zwojować.

A powiedz czym w zbożu jarym strzelić poprawkę na perz i złocień?

Złocień jest tam co roku i staram się siać częściej oziminy, w nich nie ma problemu. A perz to nie mam pojęcia skąd się wziął. Raczej nie z materiałem bo nie był na całej powierzchni obsianej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dawcio2218    42
Jak nie zlikwidujesz perzu to nigdy ci nic nie urośnie z roku na rok będzie go coraz więcej glifosat i tyle w temacie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZYLA    734
1 godzinę temu, daron64 napisał:

U mnie pszenżyto jare nie wypaliło w tamtym roku. Materiał był w miarę czysty, a co się działo na polu to masakra- w jednym miejscu perz zdusił go, a w drugim złocień. Praktycznie 3.5ha psu w d. Siany 1kwietnia, zabiegi na czas - herbicyd, skracanie, dokarmianie itd. Z początku wyglądał ładnie, ale jak zielsko ruszyło to pozamiatane. Na kawałku, gdzie złocień wyszedł miałem pół na pół - 1ha owsa i 1ha pszenzyta obok siebie. Owies nic nie puścił zielska, a pszenżyto na zmarnowanie. Gdzie popełniłem błąd? Nie wiem, ale pszenżyto jare sobie odpuszczam.

Miałem podobny problem dwa sezony temu. 

A wszystko przez to że się nasluchalem i naczytalem pierdół o tym by nie przeszuszać gleby i uprawiać na wiosnę możliwie jak najplycej i możliwie jak najmniej zabiegów. Wykonałem bronowanie po jakimś czasie siew zestawem uprawowo siewnym ustawionym możliwie płytko. Miotły w owsie miałem aż głowa boli, a plony najgorsze od wieelu lat. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

@dawcio

No jakbyś mi nie napisał, że na perz glifosat, to bym chyba nie wiedział..a jak miałem go zastosować w zbożu?

Problem w tym, że co parę lat po zniwach lecę glifosatem i nie było nigdy takiego problemu jak w tamtym roku. Tylko, że pszenżyto jare było tam pierwszy raz, tak to jest owies, albo ozime i od bardzo bardzo dawna nie było żadnego problemu z perzem.

@zyla

No mi ciężko powiedzieć w czym ten problem tkwił, jedyne co mi przychodzi do głowy to to, że orka była wykonana dopiero w marcu. W tym roku też sie lepiej nie zapowiada. Te pole, na którym jest problem ze złocieniem no i ten perz, to ozime posialem, ale co z tego będzie po tej cudownej zimie, to się okaże, szal się nie zapowiada.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8985

na jęczmień jary lub pszenicę jarą axial stosowałem bez problemu, a na pszenżyto to nie wiem ale nie powinno być przeciwwskazań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4258

Axialem ozime pryskalem i duży +. O jarym pszenżycie nic nie jest wspomniane, o zwalczaniu perzu zresztą też. Dobrze wiedzieć, jakby sie sytuacja powtórzyła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2145

Axialem możesz pryskać każde zboże za wyjątkiem owsa.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez pawel101210
      hej ...... na wiosne z wujkiem mamy plany zasiać PSZENŻYTO JARE .... będziemy siać około 0,5 ha .... jaką poradzicie odmiane zasiać ja bym radził MATEJKO .... ile trzeba siać Kg na ha ... a jaką zaprawke pod zboże i oprysk ...
    • Przez bialy2005
      Narazie to ceny raczej beda z tendencja w dół jak to w styczniu. Pod koniec miesaca zacznie sie to rozkrecac ale jesli nie potwierdza sie wymarzniecia to bez szału
      Pszenżyto 550 z podwórka okolice łukowa lubelskie
    • Przez hazel
      Witam szanownych forumowiczów  W tym roku postanowiłem obsiać 6 ha pszenżytem. Po siewie wykonałem oprysk preparatem Glean 75wg na chwasty dwuliscienne lecz gdy byłem dziś na polu obejrzec uprawe zauważyłem że jest też trochę chwastów i do was kieruje tutaj pytanie jakim srodkiem wykoncać poprawkę na wiosne i czy jest wg sens robienia poprawki a jak tak to jaki srodek byscie zastosowali 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj