Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
galeria
Fasola jaś
MarekUA    968

W agrotersie ponoć basagramu zabrakło... jak zasiewy jasia ? miało byc ciepło  a tu zimnica czekacie siejecie? , co niektórzy już po zasiewach ale czy to dobrze ?


"pionierem najpierw ogłoszonym był , kułakiem potem, a Polakiem-zawsze" Kaziemierz Pawlak
"tylko żalmi naszych mlodych co za kiese po banana wyruszyli wmałpi gaj" Wodecki-raj
""Możesz robić to co chcesz, możesz byc kim chcesz ..." Mesajeh
Rolnictwo to nie wszystko..., ale wszystko bez rolnictwa to h<>J :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nobeq    6

Praktykował ktoś dodać do mieszanki po siewie 0,5-1l dualu? Często mam problem z pianką czarną.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzechooo    789
nobeq napisał:

Praktykował ktoś dodać do mieszanki po siewie 0,5-1l dualu? Często mam problem z pianką czarną.

Ja praktykowałem po siewie i przed siewem zmieszane, to zmieszane lepiej.

beata12596 napisał:

Wytłumaczcie mi proszę czym spowodowany jest wczesny siew jaśka ? 

Wydłużeniem okresu wegetacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
skywalker89    836

Odpowiedź jest bardzo prosta - ludzie liczą że uda im się wcześniej od innych zebrać i sprzedać po lepszej cenie 

13 godzin temu, Tomek12 napisał:

Cena jaka?

Nie wiem, ale wiem że zetory są w cenie a ten to jest igła stan od początku u niego więc będzie to jakaś górna stawka jak za te traktory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beata12596    298

Otóż moim zdaniem, a podparte jest ono praktyką, wczesny siew fasoli nie jest niczym dobrym. W ubiegłym roku pierwsze pole obsiane jaśkiem u nas na wiosce było już 9 kwietnia, my posieliśmy bodajże 8 mają jak już temp gleby była odpowiednia. I cóż się działo? A to, że od 3.00 nad ranem na wiosce aż huczało od ciągników z opryskiwaczami, bo przyszły przymrozki na początku maja. Uwierzcie, ze swoją fasolę wycinaliśmy dwa dni po tej sianej najwcześniej, która w międzyczasie była pryskana kilkukrotnie od chwastów, bo na początku nie rosła gdyż było zimno, a dla chwastów to nie przeszkadzało, potem odżywkami, itp rzeczami, aby pobudzić ją do szybszego i lepszego wzrostu. Wczesny siew przy takiej pogodzie jak jest teraz nie ma sensu, bo będzie leżeć w mokrej, zimnej ziemi i zaraz zacznie się problem z chwastami czyli moim zdaniem w tej sytuacji pośpiech nie jest wskazany 😁, dodam jeszcze, że ten gość, który posiał w ubiegłym roku tak wcześnie w tym roku się już nie wyrywa i czeka na cieplejsze dni. Może lepiej patrzeć na pogodę, a nie na sąsiada, że już posiał 😂

Edytowano przez beata12596
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

z tej historii wynika ze trawa po twojej stronie plota jest zawsze zieleńsza, jakoś nie dziwią mnie takie historie  w których tym lepszym jest zawsze piszący 😀 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daro189    58

Kurde, pamiętam jak wujek sobie przypomniał że trzeba fasolę zasiać, był bodaj 15 maja, ogólnie strasznie późno. 

Plowizna, ciepła i wilgotna gleba, normalnie warunki idealne. Moja siana 2 maja nie miała do niej startu i to przez miedzę, pod względem plonu również. 

Dlatego już się nie wyrywam i czekam cierpliwie 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3139

na razie to u mnie dopiero co śnieżyca przeszła. Dopiero porobiliśmy rządki na marchew ale właśnie zalało i dziś już nie posieje.
Ziemia jest zimna bo z głębokości jakichś 10 cm wyorywała się z temp plus cztery a teraz pewnie w powierzchni ma niewiele powyżej zera bo ten śnieg wychłodził
fasola budzi się do kiełkowania dopiero powyżej plus 6 - jaśki, plus 8 - zwyczajna ale efektywne kiełkowanie dopiero powyżej jakich piętnastu. Oczywiście można zasiać w zimną glebę ale gdy w prognozach widać radykalne ocieplenie w ciągu max tygodnia. Na początku i tak musi namoknąć a do tego temperatury byle powyżej zera no ale skądś się wzięły zalecenia optymalnych terminów siewu fasoli w klimacie Polski tzn dla jaśków nie wcześniej niż przełom kwietnia maja a drobnych po 5-ym maja.
reszta to reagowanie na bieżący w danym roku przebieg pogody no w tym roku .... glebie na dzisiaj jeszcze brakuje kilka stopni dla fasoli a i nie wdać radykalnego ocieplenia w prognozach na co najmniej 10 dni naprzód.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
beata12596    298
3 godziny temu, matek89121 napisał:

z tej historii wynika ze trawa po twojej stronie plota jest zawsze zieleńsza, jakoś nie dziwią mnie takie historie  w których tym lepszym jest zawsze piszący 😀 

Dziwny masz tok rozumowania, napisałam coś co zaobserwowałam w swoim gospodarstwie na przełomie dość długich lat siania fasoli, nie pisałam, że mam o niebo większy plon od innych itp więc skąd porównanie, że jestem tą " lepszą" ? 🤔 Czy w wyżej napisanym poście jest coś co mija się z prawdą? Moim zdaniem nie, a od tego jest to forum, żeby dzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat danej uprawy, lepsze to niż mycie trawy, żeby była bardziej zieleńsza niż u sąsiada 😂

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mano    257

Pisałem rok temu napisze teraz, pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł.

  • Like 2
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Frosska    2

Dzień dobry, sieje ktoś z tu obecnych fasolę białą tzw bio (uprawa z użyciem śor)? Czym się różni od zwykłego jasia? Jak wychodzi cenowo? Sieję kilka lat czerwoną. Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3139

cenowo to wszystkie fasole co rok wychodzą inaczej i ew taka wiedza to cho cho. niejeden by chciał ją posiadać po ile która fasola w danym roku będzie
________________________________
a tego za diabła nie rozumiem o co chodzi

10 godzin temu, Frosska napisał:

fasolę białą tzw bio (uprawa z użyciem śor)?

można z użyciem środków integrowaną produkcję ale dwa lata temu w doradztwie samym nie wiedzieli czy takie coś prowadzą w fasoli to już więcej nie pytałem

no ale bio to jest wszystko co żywe nawet z przedawkowanymi największymi truciznami jeśli zdołało je przeżyć
w obrocie rynkowym i slangu marketingowym bio z kolei oznacza że nie złapano producenta na stosowaniu sztucznej chemii czyli głównie nie wykryto jej pozostałości w plonie
no i przedrostek bio może sobie byle szwendak napisać w byle ogłoszeniu czy byle metce na opakowaniu w nadziei że ignorancja klienta zadziała i nieco drożej zapłaci co - niestety działa no ale z tym nie zamierzam walczyć bo i po co? niech sobie pisze co chce byle była opcja sprawdzenia towaru nawet z łapanek kontroli a takie bywają. Byle szkodliwe nie było a obecnie za bardzo akurat fasoli nie da się zatruć bo powycofywane środki a i kontrole stosunkowo skuteczne w wyłapywaniu przekroczeń...

najlepszą gwarancją jakości towaru jest nadal niestety klasa producenta. Kto profesjonalista ten potrafi i zdrowo i dużo i sam poprosi o kontrolę aby być pewnym samego siebie. Tacy raczej bio nie piszą a podają rzeczywiste i prawdziwe parametry swego produktu i wcale nie jest takich mało.

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Prawnie znak Bio, Eko itd jest chroniony i tylko produkt spożywczy posiadający certyfikat można oznaczać nim jako ekologiczny. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Frosska    2

No właśnie bio to miałaby niby być nazwa odmiany... a nie sposób certyfikacji, myślałam że w miarę jasno wytłumaczyłam, no sorki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3139

pierwsze słyszę aby odmiana czegokolwiek tak się nazywała i można to zweryfikować czy figuruje w rejestrze odmian
udało mi się kiedyś przez google wyszukać ten rejestr choś nie od razu no ale nie wierzę aby byla fasola o takiej nazwie odmiany abym ... aby mi się chciało szukać

56 minut temu, melon10641 napisał:

Prawnie znak Bio, Eko itd jest chroniony i tylko produkt spożywczy posiadający certyfikat można oznaczać nim jako ekologiczny. 

bywały a może i są jeszcze na różnych oeliksach ogłoszenia o bio fasoli no to poproś wystawcę o taki certyfikat czy go zobaczysz

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Na olx jak i na targowisku to wiadomo że wszystko można kupić. Mi bardziej chodziło o produkt dostępny w sklepie. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3139

w sklepach mianem bio potrafią określać produkty z integrowanej produkcji i nawet za bardzo nie można im tego całkowicie negować.
nawet wynik testu na pozostałości pestycydów wystarczy aby ktoś sobie bio do etykiety dopisał
byle kwitek nierzadko samozwańczych instytucji stworzonych pod produkt i już mogą dopisywać przymiotniki niewiele z prawdą ... wspólnego

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Frosska    2

Dzięki dysydent, zupełnie zapomniałam że przecież mogę sprawdzić w rejestrze odmian😌, poszukam na pewno. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3139

w lokalnym slangu prosperuje nazwa dla rodzaju fasoli "tiktak" no ale tego nie zalecam szukać podobnie jak "red kidney" czy "white kidney" i inne kolory kidneja bo to typ a nie odmiana
określenie mianem "bio" jako nazwa odmiany było by podobnym jak określenie np "fasola jadalna" i watpie aby...
stad mi się nie chce szukać bo nazwanie odmiany określeniem stosowanym dla kwalifikacji jakości żywności wszelakiej było by - nie wiem - nadużyciem?

Edytowano przez dysydent
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ravoj    1294

Ciekawa konwersacja, nie powiem. A z tym wczesnym siewem to powiem tak: im więcej rolników zasieje początkiem kwietnia tym lepiej - dla tych co siać będą w maju😁 bo konkurencji mniej będzie i producentów różnorakiej chemii bo klient będzie. 

Edytowano przez ravoj
  • Like 1

Być jak Adam Cisowski. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3139

no ale cos przebąkują o "dużym ociepleniu w pierwszych dniach maja" - dopiero slyszałem w RMF-ie tak że...ten

pomału trzeba większym stadem z siewami ruszać, półyczki, kto tam jeszcze tyczkowe jaśki. No tak jeszcze do piątego to duże ryzyko że powyłazi przed ogrodnikami ale w tym roku pełnia majowa i tak gdzieś w okolicach dwudziestego a przymrozki majowe w okolicy przed i w trakcie tej pełni bo dopiero po pełni pogoda się łamie w deszcze i chmury co przymrozki kończą. Rok zimny tak że nawet majowe siewy fasoli przed ósmym w tym roku ryzykowne no ale - fasola to z natury ryzykowna uprawa i taki poziom loterii jest w niej normą.

o, już wiedzą dlaczego w weekend długi majowy będzie cieplej
ruszą grille xD nie ma to jak Olbratowski w tym RMF-ie

Edytowano przez dysydent

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirro    6409
Dnia 24.04.2021 o 19:22, dysydent napisał:

można z użyciem środków integrowaną produkcję ale dwa lata temu w doradztwie samym nie wiedzieli czy takie coś prowadzą w fasoli to już więcej nie pytałem

Bo w tym kraju jeden urzędnik nie wie, albo nie ma chęci dowiedzieć się, co robi drugi.😂 A najfajniejsze że w tej instrukcji są wymienione neonikotynoidy 

http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/PW_2015_2020_IO/spr_2015/2.1_2015 Fasola_Producenci.pdf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dysydent    3139

to nie od lokalizacji na planecie a samego faktu że żaden urzędnik nigdzie nie jest dobrym gospodarzem. to już taka rasa z resztą co się dziwić? etatowe wynagrodzenie to i etatowe podejście do tematu. tylko w godzinach pracy ma toto obowiązek jedynie wiedzieć czym się zajmuje, po godzinach nie waż się o tematy zawodowe tego bydlęcia zapytać bo dziczeje i atakuje że mu się prywatność należy
tfu! i tyle na etatowych fachowców, już lepsi firmowi naganiacze bo często prowizję od wciśniętego mają.
z drugiej strony to zależy od nich czasem miliardowa wartość a pensyjke toto dostaje jakieś ustawowe drobne to i nikt wartościowy tam się nie pcha.
Oczywiście każda reguła ma swoje wyjątki i tam trafiaja się prawdziwi pasjonaci co by nawet warto było takich wyłapywać i publicznie wychwalać
Choćby tyle

a ten tam... ten program ochrony to zdaje się wygasł w dwudziestym?
przynajmniej z tytułu/linka strony tak wynika a na pewno sześć lat temu opracowany tak że powinni już nowy; aktualny opublikować a tam będzie ze dwa pyretroidy i acetamipryd na robaki i nic więcej... no może na osetniki thurigiensis o ile już do nich dotarło dlaczego trzeba się osetnikami w fasoli interesować :P
inny odbakteryjny zdaje się ale na pewno naturalnego pochodzenia- Spintor zdaje się nazywał gdzieś się podział z oferty. pewnie dopatrzyli się że równie skuteczny na wszystkie owady w tym i na pszczoły i resztę pożytecznych. podobnie taki jeden na mszyce... jak ...? a wiem Movento. ten jeszcze gorszy dla pszczół i w fasoli jak kto nie chce za pszczelarzem do sądu trafić... nigdy nie powinien być zalecany a czy był to nie chce mi się szukać

Edytowano przez dysydent
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez BercikFarm
      A wy już coś macie posiane ? Jare  

    • Przez Ambitny657
      Witam, gdzie kupię profesjonalną zaprawiarkę do zboża oraz wialnie ? 
      Może jakieś cenny ? Mile widziane  własne doświadczenia, spostrzeżenia, opinie porady itp. (sposób zaprawiania)
      Od razu piszę, że nie interesuje mnie zaprawianie w betoniarce. 
      Zaprawiarka nie musi mieć wybitnej wydajności, po prostu ma spełniać swoje zadanie. 
       
    • Przez rolnikk70
      Witam w tym roku chciałem zasiać pszenżyto zimowe systemem bezorkowym udało mi się dostać gnojowice od bydła i pytanie czy mogę siać prosto siewnikiem scierniskowym na pole na którym jest gnojowica czy potrzebna by była orka ? Pole było ubigie w nawozy organiczne jest to 6 , 5 klasa i nie chciałbym stosować orki. Pozdrawiam
    • Przez rolnikk70
      Witam chcę zasiać pszenżyto zimowe bezorkowo stanowisko jest dość ubogie w wapno i pytanie czy mogę zastosować zwykłe wapno prosto pod siew? czy może lepiej granulowane szybciej rozpuszczalne? Proszę o podpowiedzi
    • Przez mx_racer
      Witam opryskałem glifosatem łąke mija już prawie dwa tygodnie po jakim okresie czasu mogę ją zakultywatorować? Mam zamiar rozsiać tam wapno Atrigran w ilosci 1t/ha. Następne pytanie czy w odstępie czasu 1 miesiąc od rozsiania wapna mogę wywieść tam obornik? Trawe mam zamiar posiać z żytem ok 10 września.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj