Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
rafto    29

Mam problem ze swoim łubinem - misterem . Mianowicie zasiałem w tym roku w uprawie uproszczonej łubin i tam gdzie po żniwach poszedł glifosat w dawce 4l+ 5kg siarczanu, żeby zwalczyć perz - wschody łubinu są dużo gorsze niż tam gdzie nie było pryskane a też tak uprawiałem. Opryskane rzysko było zostawione ponad miesiąc po czym przed zimą przemieszałem to talerzówką i tak zostawiłem na zimę. Wiosną agregat i siew. Czy Glifosat działał by tak długo ?? Nasiona były te same a od razu widać gdzie było randapowane :/

damianzbr    988

Dziwne bo ja też mam zasiany łubin metodą uproszczoną i także pryskałem glifosatem a skutków ubocznych nie widzę. Z tym że ja dwa razy uprawiałem przed zimą. Raz gruber później uprawowo siewny podczas siania gorczycy na rolnośrodowiskowe. Wiosną część gruber na 20 cm, później siew łubinu agregatem uprawowo siewnym a część talerzówka i na to siew agregatem uprawowo siewnym.

Jak na razie w moim łubinie jedyny problem to zboża które były przedplonem i przetrwały te wszystkie uprawki.

Matey    431

Co sie stanie z nasionami ktore leżą na wierzchu opryskanymi Afalonem /Linurexem?

Podobną sytuacje miałem rok temu, jeśli będzie wody pod dostatkiem to łubin wzejdzie, jakiegoś negatywnego wpływu tych środków na nasiona nie zauważyłem

Wiadomość z agroFakt.pl

koszos1    1

ja w tym roku miałem tak, że siałem łubin jak było strasznie sucho i dosyć dużo nasion pozostało na wierzchu, jednakże jak przyszły deszcze to nawet nasiona które nie były przykryte ziemią powschodziły, opryskiwałem zaraz po siewie afalonem i żadnych ubocznych skutków nie widzę, ładne rządki powschodziły, mam tylko problem bo niektóre roślinki robią się żółte i nie wiem od czego (zazwyczaj tam gdzie obornik się wyorywał, a był dawany 3 lata temu). poza tym przy granicach wyszło mi trochę perzu i nie wiem czy wjeżdżać i to pryskać, jeszcze trochę zaczekam

GoralZCH56    2

Witam.W tym roku posiałem łubin odmiana" boruta" kwalifikat.Stanowisko to chyba 5 letni ugór którego z przyczyn losowych nie miałem możliwosci popryskać glifosatem na jesien.Na dzień dzisiejszy już widać ładnie rządki a łubin już wypuszcza miejscami drugą"gałązkę" nie wiem jak to fachowo nazwac.Perz nie daje o sobie zapomnieć miejscami już sie zielono robi wiec tu moje pytanie w jakiej fazie rozwojowej go popryskać jakim gramicydem i w jakiej dawce??? Pierwszy raz w życiu mam kontak z uprawą tej rośliny więc bardzo proszę o pomoc

ogar118    62

Myślę że można to nazwać 2 parą liści a co do zwalczania to można pryskać jak łubin ma 3 pary liści właściwych. Ja jak jest potrzeba zwalczania perzu to jadę 0,6 l ha agilu i za 10- 12 dni powtórka i ładnie perz kładzie. Dobrze było by jeszcze glifosatem desykacje zrobić przed zbiorem to rozwiązał byś problem całkowicie.

Michal673    3

Panowie a jest jakiś tani a zarazem dobry fungicyd ? Myślałem nad: Leopard Extra 05 EC. Nie chce nie wiadomo ile pakować kasy, bo pierwszy raz uprawiam łubin i nie wiem co z tego wyjdzie. Póki co rośnie bardzo dobrze. Dodam , że na polu rośnie perz jednoroczny.

Pozdrawiam

wkurzony69    0

witam.Pierwszy raz zasiałem łubin mister oraz karo.Zaprawiłem nitraginą .Niestety po siewie przyszły deszcze i bałem się póżniej pryskać.Koledzy czy polecacie po siewie targe

seba07101    0

witam dzisiaj byłem oglądać łubin i zauważyłem ze niektóre roslinki są całe zółte te mniejsze a te co wczesniej wyszły i co są większe to nie jaka może być tego przyczyna? moze za mokro bo teraz kilka dni juz pada?

Edytowano przez Matey

wkurzony69    0

Ja oglądałem swój dzisiaj i jest ładny,trochę jakby wschody nie równe,ale poszły deszcze to może się wyrówna.Niestety zielska coraz więcej dla tego koledzy pomóżcie czym pryskać po wschodowo,targa wystarczy?

Eryko    19

Pryskał ktoś łubin powschodowo Agil-em? Jakie efekty działania po oprysku?

proxy8441    72

Ja oglądałem swój dzisiaj i jest ładny,trochę jakby wschody nie równe,ale poszły deszcze to może się wyrówna.Niestety zielska coraz więcej dla tego koledzy pomóżcie czym pryskać po wschodowo,targa wystarczy?

Targa załatwi tylko chwasty jednoliścienne, dwuliściennych ani nie drgnie, nie stosowałeś nic przedwschodowego, dlaczego?

Eryko Pryskałem Agilem efekt bardzo dobry.

wkurzony69    0

Nie pryskałem przedwschodowo ponieważ zaraz po siewie przez kolejne trzy dni padały przelotne deszcze i bałem się że uszkodzę rośliny.Prawdopodobnie zrobiłem źle.Poradzcie proszę co konkretnie podać i w jakich ilościach.Przygodę z łubinami dopiero zaczynam i proszę pomóżcie.

wkurzony69    0

Dzięki za radę z tym fusilade forte.Można stosować na łubiny ogólnie na wszystkie?.Czy trzeba uważać,szerokolistny-wąskolistny,ja mam zasiany mister i karo

syba    0

Siemka

Mam do was takie dłuższe pytanie mianowicie mam chęci zasiać łubin wąskolistny na ok 2,5 ha ziemia 6 klasa chcę go posiać w tym tygodniu czy to czasem nie za późno ? jakie zastosować nawożenie i opryski i jakiego plonu mogę się spodziewać? i ile siać łubinu na ha i w jakim rozstawie i czy wybór wąskolistnego jest dobry na tak słabe ziemie czy może inna odmiana będzie lepsza.

Edytowano przez Matey

proxy8441    72

Fusilade również tylko jednoliścienne bierze, wróc parę stron ktoś kiedyś pisał o jakimś środku na dwuliścienne powschodowo.

na VI klasę zdecydowanie lepszy łubin żółty aczkolwiek wąskolistny tez się uda, no jeśli chodzi o termin siewu to już trochę przyspałeś już maj na karku, możesz zaryzykowac na wierzchu bedzie szybko przy takiej pogodzie, będzie bardziej podatny na antraknozę.

Michal673    3

Ponawiam pytanie czy ktoś stosował Leopard Extra 05ec ? A jeśli nie, to czy możecie polecić jakiś środek na chwasty jednoliścienne ? Podajcie odrazu ile potrzeba preparatu i ile litrów wody na ha.

Edytowano przez Michal673

gm18    0

Do @syba

W ubiegłym roku siałem łubin wąskolistny 04.05 i kosiłem koło 15 sierpnia więc śmiało siej i tez na VI klasie udał się 1.8 t z ha było wiec nie było źle bez oprysku i nawożenia.

Eryko    19

Targa załatwi tylko chwasty jednoliścienne, dwuliściennych ani nie drgnie, nie stosowałeś nic przedwschodowego, dlaczego?

Eryko Pryskałem Agilem efekt bardzo dobry.

Ile liści miał łubin jak pryskałeś? do jakiej fazy można pryskać Agilem?

Rolnik1973    1275

Ja mam leopard kupiony na jednoliścienne, ale nie pryskałem jeszcze. W sklepie mówiła 1l na 300 l wody i to na 1ha dawka.

proxy8441    72

Ile liści miał łubin jak pryskałeś? do jakiej fazy można pryskać Agilem?

ja pryskam gdy łubin ma 3 pary liści własciwych około.

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim