Skocz do zawartości
Dominator88

łubin - uprawa, choroby, kiedy siać

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
20CBR12    52

Na opakowaniu masz napisane ile trzeba wody /na sucho się nie da nawet gdybyś chciał/ u mnie to wygląda tak że mam pojemnik 400l i wszypuje 200kg nasion woreczek nitraginy rozrobiony z wodą i zaprawa nasienna do tego a potem łopatą- ziemia powietrze ziemia aż się nie wymiesza pamietaj żeby to robić w zacienionym miejscu bo bakterie przy kontakcie z promieniami słońca ponoć umierają, potem siewnik do pełna i w pole

Rafik87    14

Koledzy a co robicie z łubinem słodkim? Kupuje ktoś u Was w okolicy na pasze. W gazetach dużo ogłoszeń z łubinem, pytanie co z tym zrobić gdy nie sprzeda sie do siewu a do paszy tylko niewiele sie dodaje.

pszycha1    6

jeśli zostanie i nie spasiesz to tylko na poplon po żniwach

Wiadomość z agroFakt.pl

ogar118    62

Na opakowaniu masz napisane ile trzeba wody /na sucho się nie da nawet gdybyś chciał/ u mnie to wygląda tak że mam pojemnik 400l i wszypuje 200kg nasion woreczek nitraginy rozrobiony z wodą i zaprawa nasienna do tego a potem łopatą- ziemia powietrze ziemia aż się nie wymiesza pamietaj żeby to robić w zacienionym miejscu bo bakterie przy kontakcie z promieniami słońca ponoć umierają, potem siewnik do pełna i w pole

Da się na sucho ale trzeba więcej nitraginy podać co się słabo kalkuluje. 

Rafik87    14

jeśli zostanie i nie spasiesz to tylko na poplon po żniwach

na to nie wpadlem nawet :)

20CBR12    52

Da się na sucho ale trzeba więcej nitraginy podać co się słabo kalkuluje.

Dokładnie tak- miałem na myśli że nie da się jednym opakowaniem na sucho...

ovi    35

@ur330 zrobiłem dokładnie jak piszesz, dostałem normalne do roślin wysokobiałkowych, łubin był na przeoranie

ws71    38

Od tego roku jest zmiana ,doplaty tylko do łubinu zebranego na nasiona

Matey    431

ja mniejsze ilosci robie w wannie, lece worek łubinu, szczotką szczepiam nitraginą, mieszam reka i w siewnik

baksik    0

Koledzy czy siał ktoś łubin wąskolistny na nasiona  rzutowo rozsiewaczem do nawozu ? Czy to wyjdzie. Mam pole po kukurydzy gdzie było dużo słomy kukurydzianej i po orce pługiem 2 skibowym trochę słabo to wygląda, wystaje sporo słomy i korzeni. Wydaje mi się że ciężko to będzie zasiać zwykłym siewnikiem i kombinuję czy może rozsiewaczem rozrzucić, zabronować, zwałować, opryskać. Na początku myślałem nad odmianą Regent ale ona się nie krzewi a przy sianiu rozsiewaczem chyba lepiej by było odmianę krzewiącą, bo wiadomo rozsiewaczem równomiernie raczej nie rozsieję i tam gdzie rzadziej nasiona polecą to się dokrzewi. Czy ja dobrze kombinuję ?

stempos1980    38
Napisano (edytowany)

Kolego u mnie niektórzy lejkami lub motylem sieją łubin i zboża też.przecież pierwszy siew to był siew rzutowy za pomocą ręki a dopiero niedawno wymyślili siewniki rzędowe.posiejesz siewką i będzie dobrze tylko dawkę zwiększ.
kolego ale regent ci się nie obsypie.mój sąsiad w zeszłym roku siał regenta lejkiem tylko zwiększył dawke zasiewu

Edytowano przez Matey

rolnik31    1

Witam
Panowie jaką polecicie odmiane łubinu słodkiego na poplon żeby był dobry. Myślę o jakiejs krzewiacej sie odmianie tylko jaką. Macie jakieś sprawdzone odmiany co moglibyscie polecić. Jeszcze jedno pytanko jak wyglada presja chorob w łubinie zoltym?

lukasz238    0

Zostało mi jeszcze 150kg Perkozu, pierwszy rok po centrali. Gdyby ktoś był chętny to 150zł/100kg. Najlepiej odbiór osobisty okolice Skaryszewa. Przesyłka do 30kg 15 zł.

Kos_pl    13
Napisano (edytowany)

Jak na poplon to raczej łubin Zeus. Nie plonował on w ubiegłym roku najlepiej (prawie że najgorzej z wąskolistnych), ale szybko rośnie i dorasta do 7x cm, wytwarza więc dużo zielonej masy. Jeszcze odmiana Tango dorasta do około 70 cm.

Edytowano przez Kos_pl

Romanzio    1

A co na chabra w łubinie? Stosował ktoś kiedyś mieszankę Afalon+Mistral ?

20CBR12    52

Mój siedzi już od tygodnia w ziemi...
Kolego powyżej ja łubin na poplon zawsze sieje rozsiewaczem do nawozu na to talerzowka i wschody są bardzo dobre (dużo taniej jak siewnikiem) ale w plonie głównym siewnik z agregatem- tak że śmiało jeśli uważasz że nie masz warunków do siewu siewnikiem możesz to zrobić rzutowo- ja bym znacząco dawki na ha nie zwiększał bo póki co mamy sporo wilgoci w glebie i wschody powinny być dobre, pamietaj tylko żeby to zabronowac lub agregat, bo łubin lubi głęboki siew (5cm)

BENNY82    34

czy można zaprawić łubin wąskolistny zaprawą kinto duo bo akurat mam i mam jeszcze t75 ds. ale wolałbym kintem.

TheMariko12    409

Witam

Chce siać łubin słodki Regent, i chciałbym się zapytać Was jakie nawożenie stosujecie przed siewne po siewie oraz jakie opryski na choroby i chwasty i terminy kiedy je wykonywać, bo będę siał pierwszy raz łubin.

Z góry dzięki

janek1987    0

Witam mam pytanie czy reglonowanie lubinu srodkiem reglone przy ponownym zasiewie bedzie mialo negatywny wplyw czy raczej nie bedzie problemu 

Matey    431

praktycznie zerowy wpływ na wschody

20CBR12    52

W łubinie zalecany jest reglone do desykacji, bo po nim jest gwarancja że nasiona zachowają zdolność kiełkowania

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

• Podobna zawartość

• Przez mateuszpanienski
      czesć mam pytanie i duzy problem. mam 12 hektarów ziemi klasy 6 i chce cos tam posiać dla owiec. co by tam wyrosło? prosze o pomoc .
    • Przez romanik99
      witam

Powiem wprost mam 6ha ziemi po ojcu, zadnych zwierzat, c360, pług brony, siewnik, rozsiewacz, opryskiwacz, przyczepe. Mialem w tym roku pszenice i tak paliwo nawozy, opryski, nawozy, kombajn transport do skupu, czesci do ciagnika bo porzeciez nie jest swiezy z salonu, gówniany plon i powiem tyle ze trzeba było sie odenerwować jak cholera oprosic zeby ci kupili itp i niewiele zostało z dopłat, o kasie za pszenice nie wspomne.
      Mam dobrze platna prace, i pole nie jest mi do niczego potrzebne ale nie che zeby stało odłogiem i tu rodzi pytanie rodem z serialu Świat według Kiepskich, Co zrobić zeby zarobic a sie nie narobić.
      Jako ze za same chwasty, tyle ze koszone, albo orane jest tylko JPO (jezeli zle mowie poprawcie mnie) Szwagier ojca podsunął mi propozycje ze najlepiej zrobie jak posieje sobie koniczyne i wtedy bedzie JPO, UPO i jeszcze jakas dopłata do strączkowych.
      I teraz zebysmy sie dobrze zrozumieli, ja oczywiście nie potrzebuje tego zbierac,tylko posiac i w razie czego powiedziec ze nie wiem przemarzło, przemokło, wyschło i przyorać. Uprawa tez ma byc tania czyli nie orka tylko podorywka, nie siewnik, tylko rozsiewacz do nawozów i ilość posianych kg na hektar minmalna, tak zeby to oficjalnie była koniczyna a nieoficjalnie ugór i za rok od nowa.
      Podpowiedzcie mi prosze jaka to ma byc roslina, zeby posiana wiosną, bardzo wolno rosła, zeby była tania w zakupie itp itd

najlepiej zeby nic nie trzeba było z tym robic przez całe lato i zeby sie dało zpokładac na jesień i na wiosne od nowa

Z góry dzieki za odpowiedzi,

pozdrawiam
    • Przez Taurus83
      mam mały dylemat. otóż zamierzam zlikwidować  tudzież doprowadzić do ładu ok 15 hektarów łąk i nieużytków. częściowo są to łąki koszone raz w roku, częściowo nieużytki na których nie działo się nic przez ostatnie 3-5 lat. z doświadczenia wiem że próba siewu czegokolwiek w tym roku i uzyskanie plonu wiąże się z cudem. chce w tym roku doprowadzić tą ziemie do porządku i ruszyć z owsem lub gryką na przyszły rok. a więc tak ziemia jest od IIIb do VI, cześciowo glina, cześciowo lżejsze ale nie piachy, brunatne.  na niektórych kawałkach mnogo kamieni. 

plan jest taki:

za 2/3 tygodnie glifosat, wcześniej wybronować suchą masę i usunąć drzewka

nastepnie taleztrówka raz lub dwa i siew łubinu

kiedy łubin osiągnie odpowiedniną masę przykryć go talerzówką i posiać wapno i zaorać

nastepnie posiać gorczycę i czekać do wiosny

co wy na to? jakie macie uwagi do takiego planu? chciałbym aby dodatkowa dopłata do łubinu zrekompensowała mi te wydatki poniesione na doprowadzenie do ładu tej ziemi

a może najpierw zasiać gorczycę a potem łubin? 

jak zasieje łubin w połowie maja to kiedy zacznie kwitnąć?
    • Przez piotr_79
      Proszę o info czy jest sens siać łubin żółty na 6 klasie tzn. czy coś z tego mi zostanie po odliczeniu kosztów? W teorii czytałem że żółty da rade ale jak jest w praktyce, ma ktoś doświadczenia?

• Przez kubek123
      Cześć,jestem tu nowy i mam nietypowe pytanie co zasiać w 2016r. żeby jak najwięcej zarobić.Mam hodowlę krów mlecznych ziemia do wyboru to klasa 4,5,6 około 60 ha weźmy pod uwagę też że jest coraz większa susza mieszkamy na woj.mazowieckim