wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

czesio1612    102
1 godzinę temu, PATr napisał:

W agroloku jest drożej niż u kolegi z forum, jedyny taki plus że jak chcesz dużą ilość w krótkim czasie to mają możliwości tak jak mi na jesieni przywieźć 8 ciężarówek w 4 dni

Tu akurat nie zawsze, mi agrolok dał ofertę minimalnie niższą niż od kolegi z forum, także zawsze warto się popytać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Na każdej fakturze którą ja posiadam jest cena za wapno plus transport brane zawsze z morawicy . Pamiętajmy że próbka w ODr 1 sztuka to około 11-13 zł a tych ma być 4 z 1 działki jak dla mnie to kpina nie pomoc i nawet nie mam po co składać może na jednej łące bym coś dostał bo tam jest 5.1 . Tak 300 zł to max dofinansowania . Ale wyliczmy to  kupujemy najdroższe wapno na rynku tona powiedzmy 70zł  i jest tam też zapis że pokrywają max 50 %  . Niech składa kto chce  ale ja tam nie widze pola do popisu . Już bardziej czekam na te dofinansowanie na studnie głebionowe i deszczownie na polu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250
30 minut temu, WOJTUNIO napisał:

 CaCO3 – ok. 95% zawartością CaO – ok. 50%. Kreda z kornicy. Czyli 2 tony to 1 tona CaO czystego skladnika. Tona w zeszlym roku kosztowala około 70 zł. Czyli wynika ze na 1 ha max doplaca do około 4300 kg kredy?

Jezeli ta kreda ma 50% CaO to maks doplata to 300PLN x 50% = 150 PLN do tony. Do hektara nie ma max doplaty. To zalezy ile ci wylicza zapotrzebowania na CaO na danym hektarze. Jak masz dac 2 tony CaO to w twoim przypadku zrefunduja ci do maks 4000kg kredy, jak masz dac 3 tony CaO to zrefunduja ci do maks 6000kg kredy itd itd

 

16 minut temu, zkordalski napisał:

Na każdej fakturze którą ja posiadam jest cena za wapno plus transport brane zawsze z morawicy . Pamiętajmy że próbka w ODr 1 sztuka to około 11-13 zł a tych ma być 4 z 1 działki jak dla mnie to kpina nie pomoc i nawet nie mam po co składać może na jednej łące bym coś dostał bo tam jest 5.1 . Tak 300 zł to max dofinansowania . Ale wyliczmy to  kupujemy najdroższe wapno na rynku tona powiedzmy 70zł  i jest tam też zapis że pokrywają max 50 %  . Niech składa kto chce  ale ja tam nie widze pola do popisu . Już bardziej czekam na te dofinansowanie na studnie głebionowe i deszczownie na polu 

Skad ty bierzesz te farmazony? Sam wymysliles te 4 probki z jednej dzialki ? Jeszcze raz ci powtarzam nie jest maks 300zl hektar tylko tona czystego CaO lub MgO. Wypowiedz o wapnie za 70zl i o jakims zapisie, ze pokrywaja max 50% to juz najlepiej zostawic bez komentarza. Ty sam te historie tworzysz czy ktos ci podpowiada?

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ThePerkins    934

To jak z Tym nordkalkiem? , warto to brac? . czy poleci ktoś co wziąść ph 5.1-5.3 , magnez niski.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol0134    28

no właśnie z tym zwrotem to wielka niewiadoma wapno na kopalni kosztuje 20-30zł a reszta to koszt transportu na fakturze będzie np 80-90zł i jaką kwotę będa oni zwracać gdzie na fakturze jest wyszczególniony koszt wapna jako 90zł bez oddzielonych kosztów transportu a kosztów rozsiewu i transportu mają niby nie zwracać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Młody916    2

Wapno Ząbkowice zmielone 0-2mm

CaO + MgO minimum 45 %, w tym MgO 18 - 20 % CaO 30 - 32 %

stosował ktoś? Polecacie to wapno? Wychodzi 1000 zł taniej na jednym tirze niż nordkalk, z którego byłem zadowolony, ale mam mało magnezu, a nordkalk ma śladowe ilości

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nie    2064

czy nowy rcw z unii da radę równo i bez wielkiej chmury wapna rozsiać radkowit premium?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kolego nie, nie.

W nowym to talerze pewno jeszcze szybciej się kręcą jak w starym.

Ale wystarczy go potrzymać na ziemi ze 3 tyg. aby deszcz co jakiś czasz padał a będzie zero strat.

Edytowano przez damianzbr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proernest    1
12 godzin temu, mariuszzz napisał:

Zgodnie z polskim prawem, skład nawozów podaje się w przeliczeniu na tzw. czysty składnik. W przypadku wapna czysty składnik to tlenek wapnia czyli CaO.

W wapnie węglanowym produkowanym ze skał wapiennych jest tylko węglan wapnia CaCO3.

W wapnie magnezowym jest węglan wapnia CaCO3 i węglan magnezu MgCO3.

W jednym i drugim nie ma ani grama tlenku wapnia CaO czy tlenku magnezu MgO.

Stacja też nic nie wypraża tylko po prostu przelicza CaCO3 na CaO, bo tego wymaga prawo.

Skład w postaci CaCO3 podają czasami producenci jakieś słabego wapna, poniżej 50% CaO. 50 % Cao = 89% CaCO3.

Na rynku można trafić np na wapna o zawarości 76% CaCO3. Naiwni łapią się lep, "przecież to aż 76%!!". Tak, ale 76% CaCO3 to tylko 42% CaO. A od strony "marketingowej" 76 wygląda lepiej niż 42:)))

Dla zainteresowanych pod tym linkiem są współczynniki do przeliczania składu różnych nawozów:

http://www.skrstrzelce.pl/uploads/katalogi/Wspolczynniki_do_przeliczania_skladnikow_pokarmowych_w_nawozach.pdf

 

I wszystko jasne.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Po jednym czy kilkunastu deszczach nic mu nie będzie. Złapie strukturę jak mokry piach. Czyli wiatr tego nie zabierze i na łopatę z czubkiem naładujesz.

Dopiero gdy przeleży całą zimę bez mroźną i deszczową to na wiosnę podczas roztopów będzie wyglądać tak:

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
proernest    1
11 minut temu, damianzbr napisał:

Po jednym czy kilkunastu deszczach nic mu nie będzie. Złapie strukturę jak mokry piach. Czyli wiatr tego nie zabierze i na łopatę z czubkiem naładujesz.

Dopiero gdy przeleży całą zimę bez mroźną i deszczową to na wiosnę podczas roztopów będzie wyglądać tak:

 

Kolega miał takie same doświadczenia z wapnem bardzo pylistym , chyba radkowice premium. Fajne bo bardzo rozdrobnione ale jak popadało nie nadawała się do niczego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

No to jest właśnie radkowit premium u Damiana na filmiku. Jak za mokre to robi się taka pływająca papka, ale kilka dni obsycha i jest ok.


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

@proernest kolego czytaj ze zrozumieniem..

Na to wapno wręcz musi popadać aby wysiać bez strat zwykłym rozsiewaczem talerzowym.

 

A to z YOU TUBE leżało na polu z 16 miesięcy. To była końcówka która mi została i tak leżała. Aż pewnej wiosny gdy  nie mogłem wysiedzieć w domu a w polu jeszcze nie szło nic robić postanowiłem to rozsypać.

Ale się nie dało, musiałem poczekać do lata jak przeschnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
12 godzin temu, asus921 napisał:

Jezeli ta kreda ma 50% CaO to maks doplata to 300PLN x 50% = 150 PLN do tony. Do hektara nie ma max doplaty. To zalezy ile ci wylicza zapotrzebowania na CaO na danym hektarze. Jak masz dac 2 tony CaO to w twoim przypadku zrefunduja ci do maks 4000kg kredy, jak masz dac 3 tony CaO to zrefunduja ci do maks 6000kg 

Wspominalem o tym kilka stron wstecz ze nie wazne ile cao ma wapno tylko ile ma według rozporzadzenia tj kreda omia odmiana 07 =30% cao i tak beda to liczyc. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33

Luz Wapno weglanowe CaO 50/51 % cena 90 zł netto za tonę.

*Zalecenie przy ph do 5,0 dla gleby ciezkiej 3,5 tony CaO/ha

* orientacyjne

CAO 3.5 t x 300 zł = 1050 zł refundacja

7 t(50 cao) x 90 = 630 zł netto

Nie wiem czy to tak ma wyglądać największy problem to tą cena wapna 

Edytowano przez Sunf

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
asus921    250

@zetorr6441

No tak to zalezy od typu wapna, ty podales typ 30%, a sa przeciez typy weglanowego 50% CaO i o takim tu jest rozmowa. Albo np. radkowit standard czy premium, typ 05 minimum 30% CaO + minimum 15% MgO czyli razem 45% czystego skladnika. Taki typ ma sie znalezc na fakturze i % skladnikow tez. Wtedy dostaniemy 300zl x 45% = 135 PLN i to jest maks doplata do akurat tego typu wapna za tone. Wiec nie rozumiem o co ci chodzi ?

@Sunf

Wedlug mnie to 3.5 x 90 PLN = 315 PLN. Tak to powinno wygladac jezeli na fakturze 90 PLN bedzie cena za towar bez transportu. Ale czy takie faktury beda przechodzic tego to nie wiem. Bo jezeli jednak na fakturze bedzie 20 PLN za towar + 70 PLN za transport (90 PLN cena calkowita) to dostaniesz tylko 3.5 x 20 PLN = 70 PLN

Edytowano przez asus921

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33
4 minuty temu, asus921 napisał:

@zetorr6441

No tak to zalezy od typu wapna, ty podales typ 30%, a sa przeciez typy weglanowego 50% CaO i o takim tu jest rozmowa. Albo np. radkowit standard czy premium, typ 05 minimum 30% CaO + minimum 15% MgO czyli razem 45% czystego skladnika. Taki typ ma sie znalezc na fakturze i % skladnikow tez. Wtedy dostaniemy 300zl x 45% = 135 PLN i to jest maks doplata do akurat tego typu wapna za tone. Wiec nie rozumiem o co ci chodzi ?

@Sunf

Wedlug mnie to 3.5 x 90 PLN = 315 PLN. Tak to powinno wygladac jezeli na fakturze 90 PLN bedzie cena za towar bez transportu. Ale czy takie faktury beda przechodzic tego to nie wiem

3.5 to jest czysty składnik Ca0 a dając 50 % to wyjdzie 7 ton x 90

Do 25 ha kwota refundacji to 300 zł do czystego składnika 

 

3.5 cao x 300 zł = 1050 zł

7 x 90 = 630 net 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365

Sunf przeczytaj 3x jak raz ci nie wystarcza zastanow sie i dopiero odp. 

Wyraznie pisales,, kreda z kornicy'' i dostales prosta odpowiedz jak poprawnie to przeliczyc pod program. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sunf    33
24 minuty temu, zetorr6441 napisał:

Sunf przeczytaj 3x jak raz ci nie wystarcza zastanow sie i dopiero odp. 

Wyraznie pisales,, kreda z kornicy'' i dostales prosta odpowiedz jak poprawnie to przeliczyc pod program. 

Proponuję żebyś Ty przeczytał lub wskazał gdzie ja piszę o kredzie z kornicy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685

Mam ochotę zamówić radkowit premium ale po niektórych wypowiedziach wnioskuję, że straty przy rozsiewie mogą byś dość spore. bialy2005 możesz podać cenę brutto radkowitu premium i morawicy na gmine Zwoleń?

Edytowano przez thor1984

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
WOJTUNIO    73

Jak wszyscy wywapnuja do poziomu 6.5 i wiecej to bedziemy mieli plony jak na ukrainie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
KlimekPL    793

Nie wywapnuja, bo do danej działki dotacja jest raz na 4 lata, a żeby skutecznie podnieść pH to co roku trzeba sypać na kwaśnych piachach po 1-2 tony czystego CaO. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Azor07    765
Dnia 9.07.2019 o 14:27, proernest napisał:

Ciekawe czemu podają zawartość wapnia w CaCo3 a nie w CaO?

Nie znam ale cena (nie licząc dotacji) zwala z nóg :). Ciekawe czemu takie drogie.

Bo to jest cena za kredę 07 .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj