wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
ciaastus    72

Jak to jest z tym wapnowaniem? Czytam w internecie artykuły o wapnowaniu i wszyscy piszą, żeby nie stosować na mokrą glebę i podczas deszczu bo się niszczy struktura gleby. Jednocześnie piszą, że wapnować można zimą na zamarzniętą ziemię i nawet na nieduży śnieg.

Przecież śnieg się rozpuści i ziemia rozmarznie  i też będzie mokre. A w upał jak się rozsieje i przyjdzie burza i też wszystko mokre.

 Nic z tego nie rozumiem. Chciałbym teraz rozsiać wapno węglanowe ale ziemia nie jest idealnie sucha i są rosy i mgły nawet jak nie pada. Można czy nie można?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
zetorr6441    365
46 minut temu, Xmff napisał:

Jakie wapno zastosować węglan z Morawicy czy kredę 06a . Dać pełną dawkę cao czy podzielić to na 2 lub 3lata 

IMG_20201025_115442.jpg

Daj wiosna kredę pod agregat a jesienią morawice efekt będzie na 100%.

  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6956
8 minut temu, ciaastus napisał:

Jak to jest z tym wapnowaniem? Czytam w internecie artykuły o wapnowaniu i wszyscy piszą, żeby nie stosować na mokrą glebę i podczas deszczu bo się niszczy struktura gleby. Jednocześnie piszą, że wapnować można zimą na zamarzniętą ziemię i nawet na nieduży śnieg.

Przecież śnieg się rozpuści i ziemia rozmarznie  i też będzie mokre. A w upał jak się rozsieje i przyjdzie burza i też wszystko mokre.

 Nic z tego nie rozumiem. Chciałbym teraz rozsiać wapno węglanowe ale ziemia nie jest idealnie sucha i są rosy i mgły nawet jak nie pada. Można czy nie można?

Jak Komorowski uwodzi wyborców. | Pressmania

Jedź śmiało

  • Haha 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9054
7 godzin temu, Xmff napisał:

Jakie wapno zastosować węglan z Morawicy czy kredę 06a . Dać pełną dawkę cao czy podzielić to na 2 lub 3lata 

IMG_20201025_115442.jpg

Jaką  zawartość Mg masz na tych działkach? Jak niska i bardzo niska to morawica nie zbyt dobry wybór.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Wapno w mg czyli dolomit będzie się trochę wolniej rozpuszczało. Przy tak niskim pH dobrym rozwiązaniem jest kreda i morawica razem. Kreda szybko podniesie pH a morawica zacznie działać po jakimś czasie i będzie to pH podtrzymywać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

własnie ze niskie ph to dolomit do jakiegos stopnia szybko podniesie ph do minimum , pozniej dopiero zeby na optymalne ph to kreda czy tam szybciej dzialajace wapno 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xmff    2
46 minut temu, GRZES1545 napisał:

Jaką  zawartość Mg masz na tych działkach? Jak niska i bardzo niska to morawica nie zbyt dobry wybór.

magnez sredni i wysoki i bardzo wysoki 

37 minut temu, jaro86 napisał:

Wapno w mg czyli dolomit będzie się trochę wolniej rozpuszczało. Przy tak niskim pH dobrym rozwiązaniem jest kreda i morawica razem. Kreda szybko podniesie pH a morawica zacznie działać po jakimś czasie i będzie to pH podtrzymywać.

Myślałem dać na jesień 2021 kredę 2auta jesień 2022 Morawica tez 2 auta 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jaro86    31

Ph masz bardzo niskie i chcesz czekac rok z wapnowaniem? Na tych polach masz już coś zasiane?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xmff    2
15 minut temu, jaro86 napisał:

Ph masz bardzo niskie i chcesz czekac rok z wapnowaniem? Na tych polach masz już coś zasiane

.Pole było wapowane 3lata temu takim wapnem Wapno WEGLANOWE około 55% CaO(Nawóz Kredowo-Wapienny)
Reaktywność chemiczna 93%  3tony na ha w tym roku poszło wapno z magnezem też 3tony na ha 
.Wapno MAGNEZOWE około 9% MgO ,45%CaO(Węglanowe zawierające MAGNEZ)-Reaktywność chemiczna 75% . Pole pod łubin i niechce dawać kredy przed siewem  tylko na jesień  pod pszenżyto ozime

Wyniki badań dostałem dopiero teraz a pole jest już zaorane na zimę . A wapno z magnezem poszło na ściernisko . Co według badań magnez nie potrzebnie kupiłem bo jest w ziemi 

Edytowano przez Xmff

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robi57362    2392

coś bardzo słabe to wapno jak masz takie ph osobiście bym na orke sypnol 3t kredy kornickiej i lekko to wymieszal

  • Like 1

jesli pomoglem kliknij fajne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    26008

Ja tam widzę tragiczne ph na glebach ciężkich. Te potrzebują ogromnych dawek cao do odkwaszenia.

Na te działki bez obaw sypałbym na pierwszy strzał już 500 - 1000kg wapna tlenkowego 70 lub 90%.  Na ściernisko po 5t Morawicy .

Na lekkie teraz kreda lub Morawica. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Im slabsze ph tym lepiej dzialaja dolomity i jednoczesnie magnez podniesie. Później mozesz dawac krede czy tez inne weglany. Ja laduje caly czas radkowit premium lub czasem standard. Jak biore swieza dzierzawe to na start premium 4-5t i po roku juz wszystko rośnie. Gdzies wrzucalem moje wyniki badan i doswiadczenia z premium. Po premium mam ph powyzej 6 wiec mowienie ze dolomity nie podnosza ph czy robia to wolno uwazam że sa wyssane z palca. Jak ktos sieje grys z Łagowa to nic dziwnego ze nie ma efektow.

  • Like 4

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    26008

Tylko pisze że ma magnez na średnim i wysokim poziomie.

A siła zobojętniania MgO jest dwa razy większa niż CaO. Stąd Twoje spostrzeżenia , bo pomimo że dolomit to zmielony na mączkę i wysoka reaktywność.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czemu dolomit nie miałby podnosić ph ?? przecież magnez w nim zawarty ma nawet większą "siłę" zobojętniania ph niż sam wapń... Jak mączka, to jak najbardziej dolomit, zwłaszcza na lekkich, przeważnie ubogich w mg. glebach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
masa24    2352

Jakiej firmy/ kopalni stosujecie krede luzem?co wartego polecenia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xmff    2

Wymycie składników z gleb w ujęciu rocznym wynosi Gorlach (2009, wg Vömel 1965):

 

  • dla piasku: 12-52 kg N, 7-17 kg K, 9-52 kg Na, 110-300 kg Ca i 17-34 kg Mg/ha,
  • dla gliny: 9-44 kg N, 3-8 kg K, 11-45 kg Na, 21-176 kg Ca i 9-61 kg Mg/ha,
  • dla iłu: 5-44 kg N, 3-8 kg K, 9-42 kg Na, 72-341 kg Ca i 10-54 kg Mg/ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dużo, jakie opady przyjął w badaniach? I czy okrywa roślinnością gleby miała jakiś wpływ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
XTRO    1555
17 godzin temu, bialy2005 napisał:

Im slabsze ph tym lepiej dzialaja dolomity i jednoczesnie magnez podniesie. Później mozesz dawac krede czy tez inne weglany. Ja laduje caly czas radkowit premium lub czasem standard. Jak biore swieza dzierzawe to na start premium 4-5t i po roku juz wszystko rośnie. Gdzies wrzucalem moje wyniki badan i doswiadczenia z premium. Po premium mam ph powyzej 6 wiec mowienie ze dolomity nie podnosza ph czy robia to wolno uwazam że sa wyssane z palca. Jak ktos sieje grys z Łagowa to nic dziwnego ze nie ma efektow.

potwierdzam. Miałem pole gdzie ph było ok 4-4,5 i nawet pszenżyto wypadało plackami. Te premium co ostatnio przywoziłeś rozsiałem między innymi tam w dawce ok 4,5t/ha teraz rośnie tam jęczmień ozimy i jest ładny, wyrównany, jedynie żółknie od wody bo to podmokła działka. Stosowałem 3 lata premium i widać gołym okiem efekty, teraz przez ostatnie 2 lata biorę standard m.in. ze względu na rozsiew i na ludzi bo ostro marudzą... Standard też jest ok, ale efekty większe widać dopiero na drugi rok. Na drugi rok pisz mnie znowu tam w kolejkę :P

Edytowano przez XTRO
  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324
2 godziny temu, XTRO napisał:

potwierdzam. Miałem pole gdzie ph było ok 4-4,5 i nawet pszenżyto wypadało plackami. Te premium co ostatnio przywoziłeś rozsiałem między innymi tam w dawce ok 4,5t/ha teraz rośnie tam jęczmień ozimy i jest ładny, wyrównany, jedynie żółknie od wody bo to podmokła działka. Stosowałem 3 lata premium i widać gołym okiem efekty, teraz przez ostatnie 2 lata biorę standard m.in. ze względu na rozsiew i na ludzi bo ostro marudzą... Standard też jest ok, ale efekty większe widać dopiero na drugi rok. Na drugi rok pisz mnie znowu tam w kolejkę :P

to co piszecie to prawda, a dzieje się tak dlatego że kwasy znajdujące się w ziemi rozpuszczają dolomit który jest dobrze rozdrobniony łatwiej jak w postaci "żwiru". Im większe (lepsze) rozdrobnienie tym większa powierzchnia styku dolomitu z glebą,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

od ręki


Kupie zboże, płatność w dniu załadunku 

Wycena tylko we wiadomości prywatnej po podaniu kodu pocztowego.

Sprzedam wapno z transportem KUJAWIT, RADKOWIT (standard, Premium) / granulowane POLCALC

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej612b    227

Rozsiewał ktoś wapno rozsiewaczem rnp 1 , jak to się sprawuje . Wiem że mała ładowność ale pola mam blisko domu to by to ogarnął , jakieś opinie o tym sprzęcie bo mam taki na oku .

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
darek154    138

Jaki ma kolor ten radkowit premium? Pierwszy raz będę brał te wapno i nie chce zostać jakoś oszukany. Druga sprawa jak rozsieję te wapno (po kukurydzy na ziarno) i przelecę talerzówką w miarę głęboko to chciałbym to zaorać, czekać z tym jakiś czas czy od razu orać?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

kremowo rudy


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj