wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
GRZES1545    8976
9 godzin temu, macius11157 napisał:

Witam czy o tej porze można siać wapno granulowane po zbożu jak I po zasianym?

Tak , ja tak robię na działkach o niskim ph, polecam drobną granulkę 👍

Jak masz słabe  ph a zasiałeś oziminy to nie zaszkodzi, to.z.magnezem to atrigran?

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sznajdik    573

W ostatnim czasie to się kasa skończyła pewnie w połowie sezonu nowa po nowym roku do maja dostaniemy i znów nie będzie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macius11157    168

@GRZES1545 wapno to wap-calc, ph bardzo słabego robiłem badanie ziemia wapna nie widziała długo. Jak by pogoda się uspokoiła ,te wiatry to bym rozsial A po zniwach poprawił już sypkim wapnem

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misiumisiu    0

witam takie pytanko ph mojej gleby wynosi 4.5 chce zastosować 6 t/ha dolomitu 45% z magnezem . Czy podniesie to ph i ile to może być? Z góry dziękuję za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychrol    171
14 godzin temu, misiumisiu napisał:

witam takie pytanko ph mojej gleby wynosi 4.5 chce zastosować 6 t/ha dolomitu 45% z magnezem . Czy podniesie to ph i ile to może być? Z góry dziękuję za odpowiedź

Nie da się przewidzieć o ile Ci podniesie. Przy niskim ph stosowanie dolomitu nie jest dobrym pomysłem. Lepiej zastosować drobno mielone wapno węglanowe lub kredę która działa najszybciej. Można też pomyśleć o wapnie tlenkowym ale to już zależy od rodzaju gleby i lepiej w jego stosowaniu zachować ostrożność bo można więcej szkody narobić niż pożytku. Dolomit jest dobry na działki a uregulowanym ph w celu utrzymania go i uzupełnienia magnezu. Do odkwaszania słabo się nadaje bo działa wolno a jak trafisz na grubo mielony to lepiej wysypać go na drogę w celu utwardzenia niż na pole bo życia może Ci nie starczyć zanim zacznie działać. Dokładniejszych informacji o podnoszeniu ph może Ci udzielić nasze Ministerstwo Rolnictwa które wpadło na genialny pomysł badania gleby w celu kontrolowania rolników którzy otrzymali dofinansowanie do zakupu wapna. Kontrola może być po 6 miesiącach od wysiania wapna gdzie przykładowo przy zastosowaniu wapna węglanowego ten rok to jest takie minimum żeby można spodziewać się efektów jego działania. No ale jeśli rolnictwem w naszym rządzie zajmują się osoby które nie mają o tym bladego pojęcia o praktyce już nie wspominając to czego tu się można spodziewać. 

Edytowano przez krzychrol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
thor1984    685
7 godzin temu, kamil18fmr napisał:

na działanie dolomitu to sobie poczekasz najmniej dwa lata

Dlaczego 2 lata jak np. radkowit premium to mąką i wydaje mi się, że działa od razu a z tego co tu pisali to i magnez działa korzystnie na odkwaszania. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82
18 godzin temu, misiumisiu napisał:

witam takie pytanko ph mojej gleby wynosi 4.5 chce zastosować 6 t/ha dolomitu 45% z magnezem . Czy podniesie to ph i ile to może być? Z góry dziękuję za odpowiedź

Posypane w ciemno 2.5 t/ha dolomitu za rok próby i działki od 4.1 do 5.2 pH. Kolejny rok kopalnia Piskrzyn ok. 4.5 t/ha i pp roku próba skuteczności wapna. Rozbieżność od 0.2-1.1 podniesione pH. Za to magnez z niskiego czy średniego na wysoki. Teraz czekam na kolejne  wyniki, bo na to poszło jescze ok. 4 t/ha Morawicy w tamtym roku qiec myślę, że powinienem mieć już wszędzie pH ok. 6.

Teraz na innych działkach też testuję Morawicę i Radkowit Premium.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychrol    171
1 godzinę temu, gabrysiek napisał:

Posypane w ciemno 2.5 t/ha dolomitu za rok próby i działki od 4.1 do 5.2 pH. Kolejny rok kopalnia Piskrzyn ok. 4.5 t/ha i pp roku próba skuteczności wapna. Rozbieżność od 0.2-1.1 podniesione pH. Za to magnez z niskiego czy średniego na wysoki. Teraz czekam na kolejne  wyniki, bo na to poszło jescze ok. 4 t/ha Morawicy w tamtym roku qiec myślę, że powinienem mieć już wszędzie pH ok. 6.

Teraz na innych działkach też testuję Morawicę i Radkowit Premium.

Kolego weź sobie w jednym czasie próbki gleby z jednego pola tylko za każdym razem z innych miejsc. Zobaczysz jaka potrafi być rozbieżność w wynikach z tego samego pola. Do sprawdzania skuteczności wapnowania najlepiej wyznaczyć sobie na polu małą powierzchnie np 10x10 i z tego tylko miejsca dać do badania przed i po. Będziesz widział czy faktycznie działa i w jakim stopniu. Oczywiście wiadomo że wapnować trzeba całe pola ale tak dla własnego przekonania czy dane wapno działa taka mała działka najlepiej może to pokazać. Mój znajomy gdy pracował w ośrodku doradztwa rolniczego pobierał przez kilka lat z rzędu próbki z jednego pola swojego ojca. Wyniki w każdym kolejnym roku były bardzo rozbieżne. Badania dają coś do myślenia bo gdy z badań wyjdzie pH 4,5 to wiadomo że trzeba wapnować ale równie dobrze możesz  nie dać wapna i w kolejnym badaniu może Ci wyjść pH na poziomie 5 bo przy pobieraniu próbek możesz zwyczajnie trafić w miejsca gdzie to pH jest wyższe. Nikt raczej nie ma na całej działce jednakowego pH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
macius11157    168

@krzychol proby pobiera sie zcałego pola do wiadra miesza sie je i dopiero z tego bierzesz probe wtedy wyjdzie jakas srednia

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzychrol    171

Ja wiem jak sie pobiera ale zrobcie sobie 3 oddzielne proby z tego samego pola. Oczywiscie kazda z kilku czy kilkunastu miejsc pobierana. Dajcie to do zbadania i zobaczycie jaka moze byc roznica miedzy probami. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gabrysiek    82

Można sprawdzić tak jak mówisz. Na to jest wiele elementów składowych.

Robi sie raczej próby uśrednione tak jak piszecie z (do) 4 ha. Mówię co za obserwowałem u siebie, a jest to ciekawe. Tak samo jak zasobności fosforu i potasu. Tak jak mówię czekam na kolejne wyniki i bede dzielił sie swoimi doświadczeniami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rex15    265

Morawice zostawić do żniw nie przykrytą, czy nakryć folią?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

Tylko zależy po jakiej ilości deszczu, bo po tych zlewach takie błotko się zrobiło po bokach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6899

Ale te zlewy były w czerwcu, a rozsiewane we wrześniu. Jedyna różnica względem świeżego była taka, że z wierzchu zrobiła się taka cienka twarda skorupka (rozkruszyła się po wbiciu łyżki) i z 15cm od spodu było wilgotne, bo leżało na folii. Ale wilgotne, a nie mokre. Morawicy nigdy na oczy nie widziałem więc nie wiem, może być tak jak Paweł pisał.

Największy błąd to nieokrycie kredy... dramat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Morawica to standardowo zmielony węglan (ok. 55% frakcji poniżej 0,5 mm) reszta to "drobny żwirek", więc tak jak mówi danielhaker, wierzchnia warstwa zaskorupieje, a głębiej pozostanie w formie sypkiej..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj