wojtii

Wapnowanie pola

Polecane posty

Agrest    25624

No bez jaj 12t Premium na hektar to nie wiem jak to nazwać.

3t to już nie mało a gdzie do 12.

Myślałeś o stosunku potas/magnez?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107

@Agrest

Tak, wszystko miałem policzone, bo wykonywałem też badania określające pojemność sorpcyjną a przez to i kationy wymienne.

A i empirycznie - w uprawie - nie zaobserwowałem też później złego stosunku Mg do K. Oczywiście bez nawożenia K się nie obyło. A rok wcześniej Ca.

I jak 2 lata temu na takich kawałkach prawie nic nie chciało rosnąć (jak już to do kostek i koniec, nie licząc roślin tolerujących niskie ph), to obecnie zdecydowanie nie mogłem narzekać na biomasę wrażliwych na niskie ph roślin. 

Dla wszystkich przedstawicieli firm sprzedających granulaty (wapno granulowane, dolomit granulowany) to jest zdecydowanie nie do pomyślenia, ja wiem. ;) Ale ja się ich nie słucham - oni kochają pieniążki, nie szanują Ciebie. :P

37 minut temu, GRZES1545 napisał:

Myślałem żeby zamiast Kiezerytu dać ten dolokorn który ma według producenta 30% magnezu i 60% węglanu wapnia.

Ale w formie węglanowej. Ja podałem zawartość Mg w formie tlenku. 30% węglanu to około 15% tlenku.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Agrest    25624

Jednorazowo podałeś ponad 6t bardzo dobrze zmielonego i szybko działającego cao+MgO, przy czym MgO dodatkowo ma dwa razy wyższą siłę odkwaszania. 

Dawka co najmniej na II klasę bonitacyjną i mocno zakwaszoną.

 

Jesteś pewien że tego samego efektu nie osiągnąłbyś dawką np 4-5 ton?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
1 godzinę temu, Agrest napisał:

Jednorazowo podałeś ponad 6t bardzo dobrze zmielonego i szybko działającego cao+MgO, przy czym MgO dodatkowo ma dwa razy wyższą siłę odkwaszania. 

Jesteś pewien że tego samego efektu nie osiągnąłbyś dawką np 4-5 ton?

Z kolei CaO w takim wapnie jest sporo mniej (30-35%). Więc jego działanie nie jest znacznie bardziej efektywne od porównywalnie zmielonego wapna o zawartości CaO około 50%. Stąd też jeszcze rok wcześniej sypałem kredę dla podniesienia Ca w glebie i optymalnego stosunku Ca do Mg w tym roku. I ci powiem, nie specjalnie ta kreda jakoś działała (najlepszy efekt dla roślin wrażliwych na niskie ph był przy kredzie zostawionej na wierzchu na zimę a wiosną uprawa agregatem, bez orki), chociaż w glebie było jeszcze wiele innych braków oprócz niskiego ph (zaczynałem od ph 3,9-4,0, bardzo dużej aktywności jonów Al 2+), czy jonów Ca 2+. A większe bryłki kredy wyorały się jeszcze w tym roku, to jest wada jak kreda zostanie przywieziona niezbyt sucha, chociaż ja nie moglem narzekać na kredę, którą kupiłem, nie była idealna, ale jednocześnie jeszcze całkiem ok.

Na 1-1,5 ha zabrakło mi około 50% dawki Radkowitu (generalnie jeździłem z RCW 3 po dwa razy, na tym kawałku przejazd był tylko jednokrotny), nie chciałem już zamawiać kolejnej ciężarówki - brak czasu a jak coś zostanie to, to wapno dodatkowo źle się przechowuje - mocno ciągnie wilgoć i później jest problem z rozsiewem. Więc machnąłem ręką (pomyślałem jeszcze sobie będę miał dodatkową próbę testową), na ów kawałku jeszcze teoretycznie nie było tak źle - w znaczeniu - były gorsze. Po miesiącu i wschodach roślin... żałowałem że jednak nie dokupiłem tego 1 składu R.P. Na kiedyś najgorszych kawałkach, obecnie, rośliny rosły dużo lepiej niż na tym niedosypanym, mimo tego samego nawożenia N, P, K, S i porównywalnej klasy gleby i kategorii agronomicznej. Powyższą obserwację potwierdziły to też kawałki, gdzie zapchał mi się RCW.

Na początku wegetacji różnice były jeszcze bardziej widoczne (to co jest w bliży vs na wprost w głębi). 2 zdjęcie - całkiem zapchane RCW + sucho, 3 - sucho ale gleba zwapnowana nazwijmy to "optymalną" dawką.

DSC_0381_zm.jpg

DSC_0484_zrcw.jpg

DSC_0347_zm.jpg

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

A co sądzicie o wapnowaniu wapnem radkowit premium  po orce wiosennej przed agregatem przed siewem jęczmienia jarego?

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelll    12
2 godziny temu, Agrest napisał:

No bez jaj 12t Premium na hektar to nie wiem jak to nazwać.

3t to już nie mało a gdzie do 12.

Myślałeś o stosunku potas/magnez?

Można dać maksymalnie 12 ton 50% wapna węglanowego jeżeli ziemia ma bardzo niskie ph. Tak mi powiedział chłop z laboratorium jak badanie gleby robiłem. Ale szkoły są różne, inni zalecają wapnować mniejszymi dawkami ale co roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
13 minut temu, GRZES1545 napisał:

A co sądzicie o wapnowaniu wapnem radkowit premium  po orce wiosennej przed agregatem przed siewem jęczmienia jarego?

Można, ale dobrze by było, aby wapno miało ze 3-4 tyg. na zadziałanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pawelll    12
13 minut temu, GRZES1545 napisał:

A co sądzicie o wapnowaniu wapnem radkowit premium  po orce wiosennej przed agregatem przed siewem jęczmienia jarego?

Pod jęczmień to u nas chłopaki wapnują wiosną ale kredą bo szybciej działa a jęczmień jest bardzo wymagający jeśli chodzi o ph.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

Planuję zaorać wczesną wiosną poplon zimowy i zaraz po tym rozsiać wapno, myślę że siew będzie ze 3 tyg po orce ale to już zależy od pogody  bo może na planach się skończyć:) Jak będzie długa zima to zostawię po żniwach ten radkowit.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582
Ja sypie radkowitu premium po 3-4t po takich dawkach pH podskoczylo na większości działek powyżej 5,5 do 6,5, mahne, z niskiego do średniego lub wysokiego. Ciekawe czy po tak wysokiej dawce 12t nie będzie jakiegoś negatywnego efektu przez za wysoka zawartość magnezu. Sam jestem ciekawy😁
  • Like 1

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    8980

Biały skoro już jesteś :) na wiosnę będziesz miał radkowit bo możliwę że skuszę się na wiosenne wapnowanie?

 

Edytowano przez GRZES1545

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582
Tak woze cały rok tylko w sezonie problem z premium zaleca się zakupy do maja czerwca😄
  • Like 1
  • Thanks 1

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemol87    187

A czym twoi klienci rozsiewaja premium?


Niektóre osoby mogłyby się zabić, skacząc z poziomu swojego "ego" na poziom swojego IQ

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582
Rcw

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mariuszzz    50
Dnia 21.11.2018 o 19:29, bialy2005 napisał:

Ja sypie radkowitu premium po 3-4t po takich dawkach pH podskoczylo na większości działek powyżej 5,5 do 6,5, mahne, z niskiego do średniego lub wysokiego. Ciekawe czy po tak wysokiej dawce 12t nie będzie jakiegoś negatywnego efektu przez za wysoka zawartość magnezu. Sam jestem ciekawy😁

Witam,

badasz też może zmiany poziomu magnezu po Radkowicie Premium?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

mariuszzz napisał:

Dnia 21.11.2018 o 19:29, bialy2005 napisał:

Ja sypie radkowitu premium po 3-4t po takich dawkach pH podskoczylo na większości działek powyżej 5,5 do 6,5, mahne, z niskiego do średniego lub wysokiego. Ciekawe czy po tak wysokiej dawce 12t nie będzie jakiegoś negatywnego efektu przez za wysoka zawartość magnezu. Sam jestem ciekawy😁

Witam,

badasz też może zmiany poziomu magnezu po Radkowicie Premium?

Odszukaj w mojej galerii są wyniki badania gleby w odstępie chyba 3lat gdy stosowałam radkowit premium. Tam widać ewidentnie wzrost pH i magnezu Na Zwoleń 70-75netto za premium


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kos_pl    107
Dnia 21.11.2018 o 19:29, bialy2005 napisał:

Ciekawe czy po tak wysokiej dawce 12t nie będzie jakiegoś negatywnego efektu przez za wysoka zawartość magnezu. Sam jestem ciekawy😁

Magnez wymienny był na poziomie 1,125 - 2,925 kg (1-3 kg) na 1 ha, do 30 cm wgłąb gleby, a potasu wymiennego było 260 - 315 razy więcej od magnezu. Nie było czego szkodować. Jony Ca2+ gdzieś tak w 60-70% wstępnie założonej wartości były uzupełnione rok wcześniej.

Edytowano przez Kos_pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Raczej zdrozeje podobnie jak to się teraz stalo z kruszywami w tym roku ceny podskoczyly o jakieś 30-50%

  • Like 1

Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Narko    224
3 godziny temu, Narko napisał:

bialy2005  podeslalem Ci PW.

Moje PW nie sa dostarczane do Ciebie… nie wiem czemu, zablokowales/ban czy inne posuniecie z Twojej strony? Daj znac.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez ursusikc330m
      Witam czy mogę rozsiać wapno razem z nawozem fosforowo potasowym i to zatalerzować czy lepiej rozsiać wapno zaorać i dopiero nawóz i talerzowanie?
    • Przez asaledr
      Witam,
      Mam taką działeczkę 4 ary, tak sobie leży nieużywana a szkoda żeby tak leżała, pomyślałem posadzę na niej choinki to sobie za 7 lat sprzedam i zawsze coś będzie. Tylko, że ona jest kawałek odemnie a te sadzonki z nadleśnictwa wielkości dłoni to w chaszczach nie bedzie to rosło a mi się nie chce jeździć tam specjalnie i kosić między drzewkami, nie mam na to czasu. Pomyślałem kupie agrowłókninę i całą działkę 4 ary tym wyścielę i zrobie otwory i kosturem posadzę te choineczki. Tylko pytanie czy na całości najlepiej ją dać czy np. między rzędami tylko. Albo może zamiast robić małą dziurkę na drzewko to wyciąć jej otwór o średnicy 30 cm na każde drzewko to będzie miała więcej wilgoci może choinka? 
    • Przez ENDRIUROL
      witam
      chcialbym zapytac o bakterie aktywujace uwsteczniony fosfor w glebie oraz o bakterire wiazace azot z atmosfery czy to na roslinie czy doglebowe. co polecacie czy uwazacie ze warto? widac roznice ? nie tylko w portfelu.. w dobie drogich nawozow kazdy kombinuje ale cxzy warto
      pozdrawiam
    • Przez AGRObombula
      witam mam pytanie czy moge pozypać wapmag wiosną na oziminy a dokładnie na jęczmień czy mo powstań negatywne skutki jakię albo pomoże ktos już zwas takie coś na wiosne na oziminy zastosował
    • Przez ŻakowskiSławomir
      Witam, aktualnie uprawiam kukurydzę, buraki cukrowe, rzepak i jęczmień ozimy. Kukurydza standardowo co roku na tych samych stanowiskach. Na innych polach natomiast rotacja wygląda tak . Jęczmień ozimy-Rzepak ozimy-poplon[ zbierany przed zimą na zielonkę lub zostawiany i talerzowany wiosną]-buraki cukrowe.  Planuje całkowicie odpuścić rzepak w przyszłym sezonie i wejść mocniej w buraki cukrowe. Problem polega na tym że nie mam czym zastąpić rzepaku w płodozmianie? Jęczmień-??--poplon-buraki. Musiała by to być roślina która siana jest latem/jesienią i zbierana również tak samo. Jakieś sugestie/ pomysły? zboże po zbożu? Pozdrawiam
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj