tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

losktos    356

mieszając z saletrą nie wiem czy będzie to się dobrze siało. Nawozy o innej granulacji więc może się nierównomiernie wysiać


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nikita_Bennet    317

Czym myślicie zasilać rzepak wiosną albo co radzicie w sytuacji gdy było sucho, rzepak ma widoczne braki dostępnego fosforu (jest stanowczo za sucho)? I z czym łączyć zabieg.

Druga sprawa - jak wyszło u was z chwastami? U mnie oglądam od kilku tygodni i command a potem navigator chyba nie zadziałał (susza) bo wywaliło np dużo tobołków. Jak jest z tym u was?


pzdrwm Nikita_Bennet
"Whether we are based on carbon or on silicon makes no fundamental
difference. We should all be treated with appropriate respect."
                                                              Sir A C. Clarke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darekpol    13

Tobolki o ile wiem to wymarzna. A jesli nie to bym odpuscil zabieg, bo wiecej szkod jak pozytku. Co do fosforu, tylko odzywka. 2 lata temu tez byl fioletowy na jesien i na wiosne bylo wszystko ok. Plon rewelacyjny. Zatem Saletrosan potem saletra i bedzie wszystko w porzadku. Oby zima byla lagodna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a takie pytanie na rzepak dk extorm to powiedzcie panowie co na rzepak dawac saletrosan na 1 dawke i saletre na 2 i w jakich proporcach bo na stronie monsanto znalazlem takie cos (Nawożenie – wiosenne nawożenie N w dwóch dawkach: pierwsza dawka w wysokości 80 kg/ha, druga dawka nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem kwitnienia. Odmiana umożliwia osiągnięcie bardzo wysokich plonów przy wiosennym nawożeniu azotowym od 120 do 160 kg/ha.) a saletrosan ma 26 azotu i jak na pierwsza dawke to by go musialo isc strasznie duzo by azot zaspokoic a ja planowalem dac 5 metrow saletry na ha w 2 dawkach a saletrosan podobno lepszy i jak co dac jak myslicie ? a w zaleceniach to saletrosanu trzeba dac 400 kgna rzepak wiec jak to zaplanowac prosze o pomoc

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aro1975    324

daj na I dawkę 350kg/ha saletrosanu, a na II 350kg/ha saletry i będzie ok. druga dawka około 20 dni po pierwszej, jak będzie potrzeba możesz później dolistnie azot dać

Edytowano przez aro1975

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Widzę, że na bogato z azotem jedziecie 1 dawka 91N w czystym składniku ok , ale druga dawka to spora przesada 80-90 w czystym max. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

a to rzepak az tyle potrzebuje siarki kiedys wiem dalo sie 5 metrow saletry w 2 dawkach irzepaktez byl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Jeżeli rzepak będzie optymalnie zaopatrzony w siarkę jest w stanie pobrać i 120kgN w jednym rzucie. Ale to już trochę przesada, ok 100kg N wystarczy.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bialy2005    582

Ja stosuje 400kg saltrosanu na I dawke i 300 saletery 34 w drugiej. 100N dla ładnego rzepaku to nic strasznego :) Plony 4,3-5t z 2 ostatnich lat


Dostarczam weglanowe wapno nawozowe  z kopalni kieleckich Morawica bez magnezu   i z magnezem Radkowice Standard i Premium oraz kredę z OMYA Stara Kornica. Kontakt PW lub tel 602888262

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

I dawka 350 kg saletrosanu, II dawka 300 saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

planuję podobnie....

400kg saletrosan na pierwszą dawkę, 280 saletra na drugą (chcę pierwszą dawkę dać konkretną bo rzepak kiepsko powschodził i jest bardzo rzadki http://www.agrofoto.pl/forum/gallery/image/531436-chagall/)

tylko tak się zastanawiam  czy na lepszej plantacji też dawać tak wysoką startową czy nie obniżyć jej na rzecz drugiej dawki (np. 350saletrosan, 300saletra)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Planowałem zmieszać przed siewem i w pole. Wcześniej nigdy nie siałem siarczanu amonu. Rozsiewacz unia mx1200 ścieżki na 15. Mam nadzieję, że da radę. Jak nie to będzie trzeba kombinować.

 

I co Ci da te zmieszanie? Fakt posiejesz i saletre i siarczan za jednym przejazdem ale saletra poleci 2 razy dalej niz siarczan wiec do d*** taka robota. W tamtym roku próbowałem tez siarczan siać to strata czasu i pieniedzy nawet na te 12 metrow nie chciał dolecieć jadąc na wysokich obrotach. Kup saletrosan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alio    116

Tak czytam te posty i się zastanawiam czy nie popełniam poważnego błędu w uprawie rzepaku? Chodzi mi o dawanie siarki wiosną. Uprawiam rzepak dopiero 5 rok więc nie czuję się w tym jakimś specjalistą ale nigdy nie dawałem siarki wiosną. Daję przedsiewnie siarkę w nawozach NPK a czasem jak mało też przedsiewnie właśnie siarczanem amonu. Staram się to jakoś bilansować. Przedsiewna dawka jest zwykle w granicach 70-100 kg S/ha . No i oczywiście wiosną co najmniej 3-5 razy dolistnie siarczan magnezu 2% w cieczy. Jak dotąd nigdy nie zauważyłem jakichś oznak braku siarki a i plony jak na moje gleby bardzo dobre dochodzące w lepsze lata do 5T a nigdy poniżej 4T. Wiosną z nawozów to tylko na 1 dawkę RSM a na drugą saletra. Czy uważacie że z tą siarką popełniam błąd?


Witold zdjął lekkim płaszczem jorurt z

 drzewka...
 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

jeżeli faktycznie osiagasz takie plony to nic w tym złego. Aczkolwiek dawka siarki jest trochę za wysoka. Te 50-60 kg/ha wystarczy. I lepiej byłoby to podzielić i dać część wiosną bo siarka jest wymywana. Dajesz bardzo wysoką dawkę + nawozenie dolistne wiec pewnie dlatego nie widać niedoborów. Ale czy nie lepiej dać niższą dawkę ale w innych terminach? Nawóz kosztuje i zawsze to parę zł w kieszeni


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

panowie a tak jadac po kosztach na rzepak minimalnie tego saletrosanu ile mozna dac 250 kg by starczylo czy lepiej domieszac do neigo saletry i na 2 dawke tez saletry dac np 20 metry na 2 dawke i na pierwsza saletrosanu np 250 kg nie za malo na pierwsza bo pierwsza dawka powinna byc wieksza co nie czy na pierwsza pomeszac salketrosan i saletre i w jakich dawkach ?


w zaleceniach dla dk exstormu jest tak

  • Nawożenie – wiosenne nawożenie N w dwóch dawkach: pierwsza dawka w wysokości 80 kg/ha, druga dawka nie później niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem kwitnienia. Odmiana umożliwia osiągnięcie bardzo wysokich plonów przy wiosennym nawożeniu azotowym od 120 do 160 kg/ha.
  • Oprócz odpowiedniej dawki N oraz P i K, w razie potrzeby należy zastosować również nawożenie S, B, Ca, Mg oraz innymi mikroelementami.

i czy taka dawka n jak 120 160 n w czystym skladniku moze dac wysoki plon

i czym uzupenilc np magnez jakims opryskiem czy kizeryt np z jakims nawozem rzucic ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

Lepiej planuj troszkę więcej tego Azotu. A dawki wiosenne zweryfikuje zima. Pierwsza dawka przynajmniej 300kg saletrosanu, a jak chcesz oszczędzać to daj 1 i 2 dawkę po 250kg saletry i dolistnie siarką pryskaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pabloooo    124

u mnie niezmiennie na pierwszą dawkę saletrosan w ilości 400kg/ ha , na drugą  CAN 27 w ilości 350kg/ha co najmniej na 3 tygodnie przed kwitnieniem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

jak z rozpuszczalnością CAN 27?

może jest to ciekawa opcja zastąpić saletrę (280kg) np salmagiem (320kg) i wprowadzić dodatkowo składniki których nie ma w saletrze....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Saletrzak i salmag to najdroższy azot po co pakować się w koszta? Jeśli masz uregulowany magnez i ph wtedy mozesz siac rzepak a wiec po co chcesz dodatkowo zasilac wapnem i magnezem plantacje skoro wprowadzisz ich tyle co kot napłakał a zapłacisz parokrotnie wiecej niż zwykle wapne magnezowe? Mało tego. Jeśli nie trafi sie na deszcz przez dłużysz okres to ten saletrzak bedzie sobie lezał i lezał a azot bedzie w powietrze ulatywał powoli. Najlepszym rozwiazaniem na 2 dawke jest saletra lub mocznik i najlepiej albo po deszczu albo przed siac. Na pierwsza dawke najlepiej saletrosan bez zadnych mieszanin z saletra. Mało drozej wychodzi od saletry ale sie posieje równomiernie anizeli w mieszaninach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W tym roku wydaje mi się że  saletra okazała się lepsza na 1 dawke niż saletrosan, ze względu na panującą suszę. 


sprzedam

Opryskiwacz Pilmet 

www.olx.pl/oferta/opryskiwacz-pilmet-2018-18-m-2000l-nie-hardi-rau-evrard-CID757-IDxqwma

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637

kolego czy ja wiem czy taki drogi ten azot?

mam ofertę na Salmag za 1070zł

Saletra 1260zł 

ceny brutto...

tak więc azot w Salmagu kosztuje 3,89zł a w saletrze 3,7zł...

saletra jest goła a tutaj mam dodatkowo 3,5CaO 4MgO

fak faktem ilości śladowe ale biorac pod uwagę że rzepak rośnie na stanowisk o którymś kiedyś pisałem, do tego jest rzadki to chyba lepiej dostarczyć mu coś jeszcze niż tylko azot...

Nie wiem dlatego się pytam, proszę o opinie i swoje doświadczenia z tym związane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Do rozłożenia salmagu czy saletrzaku potrzebny jest deszcz i to nie tak mało mżawka to za mało. Saletrze wystarczy wody z zimy po paru godz nie bd jej juz na polu. A wiec jak trafisz jak ja 2 lata temu ze posialem salmag i lezał 2 tygodnie na polu bo nie było deszczu to bez sensu taka robota. Nic Ci za bardzo nie da ten wapń i magnez bo to sa śmieszne dawki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj