tomek15h

Rzepak i nawożenie [połączone]

Polecane posty

hardkor113    637

Plon trafilem na suchy rok i nic z tego nie zostalo. Ale nie tylko ja sie na tym przejechalem . Ja raczej z rzepaku na rzecz kukurydzy nie zrezygnuje bo od 4 lat mam dosyc stabilne plony w okolicy 4 ton. A uwazam ze kukurydzia tego nie da

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocco0987    114

kukurydza najmniej roboty i np w tym sezonie fajne pieniądze ale 2 czy 3 lata temu u nas w rejonie dawali 480 zł/t za suchą!!! Poza tym nie raz zimny rok i kosi się 40% wilgotności a przy obecnej cenie paliwa dramat suszyć tak mokre ziarno.

U nas siejemy rzepak już szósty rok i do tej pory to on daje najbardziej stabilny a jednocześnie wysoki zysk. Jedyny mankament to wąchanie tych smrodów podczas oprysku i dwie nerwówki, czy powschodzi i czy wymarznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253

najgorsze nerwówki w rzepaku u nas jest zazwyczaj tak ze co 2 rok rzepak sie udaje  w tym roku 6 ha wyleciało a zostalo zaledwie 1,5 ha no ale plon byl 4 tony z ha ale rzepak jest najgorsza roslina bo siejesz i a to nie powschodzi a to na wiosne wyleci a jakie koszty uprawy jego wiec przy takim wysokim ryzyku to jedynie 10 % powierzchni gosp najlepiej obsiewac tym 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

A jak porównujecie dochody z rzepaku z uprawą grochu , bobiku i prosa? Proso płaci teraz 1500zl/t nakład mały , bobik chodzi w granicach 1000 zl/t.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2111

U mnie kukurydza sie sprawdza, nawet w tym suchym roku na 4-5 klasie dała mi 10 ton ziarna przy 27%. Rzepak na takiej ziemi bywa rożnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

marian7k napisał:

A jak porównujecie dochody z rzepaku z uprawą grochu , bobiku i prosa? Proso płaci teraz 1500zl/t nakład mały , bobik chodzi w granicach 1000 zl/t.

Jak plonuja te uprawy.? Groch 3-4 tony a reszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

marian7k napisał:

A jak porównujecie dochody z rzepaku z uprawą grochu , bobiku i prosa? Proso płaci teraz 1500zl/t nakład mały , bobik chodzi w granicach 1000 zl/t.

Jak plonuja te uprawy.? Groch 3-4 tony a reszta.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Bobik podobnie może trochę lepiej ale potrzebuje mokrego i mocnego stanowiska, proso do 3,5 t , nawożenie prosa podobne jak jęczmień jary i jeden oprysk na chwasty w cenie podobnej do jęczmień j. grzybówki nie robimy siew ok. 30 kg (50zł) + zaprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
29 minut temu, przemek28_28 napisał:

U mnie kukurydza sie sprawdza, nawet w tym suchym roku na 4-5 klasie dała mi 10 ton ziarna przy 27%. Rzepak na takiej ziemi bywa rożnie.

mialem na takiej ziemi rzepak mieszancowy i oddał ponad 4 tony z ha tyle ze i rok mu wtedy podpasował ale pamietam w tedy wszyscy podziwiali ten rzepak heh nawet na lepszych ziemiach ludziom nie dał wiecej ale to rzadko sie trafia ze mi rzepak tak wypali pieknie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

marian7k napisał:

Bobik podobnie może trochę lepiej ale potrzebuje mokrego i mocnego stanowiska, proso do 3,5 t , nawożenie prosa podobne jak jęczmień jary i jeden oprysk na chwasty w cenie podobnej do jęczmień j. grzybówki nie robimy siew ok. 30 kg (50zł) + zaprawa.

To dochod z grochu i bobiku jest napewno mniejszy. A z prosa porownywalny do rzepaku. Pytanie gdzie to sprzedac. Ja nawet na oczh nie widzialem tego w okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

marian7k napisał:

Bobik podobnie może trochę lepiej ale potrzebuje mokrego i mocnego stanowiska, proso do 3,5 t , nawożenie prosa podobne jak jęczmień jary i jeden oprysk na chwasty w cenie podobnej do jęczmień j. grzybówki nie robimy siew ok. 30 kg (50zł) + zaprawa.

To dochod z grochu i bobiku jest napewno mniejszy. A z prosa porownywalny do rzepaku. Pytanie gdzie to sprzedac. Ja nawet na oczh nie widzialem tego w okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637

marian7k napisał:

Bobik podobnie może trochę lepiej ale potrzebuje mokrego i mocnego stanowiska, proso do 3,5 t , nawożenie prosa podobne jak jęczmień jary i jeden oprysk na chwasty w cenie podobnej do jęczmień j. grzybówki nie robimy siew ok. 30 kg (50zł) + zaprawa.

To dochod z grochu i bobiku jest napewno mniejszy. A z prosa porownywalny do rzepaku. Pytanie gdzie to sprzedac. Ja nawet na oczh nie widzialem tego w okolicy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marian7k    110

Policzyłeś? Groch i bobik azotu prawie 0 w nawozach a ile grzybówki w rzepaku i owadobójczych i nawożenie odżywki skracanie  ryzyko itp. Coraz bardziej odciąga mnie od rzepaku jeszcze jak nawozy podskoczą z ceną?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hardkor113    637
Z wyliczen pewnego youtubera wzialem wklad. Groch nasiona,zaprawa,uprawa Chwast,robak 2 razy,odzywka,grzyb,zasuszanie. Niestety to wszystko kosztuje. Moglo by sie wydawac ze nie ma duzego wkladu a jednak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2286

Na grochu to raczej ciężko teraz zarobić. 

W rzepaku przy dzisiejszej cenie to 2t na koszty, reszta to profit. Wiadomo zależy kto jakie koszty ma jeszcze. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2111
21 godzin temu, warchest napisał:

mialem na takiej ziemi rzepak mieszancowy i oddał ponad 4 tony z ha tyle ze i rok mu wtedy podpasował ale pamietam w tedy wszyscy podziwiali ten rzepak heh nawet na lepszych ziemiach ludziom nie dał wiecej ale to rzadko sie trafia ze mi rzepak tak wypali pieknie 

Mi tez sie trafia ponad 4 ale to zależy od przebiegu opadów. U mnie recepta na słabsze gleby jest duzo obornika którego mam sporo od bydła, a rzepak sieje ze względu na płodozmian bo sama kuku i zboża to słabo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzes784    1
Dnia 10.12.2018 o 19:32, Norman napisał:

Jest tak jak piszesz z plantacją - trochę przerośnięta, obsada raczej dobra tylko tak gęsto wygląda, po prostu podchodzę realnie i na takim stanowisku nie liczę na wyższe plony. Ogólnie po ostatnich 2 sezonach nie którzy rezygnują z rzepaku, natomiast deklarują zasiewy kukurydzy. 

jak jest dobry rok na rzepak to i na słabym stanowisku potrafi posypać . W tym były dobre wschody zobaczymy co da 1019 r.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9277

O 1019 roku to już można poczytać w książkach do historii. Rzepaku wtedy nie sieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
3 godziny temu, przemek28_28 napisał:

Mi tez sie trafia ponad 4 ale to zależy od przebiegu opadów. U mnie recepta na słabsze gleby jest duzo obornika którego mam sporo od bydła, a rzepak sieje ze względu na płodozmian bo sama kuku i zboża to słabo.

u mnie bez obornika , tylko trzeba dobrze gospodarować resztkami pozniwnymi czyli słomą 

57 minut temu, jahooo napisał:

O 1019 roku to już można poczytać w książkach do historii. Rzepaku wtedy nie sieli.

skąd wiesz że nie sieli ? a może i sieli z czegoś olej trzeba było robic itd 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzes784    1
21 godzin temu, jahooo napisał:

O 1019 roku to już można poczytać w książkach do historii. Rzepaku wtedy nie sieli.

Ale palłem byka 2019r.

 

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andrju65    35

Rzepak miał grubą kołderkę ale wszystko znika topi się

Edytowano przez Andrju65

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2285

chyba lepiej ze sie topi  bo ziemia pod spodem była niezamarznieta i on dalej wegetował teraz pasowąłby mroz -5 i dopiero snieg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Fugeo    281

Lepiej jest zastosować Plonvit Rzepak (2 l/ha) + siarczanu magnezu (10 kg/ha) + mocznik (10 kg/ha) + Bormax (1 l/ha)

czy

Nitromag (2 l/ha) + siarczanu magnezu (10 kg/ha) + mocznik (10 kg/ha0) + Bormax (1 l/ha)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez damiandg
      Powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na sarny w rzepaku bo jest kilka stad takich po 10 sztuk i wszystkie siedzą w moim rzepaku. Do wiosny chyba nie zostanie nic.
    • Przez hesus37
      Witam nie wiem czy było już na forum, ale chciałbym rozpocząć temat dotyczący melasy buraczanej jako nawozu dolistnego. Może ma ktoś doświadczenie w tyn temacie?
    • Przez Domek96
      Cześć.Chciałbym się dowiedzieć jakie najlepiej zastosować nawóz np.wapno na wiosnę lub po żniwach,klasy gleby IV-VI.Już kilka lat nie było wapnowane.Pozdrawiam
    • Przez mieczownik
      Cześć Na samym początku proszę bardzo Was bez głupich komentarzy 😘 Czy ktos z Was stosował nawóz Prosam FAC z firmy Procam 🙄😏 Jesli tak piszcie w kom 🙄 Czy ktos z obecnych dawal na zboza nawoz w plynie taki jak ;😉😉😉 ENERGY MIX 1 dawka MI ZBOŻE 2 dawka Prosze o pomoc tych ktorzy to stosowali ,ponieważ chciałbym to zastosować i porozmawiać z tymi którzy to stosują
    • Przez MafiaRuszkowo
      Witam co lepiej posiać na żyto:saletre , saletrosan 26 czy polifoske 21 ? Jesienią był dawany obornik.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj