zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Renault85-15TX    190

A miał ktoś z was problem z nerkami u krowy i czym to się objawiało u was? Szukałem trochę po necie ale mało jest info na ten temat dlatego dopytuję tutaj osób które coś wiedzą może w temacie chorób nerek. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Krowa wycielona końcem października i do jakiś strasznie tłustych nigdy nie należała ale od paru tygodni zaczęła chudnąć tak mocno że teraz dosłownie skóra i kości się zrobiły. Paszę pobiera normalnie może nie z apetytem ale zjada wszystko (zawsze nie była szybka do jedzenia tylko powolna, miała czas) postanowiłem wezwać wet i przyjechał zmierzył temp i stwierdził że niska temperatura ciała (38.1) więc ma zapalenie nerek przez to chudnie. Podał antybiotyk na nerki jakieś tam jeszcze inne zastrzyki wstrzyknął i dał od robaków oraz jakiś proszek do picia i kazał dawać energię. Więc tak zrobiłem leki podaję a temp ciała nie wzrasta max 38.3 i dzisiaj znowu tel do weterynarza a on mówi że trzeba zmienić antybiotyk na inny bo jednak nerki dalej nie pracują ale jakos jestem sceptyczny do tej diagnozy bo przez nerki pewnie krowa by aż tak nie schudła. Jak ktoś coś podpowie co to może być i czym leczyć będę wdzięczny. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tedek2    65
Dnia 15.02.2018 o 22:46, maxler napisał:

Stoi w oborze uwiezowej? 

Tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

A jak jest z oddawaniem moczu? Jak by miała problem z nerkami to powinna giąć mocno w łuk przy oddawaniu moczu, i cżesto sie nadymac w takiej pozycji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Przez forum to chyba nikt ci nie pomoże bo nawet krowy nie widzi. Ile ona wogole mleka dawała i teraz daje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Mocz oddaje normalnie jak każda inna krowa, brak jakiegokolwiek napinania się i mocz ma normalny kolor, nie sprawdzał na ketoze bo od razu postawił diagnozę ze nerki. Krowa dość dobra na mleko po porodzie dawała ponad 40l na dobę teraz lekko spadła wydajność bo ciężko jej do 30 dobić ale pewnie to przez ten spadek masy ciała. A tą ketoze jak rozpoznać czym leczyć? 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Są takie testy na ketozę. Dziwnę że wet nie dał ci takiego testu. Objawy są różnie. Utrata masy ciała, mniejszy apetyt, spadek wydajności. Zrób zdjęcie bo nie wiem jak chuda jest ta krowa, w którym miesiącu laktacji jest. Trzeba dać jej więcej Energi np gliceryna do pyska . Zadzwoń do innego wet niech ci da taką ampułkę z proszkiem. Zdajasz do tego mleko zamykasz, potrząsasz i czekasz kilka minut i masz wynik 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Ketoza to brak Energi najlepiej kupić test na ketoze ktory robi się z mleka powinno wyjść czy ma czy nie. Jak ma to kroplowki i energia glikol

Chodź nie zawsze wychodzi z tego testu ale jak ma zaawansowana to wyjdzie. Najlepiej wlej glikol zaawansowana 3 dni to się dowiesz czy będzie poprawa 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Kolego Leszek1000 krowa strasznie chuda, ma teraz ze 350 skórą i kości dosłownie ale to spadek masy zaczął się dopiero od kilku tygodni, zauważyłem że chudnie ale nie myślałem że aż tak jej spadnie masa, myślę że krowa daje dużo mleka jeszcze nie zacielona to nie będzie taka tłusta. Wycielona końcem października czyli 4 miesiąc laktacji dwa razy nie złapał zacielania a teraz się okaże bo jest 3 raz zacielona. Krowa ma niecałe 7 lat. Teraz podaje jej energię, proszek o nazwie Propivet i skończyłem wczoraj podawać antybiotyk na nerki. Postaram się dorwać ten test na ketoze i dam znać co i jak a dodam jeszcze ze miała problemy ze wstawaniem, nie mogła się poderwać za pierwszym razem tylko musiała parę razy próbować teraz się lekko poprawiło wstawanie. Ale dzięki koledzy za zainteresowanie i podpowiedzi. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRIMO    8061
39 minut temu, Renault85-15TX napisał:

Mocz oddaje normalnie jak każda inna krowa, brak jakiegokolwiek napinania się i mocz ma normalny kolor, nie sprawdzał na ketoze bo od razu postawił diagnozę ze nerki. Krowa dość dobra na mleko po porodzie dawała ponad 40l na dobę teraz lekko spadła wydajność bo ciężko jej do 30 dobić ale pewnie to przez ten spadek masy ciała. A tą ketoze jak rozpoznać czym leczyć? 

Jaki zapach ma mocz bo jeśli jest podobny do zapachu orzechów to jest podejrzenie kwasicy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Skoro słabo wstawala to ona ma bardzo duże braki i nie wiadomo czy kwasicy nie ma na dodatek bo może jakieś wrzody ma na racicach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Zobaczymy jak to dalej będzie z leczeniem, przyjdzie wet powiem niech po robi komplet badań i wtedy niech leczy. Dzięki za pomoc. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
johnsoon    7

Tez podejzewam ketoze, ale jak tak ektremalnie schudła to moze byc trawieniec dodatkowo. 

Jakby miala kwasice to napewno by zauwazyl straszna biegunke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Biegunki nie ma, może widać w odchodach lekko nie przerobione zboże ale to nie wielki ilości są i taki lekko kwaśny zapach. Przyjedzie wet niech robi badania na tą ketoze. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

renault85-15TX mialem podobne objawy tylko na pierwiastce i u mnie powodem byla ketoza. skąd jesteś 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Renault85-15TX    190

Wet będzie wieczorem także powiem mu o tej ketozie. Jestem z gminy Krynice jeśli kojarzysz ale raczej powinieneś wiedzieć gdzie to. 


Vixa balet :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zenonim    223

wiem wiem gdzie to dobry weterynarz jest w Tyszowcach zbada i nie leczy na pałę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maxler    316

Niech weźmie krew  na komplet wyników i będzie wszystko wiadomo. 

18 godzin temu, tedek2 napisał:

Tak

To taka "postawa"  na uwiezowce

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj