zetor7745

Problem z bydlem (krowy mleczne)

Polecane posty

Baks00    4417

Z tego co widziałem to zadnego zaczerwienienia nic,poprostu prawa połówka zaczeła się robic większa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Baks00    4417

Czyli nie ma szans że wyrówna sie bliżej ocielenia lub po?

 

 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196
Baks cóż pan zrobisz nic pan nie zrobisz trzeba czekać i albo bedzie dorze albo nie ryzyko zawodowe niestety taka branża .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
2 godziny temu, Baks00 napisał:

Mój znajomy ma problem i potrzebuje porady.Ma jałowkę z terminem wycielenia na kwiecien.Martwi go nie równe wymie.Jedna połówka jest większa.Nie jest twarde,nie ma żadnego zapalenia.Zastanawia sie czy póżniej wymie się wyrówna czy poprostu nawet po ocieleniu takie nie równe pozostanie?

Heh na 75% bedzie ok. Do kwietnia jeszcze 4 miesiące zdąży się wyrównaćxD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czekać cierpliwie. Trafiały mi się pierwiastki co 2 tyg przed porodem miały ćwiartki nierówne, połowę wymienia mniejszą a jak przyszło do porodu to się wyrównało i mleko jest we wszystkich. Nie ma co opierać się na jednym przypadku podanym wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Co do silnego zapalenia jak juz nic nie pomaga to daje tiamfenikol lub shotapen zawsze ktorys u mnie pomaga i bez weta się udaje 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kr9292    950
5 godzin temu, ukaszProcho napisał:

Co do silnego zapalenia jak juz nic nie pomaga to daje tiamfenikol lub shotapen zawsze ktorys u mnie pomaga i bez weta się udaje 

Pogubiłem się trochę... mowisz o zapaleniu wymienia?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ukaszProcho    91

Tak. Z doświadczenia wiem ze jak jest zapalenie nie długo po porodzie to jest to silne zapalenie które zawsze popsuje ćwiartke

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Nie nudzi się Wam z tymi hf-ami. Zawsze coś nowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zapaleń niemal brak. Napisałem niemal, gdyż na ponad 20 białogłowych w tym roku było jedno w jednej ćwiartce. Sam do końca nie wiem co to było, bo jak na wieczór pojawił się obrzęk to rano zniknął. Na następny dzień pojawiają się jakieś włókniste kłaczki a potem już czysto. Miękka jest i często miała mlekotok jak się położyła. Co do reszty chorób to przez ponad 5 lat nie miałem czegoś takiego jak zaleganie, porażenie, odwapnienie, przemieszczenie trawieńca czy jakaś niechęć do jedzenia po porodzie. Ketoz też nie zauważyłem. Jedyne z czym jest ostatnio problem to torbiele, ale to na 90 % błędy w żywieniu a dokładniej nieznajomość mocznika. Ewentualnie wpływ jakiegoś wirusa. Czasem jakaś się zapcha i robię wlew, ale nie uważam tego za problem.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Też zaczynam kryć hf montbeliardami już mam jałówkę którą ostatnio kryłem. Będę  powoli wypierał hf ze stada. Nie mam obory przystosowanej do wysokich wydajności,co z tego że krowy w szczycie dają mi po 40l jak za chwile jakieś zapalenie a później problemy z zacieleniami mimo dobrej dawki żywieniowej. Krowy hf żeby dały dużo iść mleka muszą mieć warunki.Odpowiednie środowisko, bardzo dobre żywienie,opieka weterynarza. Duża cześć ludzi ma stare obory, które były dobre 20 lat temu.Teraz genetyka i żywienie poszły do przodu i takie obory nie nadają się na wysokowydajne krowy. Rasa montbeliard bardzo mi się podoba,ponieważ jest ogólno użytkowa. Mi chodzi głównie o zdrowotność i długowieczność. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

I tak C zaraz napiszą, że można ze starej obory wyciągnąć dobrą wydajność. 40 L to żaden wyczyn. Musiałbym zmierzyć ile daje ostatnio wycielona przy żywieniu na oko. Podejrzewam, że 40 sięga, bo 2 dni po porodzie miała 35 L. Pierwiastki już a mojego chowu od 25-28 zaczynały na wiosnę, gdy miałem kiepskie bele. Niektóre simentalki zawodzą i będę je wymieniał. Jedną sprawdziłem to tragedia, ale czego się spodziewać po krowie bez pochodzenia. 1 laktacja średnio, druga to samo, 3 dobrze a 4 klapa. Wolę montki i przy nich zostaję. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damianzetor9540    2705
2 godziny temu, Thomas2135 napisał:

Nie nudzi się Wam z tymi hf-ami. Zawsze coś nowego.

Dobry prowokator z Ciebie. :D Jeden woli jeździć Ursusem i w razie awarii jebnąć go młotkiem 3 razy, drugi woli JD i wzywać do byle czego serwis. Mamy wolność wyboru w kraju. :D 

Co do HF jednak po części muszę rację przyznać, bez odpowiednich obór, i żywienia to ta rasa ma średni sens bycia, niby mleka więcej ale co z tego jak weterynarz to odbierze, i wyjdzie na jedno jakby trzymać MO albo SM. Ale gdy ktoś ma warunki do tej rasy, przestronne obory, najlepiej wolnostanowiskowe, i ma ziemię z której ukręci konkretne kiszonki to jednak ten HF żyje jak powinien i w portfelu też się zgadza. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Zgadzam się co do hf. Rasa mocno delikatna która potrzebuje całodobowego doglądania. Sami mieliśmy czystorasowe to więcej problemów jak pożytku i trzeba pilnować każdej. Zaczeliśmy krzyżować z sm i te które już są w 3 pokoleniu to i do mleka są ok i nie ma aż tak dużych problemów i żywienie nie musi być nie wiadomo jakie. Jak  ktoś ma konkretne objętościówki to może bawić się z hf :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Thomas to ładnie ci dają,też chciałem kupić czysto rasowe,ale nie mam funduszy,powoli  i do przodu.Aktualnie 90 % krów  kryję montbeliardami.Tylko nie wiem czy może jałówki 50%hf 50%mo kryć MO czy dopiero jak jałówka będzie miała 75%mo ?.Mam już 4 jałówki mieszane.Jedną pokryłem,ale hf :( 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

TJa do niczego nie zmuszam, ale da się zauważyć hf-owe lobby. Nie wszystkie dobrze dają. Bawię się w to niecałe 6 lat a to jest niczym w hodowli. Popatrzcie ile lat ludzi doskonalą swoje stada i co mają teraz? Jak będę miał swój mieszalnik to żywienie będzie bardziej dostosowane. Teraz wszystko na oko daję. Pewnie część mnie wyśmieje za wydajność, ale w tej chwili średnia od sztuki ze zbiornika to niecałe 17 L. Większość wcieleń było luty-maj i kilka sierpień-listopad. Niektóre ostro zaniżają jak wspomniana simka całe 10 L. Szał po prostu. Na szczęście rosną kolejne jałówki i będzie co wymieniać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość Krowiara
      Przez Gość Krowiara
      13. czerwca się ocieliła i po tygodniu trochę osłabła. Dzień wcześniej zerwała łańcuch (chciała iść chrupać trawę), a później już nawet z obory nie chciała wyjść. Jest słaba i mało je, brak jej apetytu, że tak powiem. Ketoza to nie jest, bo to nie krowa mleczna, a mięsna simentalka. Dużo przeżuwa, je z wyciągniętą głową i trochę chudnie.
      Bardzo mi na niej zależy, ponieważ to moja ulubiona krówka i nigdy się tak nie zachowywała.
      Dodam też, że przed zapłodnieniem była trochę utuczona, bo jej przeznaczeniem była rzeźnia. Los się zmienił i kryliśmy ją pierwszy raz w wieku 2 lat.
    • Przez rolnik50028
      Witam mam dylemat co hodować byki mięsne czy krowy polskie czerwone zachowawcze mam 3h
    • Przez MaciejF
      Witam!
      Mam do Was pytanie - jak poradziliście sobie z błotem przy oborze? Przy samym wejściu zawsze jest meega grzązko. Jak utwardzaliście teren? Wiem że najlepszy jest beton bądź płyty drogowe, ale ja zastanawiam się nad położeniem kraty drogowo parkingowej z plastiku. Można je znaleźć na internecie. Trzeba oczywiście przygotować grunt i dobrze je położyć, potem zasypać gruzem. 
      Czy ktoś z Was zastosował tego typu materiał u siebie? Czy to zdało egzamin i czy było tańsze niż beton?
    • Przez Berciik2015
      Mam do zaoferowania 3 krowy wysoko cielne termin ocielenia  11.04. Krowy są wysoko mleczne 1 sztuka rasy hf ok 97,5% oraz 2 krzyżówki hf75%-sm25%.  Są to odpowiednio 1 pierwiastka,  2 po 2 ocieleniach i 3 po 3 ocieleniach.  Krowy dojone były dojarką[zasuszone 26 luty], dawają średnio  38 litrów dziennie. Są dużego kalibru. 22 marca dostały bolus kekstone. Zacielane były sztunie wysokiej klasy hf. Sztuki są bardzo  spokoje. Waga krów ok 670-750 kg. Cena 5500zl brutto  z możliwością negocjacji. Sprzedaję z powodu  ograniczenia  produkcji 
    • Przez kamil5421
      Sprzedam paszowóz Trioliet 12m3 . Opis w Linku https://www.olx.pl/oferta/paszowoz-trioliet-12m3-2-1200-nie-straumann-pekon-10m3-CID757-IDsQrjj.html
       
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj