yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
metrax12    138
3 godziny temu, odrion napisał:

@metrax12 na jednym polu okazało się, że mam ok 1m szerszą ścieżkę i nie wiedząc o tym zostało nie dopryskane. Powychodziły samomosiewy rzepaku i odrobinę przytuli.

Pojadę to 1 sekcją. Fluoksypyr i tribenurun. Rzepaki rachityczne, ale poszły w górę. Może coś dodać do tribenuronu, żeby szybciej je wzieło? Poradzisz?

A może np zrezygnować z fluksypyru i dać flame duo (florasulam i tribenuron)?

Jak chcesz mieć szybki efekt padnięcia rzepaku, dodaj z 1l MCPA 300, tylko nie wiem czy jest sens. Jak dasz oba warianty, też będzie dobrze. Tylko przy fluroksypyrze pilnuj tempertatur (bo nadają ochłodzenie).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piodro4444    74

Pasowało by mi jutro wjechać z t1 i regulacją w pszenice siane po qq ale na noc z czwartku na piątek nadają przymrozek (-1), ryzykować czy czekać do wekendu? Teoretycznie minie ponad 3 doby.Łan póki co wydaje się zdrowy jednak mam obawy czy faza do skracania mi nie ucieknie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    199
1 godzinę temu, metrax12 napisał:
5 godzin temu, odrion napisał:

@metrax12 na jednym polu okazało się, że mam ok 1m szerszą ścieżkę i nie wiedząc o tym zostało nie dopryskane. Powychodziły samomosiewy rzepaku i odrobinę przytuli.

Pojadę to 1 sekcją. Fluoksypyr i tribenurun. Rzepaki rachityczne, ale poszły w górę. Może coś dodać do tribenuronu, żeby szybciej je wzieło? Poradzisz?

A może np zrezygnować z fluksypyru i dać flame duo (florasulam i tribenuron)?

Jak chcesz mieć szybki efekt padnięcia rzepaku, dodaj z 1l MCPA 300, tylko nie wiem czy jest sens. Jak dasz oba warianty, też będzie dobrze. Tylko przy fluroksypyrze pilnuj tempertatur (bo nadają ochłodzenie).

A nie ma ryzyka podania teraz MCPA 300? Patrzę, że podają termin stosowania do BBCH29. Pszenica w fazie BBCH 31.5.Wiem, że dawka 1l to nie tyle co max 3l/ha.

Koszt żaden, to bym dodał, tylko wolę się upewnić, że nie wyrządzę szkody pszenicy.  Przy MCPA widzę, że jeszcze gorzej z temp. niż w przypadku fluoksypyru.. 

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robercikj100    1010

co można by było dodać do mustanga forte na pszenice jarą ? puma 1 l  będzie dobrze ?


AndrzejRo vel Anetka1 vel AleksanderX vel AndrzejLewoc to forumowy transwestyta!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    147
Napisano (edytowany)

@odrion z tym jest jakos dziwnie. Jeden srodek na do konca fazy krzewienia gdzie inny z mcpa w skladzie ma do liscia flagowego 😂 

W sumie ja raz pryskalem na podflagowy bo duzo wyszlo bodziakow to nic sie nie stalo a dalem dawke unijną 

Edytowano przez kamil800
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    138
1 minutę temu, Tomek90 napisał:

Jakby wyjebało czarne kłosy to byłoby. 

No gdziesz.

58 minut temu, odrion napisał:

A nie ma ryzyka podania teraz MCPA 300? Patrzę, że podają termin stosowania do BBCH29. Pszenica w fazie BBCH 31.5.Wiem, że dawka 1l to nie tyle co max 3l/ha.

Koszt żaden, to bym dodał, tylko wolę się upewnić, że nie wyrządzę szkody pszenicy.  Przy MCPA widzę, że jeszcze gorzej z temp. niż w przypadku fluoksypyru.. 

Padło pytanie, dałem odpowiedź. Czy sam bym dodawał MCPA, na sam rzepak chyba nie. Daj flame duo lub tribenuron + fluroksypyr jak będzie ciepło.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    147
Napisano (edytowany)

A jest gdzies potwierdzone, ze to mcpa powoduje te czarne klosy? Pytam z ciekawosci bo np jest środek Agritox 500 i tam w etykiecie masz "od fazy 3 rozkrzewien do konca fazy 3 kolanka" wczesniej podawalem tez link do srodka ktory zezwala na oprysk liscia flagowego a ma mcpa w skladzie 

Edytowano przez kamil800

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
5 godzin temu, alfa napisał:

To kiedy żniwa będą ? 

Też często w tym roku się zastanawiam nad tym , kiedy żniwa będą , ale jak by się za wiele złego nie wydarzyło to myślę że przełom czerwca /lipca . Tak jak i z rzepakiem 9 kwietnia przyszło mi w telefonie wspomnienie z 2 lat temu , to jak wówczas porównałem to zdjęcie do aktualnej sytuacji na polu to nie do uwierzenia , wówczas można powiedzieć że zaczynał startować , nawet nie wybity nic w pęd , a z tego roku już żółto na polu 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2272

W 2017 roku regulacja rzepaku w marcu jak w tym roku, żniwa 2 sierpnia rzepaku kończone, zboża koszone po rzepakach także żebyście się nie zdziwili ze żniwa jak zawsze. 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
9 minut temu, Tomek90 napisał:

W 2017 roku regulacja rzepaku w marcu jak w tym roku, żniwa 2 sierpnia rzepaku kończone, zboża koszone po rzepakach także żebyście się nie zdziwili ze żniwa jak zawsze. 

Ale musiało by się coś wydarzyć (choć mówią o tym ochłodzeniu )żeby wegetację wstrzymało na tyle żeby te plantacje co już mają w tej chwili liść podflagowy dojechały dopiero na sierpień , U mnie zazwyczaj pszenica Linus się kłosiła 5-10 czerwiec  , więc to będzie dobry odnośnik kiedy się teraz zacznie kłosić , bo potem czy 3 dni w tą stronę czy 3 dni w tamtą , ale jednak wegetacja , wegetacją , i po kłosze3niu za ok 1,5 miesiąca trzeba się spodziewać żniw 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2272

U mnie strzelanie w źdźbło. Podałem przykład na mój region jak to wyglądało w 2017 roku kiedy tez wcześnie/szybko wegetacja posunęła ale w rezultacie skończyło się nie tak wcześnie, bo pamietam lipiec już po żniwach były lata. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, kamil800 napisał:

A jest gdzies potwierdzone, ze to mcpa powoduje te czarne klosy? Pytam z ciekawosci bo np jest środek Agritox 500 i tam w etykiecie masz "od fazy 3 rozkrzewien do konca fazy 3 kolanka" wczesniej podawalem tez link do srodka ktory zezwala na oprysk liscia flagowego a ma mcpa w skladzie 

3 lata temu jedną działkę poprawiałem środkiem co miał mcpa bo mak się panoszył i akurat miałem to na składzie...  Późno już było. Tam gdzie był omijak kłosy ładne a tam gdzie środek poszedł kłosy mega czarne choć ziarno ok 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

na szczęście ochłodzenie trochę zatrzyma to szaleństwo skoro jeszcze nie ma połowy kwietnia a rzepak już połowa łuszczyn na pedzie głównym i jęczmień który się kłosi, dwa lata temu zbieg na płatka robiłem coś około 25 maja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1202
1 godzinę temu, mysza103 napisał:

Też często w tym roku się zastanawiam nad tym , kiedy żniwa będą , ale jak by się za wiele złego nie wydarzyło to myślę że przełom czerwca /lipca . Tak jak i z rzepakiem 9 kwietnia przyszło mi w telefonie wspomnienie z 2 lat temu , to jak wówczas porównałem to zdjęcie do aktualnej sytuacji na polu to nie do uwierzenia , wówczas można powiedzieć że zaczynał startować , nawet nie wybity nic w pęd , a z tego roku już żółto na polu 

Ładnie u was rośnie no ale chyba nie możliwe że przełom czerwca lipca żniwa pszenicy. Nawet bym i nie chciał bo zaraz u was zrobi się czarno na polach a ledwo wakacje się zaczną . Jednak jak długo zielono czy żółto to fajnie 🙂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
metrax12    138
1 godzinę temu, Tomek90 napisał:

W 2017 roku regulacja rzepaku w marcu jak w tym roku, żniwa 2 sierpnia rzepaku kończone, zboża koszone po rzepakach także żebyście się nie zdziwili ze żniwa jak zawsze. 

Regulacja nic nie ma do rzeczy, bo rośliny mogą zacząć szybko strzelać w pęd ale wolno przyrastać (jak w tym roku). Natomiast początek kwitnienia jest zdecydowanie szybciej niż w co najmniej 10 lat do tyłu.

25 minut temu, Samsung123321 napisał:

3 lata temu jedną działkę poprawiałem środkiem co miał mcpa bo mak się panoszył i akurat miałem to na składzie...  Późno już było. Tam gdzie był omijak kłosy ładne a tam gdzie środek poszedł kłosy mega czarne choć ziarno ok 

Może jeszcze była jeszcze co najmniej dikamba w składzie? Dikamby niby nie można po krzewieniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil800    147
43 minuty temu, Samsung123321 napisał:

3 lata temu jedną działkę poprawiałem środkiem co miał mcpa bo mak się panoszył i akurat miałem to na składzie...  Późno już było. Tam gdzie był omijak kłosy ładne a tam gdzie środek poszedł kłosy mega czarne choć ziarno ok 

Czyli tylko klosy byly czarne ale ziarno w nich normalnie bylo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, kamil800 napisał:

Czyli tylko klosy byly czarne ale ziarno w nich normalnie bylo?

Tak ziarno ładne bo konsumpcję miałem ale zakładam że mogło być lepiej w plonowaniu bo takie 6.5 tony a wizualnie był potencjał no na te 7-7.5 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dastan    620

Praktykował ktoś wysianie w tej fazie mocznika jako dawke na kłos?

18 godzin temu, mysza103 napisał:

Na T1 były 2 opcje , czść duet na start, a część , coś tam - coś tam (już nie pamiętam) +tebukonazol , A na T2 pójdzie po całości protiokonazol + azyksostrobina po 125g

ps , Azoksystrobiny jednak pójdzie po 100gram , jak przeliczyłem ha i ile mi zastało oprysku , to by właśnie wychodziło dokładnie po 104 g azoksy 

Też na T2 planuje azo + protio,  ale nie wiem czy nie dać chocby 0,5 tebu na rdzę, bo protio słabo działa na to. Azo wiadomo tylko zapobiegawczo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
9 godzin temu, alfa napisał:

Ładnie u was rośnie no ale chyba nie możliwe że przełom czerwca lipca żniwa pszenicy. Nawet bym i nie chciał bo zaraz u was zrobi się czarno na polach a ledwo wakacje się zaczną . Jednak jak długo zielono czy żółto to fajnie 🙂

U nas 15 lipca to nic nadzwyczajnego kosić pszenicę,  jednego roku kosiłem pszenice 9 lipca na niektórych kawałkach ,  czy rzepak 5-6 lipca , więc w tym roku patrząc co jest na polu na chwilę obecną to przełom czerwiec/ lipiec  jest jak najbardziej aktualny , a na koniec będą pewnie jęczmienia jare , bo dopiero co tydzień - dwa tygodnie temu powschodziły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampl    102
30 minut temu, mysza103 napisał:

U nas 15 lipca to nic nadzwyczajnego kosić pszenicę,  jednego roku kosiłem pszenice 9 lipca na niektórych kawałkach ,  czy rzepak 5-6 lipca , więc w tym roku patrząc co jest na polu na chwilę obecną to przełom czerwiec/ lipiec  jest jak najbardziej aktualny , a na koniec będą pewnie jęczmienia jare , bo dopiero co tydzień - dwa tygodnie temu powschodziły

Haha. A ja tydzień temu to nawet pola nie uprawiałem pod siew. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    332

dziś rano o 5 było u mnie 0* najbliższy tydzień w nocy pokazuje po 2-3* na plusie więc przy gruncie możliwe przymrozki. w prognozie na najbliższe 10 dni spore ochłodzenie więc wegetacja wychamuje, szkoda tylko kwitnących sądów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez piotrb14
      Witam. W tym roku 1 raz spotykam się z tym ustrojstwem w okolicy.
       
       
      Tak wyglądała na jesieni po zasiewach.

       
      Tak na jesieni, już z wtedy było widać drobne przebarwienia na koncówkach liści.

       
      a Tak wygląda to teraz: Najmniej porażona bamberka zasiana z własnego zbioru
       

       
      oraz najbardziej porażony julius i ozon ( materiał c1)

       
      Pojedyńcza wyrwana roślina
       

       
      Stanowisko po rzepaku ph uregulowane zasobność składników srednia do wysokiej, materiał kwalifikowany ( julius i ozon) babmerka zasiana z własnego materiału wygląda dużo lepiej niż te pszenice siane z cenrali ( wszystkie są obok siebie) na Agilu sianym tydzien pozniej jest tego ustrojstwa dużo mniej a na pszenicach sianych w buraczysku późną jesienią problem w ogóle nie występuje. Dostała 180N, mikro elementy odżywki itd. Skracana nie była bo bałem sie że dobita zostanie całkowicie. Po 1 zabiegu na grzyba wirtuozem wydawało się że poprawiła się jednak już podczas T2 duet ultra + accanto widać bylo przebarwienia te, fioletowo czerwone które teraz przechodzą w żółty zgnity tj po objawach ataku grzyba. Na wiosnę była pryskana herbicydem lancet plus.

    • Przez ENDRIUROL
      witam
      mam pytanie odnosnie Trojszyka. mam w silosie ok 60t pszenicy i zagladajac do silosa znalazlem zywego. od jutra umnie temperatrury minusowe. nawet pokazuja -12 w nocy(kuj-pom). czy jest pewne ze zdechnie? bo wiadomo ze gazowanie tez kosztuje. prosze o pomoc
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez Mrloyalasfuck
      Steroids, both in animals and humans, have been a topic of controversy and debate for many years. These compounds, which can have various effects on the body, are used for a variety of purposes, including medical treatment, performance enhancement, and in the case of animals, to promote growth in livestock. While steroids can have beneficial effects when used properly under medical supervision, their misuse and abuse can lead to serious health consequences. This article aims to explore the use of steroids in animals and humans, highlighting the potential benefits and risks associated with their use.
      Benefits of Steroids in Medical Treatment
      Steroids are commonly used in medical treatment to reduce inflammation and suppress the immune system. They are prescribed for a wide range of conditions, including asthma, arthritis, and certain skin disorders. In these cases, steroids can help alleviate symptoms and improve quality of life for patients. Corticosteroids, for example, are often used to treat inflammatory conditions such as rheumatoid arthritis by reducing pain and swelling in the joints. In addition, steroids can be used to manage allergic reactions and autoimmune diseases by modulating the immune response.
      While steroids can be highly effective in treating certain medical conditions, they are not without risks. Prolonged use of steroids can lead to a range of side effects, including weight gain, high blood pressure, diabetes, and osteoporosis. Patients who are prescribed steroids for long-term use are typically monitored closely by healthcare providers to minimize these risks and adjust treatment as needed.
      Use of Steroids in Performance Enhancement
       
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj