yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2023

Polecane posty

kampl    105
1 godzinę temu, ravoj napisał:

Raz poprawiałem przytulie wiosna, raz gdzieś od miedzy axialem a tak od 7 lat tylko jesień. Osobiście uważam, że  zabieg wiosenny  dla pszenicy jest stresujący, zwłaszcza na jednoliścienne a i tak dostaje w d*pę tą chemią. Zanim jednak człowiek się nauczy jesiennego odchwaszczania to trochę minie. Trzeba wiedzieć z czym się głównie walczy, znać substancje i zasady działania i pilnować warunków 

Wiosenny jest wygodniejszy, Axial pak w beczkę i pojechał

Ale to robisz oprysk wyłącznie jesienią? Ja pszenicę pryskalem na jesień i poprawiałem wczoraj. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    979

Jesienią opryskana pszenica i jak na razie czysto ale to chyba zależy od środka jaki został zastosowany?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampl    105

No tak. Głównie problem to miotła bo bezorka robi robotę. Ale ja mam mało czasu i lenia by jeździć pryskać. Przy jesiennym zabiegu wiosenny jest chyba bardziej potrzebny niż odwrotnie. Jesienią niekonieczne gdy na wiosnę robimy. 

Jestem przed zakupem fungicyda. Myślę o tebukonazolu 200g na ha. 

czy to ma sens czy lepiej coś drożej? Typu duet na start 

  • boskalid (substancja z grupy karbosyamidów) – 200 g/l (18,3 %)
  • krezoksym metylowy (substancja z grupy strobiluryn) - 100 g/l (9,15 %)
  • metrafenon (związek z grupy pochodnych ketonu difenylowego) – 300 g/l (25,51 %)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
4 godziny temu, ciaastus napisał:

No na jesieni tańsze. Jeśli się nie policzy wiosennej poprawki o której tu piszą bo coś tam rośnie. 

Trza znać pole i chwasty. Żeby nie wyszło 400/ha. Złotych oczywiście. 

Jak ktoś  jedzie na jesieni za 150zł czy drożej,  i na wiosnę poprawkę robi w tych samych pieniądzach,  to i te 400/ ha jest osiągalne , parę dni temu rozmawiałem nawet ze znajomym który jesienią dał 130zł , a teraz poprawia za 160 zł , to muszę przyznać że nie rozumiem takiego podejścia.  U mnie jesienią ok 70 zł , i wiosną ok 40 zł i tyle 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3704
1 godzinę temu, kampl napisał:

No tak. Głównie problem to miotła bo bezorka robi robotę. Ale ja mam mało czasu i lenia by jeździć pryskać. Przy jesiennym zabiegu wiosenny jest chyba bardziej potrzebny niż odwrotnie. Jesienią niekonieczne gdy na wiosnę robimy. 

Jestem przed zakupem fungicyda. Myślę o tebukonazolu 200g na ha. 

czy to ma sens czy lepiej coś drożej? Typu duet na start 

  • boskalid (substancja z grupy karbosyamidów) – 200 g/l (18,3 %)
  • krezoksym metylowy (substancja z grupy strobiluryn) - 100 g/l (9,15 %)
  • metrafenon (związek z grupy pochodnych ketonu difenylowego) – 300 g/l (25,51 %)

Litr tebukonazolu to na flage w mało intensywnej uprawie. 

Zdecydowanie duet na start i to już!

3 minuty temu, mysza103 napisał:

Jak ktoś  jedzie na jesieni za 150zł czy drożej,  i na wiosnę poprawkę robi w tych samych pieniądzach,  to i te 400/ ha jest osiągalne , parę dni temu rozmawiałem nawet ze znajomym który jesienią dał 130zł , a teraz poprawia za 160 zł , to muszę przyznać że nie rozumiem takiego podejścia.  U mnie jesienią ok 70 zł , i wiosną ok 40 zł i tyle 

Skoro poprawia miotłę to tak wychodzi 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turok    83

4 kwietnia szedł duet na start a tu takie klocki , poprawiać teraz na samego moczaniaka czy poczekać i przy T2 dodać 

IMG_20240413_190359406.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3552
Napisano (edytowany)
15 minut temu, mysza103 napisał:

Jak ktoś  jedzie na jesieni za 150zł czy drożej,  i na wiosnę poprawkę robi w tych samych pieniądzach,  to i te 400/ ha jest osiągalne , parę dni temu rozmawiałem nawet ze znajomym który jesienią dał 130zł , a teraz poprawia za 160 zł , to muszę przyznać że nie rozumiem takiego podejścia.  U mnie jesienią ok 70 zł , i wiosną ok 40 zł i tyle 

Co stosujesz na wiosne, ceny netto ? , bo jesienia pewnie expert met

Edytowano przez miwigos

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JD1052    208
Napisano (edytowany)

Bo do duetu zawsze trza coś na mączniaka dodać, ja zawsze daje cyflux czy inny odpowiednik, ja dokładnie tak jak myszą jesień expert, wiosna poprawka i dobrze jest zawsze a jak czytam tutejsze kombinacje i to jeszcze w jakich cenach to masakra

Edytowano przez JD1052

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
9 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

 

Skoro poprawia miotłę to tak wychodzi 

Skoro poprawia miotłę to znaczy że w nieodpowiedni sposób ją niszczył jesienią  , a skoro ma taką tendencję że miotła mu wschodzi drugi raz wiosną,  to raczej bym przeszedł na odchwaszczanie wiosenne bo to raczej niea sensu te same chwasty niszczyć 2 razy . A jak ma w tym roku 50ha pszenicy to już zbędnego wydatku mu się tylko na tym robi ponad 8 tys. Druga sprawa że jemu tam doradzają i zaopatrują go w śor z pewnej firmy , to bym się wcale nie zdziwił jak takie poprawki by były nie wymagające,  no ale że doradca mówi żeby pryskać tym i tym , no to chłopak pryska

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3704
6 minut temu, JD1052 napisał:

Bo do duetu zawsze trza coś na mączniaka dodać, ja zawsze daje cyflux czy inny odpowiednik.

Albo dodać, albo zwiększyć dawkę o 30%. Pak przeznaczony na 8 ha dać na 6ha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Turok    83
JD1052 napisał:

Bo do duetu zawsze trza coś na mączniaka dodać, ja zawsze daje cyflux czy inny odpowiednik, ja dokładnie tak jak myszą jesień expert, wiosna poprawka i dobrze jest zawsze a jak czytam tutejsze kombinacje i to jeszcze w jakich cenach to masakra

w tamtym sezonie po samym duet miałem ok , jak to teraz najlepiej ugryźć jechać czymś na samego mączniaka czy poczekać i dodać do t2 ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    498
18 minut temu, Turok napisał:

4 kwietnia szedł duet na start a tu takie klocki , poprawiać teraz na samego moczaniaka czy poczekać i przy T2 dodać 

IMG_20240413_190359406.jpg

Do T2 dodaj . Po co jeździć osobno . Tyle to poczeka . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
misio3p    2168

W takich przypadkach obowiązkowo fenpropidynę, 0,5l/ha.


24.07.2008 - 24.07.2023 - 15 lat na AF

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kampl    105
1 godzinę temu, szymonidas9 napisał:

Na t1 samo temu to za malo

Jak chcesz tanio to chociaż protio i to te 160g 

A difekonazol 100-150?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2295
45 minut temu, mysza103 napisał:

Skoro poprawia miotłę to znaczy że w nieodpowiedni sposób ją niszczył jesienią  , a skoro ma taką tendencję że miotła mu wschodzi drugi raz wiosną,  to raczej bym przeszedł na odchwaszczanie wiosenne bo to raczej niea sensu te same chwasty niszczyć 2 razy . A jak ma w tym roku 50ha pszenicy to już zbędnego wydatku mu się tylko na tym robi ponad 8 tys. Druga sprawa że jemu tam doradzają i zaopatrują go w śor z pewnej firmy , to bym się wcale nie zdziwił jak takie poprawki by były nie wymagające,  no ale że doradca mówi żeby pryskać tym i tym , no to chłopak pryska

Może ma stoklose? 

52 minuty temu, JD1052 napisał:

Bo do duetu zawsze trza coś na mączniaka dodać, ja zawsze daje cyflux czy inny odpowiednik, ja dokładnie tak jak myszą jesień expert, wiosna poprawka i dobrze jest zawsze a jak czytam tutejsze kombinacje i to jeszcze w jakich cenach to masakra

Po co skoro metrafenon dosyć dobrze radzi sobie z mączniakiem? 

Screenshot_20210111_224938.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tytanowyJanusz    3704
34 minuty temu, misio3p napisał:

W takich przypadkach obowiązkowo fenpropidynę, 0,5l/ha.

Po cóż aż tyle

 

24 minuty temu, kampl napisał:

A difekonazol 100-150?

Słaby. Protio to najlepszy triazol 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Co stosujesz na wiosne, ceny netto ? , bo jesienia pewnie expert met

Jesienią expert met , a wiosną poszło hyxyper 200 ec 0,4 l/ha (19zł/ha) + 24gram granstaru (22zł/ha). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz13_05    0
16 godzin temu, mysza103 napisał:

W pszenicy liść podflagowy już na wierzchu , na majówkę flagowy będzie w pełni rozwinięty 

20240413_160952.jpg

20240413_161624.jpg

Co poszło na t1 a co planujesz na t2?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SawekBraczyk    498
35 minut temu, tytanowyJanusz napisał:

Po cóż aż tyle

 

Słaby. Protio to najlepszy triazol 

Wszędzie i co zabieg Protio to też nie dobrze . Triazol jak triazol , min 125g Difenokonazol . Niżej bym nie schodził . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2479
Napisano (edytowany)
29 minut temu, lukasz13_05 napisał:

Co poszło na t1 a co planujesz na t2?

Na T1 były 2 opcje , czść duet na start, a część , coś tam - coś tam (już nie pamiętam) +tebukonazol , A na T2 pójdzie po całości protiokonazol + azyksostrobina po 125g

ps , Azoksystrobiny jednak pójdzie po 100gram , jak przeliczyłem ha i ile mi zastało oprysku , to by właśnie wychodziło dokładnie po 104 g azoksy 

Edytowano przez mysza103

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odrion    200
Napisano (edytowany)

@metrax12 na jednym polu okazało się, że mam ok 1m szerszą ścieżkę i nie wiedząc o tym zostało nie dopryskane. Powychodziły samomosiewy rzepaku i odrobinę przytuli.

Pojadę to 1 sekcją. Fluoksypyr i tribenurun. Rzepaki rachityczne, ale poszły w górę. Może coś dodać do tribenuronu, żeby szybciej je wzieło? Poradzisz?

A może np zrezygnować z fluksypyru i dać flame duo (florasulam i tribenuron)?

Edytowano przez odrion

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1207
19 godzin temu, mysza103 napisał:

W pszenicy liść podflagowy już na wierzchu , na majówkę flagowy będzie w pełni rozwinięty 

20240413_160952.jpg

20240413_161624.jpg

To kiedy żniwa będą ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez patryk170
      Witam, dzisiaj oglądałem  pszenice jarą na polu i widać już niedobory wody. Pole to ma 500 metrów długości i jest to mozaika i z jednej strony od lasu zaczyna się na 6/5 klasie i przechodzi w 4b/a z drugiej i co mnie dziwi to to że na tych piachach jest ładna ciemnozielona a na lepszej ziemi zrobiła się jasnozielona. A  na wszystkich sąsiednich polach jest na odwrót i  na tych piachach ludziom już powypalało zboża. Czym może być to spowodowane ?
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Skalpel13
      Witam mam takie pytanie opryskalem pszenice jarke huzarem czy coś będzie z tego???
    • Przez Skalpel13
      Witam opryskał ktoś kiedyś pszenice jara huzarem proszę o opinie
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj