Skocz do zawartości

metrax12

Members
 • Zawartość

  257
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

13 Good

O metrax12

 • Ranga
  Zaawansowany
 • Urodziny 23.02.1988

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 1. Opryski rzepaku i innych oleistych

  Możesz dać 40kg na 300l wody na ha.
 2. Herbicyd na pszenice

  Jak jest wilgoć, to wydaje mi się że optymalna faza na 1-liść, oczywiście możesz dać i później.
 3. Herbicyd na pszenice

  Na miotłę u mnie się sprawdza, stosuję już kilka lat. Co do dwuliściennych, nie ukrywam, sam Expert nie poradzi sobie skutecznie z chociażby samosiewami rzepaku, przytulią, fiołkiem, chabrem nawet w mieszaninie z 0,1l DFF (zniszczy tylko fiołka z tego grona i ograniczy mocno pozostałe chwasty z tego grona. Cenowo jest to według mnie najlepsze rozwiązanie, bo stosując nawet sam Expert (ewentualnie z DFF) i na wiosnę poprawkę na dwuliścienne, to wyjdzie niewiele drożej lub podobnie do Bizona.
 4. Opryski rzepaku i innych oleistych

  Tylko ostrożeń to nie przytulia, z nim Starane już tak łatwo sobie nie radzi, szczególnie w niższej dawce.
 5. Opryski rzepaku i innych oleistych

  Tak, w szczególności Starane, może i by zwalczyło oset w jakiejś wyższej dawce (w co wątpię), którą rzepak z pewnością już solidnie odczuje. Lontrel (i Navigator) OK.
 6. Herbicyd na pszenice

  piteroo Potwierdzam, Bizon to lipa (nie wielka, ale jednak), nie ma co porównywać w zwalczaniu miotły do np. Experta.
 7. Opryski rzepaku i innych oleistych

  Butisan Avaunt + Iguana Pack, cena pewnie ok. 350 zł (Butisan Avaunt 2l + Iguana 0,27l) i też nie ma gwarancji że sobie poradzi z chwastami.
 8. Zabiegi fungicydowe

  To wygląda na niedobór miedzi, na pewno żaden grzyb ani przypalenie.
 9. Jęczmień ozimy i jary

  Rzodkiew świrzepa jest łatwa do zwalczenia, ale niekoniecznie przez fluroksypyr. MCPA, 2,4-D, dikamba, niektóre sulfonylomoczniki- te sobie powinny w miarę z tym chwastem poradzić.
 10. Zabiegi fungicydowe

  To tego grona dołączyłbym jeszcze Ventur+Lotus/Leanderw przypadku problemu z dostaniem wyżej wymienionych, wysokiej ceny lub problemem ze spożytkowaniem Fandango z pakietu. Działanie interwencyjne/wyniszczające może trochę gorsze od Boogie, ale bez porównania do innych fungicydów z samym triazolem bez SDHI typu: Capalo, Duett Star, Tilt Turbo, Wirtuoz. Jak dla mnie to 2/3 najlepszy środek na T1, biorąc pod uwagę rozsądną cenę (pomijam np. dużo droższy Priaxor i pochodne z xemium).
 11. Pszenica Ozima i jara

  Proteus nie miał 14 dni prewencji, nie miał jej wcale (Zezwolenie MRiRW Nr 10/2009 z dnia 09.02.2009). W skład tego środka wchodzi pyretroid który działa do kilku godzin, tiachlopryd, jedna z najbezpieczniejszych substancji owadobójczych dla pszczół. Stosowany po oblocie pszczół (wieczorem, nie rano), nie powinien być przyczyną zatruć. Nie jest też bardziej niebezpieczny, niż sam pyretroid (z inną substancją) zastosowany w tym samym terminie.   W przypadku Envidoru okres prewencji wynosił 14 dni (Zezwolenie MRiRW Nr 1/2006 z dnia 11.01.2006). Tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana. Faktycznie substancje z grupy kwasów tetronowych (a jest ich 3, w tym spirodiklofen), mogą negatywnie wpływać na rozrodczość pszczół. Powyższy fakt nie ma nic wspólnego z okresem prewencji (która zapobiega ostremu zatruciu), to są  efekty utajone, znacznie trudniejsze do przewidzenia, widoczne dopiero po dłuższym okresie czasu.   Usunięcie "okresu prewencji" i zastąpienie jej po części ściśle określonym terminem stosowania, według mnie było bardzo złym pomysłem, jednak obecność obydwu powyższych zapisów, mogła by się czasami wykluczać nawzajem.   Kolego Agrest, jak napiszesz postulat o przywrócenie obowiązkowego okresu prewencji na etykiecie, to chętnie go podpiszę.
 12. Pszenica Ozima i jara

  Ten typ tak ma, dodatkowo w cieczy możesz zauważyć grudki, usłyszeć "plask" przy przelewaniu, to zasługa wykrystalizowanego azotanu amonu?, z czego zapewne BASF jest świadomy i jest jedną z przyczyn tego, że nowy Medax Max ma formulację granulatu a nie płynną.   Tak ma być. Jak koledzy piszą, to nawóz posypowy. Jak chcesz stosować w formie oprysku, zaopatrz się mocznik, siarczan magnezu/potasu, saletrę wapniową/magnezową, fosforan monopotasowy, monoamonowy, dwuamonowy ale w formie krystalicznej i/lub z dedykacją do oprysku, bo część z nich, też jest stosowana posypowo.
 13. Nawożenie pszenicy ozimej

  Przecież nie tylko I międzywęźle będzie skrócone, II też. Różnica 3 cm w wysokości po jednym skracaniu jest chyba trochę za mała?
 14. Opryski rzepaku i innych oleistych

  Zobacz sobie co dany środek zawiera w składzie. Po każdym z nich będzie efekt zieloności (po Propulse też mimo że nie ma strobiluryny). Po Symetrze rzepak w teorii powinien być bardziej zielony niż po Amistar Xtra. Propulse ma tylko SDHI i triazol (o podobnym działaniu do strobi). Pictor zawiera strobi i SDHI, tylko dawki są dość niskie. Uważam że, najdłużej będzie trzymać Symetra (pomijając skuteczność działania fungicydowego).
×