Polecane posty

Damianek20    2024
2 godziny temu, paprykarz123456789 napisał:

Czy ja cos takiego pisałem ze oddaje mylisz wątki czy ty nie masz czasem Alzheimera. Może zamiast coś doradzić to piszesz nic nie wnoszące bzdety do moich komentarzy dodatkowo mylisz mnie z kimś innym

Ale kasa z młodego rolnika już mam na koncie a z restrukturyzacja 60 procent maszyny niego daje także ja z własnej kieszeni nic nie dam

To nie musisz rozliczyć nic z młodego rolnika ? 

A z małej modernizacji chyba musiałeś wstawić co kupisz za jej część . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marks50    3481

Tak więc do zobaczenia jutro na strajku w Dorhusku . Można mieć różne zdania ale łączy nas jeden cel czyli obrona całej branży rolnej . Czy słuszny jest taki rodzaj protestu czas pokaże ale jak tak rozejrzeć po Europie to protesty zaczynali Holendrzy o azotany , ostatnio Belgowie oraz Francuzi . My praktycznie blokujemy od grudnia , Rumuni protestowali jeszcze na jesieni . Dziś zaczeły się przewijać filmiki z protestów rolników na Litwie . Europa się budzi ,jak jeszcze uwzględnić protesty innych branz . Protesty są nawet w niemczech w Monachium , Szwajcaria także protestuje , francuzi też nie odpuszczają z wiekiem emerytalnym, jutro ma także stanąć transport w Finlandii . To tylko tyle i aż tyle , ludzie mają dość dyktatu paru cwaniaków zarabiajacych przez miesiąc tyle co niektórzy przez 5 lat nie zarobią , Być może jesteśmy zaczątkiem czegoś większego , krok po kroku by się nie wypalić bo droga daleka ale ujawniana korupcja ,kłamstwa wszelakich włodarzy ukazują jasno kto ma racje . Trochę to patetycznie opisałem ale no niestety takie są fakty że walczymy o więcej niż nam się wydaje lub przez łamistrajków wmawia . do jutra .

  • Thanks 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1169
8 godzin temu, Wicherek napisał:

Poznasz mnie po żółtej koszulce odblaskowej

Powiem krótko.

 Nie pomagasz 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APPACZ1    17

w KOWRZE pszenica tylko trzyma cenę właśnie dostałem czynsz dzierżawny do zapłaty cena pszenicy 152,17q niech przyjmują w ziarnie i sprzedają po tyle jak taką rzeczywistość postrzegają tylko kasa się dziś liczy niestety 

  • Like 1
  • Haha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darek12345    21
50 minut temu, APPACZ1 napisał:

w KOWRZE pszenica tylko trzyma cenę właśnie dostałem czynsz dzierżawny do zapłaty cena pszenicy 152,17q niech przyjmują w ziarnie i sprzedają po tyle jak taką rzeczywistość postrzegają tylko kasa się dziś liczy niestety 

Strasznie drogo. Wychodzi ponad 2500 zł. Jaka to klasa gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
panczo1922    637
15 godzin temu, odrion napisał:

Dla tych co intuicyjnie nie rozumieją jakie zagrożenie niesie to co ostatnio dzieje się w rolnictwie, zrobiłem szybką analizę.

Mam statystyki od 2004 i na poniższym wykresie zestawiłem zmianę % dochodu z ha w moim gospodarstwie, z oficjalną inflacją i % wzrostem płacy minimalnej. Dane są do 2022 poza dochodowością z racji tego, że jeszcze nie wszystko mam sprzedane za 2022. Płaca minimalna wzrosła o 265% (w 2004 wynosiła 824 zł - 2022 to już 3010żł ), oficjalna skumulowana inflacja to wzrost o 52% na przestrzeni tych lat. Wiemy jak ten wskaźnik jest przekłamany, ale pokazuję go jako porównanie. Jeżeli chodzi o dochód z ha, to wiadomo, że on waha się w zależności od zbiorów, cen płodów, kosztów itp. Ale okres prawie 20 lat daje już dość wyraźny obraz w kontekście trendu. Na wykresie każdy kolejny rok jest porównywany do 2004 rok. Czyli jak mamy spadek w 2005 to oznacza, że dochód w 2005 był niższy niż w 2004. Jak widać były wyskoki kiedy dochód rósł (2007 i 2010 i 2021). Było to spowodowane tym, że były wysokie ceny sprzedaży płodów. Natomiast przez większośc lat dochód był bardzo blisko dochodu z 2004 roku. Jeżeli, upraszczając przyjęlibyśmy, że uśredniony dochód w latach 2004-2012 wynosił 3000 zł /ha, to gdyby miał się zmieniać tak jak minimalne wynagrodzenie (dla mnie prawdziwa miara inflacji), to obecnie normalnym uśrednionym dochodem, którego powinien spodziewać się rolnik, powinno być ok 8000 zł. Wtedy można byłoby powiedzieć, że siła nabywcza jego pracy byłaby utrzymana. 

Wiele osób, które piszą, że rolnicy, którzy "obłowili się" w 2021, nie mogą przełkąć niskich cen w tym roku, nie rozumieją, że 2021 to była anomalia i licząc średnią dochodowość gospodarstwa rolnego, rolnicy cały czas ubożeją. Ubożeją, ponieważ ich praca jest mniej wyceniana niż w innych zawodach (porównanie do płacy minimalnej) i coraz mniej są w stanie kupić (aby utrzymać rodziny, odnowić produkcję, czy inwestować w odtworzenie zużytego sprzętu). Gdyby policzyć stosunek siły nabyczej do ceny maszyn, to wyglądałoby jeszcze gorzej. 

Przez te wszystkie lata ceny środków do produkcji praktycznie tylko rosły. Normalnym zachowaniem powinno być,że rosną również ceny płodów rolnych. Natomiast przez to, że ceny te są sterowane i podlegają spekulacji, powoduje to ubożenie rolników. Bez napływu zboża z Ukrainy, wyglądało to bardzo źle, natomiast zrzucenie ceny pszenicy w rejony 1000 zł przy obecnych kosztach może powodować, że rolnicy, którzy gospodarują na gorszych glebach, będa zmuszeni do likwidowania gospodarstw. 

 

rolnictwo - dochodowość.jpg

Pięknie pokazane!

dzięki za to!

Już wcześniej pisałem - że wielkim gównem jest dzisiaj 3 tys zł z ha zysku. To "znafcy" kazali mi zdjąć gacie i gołą d*pę na TT pokazać.

Jest dobrze i nie można narzekać a ja się nie znam....

 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tigon    1490

Do niektórych nie dotrzesz "bo czysta matematyka pokazuje że 10 lat temu było 3 koła z hektar a dziś 5 więc po co narzekasz", 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1827
11 godzin temu, driver24 napisał:

Na podaż ziarna u nas w kraju bezpośredni wpływ ma niekontrolowany import z Ukrainy, a za to odpowiedzialny jest nasz pseudo minister. A nadpodaż ziarna przekłada się z kolei na cene oraz co może ważniejsze na płynność zbytu, proste.

Oczywiście na cenę wpływ ma jeszcze szereg czynników, trendy światowe, Matif etc, ale w tym wszystkim decyzje i działania ministra nam wybitnie nie pomagają, delikatnie mówiąc. 

Na podaż  u nas w kraju miała na pewno bezpośredni wpływ sytuacja po żniwach czyli cena w okolicy 1600 i więcej i totalny brak chętnych  do sprzedaży, do tego ok 80% plonów było oddane na przechowanie, po raz pierwszy w historii miałem kłopot z z zakupem zboża do  świń pomimo dawania ceny rynkowej[bo będzie dużo drożej] więc się nie należy dziwić że duże podmioty paszowe miały podobną sytuację i skorzystały z nadarzającej sie okazji aby się zaopatrzyć w zboże

  • Like 2
  • Confused 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
9 godzin temu, Damianek20 napisał:

To nie musisz rozliczyć nic z młodego rolnika ? 

A z małej modernizacji chyba musiałeś wstawić co kupisz za jej część . 

TEN MLOEY ROLNIK TO PIC NA WODE KASE MAM. BARDZIEJ MNIE INTERESUJA JAKIES CIAGNIKI DO 200 TYS

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3528
12 minut temu, panczo1922 napisał:

Pięknie pokazane!

dzięki za to!

Już wcześniej pisałem - że wielkim gównem jest dzisiaj 3 tys zł z ha zysku. To "znafcy" kazali mi zdjąć gacie i gołą d*pę na TT pokazać.

Jest dobrze i nie można narzekać a ja się nie znam....

 

Przy Twojej teori kolejka na maszyny by była ponad rok i cena ziemi jeszcze wyższa , gdyby przeciętny rolnik zarabiał 8 tysi /ha, bo ten dobry mial by tyle co w ubiegłym rekordowym roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Prawie każde gospodarstwo w Polsce ma przewymiarowany sprzęt do potrzeb. Rolnik by nie być gorszym niż sąsiad ładuje pieniądze w maszyny. 
Rynek to dostrzegł. Zobaczył również ze rolnik mimo biadolenia ze ciężko to i tak kupuje wiec naturalnie ze ceny rosną.. 

Pomyslcie teraz jaki sprzęt mieli wasi ojcowie i dziadkowie i jakie mieli ciśnienie by co chwila kupować nowy ciągnik czy agregat.. 

To była inna mentalność i nie napompowała ona tego balonika na którym teraz unoszą się firmy handlujące sprzętem. 
 

Z śor, nawozami jest identycznie.. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9244
16 minut temu, Tigon napisał:

Do niektórych nie dotrzesz "bo czysta matematyka pokazuje że 10 lat temu było 3 koła z hektar a dziś 5 więc po co narzekasz", 

bo podchodzenie do tematu , że w jednym roku było 1000zł z hektara, a w drugim 1200 czyli jest progres o niczym nie mówi, w ziemie wkładasz kupe pieniedzy i zamrażasz na rok, jeśli porównasz to do inwestycji na przykład w jakis fundusz czy lokate w banku, może się okazać, że nie zarabiasz nawet 1/3 tego, co powinieneś, uwzględniając inflację

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2265
16 minut temu, tobago napisał:

Prawie każde gospodarstwo w Polsce ma przewymiarowany sprzęt do potrzeb. Rolnik by nie być gorszym niż sąsiad ładuje pieniądze w maszyny. 
Rynek to dostrzegł. Zobaczył również ze rolnik mimo biadolenia ze ciężko to i tak kupuje wiec naturalnie ze ceny rosną.. 

Pomyslcie teraz jaki sprzęt mieli wasi ojcowie i dziadkowie i jakie mieli ciśnienie by co chwila kupować nowy ciągnik czy agregat.. 

To była inna mentalność i nie napompowała ona tego balonika na którym teraz unoszą się firmy handlujące sprzętem. 
 

Z śor, nawozami jest identycznie.. 

Dziadkowie za koniem chodzili i co my też mamy?? Chore myślenie człowieku. 

2 godziny temu, APPACZ1 napisał:

w KOWRZE pszenica tylko trzyma cenę właśnie dostałem czynsz dzierżawny do zapłaty cena pszenicy 152,17q niech przyjmują w ziarnie i sprzedają po tyle jak taką rzeczywistość postrzegają tylko kasa się dziś liczy niestety 

A jak rok temu miałeś po 120q a pszenica sprzedawana po 180 to czemu nie mówiłeś ze KOWR za mało liczy?? Ogarnij się! 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tobago    351

Nie mówię o wracaniu do tamtych metod a o schemacie mysleniowym w tamtych czasach. Chodził za koniem, wystarczało mu dnia by zrobić zaplanowaną prace to tak sobie żył i nie myślał by konia zamienić na zachodniego JD. 
A teraz młodych piecze jak na 20ha nie mają 140KM.. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770
25 minut temu, ws71 napisał:

Na podaż  u nas w kraju miała na pewno bezpośredni wpływ sytuacja po żniwach czyli cena w okolicy 1600 i więcej i totalny brak chętnych  do sprzedaży, do tego ok 80% plonów było oddane na przechowanie, po raz pierwszy w historii miałem kłopot z z zakupem zboża do  świń pomimo dawania ceny rynkowej[bo będzie dużo drożej] więc się nie należy dziwić że duże podmioty paszowe miały podobną sytuację i skorzystały z nadarzającej sie okazji aby się zaopatrzyć w zboże

To jak w takim razie wytłumaczyć, że te duże podmioty paszowe były w stanie zapłacić za pszenicę paszowa w maju ubiegłego roku 1700-1800 netto, a była to wtedy cena rynkowa. Podobnie po żniwach na początku listopada potrafili zapłacić 1600zl netto. 

Zgadzam się firmy paszowe skorzystaly z okazji i zaopatrzyły się z importu, a furtkę otworzył i dał takie możliwości polski rząd. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
APPACZ1    17
15 minut temu, Tomek90 napisał:

Dziadkowie za koniem chodzili i co my też mamy?? Chore myślenie człowieku. 

A jak rok temu miałeś po 120q a pszenica sprzedawana po 180 to czemu nie mówiłeś ze KOWR za mało liczy?? Ogarnij się! 

u sory gostku ale u mnie max w tamtym roku to było 1650 przez pare dni a 1200 to była dobra cena w żniwa i lekko po żniwach cena była w granicach 700+ więc nie pier...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218
17 minut temu, APPACZ1 napisał:

u sory gostku ale u mnie max w tamtym roku to było 1650 przez pare dni a 1200 to była dobra cena w żniwa i lekko po żniwach cena była w granicach 700+ więc nie pier...

To gdzieś ty się uchował jak nawet u mnie na wschodzie sprzedawaliśmy w kwietniu pszenicę po 1600 brutto, konsumpcja 12,5% do Mircza a zawsze mamy jedne z najniższych cen bo za miedzą ukraińcy a do portu daleko. 

Biadolisz aby ponarzekać, KOWR ma cene chyba z GUSu a ten ustala z poprzedniego okresu więc nie ma co się dziwić że teraz jest taka cena jak pszenica była droga a teraz poszła w dół. Przy następnej racie będą brali niższą cenę. 

A jak Ci za drogo to zawsze możesz zrezygnować 😅

 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

W żniwa co się nie mieściło sprzedawałem na paszę ponad 1400 netto więc bez przesady

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2463
55 minut temu, tobago napisał:

Nie mówię o wracaniu do tamtych metod a o schemacie mysleniowym w tamtych czasach. Chodził za koniem, wystarczało mu dnia by zrobić zaplanowaną prace to tak sobie żył i nie myślał by konia zamienić na zachodniego JD. 
A teraz młodych piecze jak na 20ha nie mają 140KM.. 

skoro na 30ha pola agencja przyzna ci na MGR ciągnik o mocy 150km , czy na 20 ha ciągnik mocy 120km , to chyba nie jest nad wymiar skoro takie przyznają , a z drugiej strony , jeśli ten co ma 20-30 ha pola chce siać agregatem uprawowo siewnym z broną wirową , więc 60 chyba tego robił nie będzie 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
melon10641    1218

Dokładnie weźmie taki 120KM na 20-30 ha a potem problem w rok zrobić 300godzin :P Oczywiście bez zwierząt bo jak są ogony to inna bajka. 

Edytowano przez melon10641

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
STIG13    907

Jeżeli kogoś stać to zawsze lepiej mieć większego niż za małego 😜 

  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Łukaszek    1169
32 minuty temu, mysza103 napisał:

skoro na 30ha pola agencja przyzna ci na MGR ciągnik o mocy 150km , czy na 20 ha ciągnik mocy 120km , to chyba nie jest nad wymiar skoro takie przyznają , a z drugiej strony , jeśli ten co ma 20-30 ha pola chce siać agregatem uprawowo siewnym z broną wirową , więc 60 chyba tego robił nie będzie 

Odrobina ekonomi i zdrowego myślenia by nie zaszkodziła. Ciekawe kiedy nowy  zestaw uprawowo siewny się zwróci na 20 ha ? To że sąsiad ma zestaw uprawowy i ciągnik 150 km na 50 ha to nie oznacza że u Cb na 20 też to się będzie kalkulować .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7588

Tak dobrze powiedziane , ten większy zawsze lepiej zadowala .

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez DanielFarmer
      Jakie są u was ceny mleka? Jak płacą poszczególne mleczarnie? Podawajcie ceny i parametry w swoich regionach. Uważacie, że nadchodzący rok 2024 będzie dla nas lepszy czy gorszy?
       
      Czas zacząć narzekania w nowym temacie 🙂
    • Przez aaimk
      Jakie będą ceny pszenicy w 2024 roku?
      każdy z nas zadaje sobie to pytanie. Rok 2023 w głównej mierze opierał się na spadkach cen ziarna.  Aktualna cena pszenicy nie jest już tak wysoka a same notowania cen ziarna nie napawają optymizmem. Rolnicy i handlowcy mają w magazynach jeszcze duże zapasy pszenicy paszowej i konsumpcyjnej którą chcieli by sprzedać po najwyższej cenie.  
      Jakie jest Wasze zdanie? Sprzedawać pszenice po obecnych cenach czy czekać na podwyżki? a może pszenica będzie tylko tanieć? 
      zapraszam do merytorycznej dyskusji, podwajając propozycje cenowe lub transakcyjne dopiszcie jakie są warunki sprzedaży, jakość pszenicy i miejsce z którego pochodzi oferta.
       
      Jest to kontynuacja tematu: 
       
    • Przez Bartek933
      Ceny nawozów utrzymują się nadal na bardzo wysokim poziomie. Cena i dostępność nawozu sprawia trudności z zaplanowaniem zakupów. Ciężko przewidzieć czy ceny będą spadać czy nieoczekiwanie będziemy obserwować ich wzrost
       
      Jak myślicie? czy ceny będą spadać? jaki nawóz najlepiej kupić? 
      Proszę o podawanie cen, miejsca zakupu i wolumenu ton dla której sprzedający zaoferował tą cenę 
      Temat jest kontynuacją: 
       
    • Przez danielhaker
      Jak Waszym zdaniem będą się kształtować ceny paliw w 2024? Czy można liczyć na obiecywane w kampanii wyborczej spadki?
      Dziś wiodące koncerny zaktualizowały cenniki uwzględniając nowe stawki podatków i opłat, a więc olej napędowy drożeje o +5,3gr
      Najlepszego w Nowym Roku
       
      kontynuacja zeszłorocznego tematu:
       
    • Przez Neveragain
      Jakie będą ceny kukurydzy mokrej i suchej w sezonie 2024? W jakich cenach sprzedajecie kukurydzę w Waszych regionach? Z tego co pisaliście w poprzednim temacie o notowaniach kukurydzy, ceny rosną.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj