donweter1989

Ceny trzody chlewnej 2023

Polecane posty

ws71    1847

Dziś decyzja za 100 szt

Czy grozi nam upadłość ubojni?

 

W Polsce zakłady również obniżyły cenę, równo, po 25 groszy w stosunku do poziomu sprzed tygodnia, początku obecnego. Na więcej na chwilę obecną nie chcą sobie pozwolić, ponieważ jak wspomniałem wcześniej – mamy niższe pogłowie, które powoduje, że nadal ciężko jest na spokojnie zapełnić grafik ubojowy. W dalszym ciągu przeżywamy kryzys w produkcji trzody chlewnej, tyle, że zamiast cenowy względem dostawców, mamy kryzys pogłowia i względem ceny dla zakładów. Obie sytuacje są niebezpieczne. Pierwszy powodował rezygnację ludzi z produkcji trzody, druga może powodować falę upadłości zakładów, które nie były w sposób odpowiedni przygotowany do obecnej sytuacji. Czy zatem czeka nas fala bankructw zakładów ubojowych? Możliwe. Ja jestem przedstawicielem rolników, producentów, więc to normalne, że zawsze chce, by cena za towar, który sprzedaje była jak najwyższa, jednakże musimy też patrzeć na drugą stronę medalu. Rynek nakierowany jest na równowagę, w której i producent i przetwórca zarabiają, ponieważ sytuacja taka powoduje stabilizacje rynku, umożliwiając jego rozwój. Jakiekolwiek odstępstwo od tego powoduje perturbacje, które prędzej czy później mogą dotknąć obie strony, stąd konieczność wytworzenia programu, strategii, która będzie realizowana (a w trakcie nawet modyfikowana) przez przynajmniej dekadę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
nunu85    499
krilan06 napisał:

Czyli mamy rozumieć że przy obecnych cenach rolnicy zarabiają kokosy a zakłady dokładają?

nie wiem jak z zakładami, ale taki zysk z tucznika jak był w tym roku ( czy nawet wyjdzie średniorocznie) to jeszcze nie było chyba w historii. bo żeby za tucznika kupić półtorej tony zboża, to sobie nie przypominam kolega świniarz, w ale nie jakiś ogromny, bo cykl zamknięty i chyba 80 macior, w tylko tym roku wymienił sobie kombajn , kupił ładowarkę, założył panele solarne na chlewni i jeszcze wiem że intensywnie poszukuje traktora . To jak ktoś mi powie że producenci trzody mają w tym roku źle to wyśmieje. Jeśli tylko neo ma problemu z asf to jest wręcz zajebiście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1847
3 godziny temu, nunu85 napisał:

nie wiem jak z zakładami, ale taki zysk z tucznika jak był w tym roku ( czy nawet wyjdzie średniorocznie) to jeszcze nie było chyba w historii. bo żeby za tucznika kupić półtorej tony zboża, to sobie nie przypominam kolega świniarz, w ale nie jakiś ogromny, bo cykl zamknięty i chyba 80 macior, w tylko tym roku wymienił sobie kombajn , kupił ładowarkę, założył panele solarne na chlewni i jeszcze wiem że intensywnie poszukuje traktora . To jak ktoś mi powie że producenci trzody mają w tym roku źle to wyśmieje. Jeśli tylko neo ma problemu z asf to jest wręcz za***iście.

Zgadzam sie w 100%

 

4 godziny temu, Ogrodnik3768 napisał:

Kiedy składałes wniosek decyzję dostałeś pocztą?

Coś koło 10 września, decyzja pocztą, kasa jak sie dziś okazało wpłynęła już we wtorek

Edytowano przez ws71

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandzior11    45

Jak tucznik był w 2021 po 3.6 zł to jak prosiliśmy żeby dołożyli przy zakupie choćby to 4 z przodu było to nie da się bo nie zarobią. To co teraz my mamy znów poniżej kosztów produkować bo zakłady plajta kto się wami przejmował od przeszło 20 lat . Dajcie spokój . I tak jemu nie swoje świnie bo parę procent to nasze resztę import 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PRZMAS19821982    962

Dobrze mówisz.

O nas to sobie przypominają raz na 4 lata chwilę przed wyborami...tak jak jest teraz...

najbliższe dwa lata są też wyborcze ,może chociaż z tego powodu cena na przyzwoitym poziomie będzie się utrzymywać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    250

Obniżek raczej nie powinno być bo to oznacza dalszy spadek pogłowia świń i zakłady mięsne tym dobrze wiedzą 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JanKrzysztof    1990
1 godzinę temu, bizon1 napisał:

Obniżek raczej nie powinno być bo to oznacza dalszy spadek pogłowia świń i zakłady mięsne tym dobrze wiedzą 

Serio? Marcinkowscy zjazd po giełdzie -25 groszy. O cenie w Polsce decyduje to, w jakiej cenie są świnie na zachodzie + koszty transportu w dane miejsce kraju. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dontcry    118
8 godzin temu, bizon1 napisał:

Obniżek raczej nie powinno być bo to oznacza dalszy spadek pogłowia świń i zakłady mięsne tym dobrze wiedzą 

Ich to średnio interesuje jakie pogłowie jest. Będą doić ile się da do końca i zostaną tylko najwięksi co nie splajtują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bizon1    250

Pożyjemy zobaczymy dodam mało wstawień było w sierpniu więc okres przedświąteczny to będzie swego rodzaju testem dla zakładów

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandzior11    45
26 minut temu, bizon1 napisał:

Pożyjemy zobaczymy dodam mało wstawień było w sierpniu więc okres przedświąteczny to będzie swego rodzaju testem dla zakładów

No raczej bo największą obniżką była ta kiedy duny i holendry były do odstawy. Jak się ma cykl zamknięty to jakoś się to pcha a kolega kupił prosiaki po 600 zł a sprzedał wyszło po 7.8 zł. Tak że już nie wstawił teraz nic . Zaraz ktoś napisze ze głupi że po tyle kupował ale musi co jaki czas coś wpuścić bo wszystko niszczeje z nieużywania. Dziś są takie czasy że nie wiadomo co zasiać żeby wyszło za koszty produkcji tak samo jak trzoda zboża i inne gałęzie w rolnictwie. Wytrwałości życzę pozdrawiam 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
turtojs    439

mało wstawien jest teraz i styczeń może być lepszy cenowo dla tucznika niż grudzień, bo we wrześniu każdy wpuszczał żeby właśnie w grudniu sprzedać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bandzior11    45
3 godziny temu, turtojs napisał:

mało wstawien jest teraz i styczeń może być lepszy cenowo dla tucznika niż grudzień, bo we wrześniu każdy wpuszczał żeby właśnie w grudniu sprzedać

To by był pierwszy styczeń od lat z cena wyższą. Dziś już nic nie przewidzisz do przodu miesiąc a co dopiero 2,3,4 . Dlatego lubię cykl zamknięty bo lepiej sprzedawać co miesiąc niż co 3-4 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Skowron16    20

Też mam cykl zamknięty i to jest najlepsze w nim że co miesiąc masz jakąś partie na sprzedaż ciągły obrót pieniądzmi i w tym roku nawet sporo z tego zostawało

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
cikenos    6

Wszysrko elegancko bo jest tanie zboże i dlatego tak wychodzi jak by było po 140 jak w tamtym roku to by nie było tak pięknie 😀

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
albert1991    33
1 godzinę temu, krilan06 napisał:

Jak do normalnych cen? To 600-700 zł/t przy obecnych kosztach to normalna cena? 

Nie pisze o kosztach  tylko że cena 1800zl za pszenicę to był wybryk natury .tak jak 1000zl za mokra kukurydze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kanalia2    158
Dnia 6.10.2023 o 14:23, bizon1 napisał:

Obniżek raczej nie powinno być bo to oznacza dalszy spadek pogłowia świń i zakłady mięsne tym dobrze wiedzą 

Wiesz co to pobożne życzenia. Zakłady  wiedziały przy 300 tys. hodowców ze  jak bedą obniżać ceny to będzie spadek pogłowia i co ?? obniżały, potem było 100 tyś hodowców i co dalej obnizały teraz jest nas 50 tys . i dalej będą obniżać. Nie ma takiego pułapu  kiedy zakłady się opamiętają. Nawet jak w całym kraju  zostanie 1 hodowca u nich i tak będzie nadprodukcja i obniżki cen. To przestępcy którzy  będą kraść do ostaniego hodowcy. Na opamiętanie nie licz 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1847
11 godzin temu, Desperado napisał:

Zboża nie sprzedawać prywatnie poniżej tysiaka.

Podałeś idealny przepis na jeszcze wieksza nadprodukcje zboża w Polsce, przy 1000zł t zboża,świński biznes robi sie nieopłacalny, czyli Ci którzy jeszcze hodują przestają i przechodzą na produkcję zbóż[taki eksodus trwa od lat+ idą na etat] na rynku jest jeszcze wiecej zbóż paszowych krajowych,przy takiej cenie jaką proponujesz wykańczasz niezależnych producentów, jednocześnie popierasz tucz nakładczy i zwiazane z nim firmy[które to w wiekszości w poprzednich latach importowały tanie zboże ze Wschodu], czyli doprowadzasz do całkowitego załamania krajowego rynku zbóż. obecnie coś takiego ma miejsce w Rosji gdzie w głebi kraju jakościowa pszenica kosztuje ok 400 zł i kupców brak.

  • Like 1
  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Gość
      Przez Gość
      Jak się zmieniają ceny bydła w roku 2024? Jakie są ceny w waszych regionach? Ceny bydła pójdą w dół czy może tak korzystna tendencja dla nas hodowców się utrzyma 🙂
       
      Wpisując cenę podajcie od razu datę i region w jakim handlowaliście bydłem.
      Kontynuacja tematu
      https://www.agrofoto.pl/forum/topic/297364-ceny-bydla-2023/page/279/?tab=comments#comment-4253941
    • Gość
      Przez Gość
      Jak się zmieniają ceny bydła w roku 2023? Jakie są ceny w waszych regionach? Ceny bydła pójdą w dół czy może tak korzystna tendencja dla nas hodowców się utrzyma 🙂
       
      Wpisując cenę podajcie od razu datę i region w jakim handlowaliście bydłem.
      Kontynuacja tematu 
       
    • Przez DzikiSimental25
      Nowy Rok to i nowy temat. 
      Link do kontynuacji tematu : 
       
    • Przez teybe
      Witam forumowiczów. 
      Dostałem propozycję od tej firmy. Chcą kupić ode mnie byki. Przyjechali popatrzyli i zaoferowali, że przeleją rano na konto 50 tyś. A po południu przyjadą po byki i je zważą. Jeśli wyjdzie mi mniej to mam im przelać różnicę, a jak więcej to oni dopłacą.
      Mieliście takie sytuacje z tą firmą bo nie miałem takiej transakcji i mam wątpliwości?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj