odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

pro1985    0
4 godziny temu, puszczyk napisał:

czekamy juz tylko na rolno=srodowiskowe...

Podobno zaliczki ma nie być, tylko płatność końcowa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
puszczyk    5

w agencji mowiono ze bedzie zaliczka rolno-srodowiskowych a jak bedzie w praktyce zobaczymy,,,,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1445
9 godzin temu, damian12345 napisał:

Mam na polu ekoschemat międzyplon ozimy i mam pytanie. Sąsiad mi będzie sypał pryzmę z buraków, które będą zabierane od razu, więc powierzchnia się zmniejszy o jakieś 10 - 20a. Co robić w takiej sytuacji? Olać to czy robić jeszcze zmianę do wniosku zmniejszając tą powierzchnie międzyplonu?

Ja  bym olał....

 

10 godzin temu, rafal3939 napisał:

U mnie z 9 ha 4900zł

Pewnie  bez ONW   i   strączkowych i  pastewnych... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
15 godzin temu, GRZES1545 napisał:

tez nie do konca - wszystkich malorolnych jakich znam pryskają i nawożą regularnie lecz nigdzie tego nie rejestrują bo za duzo zachodu i papierków. Podczas kontroli opryskiwacze i rozsiewacze pochowane w czeluściach garaży. Rocznie zużyje 0,5t saletrzaku czy  innego mocznika to nawet nie składa nawozowego bo za 200zł zwrotu doopy mu sie nie chce ruszyć.

 

fakt faktem - produkuje nie na rynek a na wlasne potrzeby

Edytowano przez Celownik07
  • Like 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9276
9 minut temu, Celownik07 napisał:

tez nie do konca - wszystkich malorolnych jakich znam pryskają i nawożą regularnie lecz nigdzie tego nie rejestrują bo za duzo zachodu i papierków. Podczas kontroli opryskiwacze i rozsiewacze pochowane w czeluściach garaży. Rocznie zużyje 0,5t saletrzaku czy  innego mocznika to nawet nie składa nawozowego bo za 200zł zwrotu doopy mu sie nie chce ruszyć.

 

fakt faktem - produkuje nie na rynek a na wlasne potrzeby

niekoniecznie na "własne" - zaopatrzy sąsiadów w jajka, mięsko, warzywa, czasem coś sprzeda na ryneczku - to też jest produkajc

to, że żaden US nie zobaczy z tego faktury i GUS nie policzy - to inna bajka, a robienie statystyki z tego, że "nie produkują" to takie samo kłamstwo statystyczne, jak każde inne

a gdzie zaopatrują się gołębiarze, hodowcy królików czy paru kurek w zboże ? właśnie u takich małych rolników najcześciej, bo większy nie chce sie bawić w sprzedaż na worki i woreczki, a emeryt ma czas i zawsze jest w domu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
arosaw100    85

Ja mam kolegę  ma 7 h hoduje parę sztuk opasów oczywiście  kupuje cielaki sieje też pszenicę i pszenżyto i wszystko wywozi  przyczepką samochodową  na lokalny rynek  biorą od niego gołębiarze i hodowcy kór na swoje potrzeby

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7300

Jutro talerzowka idzie na miedzyplony. Śnieg i mróz nadają, co miało urosnąć to urosło. 

  • Like 1

..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9021
3 godziny temu, Celownik07 napisał:

tez nie do konca - wszystkich malorolnych jakich znam pryskają i nawożą regularnie lecz nigdzie tego nie rejestrują bo za duzo zachodu i papierków. Podczas kontroli opryskiwacze i rozsiewacze pochowane w czeluściach garaży. Rocznie zużyje 0,5t saletrzaku czy  innego mocznika to nawet nie składa nawozowego bo za 200zł zwrotu doopy mu sie nie chce ruszyć.

 

fakt faktem - produkuje nie na rynek a na wlasne 

Tez prawda. Jak widać teraz definicja rolnika tez się zmienia. Jak ktoś tylko na wlasne potrzeby produkuje to już nie jest uznawany.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    673
1 godzinę temu, pedro2 napisał:

Jutro talerzowka idzie na miedzyplony. Śnieg i mróz nadają, co miało urosnąć to urosło. 

daj fote jak "zmulczowałeś". Ja w sobote wjezdzam jak jeszcze sniegiem nie sypnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pedro2    7300

Będę starał się nie ryć tak głęboko jak zawsze i część będzie na wierzchu. 


..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jajanek1    320

mulczowanie międzyplonu   dopuszcza  się jak mocno wybujałe , a nie jak  niewidzialne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Wczoraj onw, dziś zaliczka - ktoś wie kiedy reszta za te nowe wymysły? do końca grudnia całość czy jak?

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1830

A co pierwszy raz ubiegasz się o płatności... tak jak i było do tej pory reszta od grudnia do końca czerwca 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2465
2 godziny temu, jajanek1 napisał:

mulczowanie międzyplonu   dopuszcza  się jak mocno wybujałe , a nie jak  niewidzialne

Wystarczająco wybujały?

20231108_132036.jpg

7 minut temu, d4rek napisał:

Wczoraj onw, dziś zaliczka - ktoś wie kiedy reszta za te nowe wymysły? do końca grudnia całość czy jak?

Do końca czerwca 😂

Raptem pół roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
d4rek    67

Czerwiec to jak masz kontrol -  w zeszłym była na gminie to luz, rozbiega się o ekoschematy 1pkt=x zł? wole wiedzieć ile jeszcze ma wpaść 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Roki212    1830

Jak oni sami nie wiedzą jeszcze ile mają dać więc trzeba jeszcze poczekać aż się dowiedzą 😉

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciupek    30

Mi wczoraj przyszła zaliczka. Podkarpackie. 30% mniej jak rok temu. Z ekoschematów tylko rośliny miododajne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1694
44 minuty temu, ciupek napisał:

Mi wczoraj przyszła zaliczka. Podkarpackie. 30% mniej jak rok temu. Z ekoschematów tylko rośliny miododajne.

jaki poniosłeś koszt nasion na te rośliny miododajne?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
GRZES1545    9021

Znajomy kupował jakaś mieszankę na 1 ha płacił około 600zł🙆‍♂️

54 minuty temu, Roki212 napisał:

Jak oni sami nie wiedzą jeszcze ile mają dać więc trzeba jeszcze poczekać aż się dowiedzą 😉

Dokładnie tak jest. Z tego co wiem dopiero będą się brać za wyliczenia co ile czego jest, ale to moze po nowym roku 😎

3 godziny temu, jajanek1 napisał:

mulczowanie międzyplonu   dopuszcza  się jak mocno wybujałe , a nie jak  niewidzialne

Gdzie ten zapis, weź pokaż 🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1445
3 minuty temu, malaczarna napisał:

jaki poniosłeś koszt nasion na te rośliny miododajne?

Ja  posiałem 1 ha. na piasku  tym co zostało z czyszczenia  facelii i seradeli  ....  niby chaber +  facelia 😐    Ciekawe   czy przeszło-,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaczarna    1694
3 minuty temu, Szymi40 napisał:

Ja  posiałem 1 ha. na piasku  tym co zostało z czyszczenia  facelii i seradeli  ....  niby chaber +  facelia 😐    Ciekawe   czy przeszło-,

ja eko... myślę ile by mnie to kosztowało na mojej wydmie nawet chaber ledwie żyje. Czy rośliny miododajne liczą się do zróżnicowanej struktury upraw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1445
1 minutę temu, malaczarna napisał:

ja eko... myślę ile by mnie to kosztowało na mojej wydmie nawet chaber ledwie żyje. Czy rośliny miododajne liczą się do zróżnicowanej struktury upraw?

Raczej  nie liczy się- ale pewny nie jestem.  Właśnie  na tej wydmie posiałem  przegorzan i myślałem że cały padł  a on  gdzieniegdzie  żyje.....   w zimę podsieję  i może  Unia  zapłaci.  Chaber 50 / 50  inne  chwasty sprzedałem po 50 zł kg. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj