odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

mysza103    2464
2 godziny temu, ws71 napisał:

Niestety,ale tak nie jest minimum 8 tyg,przy czym czas leci od daty wpisanej w oświadczeniu czyli np 20 lipiec i od tego liczymy 8 tyg

@damian12345

Trochę się mylisz , bo pierwotnie tak było , a teraz jest że wsiewkę trzeba utrzymać minimum do siewu następnej rośliny , lub co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    36

W rozporządzeniu jest napisane:

utrzymanie wsiewki co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub
przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku,
w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności,

ale jak widać twórcze interpretacje bywają popularniejsze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kada2k    18

A jak to wygląda jeśli mam wsiewke koniczyny w owies i zostawię ją na następny rok?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    36

Określono tylko minimalny okres pozostawienia wsiewki więc podobno można ją zostawić na następny rok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    669
7 godzin temu, thor1984 napisał:

Według tego co wstawiłeś to ja rozumie,  że do międzyplonów nie trzeba prowadzić rejestru a np. do wymieszania słomy z glebą wpisuję tylko datę kiedy to zrobiłem

Miedzyplony nie

Wymieszanie- jedna linijka wypelniona w ich rejestrze z : oznaczeniem uprawy,nr dzialki data zabiegu, areał,co w plonie glownym, rodzaj zabiegu (czyli wsg) i to przedostatnie pole: ekoschemat_wsg tyle. 

 

7 godzin temu, thor1984 napisał:

bierz się za dzieci a lepiej wyjdziesz niż na ekoschematach 

Ja nie ksiądz 

:P

  • Haha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1828
11 godzin temu, DrVVall napisał:

W rozporządzeniu jest napisane:

utrzymanie wsiewki co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub
przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy w plonie głównym w roku,
w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności,

ale jak widać twórcze interpretacje bywają popularniejsze.

Nie twórcze tylko interpretacja tego przepisu zmieniła sie przez ARiMR całe 5 dni temu

Czy wsiewkę można wcześniej niż po 8 tyg. zlikwidować, jeżeli planujemy zasiew rośliny następnej w okresie krótszym jak 8 tyg. od zbioru przedplonu, w którym była wsiewka?

Dopuszcza się likwidację wcześniejszą wsiewki. Zgodnie z rozporządzeniem wsiewki utrzymuje się, co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy.

Główna zmiana dotyczy terminu likwidacji wsiewki. Jak wynika z odpowiedzi CDB, dotychczas termin likwidacji wsiewki nie mógł być krótszy niż 8 tygodni, po wprowadzeniu nowej interpretacji może być krótszy.

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rocknrollnik1    1276

z tego wynika , pisząc jaśniej, że wsiewkę można zlikwidować przed upływem 8 tygodni   ( od jej zasiania) pod warunkiem zastąpienia jej siewem plonu głównego.  

Dobrze to rozumiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1828

Tak, na to wychodzi po zmianie, nie od wsiania wsiewki tylko od jej zgłoszenia po zbiorze rośliny głównej

Edytowano przez ws71
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    36
5 godzin temu, ws71 napisał:

Nie twórcze tylko interpretacja tego przepisu zmieniła sie przez ARiMR całe 5 dni temu

Czy wsiewkę można wcześniej niż po 8 tyg. zlikwidować, jeżeli planujemy zasiew rośliny następnej w okresie krótszym jak 8 tyg. od zbioru przedplonu, w którym była wsiewka?

Dopuszcza się likwidację wcześniejszą wsiewki. Zgodnie z rozporządzeniem wsiewki utrzymuje się, co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy.

Główna zmiana dotyczy terminu likwidacji wsiewki. Jak wynika z odpowiedzi CDB, dotychczas termin likwidacji wsiewki nie mógł być krótszy niż 8 tygodni, po wprowadzeniu nowej interpretacji może być krótszy.

 

 

Przytoczyłem tekst z rozporządzenia. Tam nic się nie zmieniło więc chyba niektórzy trochę zapędzili się z interpretacjami 😉

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ws71    1828
2 godziny temu, DrVVall napisał:

Przytoczyłem tekst z rozporządzenia. Tam nic się nie zmieniło więc chyba niektórzy trochę zapędzili się z interpretacjami 😉

To ARiMR narzuciła taką obowiazujaca interpretacje, podobnie jak w przypadku bezorki,żeby po przeszło 2 miesiacach przyjmowania wniosków zmieniać interpretację przepisów nie najlepiej świadczy to o naszych urzednikach no i słowo klucz w naszym systemie prawnym ,,interpretacja''😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
hubertuss    4654

Czas powoli zabrać się za dopłaty. Mniej więcej wszystko już wiem. Pytanie tylko czy te poplony czy zróżnicowana struktura upraw jest za rok 22/23 czy 23/24. ZSU podejrzewam że za to co mam na polu teraz a z poplonami jak jest. Za to co było czy za to co będzie na jesieni?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
DrVVall    36

Słusznie dedukujesz. ZSU dotyczy upraw w plonie głównym, które są na polu w roku składania wniosku. Międzyplony te które są wysiewane w roku składania wniosku czyli bieżącym. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiek277    911

Czy dobrostan ściółka muszę potwierdzić zdjęciami czy można oświadczenie złożyć jak do wymieszania obornika ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

jak zaznaczyć połowę pola pod ekoschemat wymieszanie obornika? chciałbym zaznaczyć jedną działkę ewi., na polu są 2


ile trzeba zakupić wapna na ekoschemat plan nawożenia z wapnowaniem? tyle, co w zaleceniach OSCHR ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mam zasianą kukurydzę i buraki w ST i zaznaczę to na wniosku jako Uproszczony system uprawy i będę chciał siać pszenicę ozimą na jesień po tych uprawach to muszę zrobić to bezorkowo tak ? chyba że 1 stycznia dopiero orka i wtedy coś na wiosnę? Dobrze to rozumiem ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
robertrolnik27    226

A z poplonami jak jest? Jeśli zasieje po żniwach kiedy najwcześniej można zlikwidować i np rozrzucić obornik i zaorać na zimę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
3 godziny temu, pawelll66692 napisał:

Jeśli mam zasianą kukurydzę i buraki w ST i zaznaczę to na wniosku jako Uproszczony system uprawy i będę chciał siać pszenicę ozimą na jesień po tych uprawach to muszę zrobić to bezorkowo tak ? chyba że 1 stycznia dopiero orka i wtedy coś na wiosnę? Dobrze to rozumiem ?

Tak

38 minut temu, robertrolnik27 napisał:

A z poplonami jak jest? Jeśli zasieje po żniwach kiedy najwcześniej można zlikwidować i np rozrzucić obornik i zaorać na zimę?

Nie ma już EFA więc Ty decydujesz jeśli chodzi o ścierniskowy.

Teraz tylko jeśli chcesz ten płatny ekoschemat międzyplony ozime (500zł za ha) -to on ma być wysiany do 1go października i utrzymany do 15.lutego.Możesz go zmulczować po 15stym listopada. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Ma być utrzymany do 15.lutego🤷‍♀️

Ale mówimy o tym ekoschemacie rozumiesz? Bo poplon ścierniskowy możesz zrobić po żniwach utrzymać ile chcesz nic nie zgłaszasz i orzesz i tyle. 

Edytowano przez Ceres2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Szkoda, że biologiczna ochrona jest tak beznadziejnie obarczona jakimiś wymysłami- tu też trzeba coś zmienić bo więcej ludzi by skorzystało, ale jak słyszę, że np. w rzepaku po zastosowaniu środka biologicznego mam odczekać przykładowo 2tyg bo tak mówi ulotka przed zastosowaniem chemii - to aż się odechciewa... Ktoś kto to ustalał to ześwirowany ekolog co nie ma pojęcia  jakie szkody może wyrządzić mszyca przez ten czas... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
v11    1002

ochrona biologiczna to półśrodki o skuteczności 30 może 40% .To można stosować mając rynek zbytu fanatyków dobrze płacących 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj