odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Celownik07    671
8 godzin temu, Roki212 napisał:

Jeśli chodzi o ekoschemat i międzyplon ozimy jakie gatunki będziecie wysiewać bo nie wiem finalnie na co się zdecydować :P

rzepak + gryka, znajomemu wypełniałem to brał łubin+gryka, sieją też rzodkiew oleistą np. z wyką

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
vat    300

Po pszenżycie ozimy jako poplon może być pszenżyto ozime + gorczyca?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
8 minut temu, Celownik07 napisał:

ten pod ekoschemat - tak. min 2 rosliny z dwóch grup

Minimum dwie rośliny, ale mogą być z jednej grupy, z wyjątkiem zbóż. Tzn. nie mogą być dwa zboża. 

 

Z rozporządzenia:

międzyplon ozimy w formie mieszanki utworzonej co najmniej z dwóch gatunków roślin z następujących grup:

a) zboża,

b) oleiste,

c) pastewne,

d) bobowate drobnonasienne,

e) bobowate grubonasienne,

f) miododajne

– z wyłączeniem mieszanki złożonej wyłącznie z gatunków zbóż.

2 minuty temu, vat napisał:

Po pszenżycie ozimy jako poplon może być pszenżyto ozime + gorczyca?

Nie ważne, co było PRZED międzyplonem. 

Ważne, co będzie PO. 

po plonie głównym lub po ugorowaniu są uprawiane międzyplony ozime, które nie są uprawą w plonie głównym w roku następującym po wysiewie tego międzyplonu, 

Edytowano przez Karagana
  • Like 1
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    3011
8 godzin temu, damian12345 napisał:

jeżeli wcześniej był TUZ to można teraz bez konsekwencji zaznaczyć wieloletnia mieszanka traw?

 

Do ekoschematu ekstensywne użytkowanie TUZ liczą się wszystkie TUZy? Czy tylko te, które mają zakreskowany obszar na mapie?

 

Jeśli tego nie przeorales /posiałeś na nowo to jeżeli tak zaznaczysz to mogą być konsekwencje ....pytanie jest  czy wogóle  ktoś to wyłapie bo może przejść 🤷‍♂️

aplikacja puszcza tylko te oznaczone/zakreskowane  jako tuz-ekstensywny 🤷‍♂️

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    671
9 godzin temu, damian12345 napisał:

jeżeli wcześniej był TUZ to można teraz bez konsekwencji zaznaczyć wieloletnia mieszanka traw?

ja tak zrobilem w tym roku- zobaczymy czy przejdzie. na tych tuzach nie mialem nałożonej siatki (tej zielonej) ale raczej 5lat tak zglaszalem ze tam sa TUZy. dzieki temu zabiegowi wskoczylo mi ZSU ^^ i mniej słonecznika posiałem

Edytowano przez Celownik07

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113
3 godziny temu, Karagana napisał:

Nie ma tak.

Kary są, nawet jeżeli obsada jest za mała/za duża o mniej niż 10%, tylko jest różna wysokość (od 20% do 100% płatności).

W rozporządzeniu w sprawie ekoschematów od strony 44 jest tabelka z karami

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20230000493

W tej tabeli jest np 

  Liczba zwierząt w przeliczeniu na DJP w gospodarstwie wynosi więcej niż 2 DJP na hektar trwałych użytków zielonych będących w posiadaniu rolnika – o więcej niż 10% i dłużej niż przez 10% wymaganego okresu przestrzegania wymogów

Czyli jak w wymaganym terminie czyli 195 dni, ponad 10% czyli 20 dni djp będzie za duże to lipa z płatności? Kto to bedzie liczył?

 

Jak dzisiaj dokupię krowę to załapie się ona na płatność do bydła?

Edytowano przez kat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
Bogdan_ja napisał:

8 godzin temu, damian12345 napisał:

jeżeli wcześniej był TUZ to można teraz bez konsekwencji zaznaczyć wieloletnia mieszanka traw?

 

Do ekoschematu ekstensywne użytkowanie TUZ liczą się wszystkie TUZy? Czy tylko te, które mają zakreskowany obszar na mapie?

 

Jeśli tego nie przeorales /posiałeś na nowo to jeżeli tak zaznaczysz to mogą być konsekwencje ....pytanie jest  czy wogóle  ktoś to wyłapie bo może przejść 🤷‍♂️

aplikacja puszcza tylko te oznaczone/zakreskowane  jako tuz-ekstensywny 🤷‍♂️

czyli na ekstensywne użytkowanie tuz się nie załapie 🙁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
13 minut temu, kat napisał:

Czyli jak w wymaganym terminie czyli 195 dni, ponad 10% czyli 20 dni djp będzie za duże to lipa z płatności? Kto to bedzie liczył?

100% kary, jeśli DJP będzie za duże o więcej niż 10% sztuk dłużej niż 10% czasu.

Pewnie system będzie tak przygotowany, żeby automatycznie zliczać. 

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113

To uj z tego. Bo na szybko przeliczyłem djp to jest na styk. A w maju sprzedawałem byki i jakieś krowy  brakowane.  To będzie więcej jak 10% czasu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113

Jak dłużej niż 10% czasu, ale nadmiar DJP nie większy niż 10%, to wtedy 40%kary. Zawsze 60% zostanie, w sumie za nic. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Działanie - poprawa dobrostanu bydła opasowego

Zmieniłem wszystkim sztukom kierunek użytkowania na opasowy ale mi się przypomniało że kilka jałówek ma więcej niż dwa lata i są podane do dopłat do krów. Czy to przejdzie czy muszę zmienić tym kilku sztukom na mleczny kierunek lub jakiś inny?

Wniosek jeszcze nie puszczony na szczęście.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kat    113
5 minut temu, Karagana napisał:

Jak dłużej niż 10% czasu, ale nadmiar DJP nie większy niż 10%, to wtedy 40%kary. Zawsze 60% zostanie, w sumie za nic. 

Tylko że mi z szybkich obliczeń wychodzi ze djp też chyba większe jak 10% by było. Że też nie ma dostępu żeby sobie zobaczyć ile djp kiedy się miało.

 Teraz też na styku jade. Zaraz jałówka wiekowo przeskoczą i też d*pa wyjdzie. Musiał bym na kogoś przepisać kilka szt. I tak pewności nie mam czy się w tych 10% czasu i djp zmieszczę.  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to co się odwala to są jakieś kpiny, jak masz ponad 10ha to musisz odłogować, jak masz max 5ha to dostaniesz kase za ekoschemat bez ekoschematu, czyli to zwayczajne gnębienie prawdziwych rolników ....

Edytowano przez johnconnorhd

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    671
2 godziny temu, maroko napisał:

Działanie - poprawa dobrostanu bydła opasowego

Zmieniłem wszystkim sztukom kierunek użytkowania na opasowy ale mi się przypomniało że kilka jałówek ma więcej niż dwa lata i są podane do dopłat do krów. Czy to przejdzie czy muszę zmienić tym kilku sztukom na mleczny kierunek lub jakiś inny?

Wniosek jeszcze nie puszczony na szczęście.

ja takim zmienialem na mleczno-opasowy (tez doplata do krów). ale to jest moja interpretacja wiec nie pytaj czy przejdzie

Edytowano przez Celownik07
  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
maroko    118

Dzwoniłem przed chwilą do ARIMR i może być kierunek opasowy w przypadku jałówek powyżej 2 lat - krów. Płatność przysługuje do krów i do dobrostanu opasów.

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

trawy na gruntach ornych mają pozytywny wpływ na bilans? bo ewniosek uznaje że tak, jednak na liście ich nie ma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113
5 minut temu, damian12345 napisał:

trawy na gruntach ornych mają pozytywny wpływ na bilans? bo ewniosek uznaje że tak, jednak na liście ich nie ma.

Jak nie ma, jak są. Mieszanka jednoroczna traw, mieszanka wieloletnia traw, trawy na nasiona, trawy z bobowatymi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
daron64    4271

Kminilem co zrobić z tuzami - z bydła już praktycznie zeszliśmy, w tamtym roku skończył mi się program. Myślałem, że w tym wejdę w niego znowu. A tu d*pa. Na naszych terenach jedyne co można wziąć, to derkacz, w którym można niby tylko kosić (bez wypasu) i to w/po sierpniu. To ciekaw jestem do czego niby taka trawa ma się nadac. Teraz chociaż jakaś kasa z tych tuzów z dodatkowych dopłat była. Koło domu te parę sztuk wypaslo, z drugiej działki zrobiłem siano na zimę dla nich, a na trzeciej sąsiad wypasl. Teraz jak zejdziemy z bydła, to zostaje z prawie 15 ha tuzów, z którymi nie mam co zrobić - przeorać mi agencja nie pozwala.

Do zwykłego tuzu ile wyjdzie dopłaty? 600-700zl? Chętnych na dzierżawy tuzów u nas nie ma. Skosic, przetrząsnąć, zwalowac, zapłacić za prasowanie i ile z tego zostanie? Już pomijam problem z balotami, bo tak jak chętnych na tuzy brak, tak i na siano z nich.

Orne też - do tej pory człowiek sobie sial co i ile mu pasowało, a teraz dopasowuj się. 

Jakoś tak do tej pory było ch*jowo, ale stabilnie, można sobie było ryć w ramach relaksu po pracy. A teraz tak jakoś coraz mniej mnie ta gospodarka cieszy.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45

to co wybrać we wniosku? trawy na gruntach ornych, wieloletnie mieszanki traw na gruntach ornych czy wieloletnia mieszanka traw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karagana    113

Mieszanka wieloletnia traw, to tak jest na liście do ekoschematu. I nikt z ARiMR nie będzie potem dopytywał przy sprawdzaniu wniosku i nie będzie kazał korekty składać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    571

Po kontroli wyłączyli mi tuz z dopłat bo nie skosiłem łąki. W tym roku już nic na to nie złoże mimo że skosiłem dziś  bo wcześniej wysłałem wniosek(a może można dodać rozbieżność ale tak by data wpływu wniosku się nie zmieniła? Chodzi o wypas by zmieścić 120 dni do 30 września). Może jak w następnym sezonie złoże na to rozbieżność i uprawę zaznaczę trawy wieloletnie na GO to w kolejnym roku będę mógł z tego zrobić ugór który załatwi mi GEAC8?

Jak najprościej z TUZa zrobić GO bez orki zgodnie z przepisami? To musiało by być chyba coś oprócz trawy,koniczyny, lucerny itp?

Jak się przywraca do użytku obszar nieprodukcyjny który był wcześniej TUZem to musi być to TUZ obligatoryjnie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj