odrion

Dopłaty bezpośrednie na nowych zasadach- 2023

Polecane posty

Gość   
Gość
15 godzin temu, krilan06 napisał:

Może być, a dlaczego nie? Rośliny z dwóch różnych grup

A rzodkiew oleista + gorczyca 🤔

 

I jeszcze mam pytanie , ktoś może mi powiedzieć jakie będą konsekwencje za nie wywiązanie się z ekoschematu ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krilan06    2429

Wg mnie rzodkiew+gorczyca nie może być 

Możesz jaśniej z tym ekoschematem? Celowo chcesz zgłosić i nie chcesz wypełnić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Chcę podać trawy na gruntach ornych jako rośliny mające pozytywny wpływ , tylko że ja to użytkuje 2 lata i poprzedni dzierżawca pisał też trawa na gruntach ornych ale dłużej niż 5 lat , i teraz nie wiem jak mi to zakwalifikują , czy TUz 🤔

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
Napisano (edytowany)

jak nie wiesz to zobacz w aplikacji na mapie jak masz to oznaczone 🤷‍♂️

 

Edytowano przez Bogdan_ja

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Część jest grafika jako tuz a część nie 🤷 

Starczyło by mi trawy na gruntach ornych tej gdzie nie mam na mapie grafiki TUZa . Tylko nie wiem co będzie w takim przypadku w razie kontroli

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

na mapach jest burdel i jednym oznaczają innym nie🤷‍♂️ ...To Ty odpowiadasz  za to co podaJesz i ma być to zgodne ze stanem faktycznym.......jeśli coś się nie zgadza powinno to być opisane/aktualizowane  w rozbieżnościach 😋

kontrolujący może sprawdzić co było podawane wcześniej i ile lat wstecz 🤷‍♂️

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Rozumiem wszystko czyli dać sobie spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi ...może to przejść bo nikt na to nie zwróci uwagi 🤷‍♂️  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

chyba mamy podobny przypadek, X lat zgłaszałem tuzy , w tym roku sie zczailem ze moze oznaczyc to jako wieloletnia mieszanka traw (tez sa "pozytywne") bo jeszcze nie ma nałożonej siatki TUZ na tym obszarze (co gorsza to natura 2000 wiec pozniej zakaz przyorania). Zobaczymy jak do tego podjeda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

Ja mam tyz działkę oznaczono jako GO wedle agencji a od lat zgłaszany tuz ...🤷‍♂️

co im sie porobiło to nie wiem 🤭

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
damian12345    45
krilan06 napisał:

Wg mnie rzodkiew+gorczyca nie może być 

Możesz jaśniej z tym ekoschematem? Celowo chcesz zgłosić i nie chcesz wypełnić?

czemu nie może być? gdzie jest napisane że nie mogą być 2 rośliny z tej samej grupy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569

ja zgłaszam kilka hektarów jako Tuz gdzie było tam zboże rok, dwa czy trzy lata temu jak przeorałem Tuz by za rok go odnowić i nigdy nie było problemu. Schodziłem dzięki temu poniżej 10 ha ornych lub teraz ostatnio  15 ha (przywileje dywersyfikacja, efa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
52 minuty temu, Bogdan_ja napisał:

Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi ...może to przejść bo nikt na to nie zwróci uwagi 🤷‍♂️  

 

47 minut temu, Celownik07 napisał:

chyba mamy podobny przypadek, X lat zgłaszałem tuzy , w tym roku sie zczailem ze moze oznaczyc to jako wieloletnia mieszanka traw (tez sa "pozytywne") bo jeszcze nie ma nałożonej siatki TUZ na tym obszarze (co gorsza to natura 2000 wiec pozniej zakaz przyorania). Zobaczymy jak do tego podjeda.

Pany wy bardziej obcykani w tych dopłatach, to powiedzcie jakie konsekwencje grożą jeśli dopatrzą się i nie zakwalifikują mi tego ekoschematu ? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Celownik07    665

Ja slyszalem ze w tym roku ma byc dyspensa od kar ze wzgledu ze to nowosc. Tez jak mi nie uznaja tych  mieszanek wieloletnich traw zamiast TUZ to od razu trace zroznicowana strukture upraw bo brak tych pozytywnych. Czytalem tez ze mozna w kazdej chwili zrezygnowac z ekoschematu jak sie wie ze sie go nie spelni (aby tylko przed kontrola)- ale jak to ma niby wygladac to nie wiem, czy osobiscie,epuapem czy nowy wniosek wyslac np. na jesieni(?)- pisza tylko ze za pomoca systemow teleinformatycznych poinformowac  arimr. Na jesieni bede wysylal oswiadczenie o przyoraniu obornika to sie bede interesowal wtedy. Na razie uznaje ze czynny zal  i skrucha wystarczy ^^ . Ale to moze @melon10641 cos wiecej wie od strony administracyjne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
malaragarn    0

Witam, nie zakładam nowego tematu, mam pytanko. Co zrobić, gdzie zaznaczyć żeby ten bląd na temat ugoru zniknął? 

IMG20230529173417.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
caseihc    29

Zróżnicowana struktura upraw to płatność jest dla wszystkich ha czy tylko do tych co będzie na przykład soja?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995
5 godzin temu, Aktywnyrolnik7245 napisał:

 

Pany wy bardziej obcykani w tych dopłatach, to powiedzcie jakie konsekwencje grożą jeśli dopatrzą się i nie zakwalifikują mi tego ekoschematu ? 

ciężko powiedzieć boewentualne  sankcje i kary chyba jeszcze są opracowywane dla nowego systemu dopłat ...

Na moje oko to raczej poprostu nie zalicza jakby co tej płatności i tyle ...🤔

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paszkamax    16
7 minut temu, caseihc napisał:

Zróżnicowana struktura upraw to płatność jest dla wszystkich ha czy tylko do tych co będzie na przykład soja?

do wszystkich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569

@Bogdan_ja widać Żeś kumaty i na bieżąco. Jak to jest z tym wypasem. Ponoć rejestr od 1 października się składa czyli pewnie wypas kończy się 30 września a nie jak dotąd 15 października. Więc żeby zmieścić te 4 miechy wypasu to trzeba chyba już na cito składać wniosek? Zostało 2 może 4 dni. Spora kasa w tym roku. Składałeś już wniosek? Jak nie będzie tych 4 miesięcy to wszystko przepada czy odejmują proporcjonalnie jak to się ma dla nowo wchodzących w rejestr co osiągają wiek 2 lat.

No i ta ściółka. Przy mlecznych i młodych jałówkach to tylko zaznaczenie i de facto ścielenie? jak to się ma do wypasu. U mnie teraz większość na pastwisku. Ktoś pisał już o kontroli z tego, Możliwe to już czy ktoś zamęt sieje?

 

ZSU odejmuje się z obornikiem. Miałem wstawiać to co nawiozłem na jesień ale teraz odpuszczam za te 2 punkty(5 - 3) i obowiązków na siebie dodatkowych nie brać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

Ja jutro pewnie będę składał ...Skoro taki termin to trza do końca maja złożyć aby weszły te obowiakowe 120 dni wypasu ....Te co uzyskają wiek dwóch lat później tyz wchodzą i płatność jest naliczana od ilości dni jakie będą/załapią się na wypas ...aplikacja sama to zliczy i zaliczy te sztuki do wypasu ...te co sprzedasz przykładowo tyz wchodzą i płatność jest liczona wedle dni jakie były wypasane od zgłoszenia 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569

Dlatego pomyślałem że tych po terminie co na 120 dni się nie załapią też to obejmie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

powiem Ci ze nie wiem dokładnie jak to tera jest ..Bo fakt że było do 15 października i można było do 15 czerwca składać bo w chodziło te 120 dni ....trza składać bo może być kiszka 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    569

Też tak zrobię. Myślałem że będę miał czas by zastanowić się co tu ewentualnie ugryźć ale trzeba brać to co jest pewne. Na przykład teraz wywaliło mnie z ewniosku i nie mogę wejść ponownie więc nie można czekać do ostatniej chwili. Na ściółkę Składasz? Niby to taka rekompensata dla hodowców co zbierają słomę ale pewnie pretekst do kontroli z dobrostanu a u mnie pewnie znalazły by się jakieś uchybienia więc chyba lepiej dać se spokój

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

nie składam ,część bydła mam na ruszcie i nie ściele  🤷‍♂️

trza składać ,potem można jeszcze poprawić jakby co 🤷‍♂️

uchybienia wszędzie się znajdą 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rotor69    19

Ekoschematy wymieszanie słomy z gleba i międzyplony ozimy to pułapka do normy gaec 6.

I tak będzie weryfikowane 80% okrywy wg wniosku . Jak wejdziemy w wymieszanie na więcej niż 80% powierzchni a w roku następnym nie będzie na tym ozimin to uje..ą nie spełnienie normy. Także trzeba przemyśleć co zaznaczyć pod przyszłe uprawy jare. Lepiej nie wziaść tych 2pkt i zaorać na zimę , albo pisać międzyplon ozimy i się bujać na wiosnę. 

Jak się mylę to poprawcie. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez mllodyyy
      Witam mam takie pytanie czy ktoś się orientuje jaki jest przelicznik według którego ARIMR przelicza moc ciągników, chodzi mi głównie o to że mam 35 ha i zastanawiam się czy agencja przyzna mi ciagnik o mocy 110 KM a jak nie to ile musiał bym mieć ha żeby taki ciagnik mi przysługiwał, i czy dzierżawa jak nie jest zapisana notarialnie tylko jest umowa na piśmie między rolnikiem a właścicielem działki to tez będzie się zaliczać do wielkości gospodarstwa?? czy musi być raczej dzierżawa spisana notarialnie ??
    • Przez blacha
      Ostatnio kilku moich znajomych hodowców trzody chlewnej zaczęło się uskarżać na problemy z ARiMR odnośnie systemu wymienionego w temacie.
       
      Problem ich spowodowany jest tym iż w agencji ich stada są kilkukrotnie większe niż stan faktyczny, jak się okazało wynika to z tego, że zakupywali zwierzęta z innych hodowli(głównie jako remont stada podstawowego) , dokonywali zgłoszenia zakupu ze stada nr xxxxxxxxxx i przerejestrowania pod ich numer gospodarstwa. Po okresie użytkowania sprzedawali wyżej wymienione zwierzęta pod swoim numerem gospodarstwa do legalnie działającego rzeźnika, który dokonywał zgłoszenia zakupu(kiedyś z początku funkcjonowania systemu wyglądało to tak u nas, że fakt zakupu, sprzedaży zgłaszały obie strony transakcji, ale ARiMR zażądała kategorycznie zgłoszenia tylko od zakupującego, bo robił się bałagan). No i wracając do sedna sprawy, teraz nawet po kilku latach od sprzedaży okazało się, że te zakupione i sprzedane zwierzęta figurują dalej w ich gospodarstwie(powodując nadwyżki średnio 20 - 40 sztuk) i agencja chce wyjaśnień. Sami zainteresowani rolnicy zgłosili się do agencji w celu wyprostowania sprawy, niewiele załatwili, bo jak się okazało wg pracowników biura powiatowego zwierzęta zakupione z innych gospodarstw, zarejestrowane we własnym gospodarstwie, użytkowane przez X czasu powinni sprzedać z numerem gospodarstwa z którego zostały one zakupione czyli numerem gospodarstwa xxxxxxxxx.
       
      Wiem problem nietypowy i wg mnie dziwny, wynikający wg mnie z niekompetencji pracowników agencji, bałaganu w niej samej i nieścisłości przepisów, bo wg mnie jeśli zgłaszam przerejestrowanie zwierzęcia na moje gospodarstwo to sprzedaję je ze swoim numerem, podobnie jak to wygląda w przypadku bydła i wtedy ja w pierwszej kolejności odpowiadam za to jeśli np w mięsie wykryte zostaną jakieś substancje niedozwolone. Prosiłbym jednak jakiegoś kompetentnego agrofotowicza o odpowiedź, tym bardziej, że pomimo tego, że ja jeszcze nie dostałem wezwania w tej sprawie to wiem, że problem też mnie dotyczy.
    • Przez wojtek161
      mam pytanie czy trzeba podać cały sprzęt który się posiada czy też te maszyny co się chce kupić za młodego rolnika (56250zł) a za reszte chce kupić c360 i niewiem czy ją wpisać na wniosku że planuje kupić (napewno ją kupię) bo z własnych pieniędzy to ciężko chyba ze wziąśc kredyt i potem tymi pięniędzmi go spłacić co wybrac pomocy?
    • Przez katopo
      Komuś działa System teleinformatyczny ARiMR do składania wniosków o dopłaty bezpośrednie?
    • Przez green
      Witam
       
      Interesuje mnie jak wielu z Was spotkało się z czymś takim jak odmowa płatności obszarowych i/lub rolnośrodowiskowych do danej działki z uwagi na tzw. "MODYFIKACJĘ DO HISTORII TUZ"?
       
      Oznacza to nieuwzględnienie przez ARiMR do płatności działki z zadeklarowanym TUZ z takiego powodu, że w ciągu 5 poprzednich lat, któryś z wcześniejszych użytkowników zadeklarował na niej np. ugór, albo uprawy rolnicze (np. łąka, tyle że motylkowatych traktowana jako uprawa).
       
      Trwały Użytek Zielony jest zdefiniowany w przepisach unijnych (rozporządzenie 1120/2009):
      "grunty zajęte pod uprawę traw lub innych pasz z roślin zielonych naturalnych (samosiewnych) lub powstałych w wyniku działalności rolniczej (wysiewanych) niepodlegające płodozmianowi w gospodarstwie przez okres pięciu lat lub dłużej" .
       
      Istnieje Orzecznictwo Wojewódzkich Sądów Administracyjnych, wyraźnie mówiące, że żeby odmówić płatności do działki, na której jest użytek zielony, Agencja powinna mieć dowody, że działka była częścią stosowanego w gospodarstwie systemu płodozmianu, a nie tylko, że w którymś roku ją np. jednorazowo ugorowano.
       
      Z mojej praktyki wynika jednak, że większość Biur Powiatowych ARiMR "leci po całości": jakiekolwiek inne niż TUZ zadeklarowanie danej działki, albo nawet jej fragmentu, w ciągu poprzednich 5 lat powoduje, że dla nich był na niej stosowany płodozmian.
       
      W chwili obecnej jest w toku kilka spraw dotyczących tego problemu. Poszukuję rolników, którym również "obcięto" płatności do zadeklarowanych użytków zielonych, gdyż rzekomo nie były to użytki TRWAŁE.
       
      Jeśli zetknęliście się z tym w przeszłości, Wasz przypadek może pomóc zmienić niekorzystną dla rolników interpretację stosowaną przez ARiMR. Jeśli taki problem pojawił się teraz być może z kolei ja będę mógł pomóc ruszyć sprawę.
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj