yacenty

Rzepak ochrona i nawożenie 2021

Polecane posty

ciaastus    67

Myślałem o Toprexie. Bo rzepak nierówny. 

Jest jakaś bezpieczniejsza opcja (pod względem temperatury)? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hubert10624    26
29 minut temu, ciaastus napisał:

Myślałem o Toprexie. Bo rzepak nierówny. 

Jest jakaś bezpieczniejsza opcja (pod względem temperatury)? 

Na niższe temperatury zalecają caryx, jeżeli rzepak nierówny to obciął bym dawkę do 0.2-0.3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Tylko z jakiego powodu takie zalecenia jak ogólnie wiadomo, triazole ( metkonazol to związek z grupy triazoli) do skutecznego działania potrzebują min 10 a najlepiej 12 stopni C? Chlorek mepikwatu powyżej 8 stopni C. Dlaczego więc Caryx na niższe temp.?

Prawda jest taka że nie ma fungicydów zalecanych do ochrony rzepaku skutecznie działających w niskich temp.

Przykład jednej z wielu stron z tabelą opracowaną przez IOR PIB Poznań

https://nawozy.eu/wiedza/porady-ekspertow/rosliny/pogoda-uniemozliwia-skuteczne-stosowanie-fungicydow.html 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciaastus    67

To po co takie debilizmy piszą producenci? 

Na tym Caryxie to jeszcze lepsze opowieści są niż na Toprexie - 

Minimalna temperatura w dzień to +5st.  a przymrozki nie przeszkadzają. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

Musisz zapamiętać taka rzecz że regulator jest dość sporym stresem dla rośliny, a jak dochodzą do tego niekorzystne warunki jak przymrozki to się potęguje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Tylko czym chronić późno siane rzepaki skoro już na weekend możliwe przymrozki a maksymalne temperatury w okolicach 10 st. C? Patrząc na długoterminowe pogody przyszły tydzień raczej bez warunków na skuteczny zabieg, niby za 2 tygodnie ma być cieplej ale to już koniec października a listopad jak to listopad - może być różnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciaastus    67

Domyślałem się, że tak jest (że jest stresem regulacja). Dlatego wolę 5 razy zapytać kogoś doświadczonego, mądrzejszego niż odwalić babola. 

Producenci sobie piszą co chcą. 

2 minuty temu, akmaly napisał:

Tylko czym chronić późno siane rzepaki skoro już na weekend możliwe przymrozki a maksymalne temperatury w okolicach 10 st. C? Patrząc na długoterminowe pogody przyszły tydzień raczej bez warunków na skuteczny zabieg, niby za 2 tygodnie ma być cieplej ale to już koniec października a listopad jak to listopad - może być różnie.

No właśnie. ☹️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Caryx ma dobrą formulacja, szybko się wchłania. Można jechać do póki większych przymrozków nie ma a w dzień na plusie

Najlepiej jak by te 12 było

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
warchest    253
Dnia 5.10.2021 o 07:42, oregano napisał:

Jak ceny nawozów nie spadną to rzepak czy zboża w żniwa będą płacić. Nawozy, chemia, paliwo wszystko poszło do góry nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Na razie nie ma podstaw do tego by w żniwa ceny były niższe niż to co było w tym roku.

Teraz to skup się na tym, by rzepak dobrze wszedł w zimowanie a cenami nawozów będziesz martwił się później. Jak będzie azot po 3000 to mówi się trudno, trzeba będzie dołożyć trochę do zakupów i żyjemy dalej.

teraz rzepak moze i przekracza 3 tys zł ale rzepak ja i wszyscy w mojej okolicy rolnicy sprzedawali odrazu po zniwach  gdy cena była bodajze 2500 bo rzepak jest ciezko przechowac trzeba suszyc itd , natomiast zboze trzymam ,ale cena 100 zł za pszenice przy tych kosztach nie jest jakos rewelacyjna , natomiast na wiosne nie nakupie tyle azotu co zawsze tylko trzeba bedzie dac połowe dawki i tyle innej opcji nie widac na horyzoncie jak narazie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

W planach mam zastosować chlorek mepikwatu ( np. Mepik 0,5 l/ha ) + difenokonazol ( np Porter 0,5 l/ha). Rzepak obecnie od 1 do 4 liści właściwych, mam nadzieję, że za 1,5 tyg. jak będzie w miarę pogoda to 4-6 liści będzie. Dobrze myślę, czy można lepiej, taniej, inaczej ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
akmaly    709

Też o tym myślałem i chyba tak zrobię, bo ta dodatkowa regulacja to raczej zbędna przy takim rzepaku. 

Tebukonazol jak się nie mylę można we wcześniejszej fazie rozwojowej ( chyba od pierwszych liści właściwych ) wiec mógłbym już wjeżdżać tylko ta temperatura. 

Edytowano przez akmaly

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Andpol    953
1 godzinę temu, akmaly napisał:

Tylko czym chronić późno siane rzepaki skoro już na weekend możliwe przymrozki a maksymalne temperatury w okolicach 10 st. C? Patrząc na długoterminowe pogody przyszły tydzień raczej bez warunków na skuteczny zabieg, niby za 2 tygodnie ma być cieplej ale to już koniec października a listopad jak to listopad - może być różnie.

Mam to gdzieś i na własnych doświadczeniach się uczę. 5 lat temu od. Kana na jesieni opryskiwacza nie widziała i wiosną dostała normalnie wszystko jak się należy i ponad 3 ,5 t. dała ale to pole rzepaku nie widziało wcześniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ciaastus    67

Mój ojciec jakieś 30 - 35 lat temu siał rzepaki. Byłem wtedy gówniarzem ale napewno nie posiadał wtedy opryskiwacza. 🙂

Udawały mu się jak najbardziej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Nawóz azotowy jest bardzo drogi ,ale do ceny rzepaku nie ma tragedii takie jest moje zdanie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kibix    284
1 godzinę temu, ciaastus napisał:

Mój ojciec jakieś 30 - 35 lat temu siał rzepaki. Byłem wtedy gówniarzem ale napewno nie posiadał wtedy opryskiwacza. 🙂

Udawały mu się jak najbardziej. 

w ekologii tez sieją rzepak 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
43 minuty temu, kibix napisał:

w ekologii tez sieją rzepak 

Niby gdzie? Rzepak to roślina która się nie ma prawa udać w ekologi, chyba że jako poplon.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
oregano    948
1 godzinę temu, miwigos napisał:

Nawóz azotowy jest bardzo drogi ,ale do ceny rzepaku nie ma tragedii takie jest moje zdanie

Uważaj bo zaraz Cię tutaj zlinczują za pisanie takich komentarzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
disel16v    29

Zlinczują czy nie wiosna zobaczysz ludzi z rozsiewaczami jak co roku. Tych którzy kupili przed podwyżkami jak i tych co kupują teraz i będą kupować. Będą siać tak jak siali. Tak jak czytałem dzisiaj jakiegoś wariata na FB : 260 kg czystego N na rzepak, 230 chyba na zboża(pszenica i pszenżyto) teraz pytanie : popalone styki

I nadal tak samo będą narzekać że im się nie opłaca, rok temu się nie opłacało, dwa i 5 lat temu też nie. 

Ceny środków do produkcji rosną niewątpliwie ale trzeba w tym wszystkim jakoś znaleźć złoty środek i robić swoje.

Edytowano przez disel16v

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

czy mocznik bedzie dobry na N1 albo N2 w rzepaku? znajomy kupił kilka ton jakoś taniej i teraz się zastanawia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez witek
      witam mam do was pytanie...w tym roku po raz pierwszy mam zamiar zasiac rzepak...a wiec moje pytania
      -czy rzepak na ziemni 2b i 3a urosnie??
      -jak odmiany ??
      -jak opryski nawozy i jakie dawki ??
      -jak jest opłacalnośc takie uprawy ??
      -nom i oczywiscie jak sa ceny na skupach ??...bo nigdy nie przyglądałem sie cenom bo nigdy nie siałem...a jeszce jedna rzecz jak ciąc z pnia czy z pokosu ??
    • Przez tomek15h
      Interesuje mnie kwestia siewu nawozów pod rzepak?Dotych czas siałem nawozy po zaoranym polu natomias w tym roku chciałbym zrobić nieco inaczej ,mianowicie posiać nawozy na ztalezowane ściernisko a potem przeorać i siać.Prosze o opinie tych którzy mają coś do powiedzenia w tej tematyce???Pozdrawiam
    • Przez petro11
      Witam. Jakie macie sposoby na dokarmienie rzepaku siarką na wiosnę? Dostałem meila z oferą firmy Agroenergetyk z Opola. Mają tam Agrogypsum wapno siarkowe ( 16%SO3 i 21%wapnia) jest to pyliste ale nie kurzy się podobno a cena to jak w BIG BAG jakieś 210zł za tone. Tak myśle jakby pogłównie to sypnąć tak po 400gk/ha. Dodam że mam kwaśny odczyn.
    • Przez huliszek1990
      Witam. Mam do przesiania rzepak ozimy, niestety poszedł jesienia oprysk Devrinol i Matezanex subst. czynne napropamid i matazachlor. Teraz bede sial kukurydze na ziarno, pytanie mam czy ktos mial taki problem i czy jest potrzebna orka czy wystarczy gruber lub teleżówka? pozdrawiam
    • Przez danielhaker
      Cena rzepaku w sezonie 2019. Jak myślicie jak się będzie zmieniał rynek rzepaku? Ceny czarnego złota wzrosną? Spadną? A może ten sezon zamkniemy takim samym wynikiem jak rok 2018? Chwalcie się po ile sprzedajecie nasiona rzepaku.
      Kontynuujemy tu wątek z sezonu 2018
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj