yacenty

Ochrona i nawożenie pszenicy 2020

Polecane posty

Damianek20    2024
13 minut temu, galan99 napisał:

Sól wczesną wiosną na jesieni zwieje potas .

Gdzie kolego ucieknie ? Miałeś robione próby lub doświadczenie ? Moim zdaniem lepiej dać pod agregat a nie pod pług wtedy systematycznie będzie przemieszczać się wgłąb gleby. Nie wiemy też jaka będzie zima jeżeli będzie mało śniegu to napewno nie zostanie wymyty lub przeniesiony zbyt głęboko wgłąb gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ukson    16
23 godziny temu, lukasz222 napisał:

To że ktoś napisze, że zbiera 9 ton nie znaczy, że tak jest. Niektórzy nawet koło wagi nie przejadą a wiedzą dokładnie ile zebrali

Hehe ja jak z jednym sasiadem rozmawiam to na poczatku rozmowy sypie mu 7t, a jak konczymy rozmowe to juz wchodzi na 9t/ha

  • Haha 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Waaak    13
Dnia 3.08.2020 o 23:28, casefarmer napisał:

U mnie tez poślady i zielona słoma, zawsze było ładne ziarno i średnia plonu w okolicy 7.5 tony/ha a w tym roku nie wiem czy 5 ton bedzie. Mysle ze winowajca były te opfite deszcza w maju i czerwcu .

I u mnie tak jest, wygląda fajnie, a do zbiornika nie leci, kłosy niby sa, a ziarka marne, parę grubych,  a reszta...masakra, średni plon na około  nie wiem czy 3 tony będzie...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jahooo    9243

Zakończyłem żniwa. Pszenica Sailor oddała 5-5,5t z ha. gęstość około 80, ciekawe jak reszta parametrów.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kalkuluje wydatki na kolejny sezon bo mam czas. Jeśli na jednej z działek mam fosfor niski potas średni magnez bardzo wysoki to lepiej zapodać sól potasową, polidap czy standardowo npk typu polifoska, holist? Jeśli już to w jakich dawkach?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

Ja bym sugerował w pierwszej kolejności uzupełnić brakujące pierwiastki, typowe NPK sypać dopiero wtedy gdy wszystko będzie na minimum średnim poziomie

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, kamil255 napisał:

Ja bym sugerował w pierwszej kolejności uzupełnić brakujące pierwiastki, typowe NPK sypać dopiero wtedy gdy wszystko będzie na minimum średnim poziomie

Czyli co Polidap i sól ptasowa? Jaką dawkę proponujesz? Fosfor niski, brakuje 2 pkt do średniego, potas średni 3 pkt ponad granicą miedzy niski a średni a magnez 10 pkt nad granicą bardzo wysoki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamil255    305

U siebie jak uzupełniam to sól, superfosfat dawałem w maksymalnych zalecanych dawkach. Magnez również mam wszędzie na bardzo wysokim poziomie wnioskuje, że u Ciebie tez ma takim poziomie że względu na jeszcze nie uregulowane pH

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przemek28_28    2095
11 godzin temu, Ukson napisał:

Hehe ja jak z jednym sasiadem rozmawiam to na poczatku rozmowy sypie mu 7t, a jak konczymy rozmowe to juz wchodzi na 9t/ha

Mój kuzyn? Bo on liczy na przyczepy😂 a nigdy nie waży😂😂😂

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mysza103    2462
2 godziny temu, Samsung123321 napisał:

Czyli co Polidap i sól ptasowa? Jaką dawkę proponujesz? Fosfor niski, brakuje 2 pkt do średniego, potas średni 3 pkt ponad granicą miedzy niski a średni a magnez 10 pkt nad granicą bardzo wysoki 

Polifoska 8 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Audi213    143

Dzisiaj próbowałem wykosić swoje pszenice, ale niestety się nie udało dokończyć. Julius skończony, szału nie zrobił mimo to że wizualnie wyglądał fajnie. Najlepiej sypał leżący, bo udało mi się podnieść co do kłosa z ziemii. Drugą odmianą w jaką wjechałem był Delawar. Ten wyglądał wizualnie najlepiej, istna petarda jak na 4/5 klasę, niestety po deszczu tydzień temu się wyłożył. Sypał bez fajerwerków, coś jak Julius. Dokładnych danych nie mam bo nie mam wagi więc nie będę rzucał tonami bo pierwszy rok koszę Rekordem i nie znam nawet mniej więcej wagi zbiornika. Zawiniły dwie rzeczy. Pierwsza to ochrona grzybowa, gdzie wszystkie 3 zabiegi zawiodły(1/3 kłosa nie miała ziaren, i sporo było zjedzonych w całości) a druga rzecz to odchwaszczanie. Wniosek prosty: za rok ochrona grzybowa z najwyższej półki bo na tym na pewno nie ma co oszczędzać. Została jeszcze Euforia, ale ona była posiana w monokulturze i do tego na najgorszych polach, więc nie ma co liczyć na zaskoczenie. Średni wynik powinien się kręcić gdzieś wokół 6 co przy tych opadach jest dla mnie porażką. Co roku jest za mało opadów a w tym roku w rzpepaku, jak i pszenicy było ich aż za dużo. Nie dogodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilc017    163
Dnia 7.08.2020 o 10:04, ravoj napisał:

Co by nie było ten rok nauczył mnie pokory i wniosków mogę wyciągnąć sporo.

Na marne wszelkie starania, żeby co nie robił i czym nie pryskał jak dwa miesiące suszy. 

Na marne wszelkie starania, grzybówki z górnej półki i  Solatenol jak w pół godziny spada 30 litrów litów deszczu.  

Z rekordu spadłem na samo dno - 6,5 tony/ha przy nakładzie na 9 ton. Potężna lekcja. 

U mnie gorzej, nakład na rzepak na 4.5t oddał 3.15t, nakład na pszenicę na 10t, oddała może 5t (w poniedziałek będę wiedział dokładnie jak sprzedam ostatni kurs) także nie wiem czy wyjdę na 0 albo pare złoty to przodu...

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Audi213 napisał:

Dzisiaj próbowałem wykosić swoje pszenice, ale niestety się nie udało dokończyć. Julius skończony, szału nie zrobił mimo to że wizualnie wyglądał fajnie. Najlepiej sypał leżący, bo udało mi się podnieść co do kłosa z ziemii. Drugą odmianą w jaką wjechałem był Delawar. Ten wyglądał wizualnie najlepiej, istna petarda jak na 4/5 klasę, niestety po deszczu tydzień temu się wyłożył. Sypał bez fajerwerków, coś jak Julius. Dokładnych danych nie mam bo nie mam wagi więc nie będę rzucał tonami bo pierwszy rok koszę Rekordem i nie znam nawet mniej więcej wagi zbiornika. Zawiniły dwie rzeczy. Pierwsza to ochrona grzybowa, gdzie wszystkie 3 zabiegi zawiodły(1/3 kłosa nie miała ziaren, i sporo było zjedzonych w całości) a druga rzecz to odchwaszczanie. Wniosek prosty: za rok ochrona grzybowa z najwyższej półki bo na tym na pewno nie ma co oszczędzać. Została jeszcze Euforia, ale ona była posiana w monokulturze i do tego na najgorszych polach, więc nie ma co liczyć na zaskoczenie. Średni wynik powinien się kręcić gdzieś wokół 6 co przy tych opadach jest dla mnie porażką. Co roku jest za mało opadów a w tym roku w rzpepaku, jak i pszenicy było ich aż za dużo. Nie dogodzi.

U siebie skosiłem połowę areału i mogę powiedzieć że tam gdzie się nie spodziewałem zbytnio tam posypało nieźle (choć pszeniczka nie wyglądała jakoś szczególnie), a tam gdzie lepsza ziemia, mniej chwastów, dłużej była zielona i co roku było więcej wielkie zaskoczenie bo oddała... mniej niż zwykle lub tyle samo co w poprzednim roku ;/ (dziwne bo wszystko prowadzone tak samo i w tych samych okresach).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przemoooo    22

Miał ktoś dzisiaj Arkadię jak sypała w tym roku i czy nada się na mozaiki czy jakieś inne odmiany? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355

Ja mam. Nadaje się na mozaiki. Siałem ja w monokulturze więc nie ma sensu mówić o plonach. Minus jej taki że rośnie wysoka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

Co do Euforii nie ryzykowałbym - jest z klasy E/A więc na stanowiska raczej te dobrze zadbane, włącznie z dobrym pH.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

wysokość to nie do końca wada wyższa pszenica dłużej wytrzyma susze a odpowiednio usztywniona i ochroniona w podstawie  nie polegnie 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
galan99    7583
3 minuty temu, marluk napisał:

Ja mam. Nadaje się na mozaiki. Siałem ja w monokulturze więc nie ma sensu mówić o plonach. Minus jej taki że rośnie wysoka.

Szukaj odmian co tolerują kwaśną ziemię mowa o PH 5 lub 5,5 i są tolerancyjne po sobie czyli pszenica po pszenicy a nie zawiedziesz się w plonowaniu i w nawożeniu .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
matek89121    2280

od kilku lat sieje pszenice  agil plon na przestrzeni lat 7-8 ton na 3a 3b przy nawożeniu na poziomie 150-180n

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marluk    355
10 minut temu, galan99 napisał:

Szukaj odmian co tolerują kwaśną ziemię mowa o PH 5 lub 5,5 i są tolerancyjne po sobie czyli pszenica po pszenicy a nie zawiedziesz się w plonowaniu i w nawożeniu .

No ale Arkadia właśnie taką jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Aroo22    327

Miałem w tym roku belisse, formacje i hondie. Wszystkie dały podobny plon ok. 6,5 t/ha, robiłem próbę jakościową belissy i formacji bo miałem je pierwszy raz to belissa ma wieksze białko, gluten i wyrównanie. Formacja ma troszkę mniejsze te parametry ale za to ma większą gęstość od belissy ale ziarno ma drobniejsze. Obie łapią się na konsumpcję. Lubelskie klasa 3b, IVa, nawożenie 180N, 3 zabiegi fungicydowe, 2 regulacje. 

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj