dariusz86

Euforia posiana zbyt głęboko, czy da się jakoś odratować

Polecane posty

dariusz86    16

Cześć,

Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MARTECH    19
10 minut temu, dariusz86 napisał:

Cześć,

Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 

Wąskie tylko będzie się męczyć 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

nic nie zrobisz, będzie się męczyć i słabo pokrzewi do wiosny, dużo tego posiałeś?

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16

Nie dużo, ok 3ha bo później się zorientowałem że jest za głęboko i poprzestawiałem. Ok, do wiosny będzie się słabo krzewić a wiosną można jej jakoś pomóc? Na pewno będę dawał Korn kali i kizeryt oraz saletrzak, pierwsza dawka pewnie jakieś 60 - 80kg/ha. To ją powinno trochę podratować i pomóc w krzewieniu czy i tak już będzie marna? Pierwszy raz mam taką sytuację. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piffpaff    321

zamiast saletrzaku daj jej saletrę ona bardziej stymuluje do krzewienia, ziemia przez zimę trochę osiądzie i może wypusci jeszcze jakieś pędy. A na razie obserwuj do wiosny bo może się okazać że pod śniegiem wyjdą kolejne pędy. Jak na wiosnę dasz jej papu to ruszy z kopyta tylko będzie miała mniej rozkrzewien zimowych które są bardziej plenne i wytrzymalsze od wiosennych.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16
1 minutę temu, Piffpaff napisał:

zamiast saletrzaku daj jej saletrę ona bardziej stymuluje do krzewienia, ziemia przez zimę trochę osiądzie i może wypusci jeszcze jakieś pędy. A na razie obserwuj do wiosny bo może się okazać że pod śniegiem wyjdą kolejne pędy. Jak na wiosnę dasz jej papu to ruszy z kopyta tylko będzie miała mniej rozkrzewien zimowych które są bardziej plenne i wytrzymalsze od wiosennych.

Dzięki wielkie. Kurde, no nie mogę sobie darować. Ale też trudno mi mieć do kogoś pretensje. Wiadomo że jak siał na ciężkich ziemiach bo takie ma, to mu te redlice nie wchodziły i je docisnął. A ja nic nie sprawdzając, zaczepiłem siewnik i pojechałem siać. Dopiero na trzeciej działce, już po zasianiu tych ok 3ha, coś mnie podkusiło aby sprawdzić głębokość. Kopię, kopię a tu d*pa, nie ma ziaren. Dopiero gdzieś na ok 5 - 6cm zaczęły się pojawiać. No pięknie mówię ... I faktycznie, jak zobaczyłem na docisk, był przestawiony aż o 3 oczka (amazone D7). 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ma123    28

Zrob zdjęcie tej pszenicy mi kiedyś jak slabo powschodził rzepak sprzedawcy opryskow  doradzali aby wziąść sam siewnik do dosiac powieszchu około 1kg na hektar nie wiem czy i tu by się to nie sprawdziło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xerkses    108

Brałem usługę w tym roku siewu pszenicy po qq na ziarno. 1 października posiana i ma dopiero do 3 liści. Ziarno pszenicy poszło nawet na 8 cm tam gdzie lżejsza ziemia. Plus może być taki że jak będą upały to pszenica lepiej zniesie je. Po drugie obsada większa niż zakładana więc może nie będzie tragedii. Jak wychodziła z ziemi to do pierwszego liścia była częściowo żółta teraz jest zieloniutka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16
2 godziny temu, Piffpaff napisał:

zamiast saletrzaku daj jej saletrę ona bardziej stymuluje do krzewienia, ziemia przez zimę trochę osiądzie i może wypusci jeszcze jakieś pędy. A na razie obserwuj do wiosny bo może się okazać że pod śniegiem wyjdą kolejne pędy. Jak na wiosnę dasz jej papu to ruszy z kopyta tylko będzie miała mniej rozkrzewien zimowych które są bardziej plenne i wytrzymalsze od wiosennych.

A jeszcze wracając na moment do tego zasilenia. Standardowo zawsze na pierwszą dawkę azotu dawałem max 80kg saletrzaku. Teraz zastąpię ją saletrą ale rozumiem że już dawka inna, prawda? Tylko jaka. Jak wspomniałem pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. 150kg rzucić? I druga sprawa, rozumiem że terminowo też wcześniej? Z azotem zawsze wjeżdżałem w marcu. W lutym szedł kizeryt. W tym roku zmniejszam dawkę kizerytu ponieważ dorzucam korn kali ale również daję to w lutym. Myślisz że z azotem też lepiej w lutym wjechać? Chyba w takim wypadku jak chce się ją dokrzewić wiosennie, to im wcześniej tym lepiej. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek3060    1

150kg saletry to za mało, przynajmniej 300kg ja bym dał jak mówisz że tak słabo rozwinięte 

3 godziny temu, dariusz86 napisał:

A jeszcze wracając na moment do tego zasilenia. Standardowo zawsze na pierwszą dawkę azotu dawałem max 80kg saletrzaku. Teraz zastąpię ją saletrą ale rozumiem że już dawka inna, prawda? Tylko jaka. Jak wspomniałem pierwszy raz jestem w takiej sytuacji. 150kg rzucić? I druga sprawa, rozumiem że terminowo też wcześniej? Z azotem zawsze wjeżdżałem w marcu. W lutym szedł kizeryt. W tym roku zmniejszam dawkę kizerytu ponieważ dorzucam korn kali ale również daję to w lutym. Myślisz że z azotem też lepiej w lutym wjechać? Chyba w takim wypadku jak chce się ją dokrzewić wiosennie, to im wcześniej tym lepiej. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16
1 minutę temu, Bartek3060 napisał:

150kg saletry to za mało, przynajmniej 300kg ja bym dał jak mówisz że tak słabo rozwinięte 

 

No właśnie dlatego pytam bo nie wiem. Nigdy takiej sytuacji nie miałem. Zawsze dawałem 80kg, później 50kg i w ostatniej dawce 30kg i to mi się bardzo fajnie sprawdzało i pszenica się nie kładła i jednocześnie ładnie się krzewiła a teraz raczej nie ma szans na krzewienie się jesienią dlatego muszę jej wiosną pomóc. Zobaczę jaki będzie jej stan na wiosnę i wtedy podejmę decyzję ale mówicie że 150kg to będzie mało? A okres? Kiedy? W lutym już dawać jeżeli zima będzie lekka? Z azotem jest ten problem że może 'wyparować'. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek3060    1

 

6 minut temu, dariusz86 napisał:

No właśnie dlatego pytam bo nie wiem. Nigdy takiej sytuacji nie miałem. Zawsze dawałem 80kg, później 50kg i w ostatniej dawce 30kg 

Ty mówisz o czystym azocie czy saletrze? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek3060    1

No to malutko, ja daję na pierwszą dawke 300kg i druga dawka 200kg saletry z yary i plony są zadowalające. Przy 150kg saletry pszenica nie ma szans na dobry plon 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16

Tylko ja pszenicę mam po ziemniakach pod które co roku daję obornik także trochę tego azotu jest jednak w glebie. Wiesz, nie sztuka dać dużo tylko co z tego ja mi się to później powali. Ale teraz na pewno muszę dać więcej, wiadomo z jakiego względu. Ok, czyli na pierwszą dawkę w takim wypadku ile liczyć czystego azotu? 150kg? Bo jeśli tak to wychodzi że musiał bym dać ok 440kg tego Pulanu. 

Aaa i poczekaj, bo chyba jednak mam wrażenie że się nie zrozumieliśmy. To jeszcze raz. Ja myślałem o saletrze Pulan 34,4. Napisałem że daję 80kg na pierwszą dawkę ale chodziło mi o czysty azot. Czyli na nawóz to trzeba przeliczyć w zależności ile procent czystego azotu zawiera dany produkt. Pisząc 80kg, 50kg i 30kg miałem na myśli czysty azot, nie produkt. 

Edytowano przez dariusz86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bartek3060    1

A no to A no to dobrze dajesz 

6 minut temu, dariusz86 napisał:

Tylko ja pszenicę mam po ziemniakach pod które co roku daję obornik także trochę tego azotu jest jednak w glebie. Wiesz, nie sztuka dać dużo tylko co z tego ja mi się to później powali. Ale teraz na pewno muszę dać więcej, wiadomo z jakiego względu. Ok, czyli na pierwszą dawkę w takim wypadku ile liczyć czystego azotu? 150kg? Bo jeśli tak to wychodzi że musiał bym dać ok 440kg tego Pulanu. 

Aaa i poczekaj, bo chyba jednak mam wrażenie że się nie zrozumieliśmy. To jeszcze raz. Ja myślałem o saletrze Pulan 34,4. Napisałem że daję 80kg na pierwszą dawkę ale chodziło mi o czysty azot. Czyli na nawóz to trzeba przeliczyć w zależności ile procent czystego azotu zawiera dany produkt Pisząc 80kg, 50kg i 30kg miałem na myśli czysty azot, nie produkt. 

A no to w takim razie dobrze dajesz

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16

Czyli co, w takim wypadku aby ją wiosną dokrzewić w przypadku zbyt głębokiego siewu, dać 150kg czystego azotu czy np 120kg starczy? Bo nie chcę tez przegiąć w drugą stronę. W pomidory się wsadza tyczki ale pszenicę nie bardzo mam jak podpierać :) Oczywiście pytam o tą pierwszą, wiosenną dawkę. 

Edytowano przez dariusz86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszkol    5
10 minut temu, dariusz86 napisał:

Tylko ja pszenicę mam po ziemniakach pod które co roku daję obornik także trochę tego azotu jest jednak w glebie. Wiesz, nie sztuka dać dużo tylko co z tego ja mi się to później powali. Ale teraz na pewno muszę dać więcej, wiadomo z jakiego względu. Ok, czyli na pierwszą dawkę w takim wypadku ile liczyć czystego azotu? 150kg? Bo jeśli tak to wychodzi że musiał bym dać ok 440kg tego Pulanu. 

Aaa i poczekaj, bo chyba jednak mam wrażenie że się nie zrozumieliśmy. To jeszcze raz. Ja myślałem o saletrze Pulan 34,4. Napisałem że daję 80kg na pierwszą dawkę ale chodziło mi o czysty azot. Czyli na nawóz to trzeba przeliczyć w zależności ile procent czystego azotu zawiera dany produkt. Pisząc 80kg, 50kg i 30kg miałem na myśli czysty azot, nie produkt. 

Standardowo zawsze na pierwszą dawkę azotu dawałem max 80kg saletrzaku. Teraz zastąpię ją saletrą ale rozumiem że już dawka inna, prawda?

coś tu śmierdzi z daleka

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16

Tylko CCC? Moddusa sobie odpuścić? Bo jak euforię skracałem to zawsze stosowałem Moddus + CCC. Tylko no właśnie. Zawsze skracałem łan który był poprawnie posiany i ładnie rozkrzewiony jesienią a teraz jesienią nie wiele co się rozkrzewi więc skracanie to będzie kolejny eksperyment i nauka. Bo schematy które do tej pory znałem i stosowałem, na nic się teraz zdadzą. 

4 minuty temu, lukaszkol napisał:

Standardowo zawsze na pierwszą dawkę azotu dawałem max 80kg saletrzaku. Teraz zastąpię ją saletrą ale rozumiem że już dawka inna, prawda?

coś tu śmierdzi z daleka

 

Co Ci śmierdzi? Przeczytaj pozostałe komentarze to dowiesz się, że pisząc o 80kg miałem na myśli nie dawkę nawozu a dawkę czystego azotu. Dawka nawozu zależy od tego, ile procent całkowitego azotu się w nim znajduje. Więc jeszcze raz, na pierwszą dawkę zawsze dawałem 80kg CZYSTEGO AZOTU. Ilość nawozu zależała od tego co sypałem 

Edytowano przez dariusz86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukaszkol    5
8 godzin temu, dariusz86 napisał:

Na pewno będę dawał Korn kali i kizeryt oraz saletrzak, pierwsza dawka pewnie jakieś 60 - 80kg/ha.

 

4 godziny temu, dariusz86 napisał:

Standardowo zawsze na pierwszą dawkę azotu dawałem max 80kg saletrzaku. Teraz zastąpię ją saletrą ale rozumiem że już dawka inna, prawda? Tylko jaka

 

55 minut temu, dariusz86 napisał:

Zawsze dawałem 80kg, później 50kg i w ostatniej dawce 30kg i to mi się bardzo fajnie sprawdzało i pszenica się nie kładła

 

46 minut temu, dariusz86 napisał:

Mówię no saletrze amonowej Pulan 34,4. 

 

36 minut temu, dariusz86 napisał:

musiał bym dać ok 440kg tego Pulanu. 

albo nie masz pojęcia o uprawie lub masz coś w planach ale nie wiesz jak to ugryżć

lub po prostu przy niedzieli za dużo łyknołeś

pozdrawiam i powodzenia w uprawie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Damianek20    2024
10 godzin temu, dariusz86 napisał:

Nie dużo, ok 3ha bo później się zorientowałem że jest za głęboko i poprzestawiałem. Ok, do wiosny będzie się słabo krzewić a wiosną można jej jakoś pomóc? Na pewno będę dawał Korn kali i kizeryt oraz saletrzak, pierwsza dawka pewnie jakieś 60 - 80kg/ha. To ją powinno trochę podratować i pomóc w krzewieniu czy i tak już będzie marna? Pierwszy raz mam taką sytuację. 

Nie bardzo coś i na wiosnę pomożesz jej  . Będzie słaba i podatna na choroby z uwagi na wysilenie . Trzeba to jakoś przełknąć . Ewentualnie jak dopisze pogoda zrób ją od grzyba teraz jeszcze morfolina i daj jej mikro cynk oraz odżywkę ok 3-4 kg tylko żeby chociaż miała 2-3 listki bo gołej ziemi też szkoda pryskać 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dariusz86    16

Cześć,

Dziś byłem się ponownie przejechać na tą zbyt głęboko posianą działkę i nie wiem, albo mi się wydaje albo chyba sobie ta pszenica poradziła. Przynajmniej na razie. Tak wyglądała tydzień temu:

IMG_1053.jpg

Miała pojedynczy liść i łodyga była żółta. To był stan na sobotę. Teraz wygląda to o wiele lepiej, żółte łodygi jakby poznikały a pszenica poszła sporo do góry.

IMG_1069.JPG

IMG_1068.JPG

IMG_1067.JPG

Może faktycznie jak dostanie więcej azotu wczesną wiosną to podskoczy do góry i coś z niej jeszcze będzie. 

Edytowano przez dariusz86

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez Putinw
      Witam.zrobilem oprysk na chwasty lancet 125 na 30ary ,a wypryskalem na jakieś 17ary  wyższym ciśnieniem.Czy zaszkodzi to pszenicy?
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj