Gość

Dzierżawa gruntów pod fotowoltaike

Polecane posty

Szymi40    1444

Napisałem -  możesz  składać  a jak ma powstać   to powstanie   tylko trochę   później .    Odwołania i te  sprawy...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
driver24    770

Ta cała fotowoltanika to dla mnie temat jak po raz kolejny przerzucic cała odpowiedzialność na rolnika, bo to on jest właścicielem gruntu. A mówimy tu o horyzoncie czasowym nawet ponad 30 lat. W tym czasie może zdarzyć się wszystko nasi rzdzacy potrafią super ustawy/rozwiązania wprowadzić dosłownie w chwilę bez rzadnych opini a tu mowa o 30latach! U mnie już kolejna firma zainteresowana kolejna działka. Rozmawiałem już z dwoma firmami. Weźcie też pod uwagę, że wygląda to w ten sposób, że jedna firma podpisuje umowy, załatwia pozwolenia i sprzedaje temat innej firmie itd. A właściciel gruntu cały czas ten sam.

Ja zaproponowałem przedstawicielom firmy ze sprzedam im te działkę, oczywiście w cenie gruntu inwestycyjnego i nagle nie byli zainteresowani. Dla mnie jest to wystarczająca odpowiedź. Osobiście nawet jak mi zaproponuje 30 tys to i tak żadnej umowy nie podpisze. 

Na prawdę rolnicy zasanowcie się 3 razy i nie patrzcie tylko na te 11-13tys/ha.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Bogdan_ja    2995

Sprzeciw musi być zasadny żeby był skuteczny, masz na to 7 dni. Nikt się nie pyta czy się godzisz tylko jakie wnosisz zastrzeżenia i na jakiej podstawie. Jeśli brak podstawy prawnej to nic ten sprzeciw nie da i tyle. 

3 godziny temu, Silver007 napisał:

a dlaczego to nic nie da, przecież jest 7 dni na wniesienie sprzeciwy jeśli komuś 4m od domu ma powstać farma kilka ha to kto by się na to godził!

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamk    14
12 godzin temu, driver24 napisał:

Ta cała fotowoltanika to dla mnie temat jak po raz kolejny przerzucic cała odpowiedzialność na rolnika, bo to on jest właścicielem gruntu. A mówimy tu o horyzoncie czasowym nawet ponad 30 lat. W tym czasie może zdarzyć się wszystko nasi rzdzacy potrafią super ustawy/rozwiązania wprowadzić dosłownie w chwilę bez rzadnych opini a tu mowa o 30latach! U mnie już kolejna firma zainteresowana kolejna działka. Rozmawiałem już z dwoma firmami. Weźcie też pod uwagę, że wygląda to w ten sposób, że jedna firma podpisuje umowy, załatwia pozwolenia i sprzedaje temat innej firmie itd. A właściciel gruntu cały czas ten sam.

Ja zaproponowałem przedstawicielom firmy ze sprzedam im te działkę, oczywiście w cenie gruntu inwestycyjnego i nagle nie byli zainteresowani. Dla mnie jest to wystarczająca odpowiedź. Osobiście nawet jak mi zaproponuje 30 tys to i tak żadnej umowy nie podpisze. 

Na prawdę rolnicy zasanowcie się 3 razy i nie patrzcie tylko na te 11-13tys/ha.

No a jak mają być zainteresowani skoro nie mają grama gwarancji, że dostaną warunki przyłączenia i pozwolenie na budowę? Ty byś kupił taką działkę w ciemno?

Jak napisałem wcześniej - kupują często, ale już jest cała papierologia zrobiona.

Kupujesz samochód bez wcześniejszego odpalenia? ;)

 

 

 

23 godziny temu, Bogdan_ja napisał:

Sprzeciw musi być zasadny żeby był skuteczny, masz na to 7 dni. Nikt się nie pyta czy się godzisz tylko jakie wnosisz zastrzeżenia i na jakiej podstawie. Jeśli brak podstawy prawnej to nic ten sprzeciw nie da i tyle. 

 

Sprzeciwy się zdarzają i szczerze mówiąc 90% z nich nie wnosi żadnych skutków. 


-----------------

Mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pomidor65    8
Dnia 1.08.2021 o 14:52, 6465 napisał:

Dzwoniły jakieś fiutki chcą w dzierżawę pod fotovoltanike i dają 12tys za 1ha. Na rok. Dzierżawa na 30lat. Co o tym myślicie?

 podpisuj śmiało jak dadzą ci kase z góry za 30 lat, dla nićh taka kasa to drobnostka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6465    12413
7 minut temu, pomidor65 napisał:

 podpisuj śmiało jak dadzą ci kase z góry za 30 lat, dla nićh taka kasa to drobnostka

Co mam podpisać jak umowy nawet nie widziałem na oczy. Jak dzwonił to mu powiedziałem żeby mi warunki dzierżawy i umowę na meila przysłał bo chce skonsultować z prawnikiem. I więcej się nie odezwał.😁

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
stanislawkr    0
Dnia 4.08.2021 o 22:09, jacek1296 napisał:

Chodzi o to, czy te 12tys jest za hektar fizyczny Twojej ziemi czy hektar pod samymi panelami, których na 1ha fizycznym jest ok. 0,5ha.

U nas w umowie jest za pole ogrodzony płotem.

Dnia 1.08.2021 o 14:36, 90210grzesiu napisał:

Najbardziej zdradziło go to, że udaje chłopka roztropka, a na koniec ''pozdrawiam'' które przedstawiciele handlowi dodają do każdej wiadomości.;)

Matka mnie tak wychowała, żeby się ładnie żegnać :)

Skoro tak handlowcy się żegnają to znaczy, że dobrze wychowane chłopaki.

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

czy jest ktoś z tu na forum co podpisał dzierżawę i jest na niej już inwestycja? Ja mam przeznaczoną działkę na fotowol.. w miejscowym planie zagospodarowania terenu i ze 3 firmy z umowami było. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dzidzia202    294

 czy firma która podpisywała firmą jest docelowa czy następna firma x przejęła inwestycję i ile trwała budowa. firma która stawała proponowała wykup gruntów czy raczej się bronili przed tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szymi40    1444

Iedna podpisała i sprzedała gotowy projekt  drugiej , budowa ruszyła  po  4 latach od podpisania umowy  [  umowa podpisana  bodajże      w  2014roku  jako pierwsza w powiecie ]  i trwała rok,   wykupu nie proponowali.  I jest  to firma rodzinna. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Karol_wie    0

Dzień dobry,
Też stoję przed dylematem podpisania umowy na dzierżawę pod farmę PV. Firma duża nazywa się PCWOE. Ale nie ma gwarancji, że w którymś momencie się nie zwiną.
Może ma ktoś doświadczenie jak z tymi podatkami? Zgodnie z prawem płaci właściciel, w umowie jest zapis, że oddają. Ale co jak będą opóźniać płatność? Skarbówka nie poczeka i będę musiał założyć z własnej kieszeni, a przy 10 ha trochę wyjdzie...

Zastanawia mnie też ile czasu potrzebują na załatwienie formalności. Widzę w powyższym wpisie, że 4 lata i tak też sam szacowałem.

Czy może wie ktoś o jakiś problemach czy kwestiach na które trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Z góry dziękuję za pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Paula0609    0
Dnia 10.07.2021 o 12:33, adamk napisał:

Eeee jest wielkie zdziwienie rolników, że skoro chcą płacić tyle dzierżawy to czemu nie kupią. Otóż kupują, ale nie na początku bo wtedy nikt nie wie czy w ogóle będą warunki na przyłączenie do OSD. Jak już farmy są, albo dostają warunki przyłączenia to często są zainteresowani odkupem

 

 

 

Jak firmy mogą być zainteresowane odkupem ziemi rolnej? W momencie uzyskania warunków przyłączenia te grunty nie są już rolne? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

Panowie prawda jest taka że na 1000 propozycji dzierżawy do skutku dochodzi kilka i to po kilku latach 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
romek_76    0

Zdaję sobie sprawę, że jestem początkujący na tym Forum, jednak chciałbym coś napisać od siebie w tym temacie. 

Orientowałem się w jednej z Firm, które płacą za dzierżawę działek pod fotowoltaikę. Z "wywiadu" z przedstawicielem Firmy otrzymałem następujące informacje, dla osób chcących wydzierżawić swoje grunty.

By było to lepiej zrozumiałe napiszę otrzymane informacje po kolei:

1 - Kiedy najemca zaczyna płacić?

Odpowiedź przedstawiciela:

Najemca rozpoczyna płatność czynszu dzierżawnego w chwili rozpoczęcia robót budowlanych na nieruchomości tj. max 24 miesiące od zawarcia Umowy Dzierżawy, lub gdy nie udało nam się uzyskać pozwolenia na budowę w okresie 24 miesięcy rozpoczynamy płatność czynszu w innym wypadku Właściciel może wypowiedzieć Umowę Dzierżawy. 

2 - Za jaką powierzchnię płaci najemca?

Odpowiedź przedstawiciela:

Najemca płaci za powierzchnie „za płotem” wszystko co jest elementem farmy fotowoltaicznej wliczane jest do powierzchni dzierżawy zgodnie z pozwoleniem na budowę, finalna powierzchnia dzierżawy jest określana w chwili uzyskania przez nas mocy przyłączeniowych - przelicznik 1 MW mocy przyłączeniowej to pow. Około 1,4 ha. 

3 - Ile płaci najemca?

Odpowiedź przedstawiciela:

Czynsz dzierżawny który oferujemy - rozpoczynamy negocjacje od 14 000 zł / ha, finalna stawka dla atrakcyjnych działek to 16 000 zł / ha. 

4 - kto płaci podatki?

Odpowiedź przedstawiciela:

Podatek gruntowy jak i podatek od aktywizacji gospodarczej opłaca Najemca, Właściciel ROZLICZA się jednak z US względem swojego wzbogacenia na DZIERŻAWIE, istnieje możliwość powiększenia wartości dzierżawy o VAT - jeżeli Właściciel dostarczy Najemny Fakturę VAT za dzierżawę.

Pozostałe odpowiedzi przedstawiciela:

- Szukają ofert z całej Polski.
- Powierzchnia minimalna to 1 ha (jeżeli terenu  nieruchomości nie zacienia las lub inne obiekty)

 -okres dzierżawy to 29 lat 
- za utylizacje odpowiada inwestor (zabezpieczają to zapisy Umowy Dzierżawy)

---------------
Tyle ode mnie. Jeśli ktoś jest wstępnie zainteresowany opisaną przeze mnie ofertą i poznaniem oferty tej Firmy zapraszam do kontaktu poprzez Prywatną "Wiadomość" do mnie wpisując w wiadomości swój e-mail ,nr tel. oraz Swoje imię. Wtedy opisywana przeze mnie Firma powinna się z Tobą skontaktować.

Od razu napiszę, że nie biorę ODPOWIEDZIALNOŚCI , jeśli ktoś błędnie coś zrozumie odnośnie dzierżawienia gruntów i np. nie przeczyta dokładnie umowy, którą to ta Firma oferuje.
 

Edytowano przez romek_76

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
sylwek23111    330

Teoretycznie wszystko ładnie wygląda, ale jakie szanse w potyczce sądowej ma rolnik i inwestor posiadający np 10 ha farm fotowoltaicznych o wartości 30mln zł? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gosia2012    0

Witam, Czy na gruntach rolnych /klasa V i VI/ leżących na terenach Natura 2000 jest możliwość zbudwania farmy fotowoltaicznej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamk    14

Nie, same problemy na Naturze.

 

W tej chwili przy większych areałach mogę ogarnąć umowy z gwarancjami bankowymi na demontaż i na płatność czynszu lub gwarancje korporacyjną do kwoty parudziesięciu milionów. 

Temat w 100% bezpieczny wtedy, takich warunków nie ma nikt.

Niestety dotyczy to działek większych niż 10ha.

Na rynku sporo się zmieniło, proszę nie patrzcie na kwoty czynszów, lepiej wybrać dobrą firmę a mniejsza kwotę.

 

 

Edytowano przez adamk

-----------------

Mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Witam. Właśnie jestem po rozmowie z przedstawicielem firmy GreenArt Development. Mają i mnie w gminie powstać farmy panelowe na blisko 60 hektarach. Firma jest zainteresowana moja działka o powierzchni 43 ha gruntów ornych. Wstępnie chciałbym wydzierżawić 10 hektarów. Stawka za hektar to 11 tys zł. Wszystkie koszty i podatki po stronie firmy. Mi pozostaje do zapłaty jedynie podatek rolny. W umowie jest zapis że po upływie czasu umowy (29 lat) firma wszystko "sprząta" mi pozostaje do zrobienia tylko rekultywacja terenu. Miał ktoś do czynienia z tą firmą? Jest to zbyt piękne by mogło być prawdziwe. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rowan    226

Chwila... Podatek nie będzie rolny. Powinno w umowie być zawarte, że wszystkie koszty związane z podatkami będą wypłacane do tego i tego dnia na konto wlaściciela, od dnia dostarczenia nakazu.

Czynsz raczej z tych niższych. W tej chwili podpisują na poziomie 15tyś. A podatek jeszcze od tych 15 zapłacisz. 8.5% do 100tys, powyżej 12.5%. Z tym, że jak masz 300tys to Ci od 100 policza 8.5, a od 200 12.5.

 

A firma w KRSie jest baaardzo świeża... Raczej to Ci z naganiaczy-pośredników. Podpiszą i czekają żeby odsprzedać innej dużej firmie budującej. Jak jesteś zainteresowany tematem, to akontaktuj się z dużymi graczami na rynku. 

Edytowano przez Rowan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153

Też mnie to zastanawiało. Mój wujek który jest 25 lat radnym nagania ten temat. Ogólnie średnio mi się temat widzi. Pozatym mówiłem że mam przyznane 200 tysięcy zwrotu z prow na ciągnik i przez 5 lat muszę te hektary trzymać to zaoferowali że zwrócą mi ta dotacje. Muszę wieczorem jeszcze raz na spokojnie przeanalizować tą umowę. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rowan    226

A co za problem „podnienić” działki we wniosku? Musisz przecież areał utrzymać, nie te same działki. Generalnie tak jak mowie, sprawa jest realna i to bardzo, ale ja bym poszukał pewniejszego inwestora. A i przede wszystkim to grunty albo inwestycyjne, a jak rolne to klasa IV w dół.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Piottrek88    0

Cześć. 
dzisiaj dostałem pismo z gminy odnośnie pozwolenia na budowę farmy na mojej działce. 
 

dzialka ma powierzchnie 7.4ha, a w pozwoleniu jest napisane, ze nie może przekraczać 70% powierzchni działki. 
tez tak mieliście? 
bylem zapewniany, ze zajmą cała powierzchnie działki, a teraz się okazuje, ze tylko cześć. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dawid727    153
36 minut temu, Rowan napisał:

A co za problem „podnienić” działki we wniosku? Musisz przecież areał utrzymać, nie te same działki. Generalnie tak jak mowie, sprawa jest realna i to bardzo, ale ja bym poszukał pewniejszego inwestora. A i przede wszystkim to grunty albo inwestycyjne, a jak rolne to klasa IV w dół.

A no taki problem ze skąd mam wziąć te hektary? Mam 50 hektarów na mordę i nikt nie chce dać umowy a tym bardziej żebym ja pisał dopłaty. U mnie klasa ziemi to głównie 5 i 6. A inne firmy jakoś nie są zainteresowane budowa farm, wujek ma pozwolenia od 8 lat i na razie cisza. A hektarów ponad 10. Tylko ta firma się odezwała. Teraz wujek szuka więcej chętnych. Dziwne ze tak młoda firma jest w stanie wymienić linie wysokiego napięcia na odległości 30 kilometrów a innym się to nie opłaca... 

Może jest ktoś chętny przeczytać ta umowę. Chętnie podeślę na maila. 

Edytowano przez Dawid727

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Stoję przed małym dylematem w kwestii doboru haków sprzęgających. Chcę zamontować coś takiego do ciągnika o mocy 70KM. Nie wykonuje on nie wiadomo jak ciężkich prac ale jednak hak to wygoda o czym już się przekonałem nie raz. I teraz biję się z myślami, czy inwestować prawie 500zł za sztukę, za oryginał CBM'a, kat 2S, czy może pójść w coś tańszego i wziąć waryńskiego. Generalnie waryński chyba robi nie najgorsze te części ale nie wiem jak jest z hakami. Szukam opinii i ciężko cokolwiek znaleźć. CBM to wiadomo, marka sama w sobie. Ale różnica w cenie dość znaczna bo na 2 sztukach około 400zł. Bardzo bym Was prosił o pomoc w dokonaniu wyboru. Może są na forum osoby które mają haki waryńskiego już jakiś czas i z perspektywy tego czasu, są w stanie wydać jakąś opinię. O opinię CBM'a nie pytam bo wiadomo że to górna półka. 
    • Przez tmic
      Czy ktoś się już spotkał  z umową dzierżawy gruntu pod instalację wodorową ? Szukam informacji o problemach i opłacalności.
    • Przez Michle18
      Witam mam problem renault 90-34 zauważyłem że wałek od przedniego mostu jest uszkodzony (zjedzony frez) od strony skrzyni jest ok moje pytanie brzmi czy jeśli pominę tuleje która łączy wałek z przednim mostem i zespawam to na stałe czy pochodzi to trochę czy musi być jakiś luz na tej złączce wału? Chce zrobić coś na szybko bo robota w polu się szykuje z góry dziękuję za opinie
    • Przez michalsoft
      Witam,
      w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW
      Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 
      Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?
      Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?
    • Przez AgroJacek
      Witam wszystkich miłośników ciężkiego sprzętu rolniczego!
      Zwracam się do Was z dość specyficznym zapytaniem – od dłuższego czasu rozglądam się za ciągnikiem Kirowiec K-700 i chciałbym dowiedzieć się, gdzie najlepiej poszukiwać ofert sprzedaży tego typu maszyny. Może ktoś z Was niedawno przechodził przez proces zakupu i może podzielić się doświadczeniem? Interesują mnie zarówno oferty z drugiej ręki, jak i możliwe źródła, gdzie można znaleźć sprawdzone egzemplarze w dobrym stanie technicznym.
      Szczególnie jestem ciekaw:
      Czy są jakieś strony internetowe, aukcje online lub fora, które specjalizują się w sprzedaży ciągników rolniczych i mogą mieć w swojej ofercie K-700?
      Jakie sklepy lub komisy rolnicze w Polsce mogą posiadać takie ciągniki?
      Czy istnieją grupy na portalach społecznościowych lub aplikacje dedykowane sprzedaży używanego sprzętu rolniczego, które mogłyby być pomocne w moich poszukiwaniach?
      Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady, które przybliżą mnie do zakupu tego legendarnego ciągnika.
      Z góry dziękuję i pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj