Gość

Dzierżawa gruntów pod fotowoltaike

Polecane posty

lukasz222    2883

Zapytam Tauron, czy jest zainteresowany kupowaniem ode mnie prądu ;)

Poza tym ogłoszenie upadłości takiej spółki to nie jest sprawa na jedno pisemko do sądu bez żadnego uzasadnienia

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikosss    1
9 godzin temu, lukasz222 napisał:

Zapytam Tauron, czy jest zainteresowany kupowaniem ode mnie prądu ;)

Poza tym ogłoszenie upadłości takiej spółki to nie jest sprawa na jedno pisemko do sądu bez żadnego uzasadnienia

A skad bedziesz mial prad? Panele nie sa twoje i nie masz prawa brac z nich poztku. W przypadku upadlosci zostajesz z nie swoimi panelami na polu ktorych w dodatku nie mozesz ruszyc bo nie sa twoje... to tez jest duzy problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Jeżeli spółka ogłosi upadłość to żadna umowa wtedy nie obowiązuje, bo z kim? Wtedy możesz raczej robić z nimi co chcesz 🤷‍♂️

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517
11 godzin temu, lukasz222 napisał:

Utylizacja owszem, jak zgodzisz sie na to, że umowa nie uwzględnia tego, że to inwestor ma uprzątnąć grunt i zostawić go w pierwotnym stanie

A co gdy do spółki zostanie przyjęty żul z pod kiosku i na koniec okresu dzierżawy tylko on pozostanie w spółce a reszta współwłaścicieli wyjdzie ze spółki 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikosss    1
54 minuty temu, kris91 napisał:

Jeżeli spółka ogłosi upadłość to żadna umowa wtedy nie obowiązuje, bo z kim? Wtedy możesz raczej robić z nimi co chcesz 🤷‍♂️

Nie zmienia to faktu ze ruszasz obca wlasnosc. Zawsze moze sie znalezc syndyk albo wierzyciele, ktorzy przejma majatek upadlosciowy jesli bedzie cokolwiek warty. Jesli niez to sama utylizacja obecnie to jest ok. 35tys za ha z tego co sie orientowalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883

To sobie wrzuć zapis do umowy, że w przypadku gdy do określonego terminu firma nie przywróci pola do stanu początkowego, to wszelkie instalacje przechodzą na Twoją własność. Po 25 latach panele nadal będą produkować prąd, pytanie dlaczego ktoś miałby je porzucać, zamiast kontynuować współpracę?

Przyjmowania żula nawet nie skomentuję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517
7 godzin temu, lukasz222 napisał:

Przyjmowania żula nawet nie skomentuję...

Jeżeli dzierżawca będzie nie uczciwy to wcale nie jest to wykluczone , zresztą taką możliwość zasugerowała mi pani mecenas z którą konsultowałem umowę 

Próbowałem dodać zapis do umowy o kaucji wpłaconej na konto na poczet utylizacji , to nie chcą  się zgodzić , nie zgodzili się też na wypłatę dzierżawy od momentu podpisania umowy wstępnej z której wynika że muszę podpisać umowę przyrzeczoną czyli końcową a wypłata dzierżawy nastąpi po rozpoczęciu budowy czyli realnie za cztery lata i przez ten czas nie mam nic tylko zablokowane grunty 


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Jeżeli mogę się wtrącić 👀 U mnie powiedzieli wprost, że nie zrezygnują z dzierżawy i prędzej zmienią panele na wydajniejsze bo mają tutaj pewny grunt ze wszystkimi pozwoleniami i czynsz to najmniejszy ułamek ich wydatków 🤷‍♂️

  • Thanks 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ZELKOW    1295

łooo nie którym to dopiero po 8 latach farma ruszyła, u mnie w okolicy już 50% rolników zrezygnowało, bo wszystko już trwa 5lat, zgody jakieś już mają firmy na budowe, ale nie ma i nie będzie w najbliższym czasie na tyle wytrzymałej lini energetycznej żeby odebrać prąd z tych farm i narazie nie mogą powiedzieć kiedy to ruszy bo nie wiedzą

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikosss    1
51 minut temu, Marecki2922 napisał:

Jeżeli dzierżawca będzie nie uczciwy to wcale nie jest to wykluczone , zresztą taką możliwość zasugerowała mi pani mecenas z którą konsultowałem umowę 

Próbowałem dodać zapis do umowy o kaucji wpłaconej na konto na poczet utylizacji , to nie chcą  się zgodzić , nie zgodzili się też na wypłatę dzierżawy od momentu podpisania umowy wstępnej z której wynika że muszę podpisać umowę przyrzeczoną czyli końcową a wypłata dzierżawy nastąpi po rozpoczęciu budowy czyli realnie za cztery lata i przez ten czas nie mam nic tylko zablokowane grunty 

A zaproponowali cos innego w zamian za ta kaucje? Czy po prostu NIE i tyle? Nie chca zabezpieczyc tej utylizacji w inny sposob, ktory im pasuje? Tez stoje przed podobnym problemem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz222    2883
2 godziny temu, Marecki2922 napisał:

Jeżeli dzierżawca będzie nie uczciwy to wcale nie jest to wykluczone , zresztą taką możliwość zasugerowała mi pani mecenas z którą konsultowałem umowę 

Próbowałem dodać zapis do umowy o kaucji wpłaconej na konto na poczet utylizacji , to nie chcą  się zgodzić , nie zgodzili się też na wypłatę dzierżawy od momentu podpisania umowy wstępnej z której wynika że muszę podpisać umowę przyrzeczoną czyli końcową a wypłata dzierżawy nastąpi po rozpoczęciu budowy czyli realnie za cztery lata i przez ten czas nie mam nic tylko zablokowane grunty 

To dać sobie spokój z taką firmą, jeśli na nic sie nie chce zgodzić, nawet na płacenie, chyba, że przez ten czas, w którym mnie ruszy budowa możesz je normalnie rolniczo użytkować, bo to jest różnica.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Marecki2922    517

Mogę użytkować rolniczo ale np. dopłat do planu rolnosrodowiskowego już nie da się wziąć a to już strata około 2tys przez te cztery lata z jednego ha


Kupię rozsiewacz do wapna o ładowności 5 ton i więcej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jacus    3048
Dnia 1.03.2021 o 07:35, kris91 napisał:

Jeżeli spółka ogłosi upadłość to żadna umowa wtedy nie obowiązuje, bo z kim? Wtedy możesz raczej robić z nimi co chcesz 🤷‍♂️

doprawdy ?? a nie slyszales moze o likwidatorze ??  niestety czasami sie zdarza ze spolka nie ma nawet kasy ani majatku na likwidacje i wtedy dopiero jest problem..wtedy panele mozesz miec opieczetowane do konca swiata

fajnie by bylo -upada bank i juz nie trzeba splacac kredytow


buk, humor ,seks ,rokendrol.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
witejus    8522

fajnie jest ,upada bank dług trzeba spłacać ,upada bank oszczędności ,wkłady przepadają🤣

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamk    14
Dnia 28.02.2021 o 09:28, Jarecki21 napisał:

Hehehehe, to że nie ma, chociaż kto wie, nie znaczy, że nie będzie, albo się okaże, że jednak jest. Polska.

Jak to jest, że firma z Kujaw jeździ na dolnyśląsk w poszukiwaniu działek. U siebie nie ma? Wszystko już zapanelowane?

A co nie może? Ciągnik, części, nawozy kupujesz tylkolokalnie? ;) 


-----------------

Mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996

Panie @jacus

Podstawowe pytanie, jaką firmę stać na porzucenie paneli ze sprawnością 80-90% i stali z aluminium, które de facto też jest warte kupę kasy? Wystarczy że sprzedadzą za konkurencyjną cenę i paneli się pozbędą, a gwarantuję że ktoś by to kupił. Ilu jest sprzedawców z używanymi panelami z Niemiec i tam problemu nie mają i montuje wydajniejsze 🤷‍♂️ Nie chce się z nikim kłócić, ale powiedziałem co ja bym zrobił na ich miejscu i zapewne oni też to zrobią. Ludzie mieszkania po pół mln kupują pod wynajem i nie boją się że ktoś wejdzie, nie będzie płacić i się nie pozbędą ich bo musieliby lokum zastępcze załatwić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamk    14
16 godzin temu, Marecki2922 napisał:

Jeżeli dzierżawca będzie nie uczciwy to wcale nie jest to wykluczone , zresztą taką możliwość zasugerowała mi pani mecenas z którą konsultowałem umowę 

Próbowałem dodać zapis do umowy o kaucji wpłaconej na konto na poczet utylizacji , to nie chcą  się zgodzić , nie zgodzili się też na wypłatę dzierżawy od momentu podpisania umowy wstępnej z której wynika że muszę podpisać umowę przyrzeczoną czyli końcową a wypłata dzierżawy nastąpi po rozpoczęciu budowy czyli realnie za cztery lata i przez ten czas nie mam nic tylko zablokowane grunty 

Nikt się na to rynkowo nie zgadza, wynika to z tego, że koszty dokumentacji i budowy samej farmy są ogromne. Oczywiście byłoby to najlepsze rozwiązanie, zgadzam się z Tobą. Natomiast popatrzcie na rynek niemiecki - ktoś widział likwidacje jakiejś farmy? Robi się repowering i użytkuje dalej. Nikt nie będzie tego likwidował.

 

16 godzin temu, kris91 napisał:

Jeżeli mogę się wtrącić 👀 U mnie powiedzieli wprost, że nie zrezygnują z dzierżawy i prędzej zmienią panele na wydajniejsze bo mają tutaj pewny grunt ze wszystkimi pozwoleniami i czynsz to najmniejszy ułamek ich wydatków 🤷‍♂️

Dokładnie. Co do recyklingu - szczerze, chciałbym, żeby mi właściciel paneli i całości zostawił to na polu. Na prawdę ;)

Siejecie panikę straszną a nikt merytorycznie się nie odnosi. Tylko "słyszałem",  "ktoś mówił". Weźcie telefon zadzwońcie do gminy, zadzwońcie do starostwa, skonsultujcie umowę z prawnikami, którzy znają się na temacie. Prosto można ich znaleźć w internecie. 

 

16 godzin temu, ZELKOW napisał:

łooo nie którym to dopiero po 8 latach farma ruszyła, u mnie w okolicy już 50% rolników zrezygnowało, bo wszystko już trwa 5lat, zgody jakieś już mają firmy na budowe, ale nie ma i nie będzie w najbliższym czasie na tyle wytrzymałej lini energetycznej żeby odebrać prąd z tych farm i narazie nie mogą powiedzieć kiedy to ruszy bo nie wiedzą

To wracamy do podstawowego tematu - zapisów umowy. To, że u kogoś ruszyła po 8 latach to znaczy, że podpisał złą umowę. Proste.


-----------------

Mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kris91    2996
3 minuty temu, adamk napisał:

Dokładnie. Co do recyklingu - szczerze, chciałbym, żeby mi właściciel paneli i całości zostawił to na polu. Na prawdę

Aż tak to bym nie chciał, wolałbym żeby zdemontowali panele i mi na podwórku zostawili, a sobie niech nowe montują 😏

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamk    14
8 godzin temu, kris91 napisał:

Panie @jacus

Podstawowe pytanie, jaką firmę stać na porzucenie paneli ze sprawnością 80-90% i stali z aluminium, które de facto też jest warte kupę kasy? Wystarczy że sprzedadzą za konkurencyjną cenę i paneli się pozbędą, a gwarantuję że ktoś by to kupił. Ilu jest sprzedawców z używanymi panelami z Niemiec i tam problemu nie mają i montuje wydajniejsze 🤷‍♂️ Nie chce się z nikim kłócić, ale powiedziałem co ja bym zrobił na ich miejscu i zapewne oni też to zrobią. Ludzie mieszkania po pół mln kupują pod wynajem i nie boją się że ktoś wejdzie, nie będzie płacić i się nie pozbędą ich bo musieliby lokum zastępcze załatwić.

brawo! nic dodać nic ująć.

Dnia 28.02.2021 o 18:03, Marecki2922 napisał:

Największym ryzykiem jest to że po okresie dzierżawy utylizacja i podatek do gminy zostaną dla właściciela gruntu 

Nie zostaną.

Po uprzątnięciu instalacji jak masz teren zrekultywowany bierzesz geodetę, stwierdza, że masz teren rolny, temat idzie do starostwa, wprowadzają, zgłaszasz w gminie i nie ma problemu z tym. 

Edytowano przez adamk

-----------------

Mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamk    14
Dnia 1.03.2021 o 18:10, ZELKOW napisał:

łooo nie którym to dopiero po 8 latach farma ruszyła, u mnie w okolicy już 50% rolników zrezygnowało, bo wszystko już trwa 5lat, zgody jakieś już mają firmy na budowe, ale nie ma i nie będzie w najbliższym czasie na tyle wytrzymałej lini energetycznej żeby odebrać prąd z tych farm i narazie nie mogą powiedzieć kiedy to ruszy bo nie wiedzą

Kolejna ważna sprawa i zapis do umowy - dać firmie maksymalny czas na budowę farmy. Max 4-5 lat. Nie zbudują, umowa wypowiedziana. 

 

 

 

 


-----------------

Mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mikosss    1
21 godzin temu, adamk napisał:

Kolejna ważna sprawa i zapis do umowy - dać firmie maksymalny czas na budowę farmy. Max 4-5 lat. Nie zbudują, umowa wypowiedziana. 

 

 

 

 

Widze ze masz duza wiedze nt. Pytanie - w jaki sposob zabezpieczylbys utylizacje na koniec? Mozliwa jest kaucja? Czy gwarancja bankowa ma sens?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamk    14
Przed chwilą, mikosss napisał:

Widze ze masz duza wiedze nt. Pytanie - w jaki sposob zabezpieczylbys utylizacje na koniec? Mozliwa jest kaucja? Czy gwarancja bankowa ma sens?

Nie mam dużej wiedzy, znam temat z dwóch stron, jako dzierżawca gruntu, ale i od paru lat zajmujemy się projektowaniem.

Utylizacja temat widmo:

1. Z tego co rozmawiałem z paroma niemcami, którzy mają farmy już sporo lat - nikt tego nie planuje likwidować - za duże koszty budowy farmy. Robi się repowering (wymiana) na nowe panele i produkuje prąd dalej. Popatrzmy na planowane mixy energetyczne w poszczególnym okresie - w tej chwili mówi się o wydanych warunkach przyłączenia dla ponad 5 tyś farm, a jesteśmy na początku drogi...

2. Współcześnie produkowane moduły po 25 latach mają 80% i więcej sprawności, to nie jest wcale "szrot" jak mówią to niektórzy. 

3. Pracuje się nad rozwiązaniami prawnym w zakresie recyklingu paneli, jeden z posłów wniósł interpelacje poselską w tej sprawie, tutaj odpowiedź Ministerstwa Środowiska: http://orka2.sejm.gov.pl/INT9.nsf/klucz/ATTBVXL6F/%24FILE/i14111-o1.pdf

4. Stal plus panele to będzie i tak znaczna wartość, nie sądzę by ktoś to zostawiał na polu. Jest wartość = jest zainteresowanie.

Co do rozwiązań umownych - w praktyce kaucja jest raczej niespotykana, koszty budowy farmy są na ten moment tak znaczące, że podmioty je budujące mają znaczne kapitały i nie szukałbym tutaj "wałków". 

Gwarancja bankowa średnio ma sens, technicznie nie jest to narzędzie idealne w tym wypadku - natomiast w takiej perspektywie czasowej nie wystawi jej żaden bank. Weźmy pod uwagę, że ogromny nakład finansowy na farmę też jest jednak pewnym gwarantem. Nie ma tu znaczenia kapitał zakładowy spółki (najczęściej są to spółki celowe z kapitałem 5 tyś), natomiast sam fakt pozyskania tak ogromnego finansowania wymaga jednak położenia na stole "mocnych" dokumentów. To nie jest kredyt na maszyny z modernizacji czy pod zakup ziemi. To są grube miliony czy dziesiątki milionów. 

W razie pytań śmiało na priv.

 


-----------------

Mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113
Dnia 2.03.2021 o 10:35, adamk napisał:

Nikt się na to rynkowo nie zgadza, wynika to z tego, że koszty dokumentacji i budowy samej farmy są ogromne. Oczywiście byłoby to najlepsze rozwiązanie, zgadzam się z Tobą. Natomiast popatrzcie na rynek niemiecki - ktoś widział likwidacje jakiejś farmy? Robi się repowering i użytkuje dalej. Nikt nie będzie tego likwidował.

 

Nie porównujmy się do niemiec tam w momentach niskiego poboru ograniczają wpierw elektrownię później wiatraki na końcu .U nas celowo podnoszą napięcie sieci aby falowniki przechodziły w tryb spoczynku I to ma być wspieranie odnawialnych źródeł ? Wnosząc do energetyki wniosek o zmniejszenia napięcia ( kwestia kręcenia śrubą w transformatorze)wpierw mendy założą na tydzień analizator napięciowy który zapisuje przekroczenia później obciążają wnioskującego kosztem analizy i jeżeli skarży się więcej osób łaskawcy obniżają napięcie .Energetyka to obok skarbówki i kościoła  jeszcze jedno państwo w państwie .każdy może sprawdzić za dziś zamiast 230V mamy ponad 240v a momentami przekracza 253V 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamk    14
11 godzin temu, RU68 napisał:

Nie porównujmy się do niemiec tam w momentach niskiego poboru ograniczają wpierw elektrownię później wiatraki na końcu .U nas celowo podnoszą napięcie sieci aby falowniki przechodziły w tryb spoczynku I to ma być wspieranie odnawialnych źródeł ? Wnosząc do energetyki wniosek o zmniejszenia napięcia ( kwestia kręcenia śrubą w transformatorze)wpierw mendy założą na tydzień analizator napięciowy który zapisuje przekroczenia później obciążają wnioskującego kosztem analizy i jeżeli skarży się więcej osób łaskawcy obniżają napięcie .Energetyka to obok skarbówki i kościoła  jeszcze jedno państwo w państwie .każdy może sprawdzić za dziś zamiast 230V mamy ponad 240v a momentami przekracza 253V 

Nic do dodania. Nie mniej jeśli idzie o prace PV to i tak likwidacji farm moim zdaniem nie będzie.


-----------------

Mazowieckie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
RU68    1113

A zakładając że farma powstała i z jakiegoś powodu bankrutują zostajemy z panelami konstrukcją i podatkiem i zastawem bankowym -nie do ruszenia przez lata aż sprawy własnościowe zostaną uregulowane a podatek niema zmiłuj do zapłacenia

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Stoję przed małym dylematem w kwestii doboru haków sprzęgających. Chcę zamontować coś takiego do ciągnika o mocy 70KM. Nie wykonuje on nie wiadomo jak ciężkich prac ale jednak hak to wygoda o czym już się przekonałem nie raz. I teraz biję się z myślami, czy inwestować prawie 500zł za sztukę, za oryginał CBM'a, kat 2S, czy może pójść w coś tańszego i wziąć waryńskiego. Generalnie waryński chyba robi nie najgorsze te części ale nie wiem jak jest z hakami. Szukam opinii i ciężko cokolwiek znaleźć. CBM to wiadomo, marka sama w sobie. Ale różnica w cenie dość znaczna bo na 2 sztukach około 400zł. Bardzo bym Was prosił o pomoc w dokonaniu wyboru. Może są na forum osoby które mają haki waryńskiego już jakiś czas i z perspektywy tego czasu, są w stanie wydać jakąś opinię. O opinię CBM'a nie pytam bo wiadomo że to górna półka. 
    • Przez tmic
      Czy ktoś się już spotkał  z umową dzierżawy gruntu pod instalację wodorową ? Szukam informacji o problemach i opłacalności.
    • Przez Michle18
      Witam mam problem renault 90-34 zauważyłem że wałek od przedniego mostu jest uszkodzony (zjedzony frez) od strony skrzyni jest ok moje pytanie brzmi czy jeśli pominę tuleje która łączy wałek z przednim mostem i zespawam to na stałe czy pochodzi to trochę czy musi być jakiś luz na tej złączce wału? Chce zrobić coś na szybko bo robota w polu się szykuje z góry dziękuję za opinie
    • Przez michalsoft
      Witam,
      w sąsiedztwie mojej działki powstać ma turbina wiatrowa. Dziś był przedstawiciel firmy z zapytaniem o zgodę i propozycja dzierżawy  na to żeby nad moimi działkami kręciło się śmigło z wiatraka , ewentualnie może być na tej działce kawałek fundamentu. Ma być ro wiatrak o mocy około 3MW
      Na jakie zapisy w umowie dzierżawy zwrócić uwagę ? CO jest ważne w tym aspekcie ? 
      Czy macie jakieś doświadczenie z tego typu sprawami ?
      Jaki może być ewentualny czynsz dzierżawny?
    • Przez AgroJacek
      Witam wszystkich miłośników ciężkiego sprzętu rolniczego!
      Zwracam się do Was z dość specyficznym zapytaniem – od dłuższego czasu rozglądam się za ciągnikiem Kirowiec K-700 i chciałbym dowiedzieć się, gdzie najlepiej poszukiwać ofert sprzedaży tego typu maszyny. Może ktoś z Was niedawno przechodził przez proces zakupu i może podzielić się doświadczeniem? Interesują mnie zarówno oferty z drugiej ręki, jak i możliwe źródła, gdzie można znaleźć sprawdzone egzemplarze w dobrym stanie technicznym.
      Szczególnie jestem ciekaw:
      Czy są jakieś strony internetowe, aukcje online lub fora, które specjalizują się w sprzedaży ciągników rolniczych i mogą mieć w swojej ofercie K-700?
      Jakie sklepy lub komisy rolnicze w Polsce mogą posiadać takie ciągniki?
      Czy istnieją grupy na portalach społecznościowych lub aplikacje dedykowane sprzedaży używanego sprzętu rolniczego, które mogłyby być pomocne w moich poszukiwaniach?
      Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki i porady, które przybliżą mnie do zakupu tego legendarnego ciągnika.
      Z góry dziękuję i pozdrawiam!
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj