Polecane posty

damiano12332    61
32 minuty temu, damianzetor9540 napisał:

Pszenica wcale nie jest dobra dla krów 

A to czemu, zyto albo pszenzyto lepsze?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2236
11 godzin temu, mirekcich napisał:

A dodaje ktos do tresciwych groch albo bobik ?

 Bobik i jedzą,sporo białka,cena poniżej 1000 zł,nie znam kogoś kto to stosuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

No wlasnie o to mi chodzi, ze jest sporo bialka i energi,literatura mowi ,ze substancje antyżywieniowe.Duzo dodajesz? i jak dlugo juz stosujesz?

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kizak    2236

 Dopiero drugi rok,i dlatego z tej niewiadomej,a właściwie ograniczonej ilości bobiku jakiego mam,wychodzi może 1kg sztuka dzień,oczywiście do paszowozu.  Jak pod pysk,to jedne żrą chętnie,a ze dwie nie chcą patrzeć. Tak że na bonus bobiku nie daję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

Dzieki,z premią to chodzilo mi o domieszke tylko,bo tak jak groch ma energi tyle co kukurydza a o wiele chetniej krowy pobierają 

Edytowano przez mirekcich

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
mirekcich    139

Alternatywą dla soi napewno nie,ja daje 1,5 kg dziennie,bardziej trzeba traktowac jak pełnoporcjówke bardzo energetyczną ,niestety dopiero dostają miesiacą.Sprobowalem bobiku dodac czyli 0,7 kg grochu i 0,7 bobiku ale niechętne jadły

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
danielhaker    6950
damianzetor9540 napisał:

1 godzinę temu, pawlak2507 napisał:

Nie lepiej zamiast pszenżyta uprawiać pszenice i jęczmień. To lepsze dla krów moim zdaniem

Pszenica wcale nie jest dobra dla krów 

Też gdzieś o tym czytałem. Lepsze jest pszenżyto (pomijając oczywisty jęczmień). U mnie w dawce jest 82% pszenżyta i 18% owsa. W przyszłym roku wcale nie sieję owsa bo mam zapas na 2 lata

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darecki2005    0

Witam. prosiłbym o pomoc w wyliczeniu energii w swojej paszy. Bo o ile białko w miare prosto policzyć o tyle nie wiem jak ogarnąć energie.

Postanowiłem że mając swoje zborze skorzystam z usług mobilnej mieszalni i zrezygnuje z gotowej paszy (strasznie skakały komórki w zależności od parti ). Obecny miesiąc juz skarmiam mieszaninę którą jakoś ułożyłem. Tyle że miałem założenie podnieść mocznik bo ciągle mam niski tyle że jakoś nie udało mi się bo mocznik nadal niski 110 ogólny a miałem i niższy. Na dniach przyjedzie mieszalnia i muszę cos ustalic. Napiszę co daje obecnie.

Sianokiszonka ok 12-14kg cieżko określić bo rozwożę taczką

Kiszonka z kukurydzy do oporu gdzieś z 30kg (niektóre nie wyjadają to rozrzucę dla reszty)

Treściwa 4,5kg na sztukę (gotową pomijam bo już miesiąc nie daje)na tonę gotowej

Soja-200kg

Rzepak-200kg

Mieszanka zbożowa dobrej jakości (30% owies, 30pszenica, 40 jęczmień)- 530kg

Bufor-25kg

Witaminy-25kg

Drożdze-20kg

Parametry mleka: mocznik 110, tłuszcz 4.45, białko 3.28(wyniki z mleczarni bo oceny nie mam)

Obecnie doje 21 krów większość juz sporo po wycieleniu i kilka przed zasuszeniem 850 litrów na 2 dni. W wakacje jak sie większość cieliła to miałem i 1500l od 24 sztuk.

Możecie mi przeliczyć ile mam w treściwej białka i energii?

Teraz myślę dać na tonę 250 rzepaku a soi zmniejszyć na 150kg co myślicie o tym? Podniesie to coś mocznik?

Ile z tej treściwej uzyskam mleka z kilograma?

Edytowano przez Darecki2005

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Darecki2005    0

Litry spadły bo mi się kukurydza zeszłoroczna skonczyła wcześnie i kosiłem jednorzędówką codziennie ale jeszcze ziarna nie było i mimo że dodawałem wysłodki tofi to litry poszły na łeb ale i krowy już wysoko cielne (większość). Dlatego w tym roku mam zapas kuku na 1,5 roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    578

U mnie podobna sytuacja. W szczycie 1500 od 20 krów a teraz od 25 sztuk 900 l ale 3/4 stada ponad 210 dni. Problem słabej genetyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Czyli ok 34 l w szczycie laktacji od sztuki. Można żywienie? Ile treściwe?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
xpaxpa    13
12 godzin temu, Darecki2005 napisał:

Witam. prosiłbym o pomoc w wyliczeniu energii w swojej paszy. Bo o ile białko w miare prosto policzyć o tyle nie wiem jak ogarnąć energie.

Postanowiłem że mając swoje zborze skorzystam z usług mobilnej mieszalni i zrezygnuje z gotowej paszy (strasznie skakały komórki w zależności od parti ). Obecny miesiąc juz skarmiam mieszaninę którą jakoś ułożyłem. Tyle że miałem założenie podnieść mocznik bo ciągle mam niski tyle że jakoś nie udało mi się bo mocznik nadal niski 110 ogólny a miałem i niższy. Na dniach przyjedzie mieszalnia i muszę cos ustalic. Napiszę co daje obecnie.

Sianokiszonka ok 12-14kg cieżko określić bo rozwożę taczką

Kiszonka z kukurydzy do oporu gdzieś z 30kg (niektóre nie wyjadają to rozrzucę dla reszty)

Treściwa 4,5kg na sztukę (gotową pomijam bo już miesiąc nie daje)na tonę gotowej

Soja-200kg

Rzepak-200kg

Mieszanka zbożowa dobrej jakości (30% owies, 30pszenica, 40 jęczmień)- 530kg

Bufor-25kg

Witaminy-25kg

Drożdze-20kg

Parametry mleka: mocznik 110, tłuszcz 4.45, białko 3.28(wyniki z mleczarni bo oceny nie mam)

Obecnie doje 21 krów większość juz sporo po wycieleniu i kilka przed zasuszeniem 850 litrów na 2 dni. W wakacje jak sie większość cieliła to miałem i 1500l od 24 sztuk.

Możecie mi przeliczyć ile mam w treściwej białka i energii?

Teraz myślę dać na tonę 250 rzepaku a soi zmniejszyć na 150kg co myślicie o tym? Podniesie to coś mocznik?

Ile z tej treściwej uzyskam mleka z kilograma?

Ja też korzystam z mobilnej mieszalni i już nigdy więcej nie wrócę do sruty gotowej z worka. Na blisko 3 tony mieszanki o zawartości 21% bialka doradca ułożył mi cos takiego

1000kg sruty rzepakowej

600kg DDGS kukurydziany 

550 kg pszenzyto 

550kg jęczmień 

100kg witamin 

100kg kwasny weglan 

80kg kredy 

Krowy doja sie fajnie, tłuszcz momentami sięga 4.70 bialko 3.4-3.5 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Panowie co zastosować aby uzupełnić energię w żywieniu jałówek bądź krow do 2 ms po wycieleniu ? Dodam ze nie mam swojego zboża żeby dawać,  myślałem dawać 1 kg kukurydzy suchej srutowanej, bądź jakis koncentrat energetyczny. Narazie daje 2.5kg paszy 26% oraz 2 kg sr rzelakowej i 0.2 kg soji, plus witaminy.  Objetosciowki Kukurydza 30kg , wyslodki 10kg. Sianokiszonka 10kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    578

może tu energii jest dość jak kuku ok a za dużo białka. Treściwa którą dajesz to ponad 30 % białka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No tak ale objetosciowki zawsze takie stosowane, kiedyś 1x szla pasza 26 a 1x 20 ktora ma dużo Energi ale zastąpiłem ja samym rzepakiem i mleko podskoczyło. Aktualnie jest 25l dziennie średnio od sztuki. Wiec sam nie wiem. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Xawier    223

Jaki mocznik? coś mało sojowej może być

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Macznik wlasnie nie badany , mleczarnia nie robi prób, musze prywatnie zawieźć a czasu nie miałem ale w następnym tygodniu bd wiedział. Jeśli okaże się za niski to co może być? A jeśli w normie? A mleka i tak mało na zastosowane zywienie? Dodam ze kiszoznka z qq oraz traw na wysokim poziomie widać ziarna, a trawy siane i koszone na początku kloszenia ,nie jakieś chmieje. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    578

Coś tam po kale można stwierdzić.  Taki jaśniejszy, rzadszy to prawdopodobnie białka za dużo lub za mało energii by pokryć podaż tego białka. 25 l średnio to nie mało ale zależy też w jakiej  fazie laktacji jest większość krów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Połowa do 100 dni laktacji.  Tylko ze prawię polowa to jalowki. Musiałem duzo krow wymienić. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Troker1979    578

Ja mam teraz poniżej 20 l średnią więc też mam swoje problemy z tym że 3/4 krów jest już 200+ z dużym hakiem. Jak proporcja była odwrotna czyli 3/4 krów do 100 dni to było 35 l na basenie. U mnie to bolączka słabej sianokiszonki i słabej zaniedbanej genetyki krów

Edytowano przez Troker1979
dopiska

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

No jal 35 l dzień średnio na basen to moim zdaniem super. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj