Polecane posty

Eliot    109

Ile stosujesz czasu paszowoz??Może to tylko okres przejściowy,mućki potrzebują czasu aby się przyzwyczaić.

Ile stosujesz czasu paszowoz??Może to tylko okres przejściowy,mućki potrzebują czasu aby się przyzwyczaić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
lukasz20    710

@tumiwisizm jak weźmiesz tmr w rękę to jest wilgotny czy suchy? Ja pierwszy wóz zrobiłem za suchy i pobranie było strasznie niskie. Dolalismy wody i było już lepiej. Teraz sianokiszonka z pryzmy mokra i jest ok. 


Ursus 360 3p
Władimiriec T-25
dają radę:)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196
tumiwisizm napisał:

Dziennie. Aktualnie ciężko mi wydoic więcej niż 22. Wydaje mi się że krowy zjadają teraz nawet mniej niż przed kupnem paszowozu

sianokiszonka z beli? jak tak to ile waży bela i po jakiej prasie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Mieszam na stałe od lipca. Sianokiszonkę mam z bel po sipmie, bez noży. Różnie ważą, od 300 do 400 kg. Nie wiem czemu takie zdjęcia wychodzą ale ten tmr w rzeczywistości jest ciemniejszy i wydaje mi się że nie jest za suchy. Jak biorę go w rękę to te krótsze części paszy przyklejają się do ręki. Może być za mało skręcony bo baloty nie są pocięte... Wydaje mi się że wieczorem było więcej mleka od tych wycielonych. Ale przez 12 godzin wymęczyły ledwie 20 kg paszy objętościowej, to będzie może z 7-8kg sm? Malutko. 460 kg kukurydzy, 200kg sianokiszonki i 10 kg słomy. Zauważyłem że te które nie jedzą oblizują często pysk, niektóre też liżą stanowiska. Może jakbym dał im jakieś lizawki z soli to coś by się poprawiło z tym apetytem? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    49

Przypadkiem nie trafiają Ci się bele z niższych, torfowych łąk? Może im po prostu ta bela nie pasuje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Większość łąk mam z pól na brzegu rowów/rzek. Bo tam w miarę rośnie. Ale nie wiem czy to jest całkiem torf hmm ¬¬ Na wierzchu ziemia jest czarna a w głąb szara, jakby gliniasta ale to nie jest glina.

Edytowano przez tumiwisizm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dyziek_1    49

A masz jakieś bele, gdzie będzie więcej koniczyny/lucerny? Tak żeby sprawdzić czy to bele są powodem slabego pobierania TMR.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Mam gdzieś bele z kupkówki z 2 i 3 pokosu ale nie wiem dokładnie gdzie są. Spróbuję się z kims wymienić bela za belę.

Tak szczerze to jeszcze przed kupnem wozu, jak trafiała mi się młoda bela z kupkówki to nieźle ją jadły, nawet jak była sucha. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196

To bardzo słabo pobietają u mnie 25szt potrafiło 1400kg opylić z czego 20 było słomy i 125 treściwych jaj weźmiesz tmr w rękę i zrobisz kulę tak jak ze śniegu to jak puscisz to jak szybko się ona rozpręży czy w ogóle się skleli ? a i lizawki koniecznie pomontuj mi kiedyś średnio o 1L wzrosło mleko jak dostały sól do lizania i do wozu też można wrzucić z 1kg na tonę paszy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Trochę się sklei ale nie tak całkowicie. Po 2-3 sekundach się rozpręży. Dzisiaj zacząłem nową pryzmę(wcześniej była przejściowa, z zielonej kukurydzy), no i dodałem sól do wozu. Mam też w sumie taką hipotezę, że może niepotrzebnie posypuję te paszę treściwymi? Daję w nich sporo zboża, rzepak, ddgs więc wolą go niż tmr. W dodatku przyzwyczaiły się że zawsze go dostają. A jak nażrą się(2-3kg na raz) tej treściwej to skacze glukoza we krwi i nie chce im się już jeść? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

Może pytanie trochę z du*y, ale co myślicie o stosowaniu otrąb pszennych jako surowca do produkcji treściwych u siebie w gospodarstwie? Cena obecnie za tonę to ok 700 zł, gdzie cena tony zierna jęczmienia to ok 580 zł🙄. Co te otręby w sobie takiego mają , że praktycznie każdy żywieniowiec każe (a raczej proponuje) dokładać do treściwej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Nie mam pojęcia. Jak od lat już nie stosuje. Otręby zawierają włókno i ciut białka. Lepiej zboża dać. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
areek9869    71

Włókna teoretycznie mają dwa razy więcej niż zboże i białka też ciut więcej, ale czy coś oprócz tego? Też mi wydaje się, że lepiej byłoby kupić za te pieniądze 1,2 tony jęczmienia.

  • Like 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Jak myślicie, czy jeżeli w wozie paszowym poziomym zostaje z dnia na dzień 15-30 kg tmr, to czy mogą się w tej masie wytworzyć mykotoksyny? Które mogły by podtruwać krowy zmniejszajac apetyt? Pasze mam bez pleśni, sianokiszonka w belach. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196

no i powiadomienie jest a posta nie widać🤔


jak woda dolewana to może trochę się psuć . a co to za sprzęt że tak się dzieje?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alfa    1196
1 godzinę temu, tumiwisizm napisał:

Jak myślicie, czy jeżeli w wozie paszowym poziomym zostaje z dnia na dzień 15-30 kg tmr, to czy mogą się w tej masie wytworzyć mykotoksyny? Które mogły by podtruwać krowy zmniejszajac apetyt? Pasze mam bez pleśni, sianokiszonka w belach. 

Bez wody nie ma opcji 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Nie dolewalem ale brzydko to wygląda. Dzisiaj już nie mieszałem bo spadlo mi mleko. Pobranie paszy bylo minimalne, krowy puste i fizycznie głodne. Lipa Nie chce poki co mówić jaki to sprzęt bo na ogół u każdego jest ok. Oddzielnie sianokiszonke i kukurydze jedzą jak należy

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

Ja mam z sano 5m3 i w przyszłości coś innego kupie. Na ślimaku zostanie to wiadome. 

Ja jeszcze i tak na tura ładuje to widełkami ściągam jak chodzi. 

Mówię ci, sianokiszonka miałem to samo. krowy podbierały jałówkom tą samą sianokiszonkę co w tmr była.

Ludzie też gadali że można przemycić coś mniej smacznego, ale to guzik prawda. Małe ilości to tak, ale nie 10-15kg paszy to już krowa łatwo wyczuje. Musisz powoli tą sianokiszonkę wprowadzać do takiej ilości której krowy akceptują. 

Problem się zaczął jak kupiłem paszowóz tak ??

Edytowano przez leszek1000

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441

Tak, chociaz to jest na prawdę dziwne bo tmr ma dosyć ładny zapach. Żadnego smrodu. W ogóle zauważyłem że biorą go do pyska, zaczynają gryźć ale wypluwają. Postaram się wrzucić potem filmik. 

Mam taki pomysł żeby może zrobić małą partię ale dosyć długiej sieczki, byle tylko wyszedł równomiernie wymieszany. Może jakoś się przyzwyczają.. Dzisiaj pożarły 22 kg kukurydzy na sztukę i razem z jałowkami całego balota. Wcześniej wystarczał na 2 dni...

Edytowano przez tumiwisizm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
leszek1000    1816

No musisz pokombinować. Krowy są przyzwyczajane.Zrób mniejszą porcje mniej pociętą.I zacznij od mniejszej ilości sianokiszonki np słoma,kuku i pasza a sianokiszonka normalnie. Jak zjedzą to kolejnego dnia dołóż kilka kg sianokiszonki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kokoman0    305
2 godziny temu, damianzetor9540 napisał:

@kokoman0 chyba miał kiedyś taki problem ze z wozu nie chciały krowy jeść. Albo z kimś go pomyliłem. 

Idź z tym tematem na luźne rozmowy tam więcej ludzi śledzi temat. 

Tak temat przerabiałem. W takim wypadku mniej tnij tak aby tylko dało się wysypać z wozu, sianko na wieczór dobre drożdże. No i stalowe nerwy. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość
37 minut temu, tumiwisizm napisał:

Tak, chociaz to jest na prawdę dziwne bo tmr ma dosyć ładny zapach. Żadnego smrodu. W ogóle zauważyłem że biorą go do pyska, zaczynają gryźć ale wypluwają. Postaram się wrzucić potem filmik. 

Mam taki pomysł żeby może zrobić małą partię ale dosyć długiej sieczki, byle tylko wyszedł równomiernie wymieszany. Może jakoś się przyzwyczają.. Dzisiaj pożarły 22 kg kukurydzy na sztukę i razem z jałowkami całego balota. Wcześniej wystarczał na 2 dni...

A może coś ze składników im nie pasuje? Spróbuj nie dodawać poszczególnych komponentów. Różnicy nie ma czy to po poziomym czy pionowym wozie. Swoją drogą co to za wóz ? Ze swojego przykładu powiem że jak pomyliłem baloty  i zamiast dla jałówek poszedł do.wozu i dla krów w tmr to było tak jak u ciebie. Trochę zjadły a reszta zostawiona. Po rozmieszaniu nowego wozu z dobrą belka wyjedzone wszystko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj