Skocz do zawartości

dyziek_1

Members
 • Zawartość

  70
 • Rejestracja

 • Ostatnio

Reputacja

6 Neutral

1 obserwujący

O dyziek_1

 • Ranga
  Użytkownik
 • Urodziny 13.04.1990

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna

Ostatnio na profilu byli

1153 wyświetleń profilu
 1. żywienie opasów

  Szkoda że nie masz kiszonki z kukurydzy. Wysłodki drogie, odpuściłbym je. Jak masz zboża to one wystarczą. Fajnie jabyś miał gniotownik. Zboża około 11% białka, dorzuć tyle korektoru białkowego żeby dawka miała ok. 14%. Sianokiszonka do woli.
 2. Udział sianokiszonki w żywieniu opasów

  1. W tym roku na pewno będzie ktoś praktykował, gdyż zła pogoda przeszkodziła w zbiorach kiszonki z kukurydzy. Można ustawić dawkę na samej sianokiszonce, ale do tego trzeba dużo energii w postaci śruty zbożowej. Przyrosty będą, ale dawka ustawiana na sianokiszonce i śrucie zbożowej będzie droga. 2. Luźny kał ze względu na dużą ilość białka. Sianokiszonka ma 14-19 b.o pszenica ok 16%, makuch (jeżeli lniany 36%) Przy opasach należy tak bilansować dawkę by białko było w granicach 14%
 3. Żywienie bydła mlecznego

  Ja bym nie zachwycał się żywieniowcami z federacji. Za każdą wizytę płacisz, a co do firm paszowych doradztwo jest darmowe. Poza tym zawsze można zrobić konfrontację. Jednego dnia zaprosisz z federacji, następnego dnia z firmy X. Zobaczysz kto mądrzej mówi. Dobry żywieniowiec nie będzie wciskał Ci wszystkiego ze swojej firmy. Ustawi Ci dawkę na surowcach uzupełniając ją np o swój premiks.
 4. Żywienie bydła mlecznego

  Żywieniowiec nie powiedział jak był, co potrzebne jest żeby były ruje? Za ruje odpowiadają hormony, te natomiast są na odpowiednim poziomie gdy krowa w dawce optymalną ilość energii czyli skrobii ( kiszonka z kuku, śruta zbożowa) Energia to podstawa. Do tego warto czasem dorzucić jakiś premiks zawierający Beta karoten, selen itp
 5. Jałowki poród i okres po porodowy

  Tak byłoby najlepiej ale 3 razy w ciągu dnia też będzie ok. Poza tym to tylko pierwsze 3-4 dni.
 6. Kiszonka z kukurydzy

  Zamiast kuku, lepiej kup soję/rzepak bo potrzebujesz białka. Energię masz w zbożu. Widziałeś jak Twoja matka albo babka kiszą kapustę? Prosta reguła : cienko kroisz, ubijasz, odcinasz tlen. Jak dobrze ubijesz to ziarno w bigbagu, a potem wyciśniesz całe powietrze to może się uda. Bardzo pracochłonne, a efekt może być różny.
 7. Kiszonka z kukurydzy

  Na krowę dajesz 24-32kg dziennie kiszonki z kukurydzy, jeśli wyeliminowałbyś śruty zbożowe. Mało opłacalne jest kupowanie kukurydzy kiszonej w big bagach czy belach.. Ile krów doisz? Skad jesteś?
 8. A może chów edredonów w wolierach? Najdroższy puch na świecie
 9. Soler, bez urazy, ale wg mnie mały obszar, dobra ziemia = warzywa i tunele. Rozumiem, że masz sentyment do tego miejsca. Wrócisz z UK, zobaczysz jakie są realia na polskiej wiosce. Póki masz pieniądze będzie ok, zainwestujesz w gospodarstwo i kiedyś będziesz chciał mieć jakieś korzyści z niego. A z tak małego obszaru naprawdę ciężko będzie coś wycisnąć. Wymyśl coś ciekawego, może coś, czego nie ma w Polsce, a widziałeś za granicą. Przewalanie ziemi, aby ją przewalać znudzi Ci się po 3 latach, a traktor to nie najważniejszy sprzęt w gospodarstwie.
 10. drabina paszowa u bydła

  Bopietras, a czemu przewodowa? To lepiej już postawić małą hale udojową. Wygoda udoju.
 11. Jałowki poród i okres po porodowy

  około 0,5 - 1L co 3 godziny
 12. drabina paszowa u bydła

  Będąc na praktykach w Norwegii spotkałem się z podobnym rozwiązaniem gdzie krowy stały na stanowiskach, miały obroże na szyi która była przymocowana łancuchem do progu betonowego pod drabiną paszową. Zdawało to egzamin, drabinę zamykało się na czas dojenia, po dojeniu, drabina była otwierana i krowy miały więcej luzu.
 13. Ford 7740 - jaka moc ?

  Wg konedata.net 95km przy 2100rmp i 400Nm przy 1200rpm
 14. Jałowki poród i okres po porodowy

  2 tyg. przed wycieleniem wprowadź jej pełną dawkę jak dla krowy w laktacji, nie może jej zabrakować energii. Unikniesz porażeniu poporodowego.
 15. Na szczęście rzadko takie mrozy u nas występują a poza tym kto odpala ciągnik raz na miesiąc w zimę. Albo się go używa prawie codziennie, albo wyjmuje akumulator i czeka do wiosny. Jednak dalej byłbym przy zachodnich ciągnikach. W mojej okolicy ursusy i zetory stają się rzadkością. Mechanicy są na tyle ogarnięci, że dają rade naprawić zagraniczne sprzęty. Remont kapitalny silnika w zetorze 8k mtg, mf w tym samych latach 14k mtg, fendt 22k mtg. Przy używaniu raz na miesiąc można używać dożywotnio bez remontu Dalej upieram się, co autor tematu chce produkowac, hodować na tym obszarze? Bo na 4 czy 8 ha może wystarczyłby jakiś mały komunalny traktorek z napędem ze stajni Kioti etc.
×