Polecane posty

Gość   
Gość

No właśnie maja duże stada pod sobą do badań i jakoś nigdzie o tych ich badaniach nie słychać. Zazwyczaj powielają nowości z zagranicy i są na tyle bezczelni że używają wykresów i tabel z oryginalnych publikacji gdzie zazwyczaj występują inne miary (choć biorą za to grube pieniądze) Lach to nawet w Hoduj z głową tak robi jak dla mnie żenada i amatorszczyzna typu kopiuj wklej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198
7 godzin temu, przezuwaczka napisał:

Się nie zgodzę, bo ja jak zaczynałam, genetyki też nie miałam i dobrym żywieniem odkryłam skarby wśród swoich krów. 

potwierdzam, paszowóz mam od 1 kwietnia, tresciwej wiecej sypie i mleko się leje nawet od tych "słabszych zaczęło kapac po tygodniu stosowania tmr xD , mam większosć mleczno mięsnych 30 szt i 10 szt hf, 100% . niektóe mleczno mięsne nie odbiegają od hf ale to zasługa pracy moim rodziców, Niesrty nie wszystko jest takie różowe, potwierdzam są takie które miały kilka powtórem po zacielaniu i mleka tyle co dla kota i tylko tyłki rosną gdy doimy 12-14 miesięcy po cielaku. Mam nawet jedną pierwiastke BBB , daje 18-19l dziennie :DD nie jest źle. średnio ze stada w zbiorniku 21-22 l dziennie. Mimo wszystko jedna hf dunka dziś pojechała do utylizacji :((( zapalenie jelit- po sekcji wyszło, 7 tysi poszło....

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446
1 godzinę temu, jarecki napisał:

KTO MA KUKURYDZE TEN MA MLEKO KTO MA PASTWISKO TEN MA PIENIADZE

Gdyby mleczarnie płaciły 2x więcej za mleko od krów pastwiskowanych to może...

W teori to możliwe w praktyce trudne do ogarnięcia. Testuję teraz dawkę na zielonce z facelii. Jej zaletą jest długi (2-3 tyg) czas utrzymania strawności i parametrów, szybki wzrost i duży plon. Niestety trawa tego pierwszego nie spełnia. Kwaterowanie i kombinowanie gatunkami o różnych terminach dojrzewania to ciężki chleb. Poza tym sama trawa to 3-4 tys l mleka. Resztę trzeba zbilansować do parametrów zmieniających się z każdym dniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Kowalskiego nie zażyjesz  żadnym pytaniem bo po prostu na niewygodne nie odpowiada. Słyszałem co nieco o Osiencinach o powiem tyle nie jest ram tak kolorowo jak Lach opowiada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinffff    198

na zielonce + osypka, kukurydza lub buraki pastewne i odrobinka rzepaku krówki dożywają 15 lat, rodzice i dziadkowie umieli to robić  lepiej  od nas  w sensie długowieczności

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

@KARGO czy ty zazdrościsz im, że mają kasę za nic nierobienie? Zapracowali wcześniej na to. Teraz się głównie lansują. Nie bądż taki zgorzkniały i krytyczny dla innych, bo samotność cię czeka😜

8 minut temu, marcinffff napisał:

na zielonce + osypka, kukurydza lub buraki pastewne i odrobinka rzepaku krówki dożywają 15 lat, rodzice i dziadkowie umieli to robić  lepiej  od nas  w sensie długowieczności

Ale krowy o miesno-mlecznym użytkowaniu. Hf na pastwisku się męczy. To maszyna do przerabiania gotowej paszy na mleko. Jak mu każesz kosić sobie trawkę to długo nie pożyje.  Obserwuje takie cuda u sąsiada. Zasuszają się na pastwisku i to dosłownie. Wiadro wody po deszczu na plecach zostaje.  Do domu biegną głodne takim tempem, że gość na rowerze nie zadąża😆

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

To nie moja branża że mam zazdrościć z resztą jak śpię to i mi na polu rośnie 😉 Poprostu  mówię co widzę kiedyś też ich słuchałem jak proroków ale jak zaczęłam jeździć więcej po konferencjach i czytać prasę specjalistyczna to zobaczyłem że to oszołomy. Samotność raczej mi nie grozi😛

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
dabrowskit    231
52 minuty temu, leszek1000 napisał:

Z tourw mają tłuszcz chroniony. Chcesz dać tym są doją po 40l czy wszystkim ? 

no dla sztuk do 100 dnia . Czyli te ponad 40l . Kukurydze mielonej już więcej nie mogę dac bo i tak nie trawią już . A mam nie dobór energii 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Rzadko jeżdżę po konferencjach. 2-3 do roku mi wystarczą. I tylko o wybranej tematyce. Na dobrej żywieniowej nie byłam 2 lata. Prasę czytamy podobną. Polecam jeszcze "Lecznicę dużych zwierząt". Ja 50% z tego rozumiem, ale czasem weta zażyję pytając o nowe szczepienia czy leki. "Niestety" Kowalski też ma tam artykuły😶

Tłuszcz Palmit stosuję. Dla tych 40+ nieunikniony. W upały na zwiększone zapotrzebowanie na energię też polecam.

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

rzeczywiscie we Francji popularny jest montebraide   a co z jersejem da sie pastwiskowac  ? Moj wet. powiedział ze na pastwisku krowy ketoza niwezmie  ! ! ! nigdy ajezdzi on pod łomze na spore obory

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

1. Chodziło Ci o Montbeliarde? To rasa pochodząca z Francji, więc chyba mają tam największe pogłowie na świecie, @Thomas2135 ma montki

2. Jersey da się pastwiskować

3. Pastwiskowana krowa może miec ketozę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
przezuwaczka    446

Ciekawe, czy te spore obory to powyżej 30 szt. Takie stadka na łące do 50 szt widziałam pod Grajewem 2 lata temu. Piękny widok. Niestety teraz przy takim upale i suszy to pewnie mordęga. 

U bardzo mądrego i doświadczonego hodowcy pastwiskowanie bez ketozy jest możliwe. Jest nawet przelicznik(jeśli krowa ma kwaterę do oporu) na ilość pobranej trawy/ na godzinę. Jakość darni musi być idealna i uzupełnienie żywienia w domu idealne. Już nie wspomne o ilości pastwisk... Jakbym zaczęła pastwiskować, to bym 4x więcej ziemi potrzebowała. A tu 1ha za 100 tys 😒

Edytowano przez przezuwaczka

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

 Nie nie od jezdzi na obory alkierzowe   raczej te najwieksze a jest z pod wołomina .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182
13 godzin temu, jarecki napisał:

polska system żywienia  utrzymania obsługi ogulnie zwierząt     [ podpatruje   poniekąt w krajach starej unni holandia dania niemcy ]  ale to juz było tam czy sie sprawdziło i tak i nie  czy nowym trendem w starej uni niejest powrot  do wypasu ? moze niewszedzie sie da pastwiskowanie wprowadzic . z F rancji  [ KTO MA KUKURYDZE TEN MA MLEKO KTO MA PASTWISKO TEN MA PIENIADZE ] takie powiedzenie .

Ja bym napisał że kto stawia na trawę ten ma kasę. 

Wiecie że jakiś czas temu trochę zmieniłem żywienie. Eureka mój nowy system się sprawdza. I jestem z tego powodu bardzo zadowolony. Trawa lucerna i koniczyny to nasz największy sprzymierzeniec. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Przy pogodzie tegorocznej zyczę powodzenia w pastwiskowaniu. Ja nie wiem czy bedziemy w stanie zrobić sianokiszonkę 😑

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość   
Gość

Dobra, z innej beczki.

Co myślicie o kryciu krów w 50-60-tym dniu laktacji? Plus to zwiekszenie ilości laktacji, minus zasuszenie wysokowydajnych i obniżona wydajność laktacji, za to zwiekszona życiowa, ktoś praktykuje? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
PATr    409

Dokładnie, przy tej pogodzie nie ma ani trawy ani kukurydzy, bez zapasu to jaki system byś nie miał to masz problem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182
1 godzinę temu, Paulina1985 napisał:

Dobra, z innej beczki.

Co myślicie o kryciu krów w 50-60-tym dniu laktacji? Plus to zwiekszenie ilości laktacji, minus zasuszenie wysokowydajnych i obniżona wydajność laktacji, za to zwiekszona życiowa, ktoś praktykuje? 

Kryj i sie nie zastanawiaj. Dzis walczymy przedewszystkim o cielnosc tej wydajnej machiny. Czesto kryjemy nawet przed 50dniem o ile ruja jest wyrazna a krowa czysta. Pozniej moze byc wiekszy problem. Ja tam wole miec pare litrow z laktacji mniej a krowe cielna niz wydawac kase na powtorki 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
jarecki    3274

@Paulina1985 probowac mozna zacielac tylko gorzej ze skutecznoscio zdrugiej strony krowa niejest jeszcze zdojona [niewiem jak to okreslic ] i nieraz szybciej łapią .                           Piątnica jako pierwsza w polsce w prowadziła non GMO  ale tego niewymysliła odpowiedniki Piątnicy  na  zachodzie wprowadzaja mleko od krow pastwiskowanych  jak myslicie kiedy ,,moda '' taka dotrze do Polski

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
rolstudent    182

Caly ten myk z wczesnym kryciem jest dlatego dobry ze cialko zolte poczodzi z okresu zasuszenia. Czyli jest jak najbardziej oki. Warto taka szanse wykozystywac 

Co do mleka z pastwis mysle ze bedzie i na to trend. Jak i z wlołowiną od opasow żywionych tylko trawa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tumiwisizm    441
2 godziny temu, Paulina1985 napisał:

Dobra, z innej beczki.

Co myślicie o kryciu krów w 50-60-tym dniu laktacji? Plus to zwiekszenie ilości laktacji, minus zasuszenie wysokowydajnych i obniżona wydajność laktacji, za to zwiekszona życiowa, ktoś praktykuje? 

Jakoś mi się nie widzi że krowa powyżej 8 tys rocznie będzie się dała zacielić w 60 dniu laktacji. Tendencja jest raczej odwrotna - przedłużaie tego okresu do 100-120 dni

Mam kilka szt które w szczycie laktacji dawały ok 40l dziennie, do 80-90 dnia rui albo nie było albo były tak mizerne że... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To ja Ci powiem tak, że mam sztuki pokryte w niecałe 2 miesiące po wycieleniu a dawały po 70-80 litrów dziennie

Im dłużej zwlekasz z pokryciem tym gorzej dla krowy i dla twojej kieszeni

Edytowano przez jacekkombajnista

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
slawek74    12196
wczesne krycie same plusy aby tylko była ruja dużo większa szansa na zapłodnienie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

  • Podobna zawartość

    • Przez eMWu
      Jestem zmuszony do kupna agregatu ścierniskowego.
       
      Ze względu na konieczność pracy na zakamienionych glebach mam 3 typy z odpowiednimi zabezpieczeniami talerzy:
      - Bury KBT talerze 560/4,5 z wałem pierścieniowym ze zgrzebłem (właśnie ten wał nie wiem czy będzie się dobrze spisywać).
      - Mandam TAL-C talerze 560mm wał kołeczkowy.
      - Akpil Tiger talerze 560mm wał segmentowy. - nie wiem czy ta maszyna to nie jest przerost formy nad treścią, liczę na opinie użytkowników. Zabezpieczenia też nie wyglądają, aby miały spory skok - na bardziej wystającym z gleby kamieniu maszyna myślę może stanąć na talerzu.
      Do każdej z nich regulacja kata nachylenia talerzy. Nie wiem czy dopłacać do talerzy 610mm - duża jest różnica w jakości pracy? Mocno wzrasta zapotrzebowanie na moc? Postaram się załatwić coś na próbę, może akpila...
       
      Głównym kryterium przy wyborze jest jakość pracy i jakość elementów roboczych. Nie interesują mnie talerzówki z talerzami na zabezpieczeniach gumowych. Nie interesuje mnie także ściąganie używanej maszyny z zachodu, cena używki porównywalna do polskiej nówki, a elementy robocze wyeksploatowane. Dzięki z góry za wszystkie odpowiedzi!
    • Przez Lukas85
      Koledzy zastanawiam sie nad zakupem ładowarki Manitou MLT z serii 5xx lub 6xx. Czy ktos moglby z praktycznego punktu widzenia napisać na co zwracac uwagę przy ogladaniu? Interesują mnie modele do 60 tys zł.. Oglądałem 524 z 1996 roku u kolegi .  Ładowarka miała elektrohydrauliczny rewers przy kierownicy. W róznych ogłoszeniach widziałem podobne modele w tym 626 ktore tez miały przy kierownicy dzwignie rewersu ale taka w formie wajchy, czy to oznacza że jest to rewers mechaniczny i wymaga sprzegła do zmiany kierunku jazdy? Biegi chyba wszystkie maja taka samo 4 główne przełozenia. z tego co mi kolega pokazywał u niego na dzwigni zmiany biegów była taki przycisk - chyba sprzegla do zmiany przelozen. Cala obsluga hydrauliki była mechaniczna bez joysticka. 
    • Przez Grinion
      Witam.
      Mam pytanie dla fermerów którzy mają obory dla krów mlecznych. Jak działa u państwa kontrola temperatury / klimatu w waszych obwodach, macie może jakiś system który kontroluje wszystkie procesy związanie z klimatem, może macie również do tego systemu jakiś zarzuty i planujecie może zmienić na coś innego (może znacie jakiś lepsze rozwiązanie które są na rynku). A może wszystko robicie ręcznie (n.p włączacie i wylączenie wentylatory)
       
    • Przez xxpawlusxx
      Witam Was tu wszystkich zgromadzonych
        Jestem z województwa Podlaskiego i nie wiem kompletnie gdzie można zakupić dobre krowy, mleczne. Mam na myśli pierwiastki, które można kupić albo od rolnika który wyprzedaje bydło, bądź od firmy ktora sie tym zajmuje. Może ktoś kupuje i chce zrobić reklamę z cenami.
       Z góry dziękuje za wszelką pomoc, pozdrawiam.
    • Przez Kuba150
      Czy w nowoczesnych chlewniach w specjalnych kojcach  prosięta po porodzie od 2-3 dnia życia mleko od loch pobierają samodzielnie kiedy chcą czy o określonej porze po ingerencji człowieka? Nie jestem do końca w tym obeznany.  
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj