pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

kamilmar    0

wg analizy pozim magnezu na moich polach jest bardzo niski wiec dokarmienie dolistne moze byc nie wystarczajace na wyrownanie i zaspokojenie przyszlego plonu  a jesli chodzi o wapnowanie to przy ponad 7ph wyaje mi sie byc zbedne dlatego ze z tego co wiem to ten poziom pH blokuje mi pobor fosforu ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek90    2263

A powiedzcie w jakim stopniu 150 kg/ha siarczanu magnezu 21-30 MgS, (np z siarkopolu) zakwasza ziemie? Koszt tony 21-30 to ok 750-800 zl, natomiast kizerytu 25-50 ok 1300 zl. Czym one sie roznia poza zawartoscia skladnikow i cena? Zastanawiam sie czy nie lepiej rozsypac 150 kg/ha tego tanszego i po zniwach rozsiac tone kredy CaCo3?

Siarke stosuje razem z NPK, za to magnezu na moich lekkich polach zaczyna mi brakowac. 2-3 krotnie uzupelniam niedobory dolistnie siarczanem magnezu.

Co korzystniej wyjdzie? w jakim stopniu ten siarczan magnezu zakwasza glebe? 

 

Żartujesz, czy pomyliłeś z siarczanem amonu??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ahten    177

Żartujesz, czy pomyliłeś z siarczanem amonu??

Nie pomylilem. 

Wiec uwazasz ze siarczan magnezu nie zakwasza gleby?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Zakwasza bo zawiera siarke poszukaj w internecie w jakim stopniu kiedyś ktoś wrzucał na forum jakąś tabelke z tym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ansu    392

Siarczan magnezu to sól, jest pH neutralny, nie zakwasza gleby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
milanreal1    319

Zakwasza bo zawiera siarke poszukaj w internecie w jakim stopniu kiedyś ktoś wrzucał na forum jakąś tabelke z tym.

 

Siarczan magnezu jest na 0, ani nie zakwasza, ani nie alkaizuje. Wg mnie najefektywniejsza forma nawożenia magnezem.


Zapraszam na swój profil
Pozdro :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5576

Może najszybciej działa  ale najtańszy jednak dolomit


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
krzysiu    5

Przy bardzo niskich poziomach dobrze jest jednak dać Kizeryt 25%MgO i 50%SO3 z 200kg/ha jest to nawóz w pełni rozpuszczalny w wodzie i szybko działający

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
knoro93    215

Siarczan magnezu jest na 0, ani nie zakwasza, ani nie alkaizuje. Wg mnie najefektywniejsza forma nawożenia magnezem.

Kierowałem sie tym że nawozy azotowo-siarkowe najbardziej zakwaszają glebe dlatego tak napisałem pewnie masz racje Ty i kolega wyżej szukałem ale nie znalazłem w internecie informacji na ten temat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5576

moze i najtanszy ale przy wysokim pH nie jest to dobry poysl na uzupelnienie magnezu 

Jak wrzucisz 1000kg dolomitowego to wprowadzisz 150 kg MgO i 300 kg CaO. Licząc po MgO jest to równoważne 600 kg kizerytu. Ilość magnezu na ha jest bardzo licząca się a 300kg CaO nie podniesie ci wysokiego pH. Moi sąsiedzi twierdzą że jestem nienormalny bo wapnuję rędzinę i sypią siarczan Mg za ciężkie pieniądze.  Zaraz pewnie napiszesz że w ten sposób nie wprowdzam siarki więc odpowiadam że w tym celu posługuje się siarczanem amonu ew nawozami na nim opartymi które mocno zakwaszają i neutralizują owe 300kg CaO


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

Jak wrzucisz 1000kg dolomitowego to wprowadzisz 150 kg MgO i 300 kg CaO. Licząc po MgO jest to równoważne 600 kg kizerytu. Ilość magnezu na ha jest bardzo licząca się a 300kg CaO nie podniesie ci wysokiego pH. Moi sąsiedzi twierdzą że jestem nienormalny bo wapnuję rędzinę i sypią siarczan Mg za ciężkie pieniądze.  Zaraz pewnie napiszesz że w ten sposób nie wprowdzam siarki więc odpowiadam że w tym celu posługuje się siarczanem amonu ew nawozami na nim opartymi które mocno zakwaszają i neutralizują owe 300kg CaO

Czyli uwazasz ze przy pH na poziomie 7.5 i bardzo niskiej zasobnosci Mg dobrym rozwiazaniem bylo by sypniecie jak najwczesna wiosna np ;

- wapno dolomitowe na uzupelnienie magnezu i ok 200 - 300 kg siarczanu amonu jako I dawka azotu i redukcja pH ??

w jakiej ilosci ten dolomit??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ulman    5576

Wapno na ściernisko, 1000 kg raz na 2 lata, potem podorywka, orka , siew. Ssaletrosan lub siarczan amonu  na początek i najczęściej mocznik na 2 -gi azot. U mnie pH 7,2, borowina a z tego co piszesz i twojej lokalizacji wnioskuje że masz podobne ziemie. 


Kazdy problem ma rozwiązanie. Jeśli nie ma rozwiązania nie ma i problemu

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
kamilmar    0

Wapno na ściernisko, 1000 kg raz na 2 lata, potem podorywka, orka , siew. Ssaletrosan lub siarczan amonu  na początek i najczęściej mocznik na 2 -gi azot. U mnie pH 7,2, borowina a z tego co piszesz i twojej lokalizacji wnioskuje że masz podobne ziemie. 

na to rozwiazanie u mnie na ten rok juz za pozno wiec pozostaje mi raczej tlko uzupelnienie magnezu kosztownym siarczanem magnezu wczesna wiosna a dopiero na kolejne lata moge wziasc pod uwage twoje rozwiazania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ChiquitaB    754

słuchajcie koledzy czy 250 saletry na start potem 150 mocznika druga dawka a trzecia 100 saletry jest odpowiednio czy na drugą dać 200 saletry? Co będzie lepszym rozwiązaniem? 250 na start liczę teraz bo pszenica po qq ale jak okaże się na wiosnę że będzie ładna to zmniejszę pierwszą dawkę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

zarówno mocznik jak i saletra w drugiej dawce mogą być . Z tym że pamietaj że mocznik musisz podać trochę wcześniej w porównaniu do saletry


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
andrzej1988    293

Mocznik chyba tez troche bardziej zakwasza ziemie niz saletra ale to nie jest jakis tam problem. Jesli regularnie daje sie wapno to nic nie powinno sie dziac

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotr30piotr    168

kolego Ulman porównanie magnezu z dolominu z magnezem z siarczanu magnezu to jakiś kiepski żart? naprawde myślisz że kilogram Mg z dolomitu równoważy kilogram Mg z siarcznu magnezu? 

i żebym nie był gołosłowny podam rozpuszczalność magnezu w wodzie w zależności od formy

-dolomit                                 10 miligrama w litrze

-kizeryt/siarczan   około   68000 miligrama w litrze

oczywiście magnez z dolomitu jest wartościowy a jego działanie jest rozłożone w czacie , tylko nie piszmy że kilogram z dolomitu jest rowny kilogramowi z siarczanu i jaka to oszczędność płynie ze stosowania dolomitu.

Edytowano przez piotr30piotr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Wg mnie w kwestii azotowej 250kg saletry dać jak juz ta wegetacja ruszy zeby tez nie bylo za zimno. Chyba ze bedzie bardzo mocno pokrzewkona to może 300kg saletrzaku, na drugie saletrzak 200-250kg, na trzecia dawkę zalezy jak się trzyma tez ze 150kg saletrzaku, doskonale sie o tym przekonałem ze macznik to mogę użyć do rozpuszczenia z siarczanem magnezu w wodzie, a nie widzi mi sie siać zboża a pielęgnować slomy tylko ziarno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
bartekd91    3

Wap mag sype przed oraniem pod pszenice i jest ok, siarczan magnezu sypalem pod cebule i ok, kiedys tez wap mag sypalem w lutym na pszenice.siarczan magnezu to dolistnie podaje.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
gwozd    104

Siarczan magnezu granulowany z siarkopolu rozpuszcza się trochę wolniej niż kizeryt i na wiosnę trzeba go wysiewać odpowiednio wcześniej. Ale ważna zaleta, jest znacznie tańszy. W tym roku pod pszenicę przedsiewnie dałem 50kg a na wiosnę przed saletrą dam 100kg przy bardzo niskiej zawartości magnezu. 

Sypię go pod pszenicę ozimą, jęczmień jary, groch jadalny, czosnek w ilości zależnej od stanowiska, co wyszło na badaniu gleby. Efekty są dobrze widoczne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

panowie zasiałem pszeniczke po qq i byostarsznie sucho i nie podałe npk teraz sięrozpadał szenczka wyszła ładnie  i jak najlepiej podać jejteraz npk myslałem nad pierwszą dawką yara 16-16-16 ok 400 kg czy to dobry pokmysł czy może posiać teraz pogłownie  z yary jakieś npk

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
koczas    80

słuchajcie koledzy czy 250 saletry na start potem 150 mocznika druga dawka a trzecia 100 saletry jest odpowiednio czy na drugą dać 200 saletry? Co będzie lepszym rozwiązaniem? 250 na start liczę teraz bo pszenica po qq ale jak okaże się na wiosnę że będzie ładna to zmniejszę pierwszą dawkę

 

Powiem szczerze, że ja do saletry na drugą dawkę nie wrócę już. Zdecydowanie lepiej sprawdza się u mnie mocznik rozsiany tak 2 tygodnie przed strzelaniem w źdźbło. Ogólnie pola mam podobne i na przestrzeni 2 lat tam gdzie zastosowałem mocznik w tym terminie 140-150kg, plon był zawsze lepszy o 1 tonę ziarna na hektar w stosunku do saletry 200 kg podanej na początku strzelania w źdźbło.

Co do tego zakwaszania przez mocznik, to niby 100 kg mocznika potrzebuje 98 kg CaO a saletry 65 kg, więc przeliczając to na nasze dawki mocznik zabierze powiedzmy 150 kg CaO a saletra 130 kg, więc różnica nie jest jakaś kolosalna. U mnie zwyżka plonu w stosunku do saletry w pełni rekompensuje mi tą minimalnie większą dawkę wapna. Plus saletry to również śladowe ilości magnezu.

P.S Nie twierdzę, że ta metoda z mocznikiem jest dobra dla każdego, bo jednak ogólnie przyjęta jest saletra na drugi rzut, ale u mnie w centrum kraju, zdecydowanie lepiej spisuje się mocznik. W każdym razie myślę, że warto abyś spróbował chociaż część areału z mocznikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja bym już PK odpuścił (nawieziesz roslinę następczą) Zostań na samym azocie a P K uzupełnisz w nastepnym sezonie

 

Wg mnie w kwestii azotowej 250kg saletry dać jak juz ta wegetacja ruszy zeby tez nie bylo za zimno. Chyba ze bedzie bardzo mocno pokrzewkona to może 300kg saletrzaku, na drugie saletrzak 200-250kg, na trzecia dawkę zalezy jak się trzyma tez ze 150kg saletrzaku, doskonale sie o tym przekonałem ze macznik to mogę użyć do rozpuszczenia z siarczanem magnezu w wodzie, a nie widzi mi sie siać zboża a pielęgnować slomy tylko ziarno.

300 kg saletrzaku na dobrze rozkrzewioną pszenice w pierwszej dawce to za dużo. 200 kg zdecydowanie wystarczy. Poza tym w pierwszej dawce saletrzak zadziała praktycznie identycznie jak saletra (formy azotu są te same, ich udział również taki sam, pół na pół)). Wprawdzie saletrzak potrzebuje więcej wody na rozpuszczenie ale w pierwszej dawce zwykle wody nie brakuje więc działanie będzie podobne do saletry. W 2 i 3 dawce zamiast saletrzaku lepsza byłaby saletra - no chyba że trafi się na idealne warunki wigotnościowe wtedy i saletrzak dobrze wyjdzie.


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj