pasio

Nawożenie pszenicy ozimej

Polecane posty

Wybrane dla Ciebie
tomek73    579

 RSM  wiosną to pszenica gorzej wygląda niż po saletrze, tu trzeba uzbroić się w  cierpliwość, ale w tym roku odwrotnie, po RSM pszenice ciemne a po saletrze jasne.

Ja jednym polu jedną ścieżkę zrobiłem saletrą resztę RSM i po saletrze w tym roku jaśniejsza.

W opryskiwacza biorę 5 ton RSM i rozlewan to na 20-25 ha w ciągu 2-2,5 godziny, mam dużo małych kawałków 2-5 ha, i dość daleko od gospodarstwa do 17 km,  sam bez pomocy nikogo, jednym ciągnikiem.Nawóz idealnie podany bez mijaków i ściśle określoną dawką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
petro11    29

Na kłos 100l czyli 42.5kg. Trochę wychodzi aż nadto ale jestem spokojny o parametry. Razem 190kg.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Laver    5

Kiedy najlepiej dać drugą dawkę azotu na pszenicę ozimą? Aktualnie pszenica ma 1 kolanko 3 cm od ziemi, dodam że na drugiej dawce mam zamiar zakończyć nawożenie, planuje dać 200kg\ha saletry amonowej. Pierwsza dawkę dałem 20 marca w postaci saletry amonowej 185kg\ha.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tomek0808    6

Kiedy daje sie 3 dawke saletry?piszą ze w fazie liscia flagowego i przed kloszeniem,to w dwóch dawkach dac?czy np.na lisc flagowy wystarczy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tomek1215    0

na pszenice ozima 1,5 ha dałem 320kg saletry+saletrzak(150kg saletry i 170kg saletrzaka)

jutro kupuje nawoź. 1 raz było tez opryskane chwastoxem 340sl turbo+mocznik 25kg.

jaka dawkę byście proponowali aby nie położyło?chodzi o nazoz pod korzeń,bo mocznikiem tez będę pryskał jeszcze 2 razy.

z góry dzięki za odp.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Nic nie wiedząc o  twoim polu i nie widząc pszenicy nie można określić dawki żeby się nie położyło 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
piotrek912    7

Panowie co będzie lepsze mając przykładowo 1 ha pszenicy sypnąć na drugą dawke 100 kg mocznika normalnie rozsiewaczem czy podzielić to na 3 części po 33kg i dostarczyć to nalistnie opryskiwaczem wraz z odżywkami ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

W jakiej fazie najlepiej sypnac 3 dawkę saletra ok 140 kg/ha

najbezpieczniej jest w fazie BBCH 37-39


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miki83    0

Czytam różne artykuły i wszędzie co innego pisze jedni ze na początku flagowego inni jak wyjdzie Klos. Pszenica dostała juz ok 140 N/ha wygląda ładnie ciemny równy kolor teraz tylko nie zchrzanic

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
losktos    356

ja wlasnie w tej fazie miedzy 37-39 juz rzucilem i się obawiam oby nie za wczesno... :/

nie za wcześnie. Poza tym lepiej ciut wcześniej niż za późno


Zapraszam na mój profil.
Pozdrawiam losktos ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
miwigos    3527

Myślisz  że każdy wie kiedy faza 37.ja gdzieniegdzie prawie zaczyna wykukiwać kłos to siej 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
marcinp125    1

Witam.

Panowie będę robił oprysk na grzyba i zastanawiam się czy mogę dolać odżywkę mikro i mocznik?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
grego    385
Napisano (edytowany)

dzisiaj dałem 3 dawkę azotu, choć chyba i tak późno bo mogłem w tamtym tygodniu dać. Co prawda jeszcze się nie kłosi ale w tym miesiącu praktycznie nie padało tyle co zmoczyło liście w tamtym tygodniu. Dzisiaj jakieś opady zapowiadają ale jak nie popada to nie będzie co zbierać. Na słabszych kawałkach pousychane jak po randapie.

 

No i popadało... nawet kostki brukowej nie zmoczyło przed domem. W najbliższym tygodniu opadów więcej nie zapowiadają zapowiada się ciekawy rok. Co gorsza u ruskich i w USA pogoda sprzyja wiec ceny mogą być mizerne.

Edytowano przez grego

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pala92    69

siał ktoś 3 dawkę azotu na wykłoszone pszenżyto? czy to nie za późno? ogólnie w kuj-pom susza straszna czekam żeby posiać 3 dawkę na pszenicę ale za sucho jest i tylko pogorszę tym nawozem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.

  • Podobna zawartość

    • Przez yacenty
      Najczęściej poruszane tematy w kwestii ochrony i uprawy pszenicy ozimej, o które pytają rolnicy to:
      Optymalne warunki glebowe i klimatyczne dla uprawy Najlepsze nawozy i odmiany dla danego regionu Jakie szkodniki i choroby są najbardziej niebezpieczne i jak je zwalczać Jakie środki ochrony roślin należy stosować, aby zapewnić dobre plony Jakie są najlepsze metody zbiórki i przechowywania zbiorów. Zapraszamy do kontumacji dyskusji z sezonu 2022: https://www.agrofoto.pl/forum/topic/292319-ochrona-i-nawozenie-pszenicy-2022/
       
    • Przez Challenger
      Czy uprawia moze ktos ta odmiane pszenicy paszowej???Prosze mozliwie jak najszybciej o opisanie tej odmiany,jej plonowanie wymagania itp.Z gory dzieks :rolleyes:
    • Przez raul
      Witam kolegów. Ostatnimi laty bardzo popularna zrobiła się pszenica euforia. W swoim gospodarstwie zmieniam materiał siewny. Słyszałem dużo różnych opinii o euforii. Jakie macie z nią doświadczenia? Jak wam sypie, czy choruje?
    • Przez Klakier125
      Witam!!! Panowie co poradzicie na zwiększenie białka w przenicy?
    • Przez dariusz86
      Cześć,
      Mój błąd, miałem źle ustawiony docisk bo we wrześniu pożyczałem siewnik znajomemu który siał na cięższych ziemiach, kompletnie tego nie zauważyłem że poprawiał docisk redlic na mocniejszy no i poszło. Poszło na jakieś 5 - 6cm. Efekt nie musze mówić jaki teraz jest. Dość długo wychodziła. Łodyga jest dość wiotka i przyżółknięta. Pierwszy raz mam taką sytuację. Da się ją chociaż trochę jeszcze odratować czy już nic z tym nie zrobię? 
×
×
  • Utwórz nowe...
Agrofoto.pl Google Play App

Zainstaluj aplikację
Agrofoto
na telefonie

Zainstaluj